De 152ste Klassieker Ajax Life nummer 17 16 april 2005 Spektakel gegarandeerd AMSTERDAM - Op zondag 15 mei staat de laatste topper in de Holland Casino Eredivisie op het programma, de wedstrijd tussen PSV en Feyenoord. Inderdaad, een topper, maar eentje die in niets kan tippen aan de komende confrontatie tussen Feyenoord en Ajax. Want die wedstrijd - en die wedstrijd alleen - is immers dé Klassieker. Hoewel beide clubs geen titel- kans meer hebben zal het ongetwijfeld een kraker van jewelste worden. Ajax Life dook in het verleden van Feyenoord-Ajax. Door: Daan Schippers De eerste officiële confrontatie tussen Feyenoord en Ajax stamt alweer uit 1921. Van shirtreclame of voetbalvandalisme had nog niemand gehoord, De Kuip en de ATenA waren UFO-gelijkende stadions die alleen in science-fictionfilms voorkwamen. Als die tenminste in die tijd zouden zijn gemaakt. Maar Hollywood was Hollywood nog niet, zoals voetbal nog geen commercie was en alleen nog maar op amateur-niveau werd beoefend. Logi scherwijs bestond de huidige rivaliteit tussen Amsterdam en Rotterdam ook nog niet. Een riva liteit die vooral sinds de jaren '80 ongekende vor men aannam en soms buiten alle proporties groeide. Dat alles zorgt er voor dat de 152ste ont moeting tussen Feyenoord en Ajax van komende zondag een beladen happening wordt. Zoals ook onderstaande edities de geschiedenis boekjes zijn ingegaan. De confrontatie op zondag 20 april 1969 bijvoor beeld. Ook een duel gespeeld op een moment dat Ajax niet op de eerste of tweede plek stond. De Amsterdammers - onder leiding van Rinus Michels bezetten namelijk de derde plaats in de competitie - op drie punten achterstand van kop loper Feyenoord en twee punten op runner-up FC Twente. Het duel viel op een voor de Ajacieden ongelukkig moment, namelijk precies tussen beide halve finales in de strijd om de Europa Cup voor Landskampioenen. Misschien was het daarom dat Feyenoord zo fel van start kon gaan en al binnen 20 minuten via Wim Jansen de lei ding greep. Een half uur lang werd Ajax in de tang gehouden en kreeg de voorhoede geen poot aan de grond tegen de bikkelharde verdedigers Rinus Israel en Theo Laseroms. Pas wanneer de Feye- noorders zich, na een openingsoffensief van 30 minuten, terugtrokken in de verdediging, kwam Ajax beter in het spel. Een doelpunt van Johan Cruijff werd kort na rust nog afgekeurd, maar even later was het Sjaak Swart die de gelijkmaker achter Eddy Pieters Graafland werkte. Zowel de thuisclub als de bezoekende vereniging kregen nog kansen op een beter resultaat, maaT het 1-1 gelijkspel (toch al een traditionele score in De Kuip) gaf goed de krachtsverhoudingen weer. Door de einduitslag werd Feyenoord met drie punten voorsprong kampioen van Nederland. Ajax beëindigde het seizoen met een 4-1 neder laag tegen AC Milan in de finale van de Europa Cup I. Een finale die Feyenoord een seizoen later - als eerste Nederlandse club - winnend zou afslui ten. De editie van 12 maart 1978 eindigde eveneens in een 1-1 gelijkspel. Verrassing: net als dit seizoen waren de prestaties van beide teams dat jaar met recht teleurstellend te noemen. Ajax stond iets over de helft van de competitie op een vieTde plaats, acht punten achter koploper PSV. Feye- nooTd was zelfs zesde. Beide ploegen hadden een Joegoslavische trainer. Feyenoord Vujadin Boskov, Ajax Tomislav Ivic. Begin februari van dat jaar lag er nog een goed pak sneeuw op het veld van De Kuip en daardoor was het moeilijk bespeelbaar. Het verschil zat 'm in het schoeisel van beide ploe gen. Feyenoord speelde met ijzeren noppen, Ajax met rubberen. Het was de (halve) wedstrijd van (toen) Feyenoorder Gerard van der Lem. De hui dige assistent-trainer van Ajax speelde zijn diTecte tegenstander Jan Everse dol en nam al na negen minuten de openingstreffer voor zijn reke ning. Na rust werd Everse vervangen door Aitze Bouma, die Van