Hoe is het met Henk van Santen? Matchwinnaar en Oranje 'Johnny zei rechts' Hedwiges Ma duro dacht aan een grapje Bogdan Lobontvoelt zich geen held de BOUD'S INN shop Ajax mini kids uit thuis shirt nu 29,95 Ajax Life nummer 15 19 maart 2005 CoBiNi Bouw Aj^ uit thuis shirt nu 37,50 maten van 1281/m XXL* maten van 92 t/m 176 Overige Ajax Adidas collectie 30% korting m.u.v. Ajax thuis trainingspakken Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl door vanaf links naar de centrale verdediging. OaardooT kon Van Santen geregeld als linksback spelen. „Een beetje geluk, inderdaad. Maar dat moet een speler soms hebben. Ik speelde meestal wel mee in de grote wedstrijden, terwijl ik dan tij dens competitieduels op de bank zat." De mentaliteit van de Ajacied werd dan ook door iedereen geroemd. Zo werd hij geregeld vergele ken met Neeskens. „Als het moest, pakte ik een gele of rode kaart. Ik was een harde. Dat had ik op straat geleerd, want thuis hadden we het vroeger niet al te breed. Dat vormde m'n karakter. Als ik naar het huidige Ajax kijk, missen we een type Wouters of Schoenaker. Die liepen er in het verle den altijd maar ze vielen nooit op." Na twee jaar Ajax koos hij voor het geld van FC Twente. „Ik kon er het dubbele verdienen. Maar ik had nooit weg moeten gaan. Ik speelde er een jaar, toen een liesblessure een einde aan mijn vca" Dta-a Sikkelstraat 24 1097 ZE Amsterdam Telefoon: 020-4683865 Fax: 020-4683865 E-mail: cobini@zonnet.nl loopbaan maakte. Ik ging natuurlijk van een gigantische profclub naar een veredelde ama- teurdub. Met alle respect voor FC Twente, want dat speelde destijds ook al Europees. Maar tegenwoordig kan je met zo'n blessure na één jaar weer voetballen." Van Santen heeft nog geregeld contact met Sjaak Swart. Hij tipt de zaakwaarnemer als hij ergens een leuk spelertje ziet rondlopen. Hoe wel hij vorig seizoen nog leiding gaf aan Twee deklasser DEM, traint de Beverwijker nu Wijk aan Zee, een Vijfdeklasser. „Ik ben voor 50% afgekeurd, maar doe nog wel wat licht werk in de bouw. Ik zou graag de A- en B-junioren willen trainen. Die kan ik nog wel wat leren op het gebied van mentaliteit, want daar ontbreekt het tegenwoordig vaak aan. De band met Ajax zal altijd blijven. Dat is een sticker die op mijn hart zit." NIJMEGEN - Zijn laatste wedstrijd voor Ajax keepte hij op 24 oktober. Tijdens de uitwed strijd tegen PSV raakte hij bij het neerkomen zwaar geblesseerd aan de knie, waarna hij tijdens het trainingskamp in Zuid-Afrika ook nog een vinger brak. Zondag tegen NEC had hij verwacht go minuten plaats te moeten nemen op de reservebank, maar onverwacht zou Bogdan Lobont tóch uitgroeien tot de 'Hero of the Day'. Door Sander BeTends Na 66 minuten stormt NEC-aanvaller Romano Denneboom richting het strafschopgebied van Ajax. Maarten Stekelenburg komt uitlopen, maar Denneboom krijgt nog extra vaart door een duwtje van Nigel de Jong waardoor een frontale botsing tussen de twee onvermijdelijk wordt. Stekelenburg is even buiten bewustzijn en wordt met een pijnlijke linkerschouder en een lichte hersenschudding per brancard van het veld gedragen. Zodra blijkt dat de goalie ern stig geblesseerd is, wordt Bogdan Lobont in snel- tempo opgewarmd. „Met opzet heb ik niet geke ken naar Maarten. Ik moest me direct goed con centreren, want ik zou een lastige fase van de wedstrijd gaan meemaken. Uiteraard heb ik na afloop in de kleedkamer direct naar de situatie rond Maarten gevraagd. Toen hoorde ik dat hij naar het ziekenhuis was gebracht." De 27-jarige Roemeense international groeide zeven minuten later uit tot een ware Ajax-held. Na een touché van Julien Escudé ten opzichte van Edgar Barreto, wees de Belgische scheids rechter Joeri Vandevelde gedecideerd naar de strafschopstip. „Niet terecht", meent Lobont achteraf. Daarna ging het ineens heel snel. „John Heitinga kwam naar me toegelopen en zei "rechts". Hij gaat rechts van jou schieten. Hoe hij dat wist, weet ik niet, maar ik besloot die hoek te kiezen." Een goede keuze, want NEC-captain Robbie Wielaert besloot inderdaad te vuTen in de rich ting waarnaar Lobont dook. „Ik reageerde ook pas vrij laat, maar ik zag in zijn aanloop dat het écht die hoek moest worden." Zijn eigen prestatie wil hij het liefst zoveel mogelijk relativeren. „Nee, ik voel me geen held. Ik ben blij dat we vandaag drie punten hebben weten te veroveren. De winst is belangrijk en dat doet je met een team. De drie punten geven me de meeste voldoening en natuurlijk ook een klein beetje de gestopte strafschop." Of hij nu weer de vaste eerste doelman wordt, weet hij niet. „Dat moet je aan de trainer vragen." Lobont is door het dolle heen nadat hij de strafschop van NEC-er Wielaert heeft gestopt. AMSTERDAM - Zijn bijnaam was 'Het Goede