Er zit muziek in de carrière van Babel T Ajax Life nummer 17 16 april 2005 Door Daan Schippers Als Ryan Babel zich op een wedstrijd voorbereid, doet-ie een koptelefoon op zijn hoofd, waarna - vrijwel zeker - de diepe bassen en donkere, door rookte stemmen van Tappers als The Game of 50 Cent door zijn lichaam dreunen. Of Ali B. vertelt over het leven van de straat. Babel is fan van de van oorsprong zwarte muziekstroming en lichtte in die hoedanigheid zelfs Ruud van Nistebooij in over de laatste ontwikkelingen in de Nederlandse rapindustrie. „Hij was gewoon geïnteresseerd in Nederlandse rapmuziek. Ik had een paar liedjes omdat ik er graag naar luister en die liet ik hem hoTen. Dat vond hij geweldig. Ik luister graag naar rapmuziek, zowel Amerikaanse als Nederlandse. The Game, 50 Cent, Ali B., Lange Frans en Baas B., dat vind ik allemaal leuk. Ik luister graag naar de teksten. Vaak zijn er dingen in hun raps terug te vinden, die ook in m'n eigen leven gebeuren. Iemand die niet van rap houdt, denkt misschien dat het wilde artiesten zijn, maar meestal zit er een verhaal in die raps." VERGETELHEID Wellicht dat een rap over de voortvarende car rière van Ryan Babel nog in het verschiet ligt. Een mooi verhaal is het in ieder geval wel. Op 1 febru ari 2004 werd de jonge Amsterdammer door trai ner Ronald Koeman in bet diepe gegooid. Een blessure van Zlatan IbTahimovic en de afwezig heid van een geschikte vervanger (Sonck,Van der Vaart en Culina waren niet beschikbaar) moest de 17-jarige aanvalleT uit de Ai van Ajax de misschien wel lastigste positie in het Nederlandse voetbal bekleden: die van spits bij Ajax. Hij voldeed 90 minuten lang tegen ADO Den Haag, maar toch besloot Ajax voor de topper tegen PSV - die de week daarop op 't programma stond - Yannis Anastasiou los te weken bij Roda J.C. De snel gere zen ster van Babel daalde weer even in de verge telheid. Hij werd teruggezet naar het tweede elf tal en verloor even al z'n motivatie. „Alle belang stelling en media-aandacht eiste zijn tol. Ik werd gemakkelijker, besteedde meer aandacht aan de media dan aan het voetbal. In overleg met m'n ouders heb ik toen een persstop ingelast." In de betrekkelijke luwte van Jong Ajax wieTp Babel onder leiding van Marco van Basten en John van 't Schip langzaam het motivatieprobleem van zich af. Met als resultaat dat Koeman hem dit sei zoen weer bij de A-selectie haalde. Hij maakte zijn eerste doelpunt in Ajax I tegen De Graafschap en scoorde sindsdien al zesmaal in 13 competitiedu els. Dat Koeman het niet voor de volle 100 procent met hem aandurfde, bleek uit het aantrekken van Angelos Charisteas. Door de komst van de Griek werkt Babel zijn wedstrijden vaak af op de links buitenpositie, waar bij met zijn enorme versnel ling eveneens goed uit de voeten kan. Dat laatste zag ook bondscoach Van Basten. „Ik was al blij dat ik in de voorselectie zat, maar toen ik uiteindelijk werd opgeroepen was dat een enorme verrassing. MaaT ik besefte meteen dat ik niet verrast kon blijven. Danny Blind wenste me alleen succes en zei dat ik moest kijken en genieten. En nu weet ik hoe het er aan toe gaat bij Oranje." Babel zoog in het Oranje-kamp alle nuttige infor matie in zich op en drukte en passant zijn stem pel op de duels tegen Roemenië en Armenië. „Ik trok veel op met Melchiot, Landzaat, Boulahrouz en Van Bronckhorst. Zij vingen me goed op en ver telden me een beetje hoe het eT aan toe gaat. Ook op de training kreeg ik advies. Zo zei Melchiot dat ik de bal niet achterin moest komen halen, omdat ik voorin veel gevaarlijker ben. Net zoals Van Nis- telrooij altijd in het 16-metergebied blijft hangen. Ik word na 10 minuten vaak al ongeduldig. Ook heb ik geleerd om het juiste moment te kiezen. Zo stuurde Cocu me aan, door te zeggen wanneer het wél en niet zin had om druk te zetten. In het begin was het even wennen, want het zijn natuurlijk de beste jongens uit Nederland, een