en heeft een tip voor Charisteas Ajax Life nummer 18 2 mei 2005 I Tijdens de training blijkt de Griek weinig veran derd te zijn.ÏTainerYannis (Grieks voot'John', red.) Hatzinikolaoy laat zijn selectie op een half veld 12 tegen 12 spelen. Daardoor is het moeilijk om lek ker te combineren. Machlas staat vaak vrij, maar wordt bijna net zo vaak overgeslagen. Het meren deel van de verdedigers lijkt moeiteloos als slager in een Zuid-Amerikaanse competitie mee te kun nen. Als Machlas vindt dat hij ingespeeld had moeten worden - óf als hij bij het afronden ver keerde voorzetten krijgt - is daar weeT de ver trouwde lichaamstaal. Het hoofd wordt rechtst reeks de nek ingegooid, de wangen staan bol, omdat de Griek zijn frustraties wil wegblazen en hij schudt miskend met zijn hoofd. Alleen de arm gebaren ontbreken nog. Als de voormalige Aja- cied iemand door de benen speelt, is er geen reac tie van de groep. Bij Ajax werd ér dan meestal wel even een opmerking geplaatst. Hier lijken alleen de oververtegenwoordigde geiten, Kreta heeft meer geiten dan inwoners, de vernederende 'panna' van Machlas te waarderen, afgaande op hun geblaat vanaf de heuvel naast het veld. balvelden en basketbalvelden, een zwembad, ten nisbaan en twee indoorsporthallen, bieden de sporters van OFI alle comfort om tot optimale pres taties te komen. OFI bestaat namelijk ook uit een basketbal-, waterpolo- en atletiektak. trouwens overal in Griekenland. Dit seizoen heb ben we nog drie punten nodig om niet te degra deren. Dat is belangrijk, omdat er volgend jaar meer geld beschikbaar is. OFI moet nu nog zo'n 3 miljoen aan de belasting terugbetalen, daarna willen we een nieuw stadion en betere spelers. Dit seizoen spelen er voot het eerst twee ploegen uit Hiraklion in de hoogste Griekse divisie (Ergotelis is al gedegradeerd, red.) en beide hebben pro blemen." Omdat Machlas medio 2006 denkt te stoppen met voetbal, circuleert zijn naam in de media al als nieuwe voorzitter van OFI. Om dat per diTect te gaan doen, zou onverstandig zijn. Juist vanwege de miljoenenschuld zou het Machlas alleen maar geld kosten, maar zodra die rekening is wegge poetst, zou er eventueel iets van te maken zijn. Zelf geeft hij de volgende uitleg: „Dat gerucht begon allemaal bij AEK Athene, waar oud-speler Nikolaidis nu president is. Hij is even oud als ik. Nu denkt iedereen dat ik dat hier ook wel even ga doen, maar ik voel me nog steeds voetballer. Ik wil de club helpen, maar weet nog niet op wat voor een manier. Als ik straks gestopt ben, zal ik er eens serieus over gaan nadenken." SCHITTEREND Als Machlas Ajax Life in zijn Porsche Cayenne, met Nederlands nummerbord, naar het trainingscom plex Vardinogiannis rijdt, openbaart zich een schit terende accommodatie, omringd door het mooiste natuurgroen dat Kreta te bieden heeft. Drie voet- Na de training biedt persvoorlichter Stelios wederom een lift aan naar het stadscentrum. Beleefd wordt het aanbod afgeslagen, de comfor tabele Porsche van Machlas is aantrekkelijker. Helemaal zonder helm. Eenmaal in de grootste auto van de OFI-selectie, gaat de radio hard aan. Machlas probeert te luisteren, maar ondertussen vuurt Ajax Life tot zijn onzichtbaar duidelijke ergernis nog wat vragen over de training op hem af. Terwijl hij in de auto uitleg geeft over de 4-4-1- 1 strategie tegen AEK, de verkeerde tactische keu zes van zijn trainer én het bedroevende niveau van zijn ploeggenoten, raast een malloot op ban den met 100 kilometer per uur rakelings langs zijn auto. „Daar gaat Stelios, onze razende pers voorlichter", lacht hij hard. Waarna hij uit het niets serieus zegt: „Heerenveen-RBC 7-1. Samaras (oud-OFI) heeft drie keer gescoord". Machlas zat naar het voetbal te luisteren. Twee Grieken gebroederlijk op het