Clubgevoel en Amsterdamse humor gevangen in warme ambiance Ajax Life nummer 19 21 mei 2005 De beste stuurlui: v.l.n.r. Henk de Koning, Ad Waldeck, Piet Schrijvers, Wim Anderiesen, Eddy Pieters Graafland, Peter van der Hengst en Gerard Holsheimer. Het echte 'Lucky Ajax' Wim Anderiesen vragen", zegt hij met een knip oog richting zijn voormalig elftalgenoot. „Wim kan daar prachtig over verhalen." Beide Lucky Aja- cieden lachen de tanden bloot. zeven leden hun Golf Vaardigheids Bewijs (GVB). Nu zijn dat er al meeT dan twintig. Voor jongens als Piet Schrijvers, Danny Blind en Dick Schoenaker is de golfdag een goede start geweest." De leden van Lucky Ajax zijn unaniem tevreden over de organisatorische kwaliteiten van De Groot. Gedurende de dag wordt zoveel wel duide lijk. Maar over diens rekencapaciteiten worden hardop twijfels uitgesproken. "Hoe is het anders mogelijk dat hij ieder jaar weer in de Top 3 van de golfdag eindigt?" klinkt het overal lachend. Ajax vergat hij nimmer. Dankzij Lucky Ajax heeft hij nu weer regelmatig contact met zijn kamera den van vroeger. Vanwege problemen met zijn rug is Kees Smit niet meeT de snelste van het stel. Maar Achter de vele gezichten van Lucky Ajax gaat slechts één gedachte schuil: Ajax. Op maandag 9 mei vond de traditionele golfdag van Lucky Ajax plaats. In de oksel van knooppunt Holendrecht, waar de A2 en de Ag elkaar kruisen, overstemden humor, vriend schap, trots en historie voor even het ronkende geluid van passerende voertuigen. Doot Amout Verzijl "Hé Tahamata, nu ophouden. Beter dan dit wordt het toch niet." De kleine vleugelspeler van voor heen kan er wel om lachen. Hij reageert met een brede grijns en gaat onverstoorbaar door met het afslaan van golfballetjes. Achter hem slaan vier lot genoten van Lucky Ajax de bewegingen van Taha mata gade. Het is duidelijk dat Simon zijn balge voel nog niet verloren heeft. Van alle startercursis ten beschikt hij oveT de beste 'drive'. Op typisch Am steTdam sewijzewordthemdatingewTeven."Je slaat de bal hoger weg dan je zelf lang bent, Siem." 's Ochtends is de groep in tweeën gesplitst. De ervaren golfers lopen, onder aanvoering van Klaas Nuninga, hun eerste rondje van de dag. De 'begin ners' oefenen op de beginnerweide met putten en afslaan. Golfclub 'De Houten Vier' is vandaag bedekt met een zweem van Ajax-nostalgie. Theo de Groot is sinds tien jaar voorzitter van Lucky Ajax. Hij nam de voorzittershamer over van Piet Keizer. „Ik was destijds één van de weinigen die golfte. Daarom kreeg ik het idee een golfdag te organiseren. Dat hele plan heb ik vervolgens uitge werkt en uitgevoerd. Dankzij de betrokkenheid van Sjaak Swart en Theo van Duijvenbode, die sponsors binnenhaalden, is het uitgegroeid tot een groot succes. Toen we van start gingen, hadden slechts Lucky Ajax werd in december 1993 opgericht op initiatief van onder meer Rinus Michels, Jan Mul der, Sjaak Swart, Keje Molenaar en Piet Keizer. Het idee achter de vereniging was even eenvoudig als briljant. „De meeste Ajacieden kennen elkaar vanaf twaalf, dertienjarige leeftijd. Na afloop van ieders loopbaan, zijn de meesten elkaar uit het oog verloren. Jammer. Dankzij Lucky Ajax zijn die banden weer aangehaald. Ajax is de enige club in Nederland die zoiets heeft. Dat is geweldig. Na iedere thuiswedstrijd komen we bijeen in de bestuurskamer van de club. De golfdag en het gala zijn de twee jaadijkse evenementen die we organiseren", aldus De Groot, die toevoegt. „Het is heel speciaal om deel uit te mogen maken van deze bijzondere club." Één van die bijzondere mensen is Kees Smit. Spe ciaal voor Lucky Ajax komt hij twee keer per jaar over vanuit Pennsylvania, Verenigde Staten. Smit speelde van 1959 tot 1964 bij Ajax. Hij zocht daarna het avontuur in Amerika. De FIFA bande hem en zijn metgezellen daarop uit van het inter nationale voetbal, omdat Amerika door de FIFA toen nog niet als voetballand werd erkend. Waar de anderen