Zakenman, vader en Afrikaans beste voetballer De talenten en wensen van Steven Pienaar Aiax Life nummer 18 2 mei 2005 J Steven Pienaar heeft nog maar een paar wensen te vervullen. AMSTERDAM - Dit jaar had eigenlijk hét seizoen van Steven Pienaar moeten worden. Maar een hinderlijke knieblessure gooide roet in het eten, waarna de sportieve malaise de rest deed. Nu al kan geconcludeerd worden, dat de voetbaljaargang 2004/2005 niet heeft gebracht, wat er op voorhand van verwacht mocht worden. Maar nu, tegen het einde van de competitie, begint de motor van de Zuid-Afrikaanse baltovenaar toch weer lekker te prutte len. Monoloog van een zelfbewuste Ajacied. Door Arnout Verzijl „Het gaat goed met me. Ik voel me inmiddels veel beter dan vorige maand, toen ik pas net heTsteld was van een knieblessure. Maar ik beb nog steeds wat lichte klachten, vooral in m'n rug. Daar heb ik al ruim drie maanden last van en na afloop van iedere wedstrijd keert het terug. Waarschijnlijk is het een aangeboren iets. Er zijn inmiddels rönt genfoto's in het ziekenhuis gemaakt en ik hoop maar dat ze daarop kunnen achterhalen wat er aan de hand is. Het heeft met mijn botten te maken, er is iets niet goed in balans. Als ik een sprintje trek, blokkeert mijn linkerkant. En dat loopt lastig. Maar omdat ik nu een aantal duels achter elkaar heb gespeeld, boek ik wel progressie en dat is heel belangrijk. De laatste duels speel ik steeds rechts buiten. Dat gaat best goed, dat vindt de trainer ook. Hij vroeg me de positie van de geblesseerde Mauro Rosales over te nemen, omdat ik in het ver leden ook op die plek heb gespeeld. Bijvoorbeeld onder Koeman. Ik heb nooit geklaagd als ik rechtsbuiten was en heb er ook nooit klachten over ontvangen, ledereen weet dat deze positie niet mijn voorkeur geniet, maar ik doe het graag. Mijn doelpunt tegen AZ was geloof ik mijn eerste treffer voor Ajax in zes maanden. De voorzet van Mitea kon ik niet missen, maar die goal was goed voor mijn zelfvertrouwen. Dat ik vlak voor tijd moest uitvallen was het gevolg van een tik tegen mijn rug, vlak voor rust. In de rust hebben we besloten om het even aan te zien, maar het werd stijver en stijver. Op het laatst werd de pijn te hevig en ging het niet meer. Eind maart heb ik ook voor Zuid-Afrika gescoord. Niet ver voor tijd maakte ik er 2-1 van in de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Oeganda. Ik vero verde de bal op eigen helft, speelde af en in twee passes was de bal bij onze voorhoede. Delron Buckley haalde uit, maar zijn schot werd geblok keerd. Ik pikte daarna de bal met links op, kapte naar rechts en schoot gekruist raak. Door die zege staan we nog steeds eerste in onze poule. Alleen de nummer één gaat naar het WK, de nummer twee plaatst zich voor de Afrika Cup. We zitten in een zware groep, Ghana en Kongo zijn de grootste concurrenten. Kaapverdië staat nu verrassend op de tweede plaats en daar spelen we onze vol gende wedstrijd tegen. Uitwedstrijden zijn in Afrika altijd een groot probleem, die zijn in prin cipe niet te winnen. In onze groep waren wij de eersten die een uitwedstrijd wonnen, 0-1 bij Oeganda. Als wij niet winnen, komt het meestal door de scheidsrechters. Die zijn altijd tegen ons. Alle landen in Afrika hebben iets tegen Zuid- Afrika. Men heeft het op ons gemunt omdat wij gezien worden als het Europa van Afrika. Ons land beschikt over rijkdommen, die de rest niet heeft. Dat we bij Oeganda wonnen, kwam doordat we ditmaal wél een eerlijke scheidsrechter hadden. Daar zijn sommige internationals hem na afloop speciaal voor gaan bedanken/Tegen Kaapverdië spelen we straks uit. Bondscoach Baxter heeft ons al op het hart gedrukt, dat we ons niet over de scheidsrechter moeten opwinden, omdat we gewoon een betere ploeg zijn. Een scheidsrechter hoort onpartijdig te zijn, maar kom maar eens kij ken en het zal je verbazen wat er allemaal gebeurt. Kwalificatie is erg belangrijk omdat we in 2010 het WK organiseren. Dat zorgt voor veel druk. Dit is dé kans om nog één keer ervaring op te doen. In 2002 heb ik op het WK geen seconde gespeeld. Voor iedereen geldt dat we in 2006 de ervaring kunnen opdoen, die we vier jaar later nodig hebben. Desondanks worden we thuis altijd bekritiseerd. Als we in Johannesburg spelen, zit het nationale stadion nooit vol. Vaak denken de mensen dat we toch wel winnen. In Johannesburg willen ze meer locale spelers in het nationale team zien. Elders is het wel altijd uitverkocht. Ik kom uit Johannesburg, dus tegen mij zijn de mensen wel aardig. Alleen de media niet, die zijn tegen mij. Waarom weet ik