SVA-leden rouwen om dood Rinus Michels 'Een tribune heeft hij meer dan verdiend' AJAX FANZONE Ajax Life nummer 15 19 maart 2005 "0oner sve<e° AMSTERDAM - Het overlijden van Rinus Michels is bij de SVA-achterban hard aangekomen. "De beste trainer die Ajax ooit gehad heeft". "Hij ademde voetbal". Op 77-jarige leeftijd doofde zijn kaarsje. De Generaal sneuvelde. Schitterende herinneringen zullen voor altijd in de harten van de Ajax-supporters gebeiteld staan. „Het voelt alsof we een vriend zijn verloren." Doot Sander Zeldenrijk Drie dagen voordat Marinus Jacobus Hendricus Michels werd geboren, zag SVA-lid Ad van Gils (van 6 februari 1928) het levenslicht. De Amsterdam mer ging eind jaren 60 al geregeld naar Ajax en raakte meteen onder de indruk van Rinus Michels'benadering. „Dat harde was voor die tijd onge woon. Op dat moment had ik dat als supporter niet door, omdat alles werd overschaduwd door de resultaten. Die waren fantastisch! Later keek ik daar natuurlijk genuanceerder tegenaan. Toen begreep ik dat spelers een num mer waren. Onderdeel van een groep die het hoogste doel diende te berei ken." Van Gils ziet De Generaal als de beste traineT die Nederland ooit heeft voort gebracht. „U moet weten dat ik geen beroepskenner ben, omdat ik zelf nooit trainer was. Maar Michels was wel een pionier. Toen hij bij JOS vertrok, rom melde het bij Ajax; hij gooide de boel destijds helemaal om. Er is geen enkele trainer geweest die hem dat ooit heeft nagedaan. Johan Cruijff, Louis van Gaal, Co Adriaanse, het zijn allemaal prima coaches. Alleen namen ze de dingen van Michels over, terwijl hij het voor zichzelf en anderen creëerde." De Amsterdammer heeft er geen enkel bezwaar tegen, als de Amsterdam ArenA zou worden omgedoopt tot Rinus Michels Stadion. Hoewel Ajax niet de eigenaar is van de evenemen tentempel, circuleert deze gedachte al sinds Michels' dood wel degelijk in de hoofdstad en daarbuiten. „In principe ben ik geen voorstander van naamge ving aan een stadion, maar ik kan het me in dit geval wel voorstellen. Het gevaar is dat er een ander persoon tekort mee wordt gedaan. Of dat er wellicht ooit nog een betere zal komen, hahaha." LACHSPIEREN Johanna SchwaTZ-Papeveld heeft het gevoel dat ze een vriend is verloren. „Het was net weer op televisie. Mijn man begon te huilen en dan komen de tranen bij mij ook op hoor", zegt de 68- jarige Amsterdamse. „Ik moet steeds aan dat liedje 'Droomland' denken, als ik hem zie. Dat zong Rinus altijd. Zulke mensen zie je niet meer zo vaak. Bobby Haarms is er ook zo eentje en ik begin het ook bij Cruijff te krijgen." Toen Ajax nog in De Meer speelde, stond mevrouw Schwarz-Papeveld geregeld met haar neus tegen het hek bij het trainingsveld gedrukt. Daar zag ze Michels voor het eerst. „Ik vond dat bul derende geschreeuw van hem fantastisch. Hoewel iedereen ont zettend serieus aan het trainen was, sloeg dat geblèr bij mij op mijn lachspieren. Écht, het voelt alsof we een vriend hebben verloren. Misschien komt het omdat mijn man en ik - net zoals Rinus en Wil - geen kinderen hadden. Kennissen van ons bridgeden altijd met ze en wij kregen dan natuurlijk al die verha len te horen. Bovendien heb ik Wil een paar keer mogen ontmoeten. Een vreselijk leuke vrouw, waarmee je volgens mij in de kroeg altijd in een vreselijke lachbui belandde. Ik kan me heel goed voorstellen dat Rinus ontzettend veel moeite had na haar dood." SURINAME De naam 'Michels' staat voor altijd in de gedach ten van Johan Dumfries gegrift. „Rinus Michels heeft het volk en de staat, als trainer van Ajax en het Nederlands elftal, een goede dienst bewezen. Er was geen contact tussen ons, waardoor ik op afstand kon genieten van deze persoonlijkheid. Zijn dood is een groot verlies voor Nederland. Hij heeft de basis gelegd. Jonge mensen die zich opwerpen als trainer, doen er verstandig aan zijn