Hoe is het met Bram Braam? Amsterdammers winnen bekergenerale van Willem II Ajax vol vertrouwen naar Tilburg Ajax Life nummer 17 16 april 2005 CoBiNi Bouw vca" Dta-a Sikkelstraat 24 1097 ZE Amsterdam Telefoon: 020-4683865 Fax: 020-4683865 E-mail: cobini@zonnet.nl Khalid. Het is de bedoeling dat ik voor één jaar aan de slag ga, terwijl er een optie is om het ver blijf daarna nog eens met twee jaar te verlengen. Maar als Ajax zou komen, hoef ik niet lang na te denken." Als speler kwam Braam uit voor Ajax, MVV, Wageningen, Willem 11 en Vitesse. Als trainer ging hij aan de slag bij de KNVB en via de clinics (onder andeTe in Afrika, red.) die hij voor de bond verzorgde, ontstonden zijn eerste internationale contacten. Zo was Braam in het verleden ook jeugdbondscoach van Libanon en Zuid-Korea. „Johan Neeskens kon naar Libanon, maar schoof mij naar voren omdat hij er weinig voor voelde. Ik heb ook nog in Egypte, Iran en Kuala Lumpur (Maleisië, red.) gewerkt. Ondertussen bouwde ik bij de Aziatische voetbalbond en de UEFA een uit gebreid netwerk op. Overal werkte ik met de jeugd. Dat varieerde van Olympische elftallen tot spelertjes van twaalf jaar." Niet zo heel gek dus dat Braam de jeugd van Ajax in een hoog vaandel heeft staan. „Ajax is een unieke club wat betreft het opleiden en opstellen van eigen spelers in het eerste elftal." De Amsterdammer beseft dat hij in zijn eigen stad volledig uit beeld is. „Na mijn Ajax-periode ben ik werkelijk overal geweest, waardoor ik natuurlijk niet meer zo dicht op het vuur zit. Daardoor ben ik de band wel een beetje kwijt geraakt. Maar als ik Ruud Krol of Cerrie Mühren zie, is het nog altijd "Hé Brammetjel". Het zou mooi zijn om in Nederland te blijven. Bovendien groeit een band erg snel als ik eenmaal voor een club werk." Terwijl de functie ter sprake komt, benadrukt Braam dat hij niet het type is om openlijk eTgens naar te solliciteren. Hij praat met net zoveel enthousiasme over zijn verleden als Ajacied. „Ik heb nog met Louis van Gaal gespeeld bij het Sint Niklaas Lyceum (Wilskracht SNL, red.). Later speelde ik met de A-jeugd van het katholieke DCG tegen Ajax en we wonnen met 2-0. Ik stond in de spits en maakte beide treffeTS. Ik kreeg een aan bieding, maar maakte eeTst de HBS af. Vervol gens ging ik als senior met een B-contract naar Ajax." Braam belandde in 1970 bij de club. Hij maakte pas twee jaar later - thuis - zijn debuut tegen FC Utrecht, als vervangeT van Arie Haan. „Nou pas? Er liepen natuurlijk nogal wat spelers rond bij Ajax. Dat was een fantastisch team en als de resultaten goed zijn, heb je meestal ook weinig blessures en schorsingen. Het was dus moeilijk om daar tussen te komen. Na mijn tweede jaar heb ik mijn contract verlengd. Onder Kovacs zat ik dicht tegen de groep aan. Toen George Knobel kwam, namen mijn kansen af. Toen vond ik het na drie jaar in het B-elftal, wel genoeg." Braam speelde bij Ajax als spits, maar werd omgeturnd tot centrale verdediger en rechts back. De uitwedstrijd tegen Real Madrid was een hoogtepunt. „Ik was me aan het warmlopen toen Gerrie die bal stond hoog te houden op dat biljartlaken. Dat soort dingen deed hij tijdens de training ook, maar om dan voor zóveel toe schouwers zó te domineren, was geweldig. Na mijn Ajax-tijd speelde ik nog 16 jaar in het Betaald Voetbal. Het was een fantastische tijd, maar ik ben uit eigen wil vertrokken bij Ajax", besluit hij. Bram Braam in het heilige Ajax-shirt. AMSTERDAM - Bram Braam (53) is een geboren Jordanees en daar is-ie best trots op. Hoewel hij slechts één officiële wedstrijd ooit in het eerste speelde, heeft hij inmiddels heel wat van de voetbalwereld gezien. Sterker nog: er zijn maar weinig mensen die zo'n duidelijk beeld hebben van het mondiale jeugdvoetbal als Braam. Doot Sander Zeldenrijk Na het gesprek met Braam spookt er eigenlijk maar één vraag door het hoofd van Ajax Life. "Heeft Ajax deze man al gepolst voor de functie van Hoofd Opleidingen?" De opvolger van Danny Blind op De Toekomst is op moment van schrijven namelijk nog onbekend en het visite kaartje van Braam als jeugdtrainer liegt er niet om. Gepassioneerd vertelt