niet. Ik heb niemand iets gedaan, maar ze mogen me gewoon niet. Op de TV, bij de radio en in de geschreven pers wor den negatieve dingen over me gezegd. Misschien komt dat wel omdat ik nooit interviews geef. Als ik daar ben, is dat alleen maar om te voetballen. Daar gaat het toch ook om? Het vreemdste moment was toen we met 3-0 van Ghana verlo ren. Ik kwam net terug van een knieblessure en was nog niet helemaal top. Toch speelde ik, maar na de nederlaag werd besloten dat het mijn schuld was. Zo vreemd. Sindsdien praat ik écht met niemand meer. Toen ik die problemen met mijn vriendin had, was dat groot nieuws in Zuid- Afrika. Maar ach, ik hou van mijn land en zolang de mensen tevreden zijn, kunnen de media me niks schelen. Ze zoeken het maar uit." MORGEN „Bij Ajax verloopt de samenwerking met Nigel de Jong heel goed. Nigel en ik hebben beiden een bloedhekel aan verliezen en dat is in het veld te merken. Buiten het veld zijn we goede vrienden, ik sta dichter bij hem dan bij iemand anders. We hebben veel met elkaar gemeen; films bijvoor beeld. We gaan vaak samen naar de bioscoop, naar de City of bij de ArenA. Of we gaan naar Lely stad, daar heb ik vrienden wonen. Meestal bezoe ken we komische films. Ik heb thuis heel veel DVD's, écht heel veel. Ik ben gek op film en op muziek. Ik heb een grote, gevarieerde collectie CD's thuis. Veel Zuid-Afrikaanse muziek, maaT ook house en zo. Tussen vijf en acht uur zet ik de muziek lekker hard op. Ik woon in een apparte ment in de Watergraafsmeer, vlak bij het oude stadion. Ik ben alleen thuis en dan is het lekker om m'n zinnen te verzetten met harde muziek. Soms klagen de buren wel eens dat ik het té hard op heb staan. Dan komen ze naar beneden en vra gen of het wat zachter kan. Na de training heb ik helemaal niets te doen. Een nieuwe vriendin heb ik nog niet, dus voorlopig heb ik alle tijd. Mijn moeder zegt dat voetbal voor mij het belangrijk ste is; dat is altijd zo geweest. Ik heb natuurlijk nog alle tijd om een vriendin te vinden, dat komt vanzelf wel. Mijn moeder geeft altijd wijze raad. We bellen elkaar heel vaak. Soms hou ik dan de telefoon gewoon even in de lucht, want als zij een maal begint te praten,houdt ze nooit meer op.Tij- dens het Amsterdam Tournament is ze bij me geweest. De hele omgeving beviel haar echter niet. Ze miste Zuid-Afrika en mijn zusjes zelfs zó erg, dat ze al na een week weer is vertrokken. Heimwee! Waar mijn toekomst ligt, weet ik nog niet. Mijn contract bij Ajax loopt af in 2006. Amsterdam is een fantastische stad en Ajax een geweldige club. We hebben een goede spelersgroep, de suppor ters zijn altijd goed voor me geweest, ik kan ner gens over klagen. Maar soms moet iemand verder kijken in z'n leven. Ik weet nog niet wat er gaat gebeuren. Er zijn enkele clubs die interesse heb ben, maaT persoonlijk ben ik er nog niet uit, het is moeilijk. Waarschijnlijk word ik op een ochtend wakker en beslis ik." „Erover nadenken heeft geen enkele zin. Mensen zeggen vaak "ik zal er over nadenken", maar dat werkt bij mij niet. Ik weet iets of ik weet het niet. Mijn moeder zei niet lang geleden "je bent al te lang bij Ajax, je verliest en jullie spelen slecht. Ga ergens anders naar toe". Dat was tijdens mijn blessure. Maar nu gaat het weer lekker. Ze klonk laatst heel opgetogen. "Wat zijn je plannen?" vroeg ze. Maar zij beslist niet waar ik naar toe ga. Ik ben 23 jaar en doe dat zelf. Dat ik in 2006 trans fervrij ben - en dat financieel voor mij beter is - zegt me niks. Het is immers niet mijn geld, maar van God. Daarom kan ik net zo goed al dit seizoen weggaan, want dat geld is niet belangrijk voor mij. Ergens in maart voelde ik me niet lekker en heb ik direct mijn manager gebeld om te zeggen dat ik weg wilde. We hebben lang gepraat en uit eindelijk besloten om het tot het einde van het seizoen aan te zien. Ik bemoei me alleen met het heden en kijk niet naar morgen. Alles wat nu gebeurt, heeft invloed op morgen? Niemand weet van te voTen wat er gebeurt. Ik zie alles in het zelfde perspectief en leef bij de dag. Dat heeft mijn moeder me geleerd: denk niet aan morgen, maar aan vandaag en wees gelukkig. Misschien beslis ik in juni 2006 wel dat ik tot 2008 in Amsterdam wil blijven. Ik hóef niet weg. Het is mijn droom wens om eens de beste speler van heel Afrika te woTden. Ik ben er al een paaT keer dichtbij geweest. Als dat gebeurt, kan ik mijn schoe nen met een brede glimlach aan de wilgen hangen. Lees verder op pagina 15 Pienaar zet zich schrap in de confrontatie met Feyenoord.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7