Ajax en de kunst van het gras 16 april 2005 nummer 17 Ajax Life Project Phases 'Als Arie er een grasgeurt pMHïflwy» NIJVERDAL - Kunstgras is het 'gras van de toekomst'. Tenminste, als het aan de fabrikanten ligt. Zowel de Ajax-supporters ais de huidige selectie denken daar echter héél anders over. Uit een SVA-enquête bleek zelfs dat js procent van de stemmers hun club niet op kunstgras wil zien spelen. Voor Ajax Life genoeg reden om naar de grootste producent van kunstgras vezels te gaan. Een kijkje in de keuken van Martin Olde Weghuis (41), internationaal manager bij Ten Cate Thiolon in Nijverdal. „De groep waar Danny Blind nü mee traint, gaat niet makkelijk over op kunstgras. Die zijn conservatief." Door Sander Zeldenrijk Ongeveer een jaar geleden zag de situatie voor de kunstgrassector er beter uit dan tegenwoordig: het eerste elftal van Ajax zou immers op kunst gras gaan trainen. Er was zelfs speciaal een natuurmat voor opgeofferd, zodat er twee ver schillende trainingsvelden voor Ajax beschikbaar zouden zijn. Ten Cate Thiolon stelde het recept van de mat samen, het menu werd opgediend door Edel Grass en Arcadis. Nu, 12 maanden later, is fysiotherapeut Frank van Deursen de meest geziene gast op de speciale ondergrond. Hij gebruikt het om te trainen met revaliderende spelers. De groepstrainingen op kunstgras waren in het afgelopen jaar daarentegen op één hand te tellen. Olde Weghuis toont het fasenproject met Ajax en de ArenA. Amadis. Daar zitten blijkbaar nogal wat span ningsvelden en dat is jammer. Aan de ene kant moeten zij eerst het veld honderd procent afwer ken. Pas dan kan er op gespeeld worden en krijgen wij de terugkoppeling van de Tesultaten. Ik vind het niet gek dat Ajax er amper op traint. Dat is zelfs terecht, als het veld niet netjes is afgewerkt en daardoor te hobbelig is." AJAX Onlangs sprak Ajax' algemeen directeur Arie van Eijden zich duidelijk uit over de kunstgraskwestie. Ajax zal pas overwegen op de 'onnatuurlijke grondsoort' te spelen, als het een exacte gelijkenis vertoont met een natuurlijke grasmat. Dat zal niet voor 2007 zijn. Olde Weghuis: „Het gaat vooral over de beleving van natuurgras. Bij hun vergelijking den ken Nederlanders aan natuurgras als die optimaal is, in de maand mei. Dat gras is supergoed, in die maand is de spruitdichtheid (jonge plantjes die uit komen en voor draagvermogen zorgen, red.) van natuurgras driehonderd keer hoger dan in de maand augustus. DaaT glijdt een speler dus heel gemakkelijk overheen en krijgt er zelfs een groene bToek van. In mei is natuurgras opti maal. In juni gaat het ook nog wel, maar de rest van het jaar is een kunst grasveld veel beter, zeker in de winter. Laatst zag ik Heerenveen-Ajax. Daar was het veld een drama, he-le-maal kaal. Dus ja, wat is de referentie? Als Arie van Eijden doelt op een natuur- grasmat in mei, dan moet Ajax inder daad nog twee of driejaar wachten. We zijn nu al beter dan natuurgras, geme ten oveT een heel jaar. MaaT de stap naar het veld dat Ajax wil - een mat met de constante kwaliteit zoals in mei - moeten we nog maken." Olde Weghuis zit al tien jaar in het kunstgraswereldje. „Kunstgras begon in het begin van de jaren '70 in Neder land te leven. Toen ging het vooral om hockeyvelden. De KNVB hield de eerste vier pilotprojecten al in 1980, waarbij hockeyvelden werden gebruikt als voetbalveld. Daar is de bond na een half jaar mee gestopt, want dat werkte niet. Pas 20 jaar later kwam er een nieuwe generatie voetbalgras. De hockeysport Olde Weghuis reageerde vier kwartalen geleden nog opgelaten. „Een beter en mondiger testteam vind je niet", zo zei hij over Ajax. Nu moet hij terugkomen op die woorden. „De verwachtingen waren achteraf te hooggespannen. Niet zozeer qua