Hoe is het met Piet Paternotte? Ajax - FC Groningen Ajax Life nummer 19 21 mei 2005 Van der Vaart Vervolg van pagina i Tegen Vitesse schitterde de ster Van der Vaart weer eventjes. Hij speelde een goede wedstrijd vanuit zijn vertrouwde positie links op het middenveld en bekroonde z'n spel met een doelpunt. Trainer Danny Blind had al eerder aangegeven dat Van der Vaart wat hem betreft niet weg hoeft. „Voor goede voetballers is altijd een plek vrij in mijn selectie. Ik heb Rafael dan ook gezegd dat hij wat mij betreft niet weg hoeft." Na afloop van de wedstrijd tegen Vitesse voegde hij daaraan toe: „Ik hoop dat die nieuwe club niet gevonden wordt. Het is geen straf nog een jaar met hem te werken." De beslissing om te vertrekken, lijkt echter vast te staan. Als de speler en Ajax tot overeenstemming komen met een andere club, dan verkast Van der Vaart. Hoezeer de voetballer de samenwerking met Blind ook waardeert: „De trainer heeft gezegd dat hij me graag wil houden. MaaT hij begreep dat ik aan iets nieuws toe was. Als Blind aan het begin van het seizoen trainer was geweest, had dat mijn seizoen en mijn perspectief allicht kunnen veran deren. Ik ben wel gecharmeerd van zijn aanpak. Hij is eerlijk en geeft met een gefundeerde uitleg aan waarom iemand niet speelt." De botsingen tussen Van der Vaart en de vorige trainer Ronald Koeman, over technische zaken, hebben mede bijgedragen aan het feit dat de middenvelder voor een verder verloop van z'n loopbaan in het buitenland kiest. Net als de klaagliederen die in alle Nederlandse stadions worden gezongen, zodra hij de bal beroert. „Het is niet leuk om overal uitgefloten te woTden. Dat aspect heeft veel invloed gehad op mijn beslis sing. Met Ajax heb ik nooit problemen gehad." BEKENDE NEDERLANDER Waar Van deT Vaart naartoe zal gaan, is nog niet bekend, laat staan dat vast staat dat een andere club ook bereid zal zijn de door Ajax te vragen transfersom (die niet mis zal zijn) te betalen. Diverse clubs hebben wel interesse getoond: „Ik heb geen voorkeur voor een club. Ik wil het in een ander land proberen, die drang zal iedere speler wel eens in zijn carrière hebben. De interesse van PSV is heel mooi, zeker als dat komt van iemand als Guus Hiddink. Maar ik speel al mijn hele leven bij Ajax en dan is het 'raar' om naar PSV te gaan. Dat doe ik dus niet. Ik wil weg uit Nederland. Ik kan er toch niets aan doen dat ik een bekende Nederlander ben geworden? Ik ben nog steeds dezelfde en aan het feit dat ik een bekende vriendin heb, kan ik eveneens niks doen. Het gevolg daarvan is dat er extra op mij wordt gelet en dat ik op andere zaken word beoordeeld. Niet alleen mijn voetbalcapaciteiten. Dat is ook één van de redenen waarom ik heb gezegd dat ik wil gaan. Ik heb behoefte aan rust." Ajax deed Van der Vaart onlangs een aanbieding om voot één jaar bij te tekenen. Daar kon de voet baller "niet veel" mee: „Ik wil best een jaar blijven, maaT dat zal Ajax ook niet willen. Dan loop ik vol gend seizoen namelijk transfervrij weg. Ik wil Van der Vaart verdedigt Matthew Amoah van Vitesse. gewoon elke week spelen en op dit moment kan ik het hier niet laten zien. Dat komt doordat ik nooit meer rustig heb kunnen voetballen. Dan was er weer iets met de aanvoerdersband, dan weer dit en dan weer dat. Ik heb tegen teveel din gen moeten vechten en dat is in mijn hoofd gaan zitten. Totdat het er niet meer