wijze woorden over te nemen. Hij hamerde steeds op zware disci pline. Als een speler betaald wordt om te werken, dient hij dat werk naar behoren uit te voeren.Tegenwoordig richten ze zich meer op wanordelijke toestan den." Dumfries, van Suri naamse afkomst, kwam in zijn geboorteland ook al in aanraking met een 'Michels'. „De oom van Rinus was mijn eerste baas. Jan Michels was in de jaren zestig districts commissaris (Suri naams voor burger meester, Ted.) van Bro- kopondo. We hebben daar het burger lijke bestuuT gesticht. De overeenkom sten tussen beiden? Net als Rinus kon Jan goed leiding geven. Hij overleed vier jaar geleden in Alphen aan den Rijn, op hoge leeftijd." De Die'menaar zou het niet meer dan 'normaal' vinden als de Amsterdam ArenA een andere naam krijgt. „Ik zou het van harte toejuichen. Rinus Michels is niet alleen een bekende Amsterdammer, ook internationaal kent iedereen zijn naam. Hij was een grondlegger. Johan Cruijff is een prima jongen, maar ik gun Michels alle eer." Jan Bentvelzen bezoekt al enkele decennia duels van Ajax en het Neder lands elftal. De Ajacied bouwde in die periode een band op met Michels. Hij sprak de oefenmeester rondom de ver loren Europacup I finale in Madrid (1969: 4-1 verlies tegen AC Milan, red.) en in 1974 bekeek hij de WK-finale tegen West-Duitsland vanachter de dug-out. Tijdens het WK van 1998 werd hun 'band' hechter. „Ik dacht dat het tijdens de wedstrijd tegen Argentinië was, dat Michels een hartaanval kreeg. Dat moment maakte ik van zeer nabij mee en ik heb toen ook geholpen bij de reanimatie. Ik kreeg daarna nog een bedankbrief van hem en ieder jaar met Oud Nieuw ontving ik een kaartje." De Almeerder beschouwt het overlij den van De Generaal als een groot ver lies voor Ajax en het Nederlandse voet bal in het algemeen. „Hij was een heel correcte man die niet alleen hard voor zijn spelers was, maar óók voor zich zelf. Een toptrainer die overal boven stond. Hij deed zelfoefeningen voor en stond niet alleen maaT te lummelen. Absoluut de beste trainer die we ooit gehad hebben. Rinus vormde met Wil samen 35 jaar lang een heel fijn stel. Zij ving hem thuis altijd goed op." Volgens SVA-lid Wim Russ zou de werk wijze van Michels anno 2005 een zui verende werking hebben op de mon diale voetbalwereld. „Een fantastische vent die met straffe hand regeerde. Hij heeft Johan Cruijff, een lefgozertje met een grote bek uit Betondorp, bijge schaafd. Natuurlijk had hij een mense lijke kant. Kijk, een vadeT moet optre den als zijn kinderen van alles blijven proberen. Pas als ze het eenmaal heb ben opgepikt, kan-ie de touwtjes laten vieren. Dat deed Michels ook met de Oranje-internationals in 1988. Die waren al professioneel genoeg. Tegen woordig ontvangen ze bij Ajax meer dan wat ze op basis van hun prestaties maandelijks verdienen. De grootste klungel pakt al 250.000. Dat is zo gegroeid en het is niet meeT terug te draaien. Maar onder Michels zou dat nooit gebeurd zijn." De ZandvoorteT heeft Michels nooit bij Zandvoortmeeuwen zien spelen. Russ voetbalde zelf eind jaren 40 voor HFC Haarlem en speelde in het seizoen 1947/1948 twee keer tegen Ajax. „Dat seizoen werden we kampioen van de Eerste Klasse Afdeling 1. Ajax stelde eind jaren veertig niet zo heel veel voor. De club heeft veel aan Michels te danken. Hij was een vent met karakter en daarvan zie ik er binnen Ajax momenteel niet zo heel veel. ledereen die de toon aangaf, is vertrokken. Ik zou het dan ook leuk vinden als de eretri bune in de ArenA naar hem wordt ver noemd. Jack Reynolds had in De Meer ook een eigen tribune. Ik denk niet dat het lukt om het stadion een andere naam te geven, daar zijn te veel tegen stromingen en belanghebbenden bij betrokken. Nee, een tribune lijkt me een haalbare kaart. Dat heeft hij meer dan verdiend."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 13