Crisisoefening Bonfire: Paniek in scène zetten lukt nooit Ooggetuigenverslag AJAX FANZONE Ajax Life nummer 17 16 april 2005 Ontploffing parkeergarage. AMSTERDAM - Een crisisoefening in de Amsterdam ArenA? Wat moeten we ons daarbij voorstellen? Wordt er getest hoe snel een vol stadion ont ruimd kan worden? Nee dus! Wordt er bekeken waar de breekbare punten van zo'n stadion zitten? Opnieuw: nee! Sterker nog, het was genieten geblazen van een optreden van AH B. en iedereen lachte om de knal die een bom moest voorstellen. Tóch spreken alle autoriteiten van een zeer nuttige test. Ajax Life keek mee vanuit verschillende invalshoeken. Van de Tedactie Echte paniek is niet in scène te zetten! Als er één ding is wat de Crisisoefening Bonfire in de Amsterdam ArenA duide lijk maakte, is het dat wel. Een groot aantal van de studenten die aan de oefening deelnam, maakte er een geintje van. Ze vonden lfet belangrijker om even op het veld van de ArenA te lopen, dan om 'braaf' te doen wat er van hen gevraagd werd. Voor de duide lijkheid, niet de gehele ArenA was betrokken bij de oefening, eigenlijk alleen het Amphi-theater. Dit is een kleiner deel van het stadion waar ongeveer 15.000 mensen in kunnen en waar ook regelmatig concerten wor den gegeven. De evacuatie van deze vakken na de eerste 'bom' had absoluut niets weg van een echte vluchtactie. Na afloop van de klap bleef iedereen 'lekker' zit ten, al was het maar, om de politie een beetje te sarren. Buiten de nationale hulpdiensten nam dan ook eigenlijk niemand de oefening erg serieus, zelfs de pers niet. „Heerlijk, zo'n ramp met lekkere broodjes en soep", was het commentaar van een journalist die vanuit een speciaal ingerichte lounge - hoog en droog - slechts af en toe even ging kijken wat er buiten allemaal gebeurde. Wat echter al snel bleek - en wat nie mand wist tijdens het concert in de ArenA - was het feit dat de oefening veel en veel venier ging, dan alleen een nagebootste aanslag op het stadion. Er was namelijk al eerder een 'ochtendgedeelte' geweest, waarvan de bevolking niets te zien had gekregen. Zowel de NOS als de AIVD hadden, volledig fictief uiteraard, die morgen dreigbrieven gekregen over een mogelijke aanslag. In Rotterdam was 's mor gens een camper met een verdacht pakket gesignaleerd. Na afzet ting van de locatie en onderzoek door het Explosieven Oprui mingscommando van de Koninklijke Landmacht bleek het te gaan om een raketwerper. 3 Het Evaluatieoverleg was daarop bijeengeko- men. Dit overleg bestaat uit de Nationaal Coördi- i natoT TerrarismebestTij- ding, de directeur-gene raal Veiligheid van het Ministerie van Binnenlandse Zaken én de waarnemend directeur-generaal rechtshandhaving van het Ministerie van Justitie. Kortom, alle hoge piefen waren al vroeg bij elkaar. Toch handig dat de heren deze dag vooraf in hun Mensen glippen steeds het veld op, terwijl de Amphi vol rook staat. agenda hadden kunnen vastleggen. Net zoals uitbrekende paniek in een menigte niet na te bootsen valt, is deze situatie - met alle betrokkenen meteen aanwezig - natuurlijk ook niet reëel. Maar goed! Tijdens de oefening bleek, dat de daders de Heineken Music Hall waren binnen gevlucht, waar op dat moment ook veel mensen aanwezig waren. De terroristen gijzelden daar een groep mensen. Buiten het vele overleg en de noeste pogingen om mensen in het stadion eerste hulp te bieden, was dit opeens hét probleem. Extra hulpdien sten werden ingeschakeld, maar hoe die het hebben gedaan zal wel voor altijd onduidelijk blijven; de pers mocht helaas niet meekijken bij het verijdelen van de gijzelingsactie. Wat wel duidelijk weTd (en dat is prettig om te weten), is het feit dat Nederland in ieder geval beschikt over een Ram pen Identificatie Team, een Interdepar tementaal Beleidsteam/een Explosie ven Opruimingscommando en een Expertisecentrum Risico- en Crisiscom municatie. Die grote hoeveelheid organisaties bleek bij de 'ramp' van 6 april echter het échte probleem. Nederland heeft té veel overlegorganen. Wie is verant woordelijk voor wat, onder wiens 'jurisdictie' valt een ramp? Op het oog Tedelijk onbelangrijke zaken in situ aties waarin mensen gered dienen te worden. De praktijk leerde echter anders. Vooral voor het bloot leggen van dit soort bureaucratische rompslomp is Bonfire een erg nuttige oefening geweest. En de bezoekers hebben Ali B. zien optreden en 'legaal' de politie en andere hulpdiensten een beetje mogen tegenwerken, ledereen tevre den? Optreden Ali B. AMSTERDAM - „Het is