hij over zijn mondiale activiteiten: „Ik ben onlangs gestopt bij Hoofd klasser RKHVV en wacht nu op een werkgevers verklaring om in Saudi-Arabië aan de slag te gaan bij een nieuwe voetbalacademie. We leiden spe lers op voor de twee topclubs Al Ittihad en El Ahly. De jeugdopleiding is een droom van de rijke Prins Amstel Cup op het programma. Ajax liet dit sei zoen al zien, dat het veel meer kwaliteit heeft dan de Tilburgers en kan daarom met het volste ver trouwen naar Brabant afreizen. De 'clash' is van extra groot belang, omdat de winnaar naar de finale gaat en daardoor bijna zeker is van deel name aan de UEFA Cup voor volgend seizoen. Vol gens Reuser zeggen de twee eerdere ontmoetin gen tussen Ajax en Willem II niet zoveel. „Het bekerduel is een wedstrijd apart, waarin wij kun nen stunten als Ajax niet in vorm is en wij het maximale uit onszelf weten te halen. Ik hoop dat we kunnen profiteren van ons thuisvoordeel. De halve finale wordt ongelooflijk belangrijk, het is vooT ons 'de wedstrijd van het jaar'. Als we de finale kunnen halen - en daarin PSV treffen - is Willem II al zeker van deelname aan UEFA Cup voetbal. Dat zou dit seizoen van 'ups and downs' wat kleur geven. Maar hetzelfde geldt natuurlijk voor Ajax." AMSTERDAM - Ajax won vorige week ook de tweede krachtmeting met Willem II van dit sei zoen. Nét zo belangrijk als die eerste overwinning onder leiding van de nieuwe trainer Danny Blind, was het feit dat Ajax de generale repetitie voor de halve finale van de Amstel Cup in winst wist om te zetten. Volgende week moet de roodwitte schare op bezoek in Tilburg, om daar - via de halve finale van het bekertoernooi - een grote stap richting deelname aan het UEFA Cup-toernooi te zetten. ten zelfs gemakkelijk uit naar een 2-0 overwin ning, dankzij goals van Nicolae Mitea en Ryan Babel. Na afloop constateerde Maaskant terecht dat zijn ploeg met vier of vijf goals verschil had kunnen veriiezen: „We probeerden Ajax brutaal onder druk te zetten, maar in balbezit brachten we niks. We verloren terecht. Straks in de halve finale van de Amstel Cup zullen we onze huid duurder moeten verkopen." Oud-Ajacied Martijn Reuser is het met zijn traineT eens. „In de ArenA hadden we weinig tot niets in te brengen. Ajax was niet eens in topvorm en toch waren wij minden Het krachtsverschil tussen Ajax en Willem II bleek te groot. Ik speelde zelf ook geen lekkere wedstrijd. Ik stond in de spits en kreeg weinig bespeelbare ballen en weinig steun in de vorm van aansluiting." Op donderdag 21 april ontmoeten beide clubs elkaar voor de derde keer dit seizoen. In het Wil lem II Stadion staat dan de halve finale van de Door Patrick Leemans De Amsterdammers bewezen vorige week veel sterker te zijn dan de Brabantse Tricolores. In november vorig jaar won het elftal onder leiding van de toenmalige coach Ronald Koeman gemak kelijk met 1-3 bij Willem II en ook in de ArenA was Ajax een maatje te groot voor de Brabanders. Zon der echt goed te spelen, boekten de mannen van Blind een terechte 2-0 overwinning. En dat terwijl de regerend landskampioen na verliespartijen tegen PSV (0-4) en SC Heerenveen (2-1) niet in grote vorm verkeerde en Willem II voorafhad aan- Doelpuntenmaker Ryan Babel wordt bedolven onder twee uitbundige ploeggenoten. gekondigd de messen te slijpen. Zo vertelde trai ner Robert Maaskant in het programmablad van Ajax-Willem II, dat de thuisploeg de borst nat kon maken: „In onze thuiswedstrijd tegen Ajax heb ben we nagelaten te profiteren van de moeilijke periode waarin de Amsterdammers zaten. We hadden destijds te veel respect voor Ajax. Deze wedstrijd is een goede testcase voor ons. Als er vandaag iets fout gaat, kunnen we daar rekening mee houden voor het duel in de Amstel Cup." Ajax speelde tegen Willem II niet écht florissant, maar de Tilburgers stelden daar helemaal bar weinig tegenover. Uiteindelijk liepen de roodwit- Martijn Reuser tackelt Rafael van der Vaart. Eerder dit seizoen zegevierde Ajax met 1-3 in Tilburg. Volgens Reuser krijgt Ajax het in de halve finale van de Amstel Cup niet weer zo makkelijk.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3