Vanaf De Toekomst: Simon Tahamata Ajax-AZ terecht afgelast SOVS tegen nieuwe competitieopzet Delflandplein 14,1062 HR Amsterdam, Tel: 020 - 615 46 29 Bij alle thuiswedstrijden van Ajax zondag open j§ met live-muziek vanaf 17.00 uur. Ma. t/m vr. 12.00 tot 22.00 uur Volgende keer in Bob Ontmoet... Viert Ajax baar verjaardag. 19 MAART 2005 NUMMER 15 AjAX LIFE De Nederlandse supportersclubs zijn tegen de plannen van de KNVB om vanaf volgend seizoen de competitieopzet te veranderen. Dat besluit namen de supportersverenigingen op een Bij zondere Ledenvergadering van koepelorganisa tie SOVS (Samenwerkende Organisatie Voetbal Supporters). Men zal er bij alle betrokken par tijen op aandringen bet KNVB-plan te blokke ren. De organisatie heeft de verwachtingen dat vanwege de toenemende weerstand bet plan nog deze maand definitief zal sneuvelen. De Supportersvereniging Ajax maakte eerder al bekend dat de leden tegen de KNVB-plannen waren. Dat beeld kwam namelijk duidelijk naar voren tijdens informatieavonden over de play offs in het hele land. La Percbe dor Ajax - PSV Nadat PSV-keeper Waterreus de bal heeft losgelaten, schiet Nicolae Mitea keihard raak. AMSTERDAM - Ajax neemt het zondag in de Amsterdam ArenA op tegen PSV. De koploper uit Eindhoven is dit seizoen vooralsnog ongenaakbaar. Het wordt dus een lastige opgave voor Ajax. Eerder dit jaar werd er met 2-0 verloren bij PSV. Door Patrick Leemans Als Ajax zicht wil houden op het prolongeren van de landstitel, moet er zondag gewonnen worden. De Eindhovenaren zijn aan een indruk wekkend seizoen bezig, zowel in de competitie als in de Champions League. Bijna iedereen rekende er aan het begin van dit seizoen op, dat Ajax de titel zou prolongeren. PSV werd vooral als runner-up beschouwd, omdat de club veel belangrijke spelers had moeten laten gaan. Zo vertrokken Arjen Robben, Mateja Kezman, Den nis Rommedahl, Ronald Waterreus, Kevin Hof land en Ernest Faber. Daartegenover stond de komst van een aanzienlijk aantal nieuwe spe lers, die allemaal ingepast moesten worden. Nieuw aangetrokken werden onder meer de Braziliaanse verdediger Alex van FC Santos en zijn landgenoot, doelman Silva Comes van Cru zeiro. De vleugelaanvallers DaMarcus Beasley (Chicago Fire) en Jefferson Farfan (Alianza Lima uit Peru) kwamen net als de spitsen Gerald Sibon en - tijdens de winterstop - de Braziliaan Robert van het Mexicaanse Atlas. De belangrijkste aankoop betrof echter een Nederlander. De komst van 87-voudig interna tional Phillip Cocu blijkt een gouden greep. Samen met Mark van Bommel en Johann Vogel vormt hij het hart van het elftal. De resultaten van het homogene PSV dit seizoen zijn indruk wekkend. Er werd alleen verloren van Roda J.C. (thuis met 0-2). Hier en daar werd wat gelijkge speeld, maaT de voorsprong in de competitie kwam nimmer in gevaar. Tegelijkertijd presteert PSV meer dan goed in de Champions League. De club zit bij de beste acht, nadat AS Monaco in de vorige ronde gedeci deerd opzij werd geschoven. Wat het voor Ajax zondag extra lastig maakt, is de succesreeks die PSV in Amsterdam heeft neergezet. Sinds de opening van de ArenA wonnen de Eindhovena ren er al zes keer. In 1998 speelden beide clubs gelijk (2-2) en vorig seizoen wist Ajax eindelijk eens een keer van PSV te winnen: 2-1. Wesley Sneijder en Nicolae Mitea maakten toen de doelpunten. Kortom, het woTdt inderdaad een lastige opgave voor Ajax. Maar niets is onmoge lijk. Simon Tahamata heeft zichtbaar plezier in zijn werk bij de Ajax-jeugdopleiding. AMSTERDAM - Een paar dagen na de afgelaste wedstrijd tegen AZ krijgt Ajax Life een foto voorgelegd van 'Ingang Zuid', één dag na de geplande wedstrijd tegen de Alkmaarders. Het bord dat boven de ingang hangt, is door de sneeuwval vanaf het ArenA-dak zwaar bescha digd en hangt er troosteloos bij. "Coed dat hier geen mensen hebben gestaan", is de eerste gedachte die opkomt. En goed dus, dat men de topper afblies. AMSTERDAM - De jeugdopleiding van Ajax is de kweekvijver van en voor De Toekomst. Daar worden de kampioenen van morgen gemaakt. Daar worden dromen bewaarheid of spatten ze gedeeltelijk uiteen. Er gebeurt dus meer dan genoeg, daar achter de Amsterdam ArenA. In iedere Ajax Life vertelt een trainer daarom over zijn ervaringen in de opleiding of behandelt men een bepaald aspect. In deel 3 van de serie 'Vanaf De Toekomst' is het de beurt aan Simon Tahamata. Hij behandelt het aspect 'Normen en Waarden'. „Toen Ajax mij benaderde om hier op De Toe komst te werken, aarzelde ik geen moment. Na een afwezigheid van 24 jaar ben ik nu weer terug bij de club waar het voor mij allemaal