'Je bent zo sterk als de zwakste schakel' Vanaf De Toekomst: Edmond Claus Gerard van der Lent I 16 APRIL 2005 NUMMER 17 AjAX LIFE Haarlem over driejaar in een nieuw stadion gaat spelen. Hierdoor "krijgt de club meer uitstraling naar zowel spelers als sponsors. Een situatie zoals Excelsior en Feyenoord behoort dan tot de moge lijkheden. We zijn nu drie jaar verder sinds Ajax een Hoofd Opleidingen bij Haarlem detacheerde. Momenteel heeft Ajax mij in die functie benoemd. Ik ben bekend met de regio Haarlem, heb zowel bij Ajax als Haarlem gespeeld en ben een geboren Haarlemmer. Hennie de Regt heeft het hier natuurlijk heel erg goed gedaan. Binnen de club heeft een omslag naar een professionele organisatie plaatsgevonden, al valt er voetbalin- houdelijk nog wel veel winst te behalen. Het is mijn taak om dit nu verder te professionaliseren en het technische en tactische deel verder in te vullen. Het afgelopen jaar is daar een eerste aan zet toe gegeven, individuele trainingen en trai- ningsinhoud zijn verbeterd. Een duidelijke speel wijze en herkenbare voetbaloplossingen wonden door de hele opleiding geïmplementeerd. Op het gebied van de medische staf en bij de revalidatie- en krachttraining is meer structuur aangebracht. Volgend seizoen wordt de opleidingsstructuur gewijzigd. Het tweede elftal wordt weer volledig onderdeel van de opleiding. De B2 zal volgend sei zoen niet meer wonden ingeschreven voor de competitie en een Ei en E2 zullen aan de opleiding worden toegevoegd. Deze keuzes zijn gemaakt om een betere doorstroming naar het eerste elftal of de opleiding van Ajax te kunnen bewerkstelli gen. Kwaliteit gaat voor kwantiteit." AMSTERDAM - Gerard van der Lem (52) won als assistent-trainer met Ajax bijna alles wat er maar te winnen was; in totaal liefst 12 titels. Niet zo heel gek dus, dat debutant Danny Blind (42) de routinier als klankbord bij de technische staf haalde. De Amsterdammer probeert de pruttelende Ajax-machine nu met Haarlemmerolie weer op volle toeren te krijgen. Door SandeT Zeldenrijk Gerard van der Lem was na zijn avontuur in Saoudi-ATabië zeven maanden werkloos, toen Danny Blind ineens aan de lijn hing. „Ik zit nu weer volop in de tredmolen. Mijn omgeving hoopte dat ik aan de slag zou gaan, maar ik had zoiets van "laat mij nou lekker met rust. Waar bemoeien jullie je mee?". Ik vermaakte me wel. Ging lekker met mijn vrouw naar de waterlei dingduinen. In oktober en november is het daar bronstijd voor de herten. Die zien dan geen mens lopen, omdat die mannetjes achter de vrouwtjes aanzitten. Dan namen we onze verrekijker mee, gingen we lekker wandelen en wat vogels bekij ken. En als ik Nederland zat was, pakte ik mijn koffer en zei tegen mijn vrouw "kom schat, we gaan even een weekje naar Spanje". Ik ben door die vier hartaanvallen wel anders over het leven gaan nadenken, vind dat ik nü moet leven. Voor iedereen geldt: hoe oud je ook bent, het kan mor gen zomaar over zijn." De Amsterdammer had in die periode over aan dacht uit het voetbalwereldje niets te klagen. Zo kon hij aan de slag gaan in Koeweit of als bonds coach van Cyprus of Oman. Én zou hij met zijn vrouw een rondreis door Australië maken voor de nationale voetbalbond. Toen daar ook nog drie Nederlandse Eredivisieclubs bijkwamen, inclusief Ajax, ging dat laatste avontuur niet door. „leder een ging me maar bellen. Henk ten Cate, José Mourinho ("He Gerardo! When do you pay a visit to London?"). De interesse van Ajax was ideaal, omdat ik mijn leven nu kan behouden zoals dat is. Bovendien ben ik lekker dicht bij mijn vrouw en dochters. Die laatsten letten mede door het verle den meeT op mij dan op hun eigen partner." Dat Blind hem als assistent bij de selectie haalde, vindt Van der Lem niet vreemd. „Hij heeft nog nooit een eerste elftal van een club uit het Betaald Voetbal getraind. Dan is het heel verstandig,'dat - ie een klankbord om zich heen wil hebben. Het gaat er niet om dat ik dat ben, maar iemand die kan meepraten moet er wel bij zijn. We hebben nog een jaar samengespeeld bij Sparta. Danny was toen 18. Ik ben 10 jaar ouder en zei toen tegen hem "jongen, kom jij maar naast mij zitten". Later hebben we bij Ajax natuurlijk een fantastische tijd gehad. Dat is hij allemaal niet vergeten." Hoewel Van der Lem vroeger dan verwacht als assistent zijn en/aring op de spelers overbrengt, king met Ajax verloopt wat betreft de jeugdoplei ding goed. Maar, het kan uiteraard altijd beter. Sinds Leo Beenhakker vier jaar geleden zijn hand tekening zette onder de samenwerkingsovereen komst met HFC Haarlem, is de invloed van Ajax op de jeugdopleiding van de Haarlemmers inmid dels duidelijk zichtbaar. Zo lag er voor die