terugkeerden, raakte Smit verslaafd aan het land van de onbegrensde mogelijkheden. Hij woonde zo'n beetje overal in de States. Maar BEST BALL Marco van Basten, Ronald Koeman en John Jaakke hebben dit jaar afgezegd. Danny Blind vindt tus sen de trainingen van het eerste en de competitie wedstrijd van Jong Ajax wel eventjes tijd om langs te komen. Tonny Bruins Slot moest vanwege zijn drukke werkzaamheden, als assistent van Ronald Koeman, twee eerdere uitnodigingen van Lucky Ajax afslaan. Nu heeft hij wel tijd. „Ik heb nooit voor Ajax gespeeld, maar ben als trainer wel kam pioen met de club geworden. Daarom zal ik uitge nodigd zijn. Golfen doe ik pas een halfjaartje seri eus. Exact tien jaar geleden debuteerde ik op de Wim Anderiesen en Kees Smit. probleem de baas." Op de golfbaan presteert de vroegere linksback naaT behoren. Dat komt mede dooT de animerende houding van Bruins Slot. Hij doceert zijn onervaren teamgenoten en stuwt ze zijn improvisatievermogen en rappe tong maken van hem een opmerkelijke verschijning. „Tijdens het rondje golf van negen holes ben ik twee keer gevallen. Gelukkig hebben ze me opgeraapt, anders had ik er nu nog gelegen", klinkt het, met een licht Amerikaans accent, vol zelfspot „Als je wat wilt weten over vroeger, kun je dat beter aan Tonny Bruins Slot slaat toe op de green. Cor Geelhuizen haalt geroutineerd de vlag vast uit de hole. golfbaan. Om mijn 25-jarig huwelijk te vieren, nodigde ik Johan CTuijff en Ronald Koeman uit. We werkten bij Barcelona. De vrouwen hebben we 'wat zakgeld' gegeven om keramiek te gaan kopen. Wij gingen naar de plaatselijke golfcourse in het noorden van Catalonië. De president van de golfclub en de lokale golfprofessional waren zeer verheugd over de komst van Johan en Ronald. Ze stonden erop met hen een ronde te lopen. Wist ik veel dat dat met maximaal vier man kan. Zo heb ik mijn eerste golfronde als caddy (helper van de gol fers, red) gelopen. Het nieuws ging als een lopend vuurtje. Tegen het einde van de dag stonden er tweeduizend mensen op de baan en maakte de regionale televisie opnames." Bruins Slot fungeert 's middags als captain van één van de teams die deelnemen aan het jaarlijkse kampioenschap. Cot Geelhuizen en de twee repre sentanten van Ajax Life completeren het gezel schap. Geelhuizen speelde van 1954 tot i960 in Ajax 1. „Ik was op straat een 'kleine rooie' en moest al vroeg voor mezelf leren opkomen. Met die men taliteit heb ik het ver geschopt. Om mezelf te leren verdedigen, ben ik op jiu jitsu gegaan. Snel haalde ik de zwarte band. Vanaf dat moment was ik elk tot grote hoogten. Zelf slaat 'De meester van de analyse' zijn golfballen het veTst weg. Omdat er volgens het principe van 'Best Ball' wordt gespeeld, heeft elk team kans op de eindoverwinning. Bij Best Ball woTdt na iedere slag, vanaf de best lig gende bal verder gespeeld. Alle teamleden mogen het vanaf die positie weer proberen. De positieve en fanatieke inbreng van de met een petje van Ajax Cape Town getooide Bruins Slot "Deze moet erin jongen. Voel de druk maar, net als in een vol stadion met 60.000 man") resulteert zelfs in de eerste prijs, zo blijkt aan het einde van de dag tijdens de prijsuitreiking. Team De Groot eindigt als tweede, Team Schrijvers wordt derde. De individuele dagprijs wordt eveneens door Bruins Slot binnengehaald, op basis van zijn golf- handicap. De prestigieuze 'Simply the Best' trofee valt ten prooi aan Klaas Nuninga. Hij heeft de minste slagen nodig gehad voot de achttien holes. Ad Waldeck (laatste Ajax-wedstrijd in 1953), wordt, in overleg met de instructeurs, gekozen tot Talent van het Jaar.Theo de Groot: „Dit was de eer ste golfdag zonder Rinus Michels. Hij heeft er nooit eentje overgeslagen. Vorig jaar zat ik nog bij hem in het team. We missen hem vreselijk." I 3 Simon Tahamata lacht om de golfkunsten van Rob Been sr. en Jan Fleischman.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 5