uitkwam." Indien Ajax en Van der Vaart niet tot een akkoord komen met een nieuwe club, dreigt het 'Mark van Bommel scenario'. De PSV'er wilde de laatste jaren dolgraag weg uit Eindhoven, maar kwam telkens niet tot overeenstemming. Daar baalde hij opzichtig van. Van der Vaart erkent dat hij in dezelfde situatie terecht zou kunnen komen. „Ik hóef niet weg. Als het niet rond komt met een andeTe club, dan blijf ik gewoon een jaar. Als dat dezelfde uitwerking heeft als dit seizoen bij PSV, graag zelfs." werd eerste doelman. VeTder kende Ajax in Ron Boomgaard een groots jeugdtalent en daardoor werd ik derde keus. Ik ging voor drieduizend gul den naar Haarlem. Michels vernam het verhaal van mijn overgang te laat; jammer want hij was het met de transfer niet eens geweest. Na twee jaar Haarlem ging ik voor vierduizend gulden naar Blauw-Wit, alvorens Haarlem me weer terugkocht. Toen voor liefst 160.000 gulden." Zijn eerste Ajax-herinnering kan de oud-doelman nog gemakkelijk voor de geest halen. „Ajax vierde zijn vijftigjarig jubileum en de jeugdspelers vormden op het veld van De Meer de letters 'Ajax.' Ik was de 'punt' achter Ajax. Mijn mooiste herin nering aan Ajax vond buiten het veld plaats. Op mijn huwelijksfeest in 1965 kwam de hele selectie langs. Dat was erg leuk, omdat al mijn familie die jongens nu eens van dichtbij kon bekijken." Hoewel hij zich een Ajacied in hart en nieren noemt, komt Paternotte tot zijn spijt maar weinig in de Amsterdam ATenA. „Tot zijn overlijden belde ik geregeld met Bertus Hoogerman en ook Sjakie Swart sprak ik nog wel eens. Maar sinds ik in 1970 naar Brabant ben verhuisd, is het contact afgeno men. Hier is iedereen PSV-minded. Nadat ik werd afgekeurd voor het Betaald Voetbal, heb ik 18 jaar in een meubelfabriek gewerkt als verkoop leider. Daarna had ik tien jaar lang een sanitair- bedrijf. Dat verkocht ik drie jaar geleden. Nu ben ik m'n geld aan het opmaken en speel ik veel golf en tennis. Ik hoop binnenkort samen met mijn vrouw weer eens naaT de ArenA te gaan. Zij is namelijk ook Ajax-gek." V.l.n.r. Tijm, Michels en Paternotte. AMSTERDAM - Zijn vader was 65 jaar lid van Ajax. Zijn leermeester heette Eddy Pieters Graafland en zijn transferwaarde was drieduizend gulden. Piet Paternotte speelde in het jaar van de dreigende degradatie (tg6g/'6s) slechts twee duels in het eerste van Ajax. Hoe wel hij 35 jaar geleden naar Brabant verhuisde, ligt zijn hart nog steeds in Amsterdam. „Ik was slechts een 'ballentegenhouder'." Doot Sander Zeldenrijk Piet Paternotte leerde het keepersvak eind jaren veertig in het weiland. Als klein ventje uit de Amsterdamse Van Walbeekstraat tTapte hij geregeld een balletje met de acht jaar oudere Eddy Pieters Graafland van de Postjeskade. Paternotte junior wist al op vroege leeftijd dat hij doelman wilde worden. „Mijn vader kende Jany van der Veen goed en daardoor mocht ik in 1951 voor Ajax komen spelen. Jack Reynolds trainde toen de jeugdwelpen." De goalie kwam na de jeugdopleiding in Ajax 3 terecht, destijds het hoogste amateurteam bin nen de club. Hij zat op zondag vaak als vaste reserve op de bank. „Als we dan hadden gewon nen, gingen Sjakie Swart, Bennie Muller en Co Prins met de pet rond en kreeg ik ook mijn winstpremie. Ik stond wel te boek als een 'luie voetballer'. Ik was met mijn 92 kilo vrij fors, ook al trainde ik drie keer per week. Iedere nieuwe trai ner zei tijdens