Herinnering Ajax Life nummer 15 19 maart 2QP5 I generaal zwijgt Één van de weinige actiebeelden die er van Rinus Michels zijn. De spits juicht op 21 oktober 7951 in de thuiswed- Rinus Michels in zijn eerste weken als trainer bij Ajax in het seizoen igè^/'ès- Cehurkt in het midden een piep- strijd tegen Zwolsche Boys, nadat Theo de Groot (rechts) heeft gescoord. Ajax won met 2-1. jonge Johan Cruijff. Ruud Krol maakte deel uit van het gouden Ajax dat begin jaren zeventig Europa en de wereld ver overde. Krol maakte de aanloop naar de succes sen mee. „In de nacht na zijn overlijden heb ik 'het filmpje' weer eens teruggedraaid. Dat was best heel moeilijk. Michels was de grootste ooit voor het Neder- landse voetbal en mis- schien wel in de hele de man wiens naam past in het rijtje van de aller grootsten in de voetbalwereld: Matt Busby, Bill Shankly, Helenio HerreTaen Ernst Happel. Michels is de grootste trainer die Nederland ooit heeft gehad. Hij heeft de meest aansprekende succes sen behaald voor het Nederlands voetbal, in 1974 en 1988. Hij stond model voor datgene dat Oranje in de wereld zo geliefd maakte: het aanvallende totaalvoetbal." AJAX Bij Ajax werd uiteraard zeer verslagen gere ageerd. Arie van Eijden toonde zich zeer aange daan, al wist hij dat de situatie van Michels niet goed was: „Rinus Michels is tekenend en bepalend geweest voor onze club en het interna tionale voetbal. Een groot Ajacied en erelid is ons ontvallen." Michels tijdens het honderdjarig jubileum van Ajax. Gijsbert Spierenburg was bijna een kwart eeuw verslaggever van de kranten van Sijthoff Pers en de Wegener kranten Hij maakte Rinus Michels daarin vaak mee. Een berinnering. Het is september 1990. Rinus Michels is 62 jaar. De zon brandt boven Sicilië. Oranje is terug op het Italiaanse eiland, amper twee maanden na het échec tijdens het WK van 1990, Italia Novanta, voor een oefenwedstrijdje ter voorbe reiding op het kwalificatietoernooi voor het EK 1992 (in Zweden). De Generaal zwaait weer de scepter, voor het eerst na z'n gouden E K-finale in München. De vraag die de gemoederen die avond in Palermo alom bezighoudt, is hoe het - na die slechte zomer - is gesteld met de vorm van al die imposante Oranje-cracks. Er wordt op het trai ningsveld, de dag voor de wedstrijd, gewikt en gewogen. Maar vooralsnog is één ding al gauw duidelijk: de ster van bondscoach Rinus Michels straalt uitbundig en zal, naar vurig wordt gehoopt, vroeg of laat op de rest ook aansteke lijk gaan werken. De veteraan is goedgeluimd en zijn persconfe rentie in de blinkende perszaal van het Grand Hotel Astoria Palace in hartje Palermo een attractie op zich. De veldheer, met gefronste wenkbrauwen in het met Italiaanse en Neder landse verslaggevers royaal gevulde zaaltje: „Ja, zegt u het maar, mijne heren." Vraag: Kunt u de opstelling misschien geven, meneer Michels? „De opstelling. Tja, de spelers kennen hem inmiddels, dus waarom zou ik er dan nog langer geheimzinnig over doen. In het doel staat er één die in 1956 is geboren: Van Breukelen. Verder zijn het Blind, Ronald Koeman, Stan Valckx, De Boer, WouteTs, Winter, Witschge, Van Basten, Gullit en Gillhaus. Dat zijn er elf. Dat is dus de opstelling. Nog één opmerking graag. Normaal zouden we met twee mandekkers hebben gespeeld: Valckx en Rutjes. We gaan ervan uit dat de Italianen maar met één spits spelen, daarom hebben we één mandekker vervangen door één middenvel der en dat is Winter. Het betekent dat we achterin nu één mandekker hebben en Ronald Koeman als vrije verdediger dus erg voorzichtig zal moeten zijn. Maar hoe dan ook, we zullen blijven proberen in uitwedstrijden mee te doen, het initiatief te krijgen én te vinden." Er valt even een stilte. De Generaal stuurt de ogen stuurs over de leesbril de zaal in. Zegt: „Dat is het spel en dit zijn de uit gangspunten. Begrepen?" De ervaren Nederlandse pers is geïntimideerd. Net zoals iedereen die met Michels te maken had, dat was. De Generaal was immers altijd nét even sneller; even slimmer. Vraag van een onmiskenbare expert: Speelt Oranje morgenavond nu 3-4-3 of 2-5-3? „2-5-3. 