'Bij Ajax is de tweede plaats geen reden voor een feestje' Vanaf De Toekomst: Heini Otto 21 MEI 2005 NUMMER 19 AjAX LIFE Ajax speelt voorronde CL AMSTERDAM - Ajax heeft zich toch nog onverwacht snel en makkelijk verzekerd van deel name aan de voorrondeduels in de Champions League. De tweede plaats in de competitie, die daar recht op geeft, kon de club al twee weken geleden niet meer ontgaan. „Maar we mogen niet vergeten dat het slechts de voorronde betreft. Als we die niet doorkomen, hebben we nóg niks", aldus een nuchtere Danny Blind. De kwalificatieduels voor de Champions League worden gespeeld op 9/10 augustus en 23/24 augustus. Door Arnout Verzijl weken geleden binnen. Op zaterdagavond werd thuis een voudig met 4-0 gewonnen van RKC Waalwijk, waarna AZ één dag later onderuit ging bij ADO Den Haag (2-1). De Alk- maarders werden daardoor definitief naar de derde plaats verwezen. Toch werd er geen feestje gebouwd, nadat de tweede plek definitief was veiligge steld, zo vertelde Danny Blind met grote stelligheid: „We heb ben nog niets bereikt. We had den wel een prachtig feest kun nen bouwen, maar als we de voorronde niet winnen, heb ben we nog niks. Een tweede plaats is bij Ajax geen aanlei ding tot een feestje. Je kunt er hooguit - individueel - een borrel op nemen. Ook als de tweede plek rechtstreekse deelname aan de Champions League zou betekenen, is dat geen reden voor feest." Blind is verantwoordelijk voor de prima sene van zeven opeenvolgende overwinnin gen, waarmee de basis voor de tweede plaats werd gelegd. De oefenmeester is er duidelijk in Steven Pienaar is geschorst voor de wedstrijd tegen FC Groningen. geslaagd om weer rust rondom zijn elftal te creëren. Lang zag het er naar uit dat Ajax 'slechts' UEFA De oplossing bleek vrij eenvoudig. Vanaf zijn aan- Cup zou gaan spelen. De wisselvallige prestaties treden heeft hij nagenoeg steeds met - indien in de competitie waren daar debet aan.Totdat het mogelijk - hetzelfde elftal gespeeld, ledereen wist bij Ajax plotseling toch weer ging 'draaien'. Op 2 daardoor waar hij aan toe was bij Ajax en dat april werd voor het laatst verloren (2-1 bij SC Heer- heeft zijn vruchten afgeworpen. De middenlinie, enveen), maar daarna boekte Ajax louter over- bestaande uit Wesley Sneijder, Hedwiges Maduro winningen: zeven stuks op rij om precies te zijn. en Nigel de Jong, stond in een mum van tijd'als Omdat naaste concurrent AZ in een geweldige een huis', terwijl de rechterkant van Ajax zelfs dip belandde, haalde Ajax de troostprijs al twee ouderwets begon te swingen. Hatem Trabelsi als opkomende rechtsback, Nigel de Jong als een fri vole middenvelder met scorend vermogen en Ste ven Pienaar als kwieke flankaanvaller. Veel van de recent gemaakte doelpunten kwamen via deze rechterkant. Alleen de laatste weken heeft Blind noodgedwongen wat moeten schuiven in ver band met de blessures van Maxwell, Trabelsi en Sneijder. Maar het omhulsel van zijn elftal stond en de vervangers Heitinga, Galasek en Van der Vaart konden zich moeiteloos inpassen. Toch is de geboekte progressie volgens de trainer nog lang niet toereikend: „Ik ben tevreden omdat we dingen in het veld hebben gezien, die ik ook graag wilde zien. Het was voldoende, maar er zit nog genoeg rek in; het kan nog beter." Tegen Vitesse bouwde Ajax rustig verder. De samenstelling van het elftal werd wederom nau welijks gewijzigd, op de aanpassingen vanwege blessures na dan. Met het oog op volgend seizoen genoot Maarten Stekelenburg de voorkeur boven Hans Vonk. De doelman betaalde dat vertrouwen terug door bij een 0-1 voorsprong een penalty te stoppen; Stekelenburg dook een inzet van Amoah uit zijn rechterhoek. Ook tegen FC Groningen ver dedigt Stekelenburg het doel. Tegen de fanatieke en fysiek sterke Arnhemmers bleef Ajax vrij simpel overeind. Zdenek Gry- gera kopte Ajax kort na rust - verdiend - op voorsprong en Rafael van der Vaart besliste de wedstrijd 10 minu ten voor tijd. Blind zei vooraf al dat hij door zou gaan op de inge slagen weg: „Er staat in de laatste twee duels niet veel op het spel, maar dat verandert mijn visie niet. Ik ga geen aparte dingen proberen. In grote lij nen gaan we voortbor duren op waar we mee bezig zijn." De technische staf heeft de laatste dagen Het contract van Nigel de Jong loopt in 2006 af. gesprekken gevoerd met tal van spelers. Voor de buitenwereld is er veel ophef over eventueel op handen zijnde transfers van een aantal bepa lende spelers. Blind is daar helder in: „Alleen Hatem Trabelsi heeft een clausule in zijn contract staan dat hij kan vertrekken, de andere spelers hebben dat niet." Het contract van de Tunesische rechtsback loopt volgend jaar zomer af en düs wordt er serieus rekening gehouden met een ver trek van Trabelsi, voor wie clubs nu nog een ver goeding moeten betalen. Nigel de Jong en Steven Pienaar, wier contracten