der Lem zo wild aanpakte, dat deze 12 minuten voor tijd geblesseerd vervangen moest woTden. Het spel was niet best, maar de overwinning voor Feyenoord leek verdiend. Toch wist Ajax kort voor tijd op gelijke hoogte te komen. Ruud Geels kopte een voorzet van Tscheu- la Ling achter de Rotterdamse doelman EddyTrey- tel. Dankzij - of ondanks - het gelijke spel in De Kuip eindigde Ajax in de competitie nog op een tweede plaats. Feyenoord zakte daarentegen af naar een beschamende 10de positie op de rang lijst. Ook op 2 november 1986 stonden Ajax (twee pun ten) en Feyenoord (vijf) achter op koploper PSV. Het deed niets af aan het spectaculaire spelpeil en scoreverloop van het duel. Ajax trad aan met onder meer Danny Blind, Frank Rijkaard en Marco van Basten, Feyenoord met Ben Wijnstekers, Mario Been en Simon Tahamata. Aan het roer twee oudgedienden die elkaar nog kenden uit vroegere confrontaties: Johan Cruijff en Rinus Israel. Het was Rob Witschge die in de beginfase de show stal en de Amsterdammers op voor sprong bracht in een uitverkochte stadion. Enfant terrible Mario Been passeerde daarop Stanley Menzo voor de gelijkmaker, maar al binnen 20 minuten had Ajax opnieuw de leiding. Het was een prachtig doelpunt van Van Basten die - na Op 24 november 7996 eindigde Feyenoord - Ajax in 2-2. Ronald Koeman en Mare Overman duelleren om de bal. Been en Wijnstekers omspeeld te hebben - de bal via doelman Joop Hiele in het Rotterdamse doel liet verdwijnen. Ajax kreeg voldoende mogelijkhe den om de score uit te breiden, maar ging met slechts 1-2 de rust in. Die voorsprong werd kort na de hervatting alweer teniet gedaan als invaller PeteT BaTendse doeltreffend uithaalde. Het zoTgde voor hoop in de Rotterdamse harten, hoop die ech ter snel weer verdween, nadat Rob Witschge met Tscheu La Ling baalt uit, Stanley Brard kijkt toe. Op 12 februari 7978 speelden Feyenoord en Ajax met 7-7 gelijk. zijn tweede treffer van de dag, Feyenoord de das omdeed. Hij kopte een voorzet van John van 't Schip in. In de slotfase ging Feyenoord nog op zoek naar de gelijkmaker, maar Ajax liet zich niet voot de derde maal de kaas van het brood eten. Op 24 november 1996 troffen beide aartsrivalen elkaar wederom voor een spectaculaire ontmoe ting. Het is alweer twee seizoenen nadat Ajax de Champions League had gewonnen. Langzaam maar zeker was het succeselftal van trainer Louis van Gaal uiteen aan het vallen. De Amsterdam mers traden dan ook aan met 'iets mindere Godenzonen' als Arno Splinter, Tijjani Babangida en zelfs - weliswaar als invalleT - de 'onverwoest bare' Ivan Gabrich. Ook het team van Feyenoord was niet het beste aller tijden, met namen als Geoffrey Claeys, Patricio Graff en Clemens Zwij- nenberg. Toch stonden er ook grote namen op het veld: Ronald Koeman, Giovanni van Bronckhorst en Henke Larsson bij de thuisclub en Ronald de Boer, Patrick Kluivert en Edwin van der Sar bij de bezoe kers. Binnen 16 minuten had Feyenoord al twee maal doel getroffen. Het was Ronald Koeman - die na zijn succesjaren bij FC Barcelona zijn carrière in Rotterdam wilde afsluiten - die Feyenoord al na vier minuten op voorsprong bracht. En toen Ber nard Scbuiteman in de 16 minuut de tweede Rot terdamse tTeffer maakte, betekende dat 2-1. Ronald de Boer had vlak eTvoor al één keeT succes gehad voor Ajax. Het duurde nog tot na rust voordat de Amster dammers voor de tweede keer zouden scoren. Patrick Kluivert bracht de eindstand op 2-2. Zelfs Ivan Gabrich kon daar geen verandering meeT in brengen. Net als dit seizoen was het PSV dat er met de kampioensschaal van door ging. De ophanden zijnde landstitel van PSV zal ook dit jaar - in de 152ste editie - allesbehalve betekenen dat Ajax en Feyenoord er geen leuke pot van zul len maken. Want Ajax-Feyenoord of Feyenoord- Ajax staat immers garant voor spektakel.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 5