De Koeman-jaren: een kroniek De laatste week Ajax Life nummer 14 5 maart 2005 Ronald Koeman en Ruud Krol zijn blij met de 4-0 overwinning op Fortuna Sittard, 4 december 2001. 3 decembeT 2001: Ronald Koeman volgt de ontslagen Co Adriaanse op. De trainer van Vitesse, zelf 114-voudig Ajacied, tekent een contract tot 2004. Ruud Krol en Tonny Bruins Slot worden de assistenten. 4 december 2001 Koeman wint zijn eerste wedstrijd als Ajax-trai- ner. Fortuna wordt met 4-0 geklopt. 24 december 2001 Koeman heeft zijn buik vol van de Nederlandse supporters. De trainer doet de uitspraak na afloop van de wedstrijd in De Galgenwaard tegen FC Utrecht, waarin zowel hij als zijn spelers 90 minuten verbaal worden uitgekafferd. "In Spanje is dit totaal ondenkbaar", aldus Koeman. "Dit kan een reden zijn dat Nederlandse spelers snel voor het buitenland kiezen." Hijzelf zegt voorlopig bij Ajax te blijven. 5 mei 2002 Op Bevrijdingsdag pakt Koeman zijn eerste lands titel als tTainer. Als speler heeft hij er al 4 achter zijn naam staan. Het is de 28ste landstitel in de clubgeschiedenis. Uit tegen NEC wint de ploeg met 2-0. 12 mei 2002 Één week na de landstitel pakt Koeman - toege geven, op dubieuze wijze - de Amstel Cup. Dankzij een buitenspeldoelpunt van Wamberto slepen de Amsterdammers er tegen FC Utrecht nog een ver lenging uit. Daarin maakt Ibrahimovic het win nende doelpunt. Het is Koemans tweede prijs in zijn eerste jaar. Sceptici zeggen dat hij vooral pro fiteert van het werk dat Co Adriaanse achter liet. 11 augustus 2002 Een week na het Amsterdam Tournament, vero vert Koeman met Ajax al weer zijn tweede prijs van het nieuwe seizoen.'Angstgegner' PSV wordt in de eigen ArenA verslagen met 3-1, waardoor de Johan Cruijff Schaal in Amsterdam mag blijven. 1 febTuari 2003 Danny Blind volgt Kees Zwamborn op als Hoofd Jeugdopleiding. 23 februari 2003 Koeman zet Mido buiten de A-selectie. De Egypte naar vertoont herhaaldelijk ongedisciplineerd gedrag en trekt zich niets aan van zijn trainer. Koeman stalt hem tot nader order bij Jong Ajax. 26 febTuari 2003 Ajax ontvangt in de Champions League Arsenal en Mido is - op verzoek van de spelersgroep - teruggehaald bij de selectie. Na de wedstrijd gaat hij echter weer zijn boekje te buiten. Hij zoekt de schuld niet bij zichzelf maar bij de trainer. Hierop wordt hij definitief verbannen naar Jong Ajax. 5 maart 2003 Mido vertTekt per direct bij Ajax en zal uiteinde lijk onderdak vinden bij het Spaanse Celta de Vigo. Ajax verhuurt hem aanvankelijk tot juli 2003. 23 april 2003 Ajax staat tegen AC Milan met 1,99 been in de halve finale van de Champions League, als oud- Feyenoorder Tomasson de Ajacieden in een diepe rouw dompelt. In de laatste seconden van de bles suretijd ontploft San Siro en spat de droom van Koeman uiteen. De coach zal deze Europese pres tatie met Ajax niet meeT weten te overtreffen. 16 mei 2003 De aanklager van de KNVB start een onderzoek naar aanleiding van de openbare tirade die Teleurgesteld bedankt Koeman de fans na de 3-2 nederlaag tegen AC Milan op 23 april 2003. 1 oktobeT 2004 Daags na de desastreuze 4-0 nederlaag tegen Bayern in München, laat Koeman weten dat hij er niet over piekert om op te stappen. "Dat is de weg van de minste weerstand, dus dat zal ik niet snel doen." 19 oktobeT 2004 Koeman wint de machtstrijd met Louis van Gaal. De technisch directeur trekt zijn conclusies en stapt op. De doelstelling van Ajax wordt bijge steld. Koeman had zich al vaker uitgesproken tegen de - in zijn ogen - onrealistische ambities van de voormalige bondscoach. Hij reageert enkele dagen later opgelucht tijdens zijn weke lijkse persconferentie en verklaard dat eT wat hem betreft geen nieuwe 'TD' hoeft te komen. 