t Is i/\\\l 19 MAART 2005 NUMMER 15 AjAX LIFE Rinus Michels, de AMSTERDAM - Afgelopen zaterdag vond - in alle stilte - de begrafenis van Rinus Michels plaats. Ajax nam afscheid van een groot man. Een uitmuntende trainer, een indrukwekkende persoonlijkheid en een echt voetbaldier. Rinus Michels zette Ajax en het Nederlandse voetbal op de wereldkaart. Johan Cruijff: „Zijn begeleiding in mijn ontwikkeling heb ik als zeer bij zonder en uniek ervaren. Zowel als voetballer en als trainer is er niemand geweest van wie ik zoveel geleerd heb. Ik zal Rinus Michels missen." Doot Arnout Verzijl Johan Cruijff en Rinus Michels laveerden samen de boot van het Nederlandse voetbal met veel precisie door de internationale wateren. Als vast beraden pioniers voeren zij langs West-Europese grootmachten als Liverpool, Benfica en Bayern München. Langs Oost-Europese vestingen als Carl Zeiss Jena en SpartaTrnava. En op 2 juni 1971 langs Panathinaikos. Ajax veroverde in Londen de Europa Cup voor Landskampioenen. De eerste in de historie van vier in totaal. Het was dé ultieme bekroning voor het Amsterdamse koningskoppel. Michels, het tactische bTein. Cruijff, de man met de gouden voeten. „Ik heb altijd veel bewondering voor zijn leiderschap gehad. Iemand die altijd zeer duidelijk was in wat hij wilde en wat hij van je verlangde om dat te bereiken, soms iets over dreef. Naarmate de boel in beweging kwam, nam die hardheid af en gaf hij je steeds meer vrijheid. Rinus Michels is een sportman die Nederland op de kaart heeft gezet op zo'n manier, dat bijna Michels en Cruijff tijdens de viering van "so jaar betaald voetbal". iedereen daar nu nog profijt van heeft", aldus Cruijff op zijn eigen website. Hef overlijden van Michels heeft overal in de voet ballerij veel emoties losgemaakt. Buitenlandse teleteksten en journaals maakten direct melding van het trieste bericht. In de nationale en interna tionale kranten van de volgende morgen werd uitgebreid stilgestaan bij het heengaan van 'De Sfinx', zoals één van zijn bijnamen luidde. „Het trieste verlies van Rinus Micbels vervult de Fl FA en de gebele voetbalwereld met veel verdriet. Hij droeg de kleuren van de Nederlandse vlag tot enige hoofdprijs van Oranje binnensleepte: „Het beengaan van de 'nestor' van bet trainersgilde, de vadeT van het Nederlands voetbal, is een enorm verlies voor de voetbalwereld. Michels was iemand die alle kwaliteiten van een topcoach in zich had. Hij wist een groep te motiveren en kon op de juiste momenten, vooral door zijn bijzon dere gevoel voor bumor, de spanning van de ploeg afhalen. Hij kon daarentegen ook hard zijn in zijn beslissingen en op andere momenten weer zijn warme kant tonen. Het is niet voor niets dat bij de enige coacb is, die met Oranje een grote prijs in de -l De technische commissie van de UEFA voor de finale van de Champions League Bayern München-Valencia in zoor. Staand Gerard Houlier, Rinus Michels, Fabio Capello, Alex ferguson, Arsene Wenger. Zittend: Roy Hodgson, Alberto Zaccheroni, Jacques Crevoisier, Andy Roxbourgh en Jozef Venglos. Michels en Cruijff overleggen in een bomvol Nou Camp. Aan de hand van de beide grootmeesters behaalde FC Barcelona in 1974 de eerste landstitel sinds tijden. grote boogten dankzij het geweldige team dat, onder aanvoering van Johan Cruijff met 'totaal voetbal', de wereld veroverde", aldus FIFA-baas Joseph Blatter. „In 1988 herhaalde hij dat kunst stukje door, dankzij de talenten van Marco van Basten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard, het EK te winnen. Ook het aanvallende gedachtegoed van dat elftal heeft het moderne voetbal beïnvloed." Bondscoach Marco van Basten maakte deel uit van het wonderteam dat ip 1988 de eerste en wacht heeft gesleept. Het was voor mij persoon lijk dan ook zeer speciaal dat uitgerekend hij me enkele jaren geleden mijn diploma Coach Betaald Voetbal overhandigde." Bondsvoorzitter Jeu Sprengers: „Michels werd binnen UEFA-kringen beschouwd als de 'godfa ther' van de trainers. De technische commissie van de Europese voetbalbond nodigde hem als erelid nog steeds uit voor de vergaderingen. Dat zegt veel over de internationale waardering voor

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8