techniek, rrvaar wel wat betreft de gewenning en mentaliteit. Er had in 2004 al een kunstgras veld in de ArenA moeten liggen, maar de KNVB, UEFA en FIFA waren er nog niet aan toe. Nu zijn ze er meer mee bezig en wordt er steeds meer vrij gegeven. Het WK in Duitsland mag op kunstgras gespeeld worden, maar dat zal nog niet gebeuren. Het klimaat in onze omgeving - zeg maar tussen Kopenhagen en Parijs - is van dien aard, dat er mooie natuurgrasmatten kunnen worden aange legd. Tussen die breedtegraden is het dus heel moeilijk om de mensen 'om' te krijgen. In Finland voetballen ze bijvoorbeeld wel graag op kunst gras." werd aangepast aan de mat, maar bij voetbal Het kunstgrasveld naast de ArenA wordt amper gebruikt. moet de mat zich aanpassen aan het voetbal. De voetbalwereld bestaat ook uit een heel ander soort mensen. Voetballers reageren extreem emotioneel." Uit een enquête op de internetsite van de SVA blijkt dat maar liefst 75 van de bezoekers tegen de komst van kunstgras in de Amsterdam ArenA is, als het om Ajax-wedstrijden gaat. In totaal reageerden er bijna 2.000 supporters. Er moeten dus nog bergen verzet worden om mensen te overtuigen. „Mensen zien kunstgras als een hoc keyveld bestrooid met zand, waarop in de winter maanden getraind wordt. Ten eerste zijn die vel den in de winter altijd hard en daarnaast zijn de vezels die voor hockey gebruikt worden heel anders. Hockey wordt namelijk óp de mat gespeeld, voetbal in de mat. Omdat het veld met zand was bestrooid, lag een been van een speler na twee slidings voor honderd procent open. Dat beeld heeft iedereen: slidings maken kan niet en het spel is niet natuurlijk. Er zouden een hele hoop nadelen kleven aan kunstgras." Om dat beeld te veranderen zal men in Nijverdal een actiever informatief beleid moeten hanteren in de richting van de mensen om wie het voetbal draait: de voetbalsupporters. De emotionele beto gen op de diverse internetsites kenmerken zich namelijk niet door vakinhoudelijke kennis. Ajax Life stelt een Open Dag voor Ajax-supporters voor. De reactie is direct serieus: „Supporters zijn heel belangrijk, maar Ajax is niet onze klant. Dat is de Amsterdam ATenA. Maar wij hebben er ook baat bij dat die nieuwe mat er komt. We hebben de fans van Heracles destijds wel meegenomen naar de aanleg van het veld. We namen ook bewust de oude kern supporters (60+), die al heel lang aan die club verbonden zijn, mee in dat denkpatroon. Het werd meteen geaccepteerd. De Ajax-fans zijn welkom. Het liefst wel georganiseerd, want we moeten het hier wel kunnen managen." Om echt een lans te breken bij de fans, ziet Olde Weghuis nog een andere mogelijkheid. „Ze moe ten er zelf op spelen. We nemen alle geïnteres seerden mee. Jeu Sprengers hebben we ook de voetbalschoenen aangetrokken. We willen weten wat er verbeterd moet worden. Laat de fans op de Open Dag op dat ongebruikte kunstgrasveld voet ballen. Als ze zich tenminste gedragen en het geen schoffelpartij wordt. Dus zónder sigaretten." De directie van de Amsterdam ArenA stond in het begin van dit millennium al open voor kunstgras. „Zij willen het stadion beter exploiteren. Er kan Dat Ajax dit seizoen een trainingsveld minder ter beschikking heeft, vraagt om een uitleg. „De club heeft wel het eerste kunstgrasveld in Nederland, dat voldoet aan alle UEFA-kwalificaties. Alleen, er moet natuurlijk wél op getraind worden. Wij heb ben nog geen terugkoppeling gehad, waarom dat niet gebeurt. Wij zijn leverancier van de compo nenten: de vezel en het infillmateriaal (rubber, red.) en dus niet verantwoordelijk voor de aanleg. Dat doen Edel Grass (hoofdaannemer, red.) en De jeugd op De Toekomst groeit al gedeeltelijk op met kunstgras.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8