Spelersreacties Ajax Life nummer 17 16 april 2005 rtje in wil, doen we dat' - maar een beperkt aantal evenementen gehouden worden, als dat natuuTgras er blijft liggen. Dus gaat men zoeken naar een alternatief. Wij hadden in die tijd net een eerste kunstgrasveld bij FC Twente geïnstalleerd en zo is het contact tot stand gekomen. De ArenA gaf meteen aan dat Ajax de belangrijkste partner is en daarom besloten we samen met Henk Markerink en Arie van Eijden - als direct betrokkenen - een mat te ontwikkelen vanuit het gevoel van de speler. De wensen van de speler moesten beantwoord worden. Hij moet het fijn vinden om op kunstgras te spelen." BELANGRIJKE'BOOST' Zodoende begon de onderlinge ontdekkingsreis. Het project werd opgedeeld in verschillende fasen. Men voorzag de ArenA van een kunstgras zaaltje en op het jeugdcomplex legde men een kunstgrasveld aan. „Kees Zwamborn was destijds nog Hoofd Opleidingen. Hij speelde een hele belangrijke rol in de ontwikkeling. Later nam Danny Blind het over. Hij was ook heel positief over kunstgras op De Toekomst. Beiden hebben continu meegeholpen. Het moest niet alleen een perfect technisch product worden, we kregen ook te maken met de nazorg zoals een blessureregis- tratiesysteem en het testen met spelers. Maar ook de huppelproefjes van TNO, noem het allemaal maar op. Daar moesten we wel een jeugdselectie voor hebben. Het was allemaal voor de terugkop peling. Uiteindelijk waren alle partijen enthou siast. Dat heeft het hele verhaal toch een belang rijke 'boost' gegeven." Desondanks blijft een ontwikkelaar van het revo lutionaire kunstgras afhankelijk van de grillen van de spelers. „Klopt. Ik presenteerde onlangs het verhaal van de velden over De Toekomst. We bekeken de resultaten van de hardheid en sli ding svri en del ijkh ei d ten opzichte van natuur- gras. Direct na de aanleg werd het kunstgrasveld als 'minder' ervaren. Het veld was te hard en men kon geen goede slidings maken. Een jaar later, toonden de cijfers aan dat het veld slechter was geworden. Toch gingen de jeugdspelers het als 'beter dan natuurgras'beoordelen. De groep waar Danny Blind nu mee traint, gaat niet makkelijk over op kunstgras. Die zijn conservatief." In tegenstelling tot de supporters, kwamen er in het recente verleden wel trainers van Ajax naar Nijverdal voor nadere uitleg. „Ronald Koeman - anti-kunstgras -, Louis van Gaal, Marco van Basten en Johnny van 't Schip hebben we hier met z'n vie ren een dag over de vloer gehad. Zij oordeelden heel anders dan wij dat doen. De bal lag achter in de auto, werd eruit gepakt en na een paar keer stuiteren, zeiden ze "dit willen we". Koeman was wat afstandelijker. Hij stond langs de kant en voelde wel wat over de grasmat, maar wilde vooral weten wat de gevolgen waren voor het menselijk lichaam. De kunstgrasmaterialen inte resseerden hem niet veel. Dan is het lastig om iemand over de streep te trekken." Eén van de meest gehoorde klachten is het gevaar van blessures na een sliding. Daar wordt in Nij verdal echter vaak op getest en men kan nu al zeg gen dat er bij de nieuwste matten geen brand wonden meer ontstaan. Er is bij Ten Cate Thiolon zelfs een Indoor slidingbaan. „We hebben acht spelers van een amateurclub slidings op het gras in de ArenA laten maken. Dat moesten ze net zo lang toen totdat hun been open lag. We lieten een dermatoloog van het Universitair Medisch Cen trum Nijmegen monsters uit de wond halen. Dat zetten we vervolgens op kweek. Toen keken we naar het type verwonding. Hoe snel ontstond het? Hoe snel verliep het