stuk ervarener en volwassener dan de meeste jon gens waarmee ik bij Ajax tot nu toe te maken had. Daarom 'staat' het Nederlands elftal - denk ik - ook meer, dan het huidige Ajax. Hier spelen vooral veel jonge jongens die nog veel moeten leren." Met die opmerking raakt Babel de kern. Sinds Tomas Galasek geblesseerd is, heeft Ajax in het veld geen uitgesproken leider meer. Geen voetbal ler met ervaring die de jonkies even op hun plek zet indien nodig. Babel zou daarom graag een jongen als Edgar Davids aan de groep toegevoegd zien, hoewel hij ook nu genoeg advies krijgt van spelers. „Bijvoorbeeld van Anastasiou. Hij praat vaak met me over slimmigheidjes, vaak over het zelfde. Hij heeft alles al eens meegemaakt en blijft me dingen inprenten, nét zo lang tot ik het goed doe. Dat ik Danny Blind bij de Ai al heb meege maakt is ook een voordeel. Ik weet al een beetje wat zijn visie is en wat hij van een spits verwacht. Tussen Blind en Koeman zie ik geen groot verschil. Onder Koeman had ik dezelfde taak. Maar als er bijvoorbeeld een buitenlandse coach was geko men, ziet die het misschien toch iets anders. Koe man is zeker speciaal voor me. Hij heeft me natuurlijk 'gebracht' en een kans gegeven, dat houd ik altijd in m'n achterhoofd." LAAG PITJE Vanwege gebrek aan mentaliteit zal Babel niet nog eens teruggezet worden naar Jong Ajax. Dat hij tegen Roemenië het tweede doelpunt voor zijn rekening nam en tegen Armenië opviel door enkele gevaarlijke persoonlijke acties, is voor Babel alweer verleden tijd. Het verhaal van de ezel en de steen heeft hij goed in zich opgenomen. Hij loopt niet meer met z'n hoofd in de wolken en houdt de pers het liefst zo veel mogelijk op afstand. „Op een gegeven moment kreeg ik vijf interviewaanvragen peT dag, dat was gewoon teveel. Natuurlijk wilde iedereen me spreken, maar op een gegeven moment was ik alleen maar bezig met de pers en vergat te voetballen. Die fout wil ik niet nog een keer maken, dus heb ik dat op een laag pitje gezet. Ik probeer gewoon mezelf te blijven. Oranje heeft meteen ervaring rijker 0 1 O X O gemaakt - het is goed dat ik het heb meegemaakt - maar bij terugkomst bij Ajax ben ik gewoon door gaan werken naar de wedstrijd tegen Heeren veen." Met Ajax tegen SC Heerenveen, Willem II en AZ viel bij minder op als met Oranje tegen Roemenië en Armenië. Het flitsende van z'n spel was in het Ajax-shirt een stuk minder goed zichtbaar. „Het is logisch dat als het team draait, het sowieso voor elke speler lekkerder loopt. En als het moeizamer draait met het team, gaat het ook voor de spelers individueel wat moeilijker." Maar zijn doelpunt tegen Willem II duidt er op dat hij nog altijd scherp is. Voorlopig zal Babel het nog moeten doen met raps over de negen kogelgaten in het lichaam van 50 Cent en de Leipe Mocro Flavour van Ali B. In de toekomst krijgt hij wellicht een rap te horen waarin zijn eigen carrièTe op lyrische wijze wordt bewierookt. Want wat is oveT 15 jaar nu mooier dan een verhaal over de naar de training fiets ende jeugdspeler die het tot Tecordinternational schopt? Het is duidelijk dat er nog meer muziek zit in de carrière van Babel. Babel scoorde tijdens zijn debuut voor het Nederlands elftal. In Boekarest maakte hij er vlak voor tijd 0-2 van. De jonge Ajacied moest al vroeg in de wedstrijd de geblesseerde Arjen Robben vervan gen. Ryen Babel heeft zich na de winterstop opgewerkt tot basisspeler. AMSTERDAM - Aan het jongensboek van Ryan Babel werd vorige maand met zijn selectie voor Oranje een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Eerdere hoofdstukken behandelen zaken als het debuut op 17-jarige leeftijd van de spits die toen nog op de fiets naar de training kwam. En hoe hij werd teruggezet naar het tweede, zich terugknokte in de A-selectie en al op 18- jarige leeftijd international werd. Er zit muziek in de carrière van Babel.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 7