woensdagoch tend 11:00 uur. Op Station Duivend- recht staan wat nerveuze groepjes studenten entreekaartjes uit te wis selen voor het concert van Ali B. in de Amsterdam ArenA. De daaropvol gende crisisoefening brengt een wat nerveus gelach in de groep teweeg. Niemand weet namelijk wat er pre cies gaat gebeuren. Hoeveel mensen gaan er komen? Is net stadion hele maal vol? Puilen de metro's niet uit? Allemaal vragen die spoedig zullen worden beantwoord. Als Ajax Life uitstapt op metrostation Bijlmer wordt het al wat drukker. Een man profiteert van dé menigte en deelt een flyer uit, waardoor we weten dat hij een Christelijk buiten kerkelijk omroep ministerie verte genwoordigd. Om uitleg hebben we maar niet gevraagd. Het gebied via de Mediamarkt en Heineken Music Hall is afgeschermd met zwarte schermen. Sommige studenten wor den door journalisten geïnterviewd. "Met wat voor verwachting ga je naar de crisisoefening?" is de meest gestelde vraag. "Ik kom alleen voor Ali B."is het meest gegeven antwoord. Eenmaal bij ingang Noord B hoeft nie mand zich te legitimeren. Iedereen met een kaartje kan naar binnen. Daar worden sommige personen serieus gefouilleerd, oefening of niet. „Waar slaat dat nou op?", zegt een donkere jongen. „Die gozer voor me wordt niet gefouilleerd en ik wel. Gelijke monni ken, gelijke kappen. Of zie ik er crimi- neler uit of zo?", moppert hij. Als we bij de eerste ring aankomen, valt het op dat iedereen met een lun- chdoos loopt. Niet zo heel gek, want het is tenslotte een lunchconcert en alles is gratis. We verbazen ons erover dat er zoveel oudere volwassenen tus sen het jonge publiek lopen. „We zijn eeuwige studenten", zegt een vrouw. „Nee hoor, we zijn van de EHBO en komen helemaal uit het Oosten van het land. We zijn speciaal met een bus gekomen." Al snel wordt duidelijk dat het meren deel van het publiek de crisisoefening niet al te serieus neemt. Afgezien van een zeer matige opkomst, wordt er vooTal veel gelachen en gesjanst met andere leeftijdsgenoten. Op de boven ste rijen van de eerste ring zit een groepje dat alvast paniekerig begint te gillen alsof de oefening al begonnen is. Verder wordt er veel getelefoneerd en klinkt er rond 11.45 uur veel applaus als Ali B. het podium opstapt. De rapper zet een leuke show neer en verwijst al naar een 'vette bom'. Als Ali B. naar de leeftijd van het publiek vraagt, blijken de meeste mensen boven de 25 jaar te zijn. Zijn doelgroep onder 16 jaar is zwaar ondervertegen woordigd. BAMI!! 12:30 uur. Hoewel iedereen de luide knal hoorde, blijven de meeste mensen zitten. Niet alleen de EHBO-ers en de acteurs (zij moesten expres lang op de tribune blijven), maar ook de meeste studenten. Zij vormen - net als de personen die meteen na het concert van Ali B. vertrokken - tot een groep die de crisisoefening niet al te serieus neemt. „Zo'n knal hoor ik ook wel eens als er vanaf de F-side vuurwerk wordt gegooid", grapt een jongen achter ons. Als de speaker ons echter vriendelijk verzoekt de tribune rustig te verlaten zet de menigte zich langzaam in bewe ging. Vanaf de eerste ring is het bij de ingang van het trappenhuis erg druk. Van paniek is echter geen sprake. Melige jongeren lachen een meisje uit als ze vraagt of er echt wat gebeurd is. Studenten staan met hun neus tegen het raam gedrukt om naar de zoge naamd ontplofte auto's te kijken op het parkeerdek. Met mobiele telefoons worden fotootjes gemaakt van het gecreëerde slagveld. Een acteur die een zwaargewonde speelt, krijgt toege schreeuwd "ga maar dood!". Gelach alom. Terwijl de stewards van de Amster dam ArenA iedereen via het trappen huis aansporen om eindelijk eens het stadion te verlaten, komt buiten de echte oefening op gang. Sirenes klin ken veelvuldig en de eerste helikop tergeluiden van die middag zijn te horen. De jongeren blijven echter bij het stadion hangen en provoceren de politie enigszins. Dit hoort duidelijk niet bij het scenario. Het gebeurt niet op grote schaal, maar er lopen duide lijk een paar raddraaiers rond die wel zin hebben in een relletje. Voor hen kan de oefening wel wat spanning gebruiken. Als enkele agenten hen sommeren te vertrekken, schreeuwt één van hen geïrriteerd "Blijf van me afman!". Na verloop van tijd beseffen de stu denten dat hun rol is uitgespeeld en op een enkeling na druipt iedereen weer afnaarhet metrostation. Al met al zal het vast wel een geslaagde oefening zijn, maar voor ons was het concert het leukste."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 13