herstel? Later gingen ze sli dings maken op het kunstgras. Het verschil is dat de verwonding van hetzelfde type is, maar bij het kunstgrastype met zwart Tubber gaat het lichaam protesteren. Er trad een soort immunolo gische reactie op. Daar hebben we nu een nieuwe infill voor. Er lopen bij Ajax allemaal dure spelers rond. Dan mogen ze niet één of andere ontsteking krijgen, als ze over die grasmat glijden." Het bedrijf in Nijverdal bestaat uit meerdere hal len waarin werkelijk alles getest wordt. Trots laat Olde Weghuis al een stukje kunstgras zien dat binnenkort waarschijnlijk als groot kunstgrasveld bij de KNVB in Zeist komt te liggen. Het instru ment met de meest spannende naam is de 'Artifi cial Athlete'. „Dat is voor de schokabsorptie. Het meet de impact op het lichaam. We hebben een apparaat dat het kappen en draaien van de schoen (belasting voor de enkel, red.) meet. We zijn continu aan het optimaliseren." Een ander opmerkelijk verschijnsel is de waaTde die de conservatieve voetbalwereld hecht aan de geur van echt gras. Volgens de laatste ontwikke lingen kan zelfs die specifieke grasgeur worden nagebootst. „In principe kunnen we alle luchtjes in de grasmat bouwen. Ik vind het alleen heel onnatuurlijk als je een geurtje in kunststoffen gaat bouwen. Maar dat komt waarschijnlijk omdat ik een techneut ben. Als een klant het Vorig seizoen oefende Ajax op kunstgras tegen SC Heracles. wenst, doen we er een dennengeurtje, citroen geurtje of iets dergelijks tussen. Als Arie er dus een grasgeurtje in wil, doen we dat." WILDE COWBOYBENDE Omdat alle betrokkenen in de toekomst verwach ten veel geld te verdienen aan het leveren van voetbalvelden van kunstgras, is de concurrentie moordend. „Onze concurrenten zitten in Schot land en Italië. Dit zijn partijen die de kwaliteit op de markt hoog houden. Dan is er ook nog een aan tal rousers op de markt, maar die zie ik niet als concurrent. Die denken "groen is groen". Onze leus is juist "niet al het groen is ook groen". Verder zijn we erg druk bezig met het afschermen van patenten. De vezel die nu bij Ajax ligt, is afge schermd. Het infill is eveneens afgeschermd. In dit wereldje knipt en imiteert men. Een patent kost 250.000 en er lopen er nu een stuk of negen. Als iemand inbreuk maakt, moeten we betalen voor de advocaat. Als we de zaak winnen, krijgen we het geld wel temg, maar dat kan best een aantal jaren duren. En sommige dingen ver tellen we uiteraard gewoon niet." Het bedrijf heeft zelfs eens een concurrent betrapt bij de Amsterdam ArenA. „Dat klopt. Het is één wilde cowboybende. Één van onze concur renten had vezels uit een kunstgrasmat geknipt in het zaaltje van De Toekomst. En na afloop van een beurs krijgen we geregeld maar de helft van onze spullen terug. Er wordt veel gegapt." Olde Weghuis is nog het meest trots op dat spe- Olde Weghuis is één met het kunstgras. Ten Cate Thiolon is een onderdeel van het bedrijf Koninklijke Ten Cate. Het maakt deel uit van de Ten Cate Grasgroep en men ontwik kelt en produceert al 20 jaarlang kunstgTasve- zels voor sportvelden. Monidaal weTken er 500 mensen 'in het kunstgras'. Het bedrijf is daar mee marktleider in de wereld van de kunst grasvezels. De Reseanch Development afde ling bestaat uit negen man. Martin Olde Weg huis is international manager van die afde ling. Het bedrijf heeft pilots lopen bij SC Hera cles en Ajax. Met de verschillende partners zijn er contacten bij PSV, Hamburger SV, Real Madrid, Cambuur Leeuwarden, FC Barcelona, Valencia. Verder betTekt men TNO en de Uni versiteiten van Twente en Calgary (gespeciali seerd in biomechanica,red.) bij het onderzoek. Enkele leuke weetjes: 1. Een nieuwe kunstgrasmat in de Amsterdam ArenA zou 500.000 euro kosten. Deze gaat dan tien jaar mee. Een grasmat kost 100.000. 