begon. Voordat ik hier terugkwam, werkte ik al als jeugd trainer. Drie jaar bij Standard Luik en vijfjaar bij Germinal Beerschot Antwerpen. Bij deze clubs heb ik de hele jeugdopleiding getraind, van de F- jes tot en met de A-junioren. In Antwerpen coachte ik het tweede elftal en was ik twee jaar lang assistent-trainer bij het eerste elftal, dat onder leiding stond van Frank van der Eist. Ik hecht veel belang aan normen en waarden. Ik werkte en speelde lang in België en daar is het normaal datje elkaar begroet met een handdruk. Dat beviel me zo goed, dat ik dat hier op De Toe komst ook doorzette. In het begin liep ik in de gang en alle spelers die ik dan tegenkwam,liepen me zo vooTbij zonder te groeten. Daar kon ik niet mee overweg. Als ik dan 'Goedemiddag' zei, schrokken ze zich een hoedje want dat waren ze niet gewoon. Ik doe het ook om alle spelers beter te leren kennen. Dus maak ik een praatje met ze, vraag hoe ze dat weekend gespeeld hebben en hoe het op school gaat. In het begin keken ze daar dus raar van op, maar nu is het al bijna normaal voor ze. Even terug naar het echte werk. Bij Ajax train ik de D3 en samen met Arnold Mühren heb ik de E2. Dan heb ik het over veel trainen met de bal, want de techniek is in deze leeftijdscategorie het belangrijkste. Niet alleen de techniek maar ook de liefde voor het spelletje wil ik overbrengen op de spelertjes. Ik ben een voorstander van Wiel CoeT- ver, geef basisoefeningen aan ze dooT. Dat varieert van basistechniek tot snel voetenwerk - gelukkig kan ik het nog voordoen -. Bij pass- en trapvormen hecht ik veel belang aan details. Bijvoorbeeld de balaanname met het bui tenste been, met het juiste been inspelen en de juiste balsnelheid geven. De spelers krijgen van mij veel huiswerk mee, want drie keer per week trainen is onvoldoende voor ze. Dus laat ik ze thuis ook veel oefenen. Dat hoeft niet lang te duren. Tien minuten per dag is genoeg. Meer vraag ik niet. Ik wil ze zover krijgen dat ze bijna perfect tweebenig worden! Dat is mijn doel en dat van de spelers en geldt voor zowel de D3 als de E2. Bij elke training beginnen ze met kappen en draaien, snel voetenwerk met de bal en dan nog even de oefeningen van Bob Haarms. Dit duurt ongeveer twintig minuten en hierin moeten ze het opbrengen om geconcentreerd bezig te zijn met zichzelf. En ze moeten de discipline hebben om het steeds maar weer te herhalen. Daarna volgt een pass- en trapoefening met afwerken op het doel of een positiespel. De training wordt afgesloten met een wedstrijd- vorm. Ik sta niet alleen als trainer voor de groep maar ook als begeleider Ik kan streng zijn maar lach ook met de spelers. Als er serieus gewerkt moet worden aan een bepaald onderdeel, dan vraag ik de volle concentratie van ze. Alleen zo kun je vooruitgang maken als speler. Tenslotte leer ik op De Toekomst nog iedere dag van mijn collega- tTainers, want ik wil nog beter worden als jeugd trainer en coach. Zodat wij met elkaar spelers kunnen afleveren aan het eerste elftal, want daar voor zitten we hier! Ruud Krol kwam er op de persdag nog even op terug. „De afgelasting kwam ons in principe niet goed uit. Wij hadden graag willen spelen. AZ heeft een druk programma, dat had in ons voordeel kunnen werken. AZ heeft een goede ploeg, het was een heel belang- Sneeuw zorgde voor problemen bij de ArenA. Hoewel er op zondag 6 april alleen een paar ver dwaalde buitenlandse bezoekers voor niets naar het stadion waren gekomen, ondervonden de vaste bezoekers van de ATenA 24 uur later de gevolgen van de barre weersomstandigheden, die een verwoestende indruk achterlieten op het gla zen dak bij de hoofdingang. Omdat er nog steeds sneeuw van het dak kon vallen, was de route van Metrostation Strandvliet naar de ArenA langs het spoor 'verboden gebied'. Men moest in een grote straal om het stadion heenlopen. Parkeren op het dek was immers verboden. Spelers, directie, kantoor personeel en overige bezoekers wachtten gedul dig op de lift. Daarna was het voor sommigen - met een iets te lange omweg - even zoeken naar de juiste route. rijke wedstrijd voor ons. Ajax en AZ zijn aan elkaaT gewaagd. Wij hebben tegen ADO en FC Twente onnodig puntenverlies geleden. Normaal gespro ken gebeurt dat niet en zouden we ongeveer gelijk hebben gestaan. Kwaliteit hebben we wel, maar Ajax is een talentvolle groep. Met de jaren zal die zich verder ontwikkelen. AZ is in dat opzicht momenteel iets verder, omdat ze wat meer ervaren spelers hebben. Bij ons komen ze uit de eigen jeugdopleiding en moeten ze nog leren omgaan met het hoogste niveau."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2