eveneens aflopen, wil Blind er gewoon bijhouden. Ajax is met de spelers in gesprek over een nieuwe verbintenis: „Er zullen niet al te veel mutaties plaatshebben met het oog op de selectie voor volgend seizoen. Alleen voor Maxwell zoeken we een vervanger, verder hoeft er niet gek veel te gebeuren. Ik ben geen voorstander van een grote selectiegroep. Als 20 man vol doende is, hoeven het er van mij geen 24 te zijn. Al leert de ervaring dat een club als Ajax in de loop van een seizoen wel veel spelers nodig heeft. Maar als we er meer dan 20 gebruiken, zal dat restant bestaan uit jeugdige spelers", aldus de oefen- meester. AMSTERDAM - Heini Otto werd in 1994 gebeld door Co Adriaanse met de vraag of hij de jeugdopleiding wilde versterken. Sindsdien trainde hij de Bi, B2, Di - was hij assistent onder Morten Olsen en Jan Wouters - én werd hij gedetacheerd bij eerstedivisionist HFC Haarlem. Zijn medische achtergrond vroeg daarna echter om een werkomgeving met minder stress. Daarom keerde Otto (50) vorig jaar terug in de jeugdopleiding en werd hij dit seizoen tweede met de Di, achter het ongenaakbare AZ. ledeT overbruggingsjaar in de jeugdopleiding heeft zo zijn eigen kenmerken. Zo gaan voetbal lertjes van de Di voor het eerst met een busje naar de training en krijgen ze studiebegeleiding. In de D2 weTden ze nog gebracht door hun ouders. „Het wordt inderdaad wel pittig. Sommige jongens gaan om acht uur 's ochtends van huis en komen 's avonds pas om een uur of-zeven thuis. Verder spelen ze meer (buitenlandse) toernooien. Door deweeks of op zondag voetballen we ook nog vriendschappelijk tegen andere BVO's, zoals PSV en Feyenoord. Daar spelen we normaal niet tegen, omdat de Di-competitie regionaal gebonden is." Hoe pittig en hard het voetbal ook kan zijn, plezier en beleving staan bij Otto voorop. „Als je niet met plezier naar trainingen en wedstrijden gaat, ben je bij voorbaat kansloos, ledereen komt aan zoveel mogelijk speelminuten toe. Het voordeel is dat ik kan doorwisselen, maar hoe hoger je gaat spelen hoe harder het wordt. Techniek is nog het belang rijkste. Tactiek komt later, maar ze moeten eT natuurlijk wel wat van af weten. Dat breng ik er langzaam in. Ik sta in de kleedkamer dus wel met mijn schoolbord en schijfjes, maar ik leg er nog niet te veel de nadruk op." Hoewel de Di dit seizoen genoegen moest nemen met de tweede plek, is Otto zeer tevreden over de groep. „Van deze lichting beginnen er volgend sei zoen drie bij de Cl en vallen er helaas twee af. Dat is altijd moeilijk om te vertellen, maar ze gingen er goed mee om." Omdat Otto zelf ook overstapte van D2 naar Dl werkt hij met dezelfde jongens. „De meeste kennen elkaar al vanaf de E-tjes. Ik vind discipline en respect erg belangrijk. Ik wil niet dat er iemand gepiepeld wordt in de kleed kamer. De jongens moeten nergens mee zitten. Als ze tegen AZ en FC Utrecht slecht gespeeld heb ben, dan moet dat koppie schoon worden. Dan ga ik niet moeilijk trainen. Ze moeten niet het hele weekend ergens mee in hun hoofd zitten." Hoewel Otto het aanvallende positiespel met alle bijbehorende frivoliteiten stimuleert, wijst hij zijn pupillen er ook op dat er resultaten behaald moe ten worden. „Daarom is het ook goed om veel bui tenlandse toernooien te spelen tegen andere voet balstijlen. Het is belangrijk dat we met drie spitsen spelen. De buitenlandse tegenstanders voetballen meestal met twee aanvallers. Dan gaan ze er oveT nadenken. Ik probeer ze het pingelen niet af te leren, maar als eT twee spelers vrij staan, mogen ze hem wel afspelen. Bij de D-tjes proberen ze er met pingelen misschien vier te omspelen, maar als ze in de C-junioren voetballen, krijgen ze bij de derde tegenstander gewoon een kegel. Daar waarschuw ik voor. Ga niet lopen om het lópen." Dat deed Otto in het verleden ook met voetballertjes als Tim de Cler, Sander Keller, Cedric van der Gun, Jeroen Ketting, Serginho Greene, Darl Douglas, Kevin Bobson en Brutil Hosé. „Je moet promoten wat ze kunnen. Vertrouwen geven. En trainen op wat ze nog niet goed kun nen. Maar daar moet je niet steeds op blijven hameren", aldus de voormalige prof van FC Amsterdam, FC Twente, Mid dlesbrough én Den Haag. De overstap van D-junior naar C-pupil is erg groot. Misschien zelfs wel het moeilijkste over bruggingsjaar in de roem ruchte opleiding. Vooral de fysieke verschillen kunnen erg groot zijn. „Dit jaar hadden de jongens veel last van groei- spurten. Mijn keeper is dit jaar twintig centimeter gegroeid! Die kon maar acht wedstrijden spelen. Daar krijgen ze het moeilijk mee. VeTder gaan ze vaker trainen bij de C-junioren en gaan ze van de lagere school naar de middelbare school. Het is veel zwaarder in hun gedach ten. Er verandert zo veel, daar moeten ze wel mee om kunnen gaan. Je moet ze dus de tijd gunnen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2