tijd met betrekking tot de opleiding amper iets vast op papier. De club werkte met veel (ongediplo meerde) vrijwilligers en duidelijke lijnen ontbra ken. De eerste stap was verbetering van het scou- tingapparaat. Hierin is veel progressie geboekt. De samenwerking op dit gebied is momenteel zeer intensief. Haariem scout de regio af voor Ajax en Ajax geeft vanuit zijn bestand de mogelijk geschikte spelers voor Haarlem door. De samen werking op het gebied van scouting heeft voor beide partijen voordelen: Haarlem krijgt een kwa liteitsinjectie en kan uit een groteT bestand put ten en Ajax heeft de gelegenheid om spelers - die (nog net) niet geschikt zijn voor de opleiding van Ajax - van dichtbij te volgen. Wellicht kan de spe ler eventueel in de toekomst die stap wél maken. Als voetballers kiezen voor een andere BVO - zoals FC Utrecht of AZ - vervalt de optie om bij Ajax te kunnen komen, omdat Ajax in dat geval een opleidingsvergoeding moet betalen. Hoewel de supporters van Haarlem de samen werking tussen Haarlem en Ajax het liefst tot uit drukking zien komen in een stroom spelers voor het eerste elftal, profiteert de Eerstedivisionist dus vooralsnog vooral op jeugdgebied. Dit zou in de toekomst mogelijk kunnen veranderen, nu had hij ook zomaar op De Toekomst kunnen lopen. Als Hoofd Opleidingen. „Dat had ik inder daad wel leuk gevonden. Ik begreep dat ze teleur gesteld waren dat ik hiér ging werken en niet daar. Dat komt omdat ik een heel positief mens ben. Verder ken ik daaT iedereen. De meeste trai ners heb ik nog getraind en Heini Otto is een jeugdvriend van me. Ik ging twee keer per maand langs voor een bakkie koffie." MIENEN De Nederlandse spelers uit de eigen opleiding, kwamen in de eerste dagen een 'andere Van der Lem' tegen. „Ik las laatst dat Van der Vaart mij maar een rare gozer vond in die eerste dagen dat ik hier rond liep. Hij was ook de eerste die op z'n flikker kreeg. Nigel de Jong was de volgende en Wesley Sneijder was ook een tijdje pissig op me. Luister, het is heel gemakkelijk om Obodai op zijn donder te geven, maar die jongen geeft zich iedere dag voor honderd procent. Ik weet van de andere jongens dat ze veel beter kunnen dan dat ze nu laten zien. Als ze dat dan niet doen, word ik een klootzak. Dan ga ik lopen mienen. Dan zeg ik tegen ze "je bent nu wel kwaad maar als je straks in de auto zit, denk je wel "de trainer heeft gelijk". Twee jaar geleden gaf ik ze een schop onder hun reet. Omdat ze nu een bepaalde status hebben, zou dat niet meer mogen? Kom op nou! Inmiddels zijn ze wel aan me gewend. Die jongens hebben de Ajax-school doorlopen en moeten het juiste Trainer Danny Blind raadpleegt zijn assistenten Gerard van der Lem en Ruud Krol. AMSTERDAM - Edmond Claus is sinds dit seizoen door Ajax bij HFC Haarlem gedetacheerd als Hoofd Opleidingen. De voormalige jeugdtrainer van Ajax zal die functie volgend jaar combi neren met het trainerschap van Jong HFC Haarlem en kan daardoor dus een goed beeld geven van de huidige samenwerking tussen Ajax en de Roodbroeken. „De jeugdopleiding van HFC Haarlem maakt stappen voorwaarts. Onder invloed van Ajax kreeg de opleiding de laatste drie jaar een gewel dige impuls. Onlangs werd de opleiding door de KNVB met een derde ster beloond, ledereen is eT bij de Roodbroeken van overtuigd: de samenwer- voorbeeld geven. Zij weten hoe wij het willen heb ben. Moet ik dan van een jongen die uit Armenië komt, hetzelfde verwachten?" Van der Lem vervolgt: „Alle spelers moeten zich zelf iedere dag willen verbeteren. Het zijn natuur lijk nog jonge jongens die leiding en duidelijkheid nodig hebben. Ze kunnen allemaal fantastisch voetballen, maar dan moeten ze er wel alles aan doen. En wij als trainers moeten vertellen wat ze moeten doen. Als er iemand op de training loopt te kloten, kan een trainer de confrontatie niet ver mijden. Doet-ie dat wél, dan is het over." Natuurlijk b.egrijpt de globetrotter dat Ajax momenteel in een dal zit, maar de geboren opti mist wil daar toch een kanttekening bij plaatsen, „ledereen kan zich heel snel laten meeslepen in een negatieve spiraal. Vooral jonge spelers zijn daar vatbaar voor. Als er meeT oudere spelers zou den zijn, was wellicht eerder een sfeertje ontstaan van "het kan allemaal wel zo zijn, maar nü gaan we eerst eens weTken. Op zondag verdienen we ons geld en prestige en we gaan nog wél voor de tweede plek". Als spelers dat niet tegen elkaar zeggen - of als dat alleen van de trainers moet komen - zakt 'het' steeds verder weg. Er is natuur lijk ook veel gebeurd, maar datgene in de kleed kamer moet wel blijven doorgaan." Lees verder op pagina 15

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2