Supporters Joark en Mirjam doen een stapje terug 'Het is moeilijk om afstand te nemen' >fé AJAX FANZONE Aiax Life nummer 18 2 mei 2005 E9 p°rterswet®° AMSTERDAM - Na de thuiswedstrijd tegen PSV nam het sfeerteam afscheid van Joark (40) en Mirjam (38). Ruim een maand later blikt het duo terug op een geweldige tijd met veel mooie herinneringen. Ook plaatsen ze een kritische kanttekening bij het voetbal anno 2005. Wij - de supporters - zijn Ajax! En daardoor belangrijker dan een speler die hier voor drie jaar tekent en dan weer vertrekt." Door Sander Zeldenrijk Stomverbaasd staarden Joark en Mir jam naar de deuropening van de kroeg. In café Het Praathuis liep die late zondagmiddag de kersverse hoofdtrainer Danny Blind binnen. De debuterend hoofdcoach verontschul digde zich voor de oorwassing tegen de Eindhovenaren, maar wilde niet ontbreken op het afscheidsfeestje van het duo. Aan de eettafel in Betondorp springen de tranen in hun ogen, als het afscheid aan de orde komt. „Ik voelde dat dit rechtstreeks uit ieders hart kwam. Ze gunden het ons ook. Er waren alleen vrijwilligers van het sfeerteam bij, want we hebben jarenlang voor die mensen klaargestaan en dat werd op deze manieT beloond", zegt Mirjam. „Ik ben tijdens de eerstvolgende thuis wedstrijd wel door tweehonderd jon gens aangesproken. Zij waren er ook graag bij geweest, maar dit was iets van de vrijwilligers", vult Joark aan. Dat naast Nigel de Jong ook Danny Blind uit zichzelf langskwam, gaf de middag extra cachet. Beide supporters hebben namelijk wat met de huidige hoofdtrainer. Joark: „Danny is altijd OTT^idool qeweest. Zijn denkwijze over het Ajax-spel is netzeifdc als die van de supporters. Hij is altijd één van de steunpilaren binnen Ajax. Als speler en als jeugdtrainer bleef hij de club trouw, terwijl hij genoeg andere aan biedingen tussentijds kreeg. Zijn hart zit op de goede plek. Hij had een Amsterdammer kunnen zijn: heldhaf tig, vastberaden en barmhartig." Hoewel Joark al sinds het seizoen 1979/1980 wedstrijden van Ajax bezoekt en de laatste jaren op de loon lijst van de SVA stond, kwam er dit jaar een einde aan zijn werkzaamheden voor de supportersschare. De Amster dammer kampt met de taaislijm- ziekte, waardoor hij zijn energie zorg vuldig moet verdelen. „Als ik die ziekte niet had gehad, zou ik zijn doorge gaan. Maar ik kan niet meer de energie opbrengen om overal voor te knokken. Mensen begrijpen soms niet wat ik voel. Dan zeg ik "ga eens lekkeT ander halve minuut onder water zwemmen, dan weet je precies hoe ik me iedere dag voel". Ik stik soms bijna; als ik me druk maak, snak ik naar zuurstof. Dan loop ik het gevaar dat ik een longbloe ding oploop. Op zo'n moment kies ik voor mezelf. Artsen voorspelden dat ik hooguit 20 jaar zou worden, maar inmiddels ben ik al 40." Mirjam bezocht halverwege de jaren tachtig haar eerste wedstrijden in De Meer. In die tijd was ze één van de wei nige vrouwen die naar het voetbal ging. „Als we met de bus of trein naar een uitwedstrijd gingen, was ik vaak de enige vrouw tussen 50 man. Nou, daardoor leerde ik snel voor m'n eigen hachje op te komen hoor!", zegt ze. „Ik was steeds het mikpunt! Op een gege ven moment kregen ze respect voor me en nu zien ze me als 'één van de jongens'. Daar ben ik best trots op." Beide Ajacieden begonnen 15 jaaT gele den met sfeeractiviteiten in De Meer. „Ajax wilde liever budget geven voor sfeerverhogende activiteiten, dan dat ze boetes moesten betalen (naar aan leiding van het vuurwerk tijdens Europa Cup-wedstrijden, red.). Na het vuurwerkafscheidvan Bergkamp,Jonk, Pettersson en Rijkaard kwamen de beroemde vlaggetjes. Dat is tot op de dag van vandaag fantastisch, ook al zie je er maar een paar minuten iets van", zegt Joark. SFEERTEAM Met behulp van de SVA werd zo'n negen jaar geleden het sfeerteam opgericht. Sindsdien kent Ajax een grote groep fanatieke vrijwilligers, die op ieder moment kunnen worden ingeschakeld. De start ging met horten en stoten, maar iedereen hield vol. „In De aanwezigheid van Danny Blind bij het afscheid werd zeer gewaardeerd. het begin liep alles inderdaad vrij goed, maar op een gegeven moment ging het slecht met Ajax en verziekten de mensen het voor zichzelf. Als er trommels waren, werden de stokken het veld opgegooid. Men had zoiets van "ik ga niet georganiseerd sfeer maken". Alles zat tegen, maar we gin gen gewoon door, want échte suppor ters staan ook achter hun