'n het concept 3-4-3 zit enige variatie, in zoverre dat we de tweede mandekker ook hadden kunnen laten hangen, zoals de Duitsers dat doen. Maar wij doen dat niet. Wij nemen er liever een extra-middenvelder bij. Een vijfmans-middenveld dus, in plaats van een viermans-middenveld." Vraag: Zijn er met de Italianen nog afspraken gemaakt over de wissels? „Ik heb 16 spelers. Ik ben nooit van plan veel te wisselen, hooguit vijf." (daverend gelach) Iemand stelt even een scherp vraagje tussendoor: Wat is uw doelstelling tegen Italië, meneer Michels? Michels geeft de wijsneus onmiddellijk lik op stuk: „Winnen." De pennen krassen driftig op het papier. Michels wacht geduldig tot z'n gehoor is uitgeschreven en ketst er dan nog even een opmerking tegenaan. „Is dat antwoord acceptabel?" Meneer Michels, wie gaat u wisselen? „Als de jongens 'mijn' veel vreugde schenken, zal ik niet zo makkelijk wisse len." Een onverwachte interruptie van persvoorlichter Stolk. De volgende vragen zijn uitsluitend bestemd voor de geachte afgevaardigden van de buitenlandse pers. Vraag: What do you think of the pitch, Sir Michels? „Bad. Dangerous. Bad is not a problem. But dangerous is a problem. Risks. Injuries." Vraag: During the World Cup was the pitch in Parlermo was better. „Yes", aldus Michels tenslotte. „I know, but then we had other pro blems." De tijd heelt en heelde gelukkig alle wonden, toen dus ook. Het kwam allemaal zowaar weer goed met Oranje, de eindronde in Zweden werd gehaald en ter plekke, in het Ullevi-stadion van Goteborg, plaatste de regerend Europees kam pioen van 1988 zich - via een 3-1 triomf over Duits land - voor de halve finale tegen Denemarken. De finale lonkte, de hoogste tijd derhalve voor een verzetje. Oranje kreeg een dag na de wedstrijd tegen de Duitsers hoog bezoek. Van de vrouwen! Het dagje is goed bevallen, zo laat Michels de ver bouwereerde buitenlandse verslaggevers tijdens de eerstvolgende persconferentie weten. „Het was weer eens wat anders, die dames. Ze zorgen in het leven nu eenmaal toch voot een andere dimensie." Grote ogen staren prompt de Nederlandse bondscoach aan. Bezoek? Dames? Ontspan ning? De nevels van een schandaaltje beginnen hier en daar zelfs al een tikje op te stijgen, maar snel trekt de bondscoach het rookgordijn weer op. „Mijne heren, u moet weten dat het belang rijk is om na een succesje als dat van ons tegen Duitsland even wat te ontspannen. Daarom hebben we tot een dagje met de spelersvrou wen besloten. Dat moet kunnen na vier weken als mannengemeenschap met elkaar opgeslo ten te zijn geweest. Maar de volgende ochtend zijn de dames weer" vertrokken en hebben we de routine weer opgepakt. De wedstrijdspan ning komt dan vanzelf terug." Toch heeft het helaas niet mogen baten. Tegen de Denen ging Oranje onderuit; Van Basten miste de beslissende strafschop. „Ach", zegt de bondscoach na afloop, „Dat hoort erbij, het hoort bij topsport. Daarmee moeten we leren leven. Een coach maakt hoogtepunten mee, maar ook dieptepunten. Zelfs meneer Adri- aanse van FC Den Haag zal dat meemaken, geloof mij maar." Het was daar in Goteborg, in de zomer van 1992, de laatste opdracht van Rinus Michels als bondscoach van het Nederlands elftal. Hij droeg de functie over aan z'n assistent, Dick Advocaat. „Ik ben de oude rot. Dick is de jonge rot die ik goed ken en met wie het goed samenwerken is. Om die reden heb ik hem gekozen als mijn assistent en nu als mijn opvolger." Rinus Michels is 77 jaar geworden. wereld. Omdat ik denk dat het 'totaal voetbal' heel revolutionair is geweest in de voetbalwereld. Deze inbreng is iedereen het meest bijgebleven en ik word er nog vrijwel dagelijks mee gecon fronteerd. En dat is niet vervelend. Soms lees ik interviews van buitenlandse trainers en bijna allemaal komen ze erop terug. Het is de laatste evolutie geweest in het moderne voetbal en het is allemaal eind jaTen zestig begonnen. Michels kwam bij Ajax en had een bepaald doel voor ogen, een systeem waar hij in de loop der jaren de juiste spelers bij heeft gezocht. De ontwikkeling van het team bewijst dat, we kwa men steeds verder in de Europa Cup. Met steeds andere spelers met als hoogtepunt dat we in 1971 de finale wonnen." Ook voor clubicoon Bobby Haarms kwam het verlies aan als een grote moker slag: „Ik heb alles van hem geleerd. Rinus was Ajax Discipline, humor en altijd maar willen winnen. Hij wilde alles winnen. Nooit opgeven." Krol: „Wij noemden het spelen onder Michels des tijds geen totaal voetbal. Die term is pas later gekomen. We stonden als spelers wél stil bij de uitvoering, omdat de automatismen er op de trai ningen in zijn geslepen. Elke dinsdagavond oefen den we tegen een Hoofdklasser en moesten we patronen uitvoeren met als doel ze erin te slijpen. Totdat het er in de wedstrijd uitkwam; als vanzelf leek het wel."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9