onze eerste kennismaking "bij jou gaan we er eerst maar eens tien kilo afhalen" maar dat lukte simpelweg niet." Uiteindelijk volgde dan toch het eerste profcon tract. „Martin Bremer bood me destijds een één jarige verbintenis aan. Hij was hoofdredacteur van Sport en Sportwereld en commissaris betaald voetbal bij Ajax. Van mijn officiële debuut - thuis tegen Sparta (1-3 verlies op 20 septembeT 1964, red.) - kan ik me alleen herinneren dat ik een blunder maakte bij hun derde treffer. Echt speci aal vond ik het niet, omdat ik al erg vaak reserve was geweest." Hoewel Paternotte in dat seizoen ook nog keepte in de verloren uitwedstrijd tegen PSV, mocht hij in de eerstvolgende zomeT vertrekken van Bremer. „Gert Bals - door velen onterecht onderschat - Ajax sluit het seizoen zondag af met de laatste competitiewedstrijd tegen FC Groningen. Voor beide ploegen staat er niets meer op het spel. Ajax eindigt als tweede, FC Groningen veilig in de middenmoot. Alle tijd dus om eens rustig op de Amsterdamse adepten in Groningse dienst te letten, Stefano Seedorf en Kiran Bechan. Doot Wim Masker FC Groningen dankt haar ontwikkeling van degradatiekandidaat naar middenmoter in hoofdzaak aan één speler-. Erik Nevland. De tus sentijdse aankoop van de Noorse spits is een schot in de roos gebleken. In november nam FC Groningen hem transfervrij over van Viking Sta- vanger. Sinds Nevland in het groen-wit speelt, is FC Groningen vooral sterk in uitwedstrijden. Hij speelde er in negen mee, waarvan er zes werden gewonnen. En niet tegen de minste tegenstan ders, want o.m. FC Twente, FC Utrecht en Feye- noord werden in eigen huis geklopt. Nevland maakte onlangs, tegen Roda J.C., zijn 15de goal in 18 wedstrijden. Stefano Seedorf maakte door een blessure een valse start bij FC Groningen. Als gevolg van een knieoperatie in de zomerstop moest de 23-jarige middenvelder zowel de voorbereiding als de com petitiestart missen. Pas half september debu teerde hij in het groenwitte shirt en begon vrijwel meteen te scoren: drie goals in vier wedstrijden. In de maanden daarna voegde hij nog een handvol doelpunten aan zijn totaal toe. Toch bleef de tech nisch begaafde Seedorf in veel wedstrijden een beetje onzichtbaar. Dat kwam voor een deel door de sterke neiging van de Groningse verdedigers om het middenveld over te slaan en de bal rich ting diepe spits te pompen. Kiran Bechan werd door FC Groningen vlak voor de winterstop verlost van een uitzichtloze situatie bij Ajax. De 22-jarige vleugelspeler was terugge haald van een verhuurperiode bij Sparta, maar kwam onder Koeman niet voor de eerste selectie in aanmerking. Ook bij FC Groningen heeft hij vooralsnog geen basisplaats. Als hangende rechtsbuiten speelde hij een aantal aardige wed strijden, maar desondanks gaf Jans meestal de voorkeur aan de meer ervaren KTstev. Voor beiden is de terugkeer in de ArenA iets bij zonders. Seedorf: „Ja natuurlijk is het voor ons een speciale wedstrijd, al staat er voor beide ploegen niet veel meer op het spel. De jonge jongens van Ajax ken ik allemaal. Met de meeste van hen heb ik in één elftal gespeeld." Voor de bijna even oude Bechan - hij wordt in september 23 jaar - geldt hetzelfde. „Bovendien is het altijd leuk om tegen één van de topclubs te spelen." Oud-Ajacied Stefano Seedorf ontwijkt een tackle van AZ-speler Olaf Lindenbergh.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3