2. Een kunstgrasmat moet brandveilig zijn. Als supporters dus een Bengaalse fakkel op het veld gooien, mag daar niets van te zien zijn. De temperatuur van zo'n magnesiumfakkel benadert de 1.200 graden Celsius. 3. Nederland beschikt over 10.400 natuurgras voetbalvelden. 4. Het laatste jaar zijn er in ons land 80 kunst grasvelden neergelegd. Europees zijn dat er 1.800 en mondiaal 5.000. 5. SC Heracles kreeg van de UEFA 204.000 om mee te doen aan het kunstgrasproject. Iers op zijn mat tegenwoordig wel voluit een sli ding durven maken. „Kijk maar naar de wedstrij den van Heracles. Dat veld zou er ook bij Ajax komen, maar dat werd tegengehouden. Op een gegeven moment houdt het op. De deadline van het veld voor de ArenA was 2003. Dat werd vervol gens 2004. Het pakket lag klaar om te installeren, maar Ajax had het nog niet voor elkaar met de spelers. Daarom ligt het concept nu bij Heracles en zijn wij bezig met de optimalisatie Indoor. De ArenA is voor mij namelijk Indoor. We laten die mat niet drie jaar in de kast liggen. Per jaar zijn we zo'n vier miljoen euro kwijt aan ontwikkeling. De schoorsteen moet wel roken bij Ten Cate." Urby Emanuelson (18) is wel een voorstander van kunstgras. „Om te voetballen is het altijd goed, maar sommige jongens krijgen - als ze op kunstgras trainen - last van hun knieën en zo. Ook op De Toekomst. Daar hebben we twee iets verschillende velden. Die laatste mat is beter dan de mat die we eerst hadden, maaT ik hoor mensen soms toch nog wel klagen. Zelf heb ik er geen problemen mee. Ik kan lekker uit de voeten op kunstgras, heb er vaak op getraind en het is makkelijker om de bal te laten gaan. Er zijn geen polletjes. Alleen als het nat is - en het dak in de ArenA zou open zijn - kan de bal wel héél erg doorschieten. Maar dat gebeurt ook met natuurgras." John Heitinga (21) heeft regelmatig op kunst gras gespeeld, maar zijn voorkeur gaat uit naar natuurgras. „Dat vind ik meer bij voetbal horen. Kunstgras is mooi als het regent, dan ontstaan er geen modderplekken en verschil in het gras. Met kunstgras gaan alle wedstrij den door. Bij normaal gras kan een wedstrijd nog wel eens afgelast worden. Maar dat hoort ook bij het voetbal. Het spel op kunstgras wordt meer voorspelbaar. We hebben ook een kunstgrasveld naast ons trainingsveld maar daar heb ik nog niet op getraind. Volgens mij is het nog niet helemaal goed." Rafael van der Vaart (22) speelde in de jeugd geregeld op kunstgras. „Toch ben ik er geen voorstander van. Ik hoop niet dat dat door gaat. Het deed pijn als ik een sliding maakte. Het is toch anders. Is dat nu minder? Dat zal allemaal wel, maar ik ben meer het type van natuurgras. Op het kunstgrastrainingsveld heb ik nog niet getraind, maar daar kan ik ook geen sliding op maken hoor! Ik weet eigenlijk niet waarom we daar niet op trainen." Hans Vonk (35) heeft veel ervaring met kunst gras. „Niet in Zuid-Afrika. Ik weet niet of je het klimaat daar kent, maar daar groeit altijd gras. Ik heb met SC Heeren veen een paar keer op het kunstgrasveld van Cambuur gespeeld. Ook in Surhuisterveen - onze uitvalbasis - ligt een kunstgrasveld. Dat was een slechte ervaring. Wel goed om op te trainen, maar slecht als vervanger van het huidige gras. Ik ben een tegenstander van het spelen op kunstgras."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9