Beest'en hij werd vaak vergeleken met Johan Neeskens. Linksback Henk van Santen (50) speelde halverwege de jaren '70 voor Ajax. Tegenwoordig traint hij - op ad interim basis - de Vijfdeklasser Wijk aan Zee. „Ik had destijds nooit voor het geld van FC Twente moeten kiezen." In de competitie schoof Ruud Krol dat seizoen NIJMEGEN - In zijn tweede wedstrijd in de Eredivisie werd hij direct bekroond tot Matchwin naar. Zijn attente reactie na de gemiste strafschop van Wesley Sneijder leverde drie punten op. Het past in de gekke week waarin Hedwiges Maduro plotseling bekend werd bij het Nederlandse voetbalpubliek. „Ik wil er allemaal niet teveel over nadenken", probeert de 20-jarige middenvelder met beide benen op de grond te blijven. Doot Sandet Berends ooghoek zag ik die NEC-speler (Arjan Ebbinge, red.) een sli ding maken en daarbij Hatem Trabelsi raken. Ik wilde eerst een beetje aan de zijkant van het strafschopgebied gaan staan, maar besloot op het laatst toch maar direct Techt achter Wesley plaats te nemen. We hebben afgesproken dat we direct 'inrennen' vanwege de tweede bal. Nu kreeg ik hem zelf in de voeten geschoten. Ik had geluk precies op de juiste plaats te staan. Wesley doet dat zelf ook altijd. Tegen ADO Den Haag schoot ik op de paal en was hij meegelopen om de rebound binnen te trappen." Hedwiges Maduro besliste het duel tegen NEC in Amsterdams voordeel. Nee, zijn mobiele telefoon heeft hij een halfuur na afloop van de wedstrijd NEC-Ajax nog niet aange zet. Maar dat er ongetwijfeld veel berichtjes op zullen staan, lijkt meer dan vanzelfsprekend. Na de competitiewedstrijd tegen Roda JC en het Amstel Cup-tTeffen bij ADO Den Haag mocht hij in Nijmegen opnieuw in de basis beginnen. Waar hij in Het Zuiderpark nog de paal trof en zijn schot in Kerkrade ternauwernood werd gekeerd (waarna Angelos Charisteas kon raak prikken), daar kon hij zondag in het Nijmeegse Coffertstadion wél zijn handen in de lucht steken. „Waar ik aan dacht na mijn doelpunt? "We staan eindelijk voor". Natuur lijk was er ook blijdschap vanwege de goal. Nee, ik had niets voorbereid over mijn wijze van juichen. Zo ben ik niet. Maar het was een prachtig moment." Hij lijkt het allemaal nog maar amper te kunnen bevatten. Maduro haalt het moment terug. „Ik vond dat de strafschop teTecht was. Vanuit mijn Vijf dagen eerder stond hij ook al in het middelpunt van de belangstelling van de media, toen bondscoach Marco van Basten de voorselectie bekend maakte van Oranje. Het Neder lands elftal neemt het aan het einde van de maand op tegen Roemenië en Armenië, in de stTijd om de WK-kwalificatie. „Ik hoorde het toen ik onder de douche stond na de training; teammanager David Endt kwam het vertellen. Ik dacht dat hij een grapje maakte, maar het bleek achteraf tóch waar. Het heeft geen enkele zin om me eT nu verder druk over te maken. Ik wil zo goed mogelijk presteren met Ajax en zoveel mogelijk speelminuten pakken." Hij is even rustig en vertelt verder. „Als ik kijk naar wat er de afgelopen maanden allemaal al is gebeurd. Vorig jaaT rond deze tijd had ik nog niet eens een contract. Het was ook de bedoeling dat ik dit jaar zou volmaken bij Jong Ajax. Nu heb ik mijn debuut gemaakt in het eerste elftal, ges coord en zit ik in de voorselectie van Oranje. Onge lofelijk toch?" Over de wedstrijd tegen NEC wil hij verder niet teveel woorden vuil maken. „We hebben hard geknokt voot de drie punten en ik ben blij dat we hebben gewonnen. Dit geeft hoop voor de komende weken." Doot Sander Zeldenrijk Als klein jochie ging de geboren Amsterdammer altijd met zijn oudere broer naar Ajax, omdat deze de opleiding daar al volgde. Hoewel kleine Henk nog te jong was, trainde hij regelmatig mee onder 'Ome Carel' Kamlag. „"Zodra je 10 bent, maken we je lid", zei hij tegen me", blikt Van San ten terug. „Er zaten in dat eerste jaar weinig bekende jongens bij. Een seizoen later ging ik met Pim van Dord spelen. Ik trainde het meest met Bobby Haarms. Hij was een soort tweede vader voor mij." In de zomer van 1974 - Van Santen had net een jeugdcontract getekend - werd hij vanuit de jeugd overgeheveld naar het eerste elftal. Hoewel hij later nog zes Europa Cup-duels speelde, beleefde hij in augustus '74 zijn hoogtepunten. „Ik sc-oorde in mijn eerste wedstrijd voor Ajax, vriendschappelijk tegen Club Bmgge. Mijn hoog tepunt volgde tijdens het Juan Gamper Toernooi. Ik stond voor ruim 100.000 toeschouwers in de basis. Op het middenveld tegenover Johan Nees kens. Hij was die zomer natuurlijk net bij Ajax ver trokken. Ik geloof dat ik na vijf minuten al een gele kaart kreeg. Maar amper een minuut later kreeg Johan er ook één, omdat hij met een tackle zowat allebei m'n knieën brak."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3