club als het slecht gaat." Mirjam omschrijft de sfeergroep als uniek. „In het begin moest niemand iets van die vlaggetjes hebben, maar nu bellen ze Ajax als ze er geen heb ben. Tegenwoordig steken we de vlag gen een dag voor de wedstrijd in de stoeltjes. De vrijwilligers komen vanuit alle delen van het land. Sommigen rij den hun hele tank leeg om een vlagge tje te steken. Oké, ze krijgen er een dienstkaart voot terug, maar jongens Al die jaren als vrijwilliger bij Ajax maakt van Mirjam een dorstige vrouw. mag het misschien? Die mensen staan de volgende dag Ajax ook weer aan te moedigen." Gevraagd naaT hun hoogte- en diepte punten valt - buiten enkele mooie sup portersacties - nog één naam: 'Jodi', hun zoontje. JoaTk: „Toen Mirjam zwanger was, zeiden we 'wie' de naam weet krijgt 250 gulden." Mirjam, die in de kast van haar ouderlijk huis een briefje met de naam had gelegd, haakt in: „We wisten dat het een jongen zou worden en hoorden de vreemdste namen. Mensen gingen zelfs 'Jorien van den Herik' invullen", lacht ze. „Die lijst moet ik nog ergens hebben. In totaal reageerden 300 man, maar nie mand raadde de - in onze ogen - meest logische naam. Alleen de achter naam 'Cohen' ontbreekt nog." Andere hoogtepunten van het gouden Ajax-duo zijn: het afscheid van Danny Blind en Bobby Haarms in de ArenA, de vuilniszakkenactie tegen Bursaspor in het seizoen 1986-1987, het wekelijkse samenzijn met vrienden, de vunzige berichtjes naar de SMS-lichtkrant in het PSV-stadion. Mirjam heeft bij twee hoogtepunten een anekdote. „Ik heb ontzettend gelachen tijdens het afscheid van Sjakie Wolfs. Ik bege leidde hem naar de middenstip. Een dag later kom ik hem in de gang tegen. "Dat was een mooi afscheid hè?", zei ik toen. Antwoordde Sjakie: "Ja, was u er ook?"; een prachtige man! Het afscheid van Danny Blind pakten we ook groots aan. VooTaf zamelden we geld in. Ik geloof dat we iets van 22.000 gulden ophaalden en daar kochten we een schilderij van Herman Brood van. Toen we het overhandigden, dacht een vriend op de tribune dat het schilderij de cadeauverpakking was." Dieptepunten waren er natuurlijk ook. Dat varieert van 'de beursgang' tot het vertrek van spelers voor een veel te laag bedrag en botsende belangen. Onder andere door de (te) grote invloed van de commercie. „Ze roepen altijd "de club is van de supporters", maar dat is natuurlijk al lang niet meer zo. Sponsors hebben een véél te grote invloed." Hoe mooi en groots de rol van Ajax ook in hun leven was, alle inspanningen hadden ook een schaduwzijde op de twee. „We zijn door Ajax ook uit elkaar gedreven. Tegenwoordig zijn we ont zettend goede vrienden. Joark was op een gegeven moment zeven dagen per week met de club bezig. We hadden geen leven buiten Ajax. Hij werd er mee wakker en ging er mee naar bed. Ik moest steeds een oppas regelen voor ons kind en op een gegeven moment was dat niet meer eerlijk naar Jodi toe. Ik ging me er in die periode tegen ver zetten en had zoiets van "pfff, stik maar in die club"!" Hoewel beiden nu wat meer tijd en aandacht besteden aan andere dingen buiten Ajax, zal het niet lukken om écht afstand te nemen, daarvoor is de band simpelweg te sterk. „Ik ben blij dat er veel nieuwe mensen zijn die ook dingen doen. "Als alles maar gewoon doorgaat", denk ik dan", zégt Joark. Mirjam bevestigt: „Ik heb nog een ander leven buiten Ajax. Ik werk als secretaresse bij een bouwbedrijf en geef al 25 jaar vrijwillig zwemles. Wat Ajax betreft, is het nu rustig. Ik kan altijd nog wat doen, want Ajax hele maal missen, kan ik toch niet. Het is moeilijk om afstand te nemen. Ik weet hoe ik ben. Twee jaar geleden verkoch ten mijn ouders hun café. Die plek moet ik nu bewust vermijden, omdat ik anders glazen ga opruimen of een bestelling ga opnemen. Dat zit in me en ik heb dat bij Ajax ook. Voorlopig houd ik me dus even rustig. Als ik nu naar de wedstrijden ga, zit ik zelfs weer lekker op de tribune tussen mijn vrien den met wie ik vroeger ook naar Ajax ging." Joark wil bij zijn afscheid nadrukkelijk de SVA bedanken. „Sommige mensen beseffen niet wat de supportersvereni ging allemaal doet (bijv. budget, red.). Dat mag wel eens benadrukt worden. De SVA doet veel goed werk. Wat dat betreft, ga ik met een gerust hart weg. Ik wil iedereen bedanken die ons geholpen en gesteund heeft. Verder wens ik iedereen veel succes met onze club."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 13