trainingsveld naast de Amsterdam ArenA. Charisteas wordt bikkelhard doormidden gezaagd door Ricardo Carvalho. De Portugezen konden niet verhin deren dat de Griek het winnende doelpunt in de EK-finale zou maken. Ondanks een fraaie treffer van Machlas verliest OFI met 2-3 van AEK. Otl- <1<K HERAKLION - OFI Kreta speelde afgelopen zondag de belangrijkste wedstrijd van het seizoen. Het duel tegen regerend landskampioen AEK Athene was dit jaar nog eens extra beladen, omdat beide teams niets aan een gelijkspel hadden. Ajax Life nam plaats tussen 9.200 heetgebakerde Grieken en was getuige van een waar Grieks drama voor de ploeg van Machlas. Als Nederlanders aan Grieks voetbal denken, dan is dat meestal in termen van corrupte scheidsrechters, malafide presidenten en bloed- fanatieke supporters die er niet voor terugdein zen om de grensrechter eens een fles naar het hoofd te gooien. Dat laatste gebeurde tijdens OFI-AEK nog nét niet,maar de emoties liepen na het laatste fluitsignaal wel bijzonder hoog op. De 'slangen uit Vak 4', zoals de harde kern van 600 OFI-ultra's wordt genoemd, belandden in de slotfase van de wedstrijd binnen één minuut van de hemel in de hel. Na een 0-2 achterstand al tot 1-2 te hebben teruggebracht (door Mach las!), kwam de thuisploeg in de 90ste minuut op gelijke hoogte. Kazantsis was de maker van het doelpunt. Het stadion barstte dan ook uit zijn voegen en alle aanwezige Kretenzers dansten de Sirtaki op het tapijt van zonnebloempitten. Omdat OFI na de gelijkmaker nog één keer'gas gaf', geloofde iedereen in een stunt. Tevergeefs, want uit de laatste tegenaanval van de Atheners viel alsnog de 2-3. Limpezopoulos volleerde de bal wonderschoon langs doelman Sifakis en hield AEK daarmee in de race voor de landstitel. De aanhang van AEK uit Athene raakte op slag uitzinnig en ontstak een geweldige hoeveelheid Bengaalse fakkels. Tientallen 'originals' namen bezit van het veld, waarna de ME probeerde om iedereen met knuppels terug naar het vak te drijven. Toen dat eenmaal was gelukt, bleek dat ze de AEK-spelers op het veld hadden beroofd van hun shirts en broeken. Slechts gekleed in hun onderbroek konden ze niet verder spelen, voor scheidsrechter Tezovitsas genoeg reden om af te fluiten. Één minuut te vroeg, waardoor hij - gehaast en onder begeleiding van politieschil- den - met zijn assistenten de kleedkamer moest opzoeken. De AEK-fans voelden zich geprovo ceerd, zodat de boot naar Athene (waar vele geelzwarte suppoTteTS mee zijn gekomen, red.) vanwege de wanordelijkheden buiten het sta dion, pas een uur later zou vertrekken dan gepland. Na afloop is Machlas verbijsterd. Zo amicaal als hij twee dagen eerder was, zo kortaf en bedroefd zegt hij: „Wat moet ik zeggen? We hebben ons fantas tisch teruggeknokt, maar staan wel met lege han den", dreunt hij clichématig op. Hij moet wel lachen als hij wordt aangesproken op een sch- walbe, halverwege de wedstrijd. „Dat deed ik ook eens een keer tegen Feyenoord.Toen trapte Dick Jol er in, maaT deze scheidsrechter helaas niet", lacht hij moeizaam. De ex-Ajacied speelde zelf geen lekkere wed strijd, ondanks het feit dat hij éénmaal scoorde. Machlas bleek wel de absolute vedette binnen het team van OFI en heeft binnen de ploeg - in de persoon van de fysiek sterke Joseph Nwafor - zelfs een soort lakei, die hem enkele keren op maat bediende. „Dat is zijn taak. Hij doet het redelijk, maar nog niet goed genoeg", aldus de OFI-aanvoerder. Terwijl hij zich excuseert voor de persconferentie met de Griekse media, roept hij door de overvolle spelersgang "doe alle sup porters de groeten. Binnenkort kom ik weer even naar Amsterdam". En weg is hij, met in het kielzog de beduusde persvoorlichter Stelios.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9