2 november 2004 Koeman praat een dag voor de uitwedstrijd tegen Maccabi Tel Aviv met Wesley Sonck over het gedrag van de Belg tijdens de thuiswedstrijd tegen NEC. De Belg werd gewisseld en liet zijn ongenoegen - in woord en gebaar - duidelijk blij ken voor het oog van de camera. Ajax neemt straf maatregelen, maaT houdt de inhoud daarvan intern. 5 novembeT 2004 Ondanks een blamerende 2-1 nederlaag tegen Maccabi Tel Aviv is het Koeman-effect nog niet uitgewerkt, aldus de oefenmeester. Koeman gooit vervolgens het roer flink om als Ajax drie dagen later op bezoek gaat bij Willem II. International Johnny Heitinga belandt zelfs op de tribune. 8 december 2004 Ajax speelt gelijk tegen Bayern München. De Duitsers waren al gekwalificeerd voor de knock out fase van de Champions League. Door het gelijkspel plaatst Ajax zich voot de UEFA Cup. Een dag later neemt Koeman Rafael van der Vaart zijn aanvoerdersband af. De middenvelder wilde niet als linksbuiten aan de wedstrijd beginnen en dat schoot Koeman in het verkeerde keelgat. 16 decembeT 2004 Koeman vertelt bij 'Barend en Van Dorp' dat er twee momenten zijn geweest, waarop hij had wil len aftreden. Allereerst na de nederlaag tegen Maccabi Tel Aviv en daarnaast ten tijde van het verschil van inzicht met Louis van Gaal. 19 decembeT 2004 Ajax gaat de winterstop in als nummer drie, in het kielzog van AZ en PSV. De ploeg komt vervol gens goed uit de seizoensonderbreking, maar in de thuiswedstrijden tegen ADO Den Haag en FC Twente pakt het elftal maar één punt. Het gemor zwelt weer aan. Hoewel Ajax in de thuiswedstrijd tegen AJ Auxerre een goed resultaat neerzet (1-0), blijft de druk op de schouders van Ronald Koeman angstig voelbaar. Het vertoonde spel is al weken - zo niet - maanden bedroevend en voor het kritische thuispubliek vormt het duel met hekkensluiter FC Den Bosch dan ook de drup pel. Met schandalig veel moeite schiet Ajax zich in blessuretijd pas langs de degradatie kandidaat. Het publiek heeft de aanval dan al massaal ingezet. Spreekkoren dwalen neer op de rug van Koeman. In de aanloop naar de return tegen AJ Auxerre mijdt hij persconferenties en is geprikkeld. Ajax verliest met 3-1 en is uitgeschakeld. Het bestuur vraagt na de nederlaag 24 tot 48 uur bedenktijd. Als de handel in Ajax-aandelen de volgende dag om 12.09 wordt stilgelegd, weet een goed verstaander genoeg. Om 12.45 uur verschijnt er een persbericht. "Ajax en Ronald Koeman per direct uit elkaar". Tonny Bruins Slot en Ruud Krol maken voorlopig het seizoen af. Koeman gooit dus zelf de handdoek in de ring. Hij kan zijn schouders niet meer onder de ploeg zet ten. Anderhalf uur lateT maakt Valencia bekend dat het trainer Claudio Ranieri ontslaat. Het speculeren begint. De spelers zwijgen. Zij heb ben een spreekverbod en dienen zich te rich ten op Roda JC en ADO Den Haag. AMSTERDAM - Het vertrek van Ronald Koeman kwam voor de één onverwacht, voor de ander Ronald Koeman zou hebben gehouden over de was het slechts een kwestie van tijd. Ajax Life maakte een kroniek van de 39 maanden die de strafzaken tegen Van Hooijdonk, Chivu en Zlatan. coach in Amsterdam doorbracht. Na Morten Olsen, Jan Wouters en Co Adriaanse is de Dat is in strijd met de gedragscode Betaald Voet- Bussumer al weer de vierde trainer in acht jaar die voortijdig vertrekt. Een overzicht. bal. 29 mei 2003 Koeman loodst Ajax in het seizoen 2002-2003 naar een tweede plaats op de ein- dranglijst. PSV wordt lands kampioen en Ajax speelt voorronde Champions League. In totaal gebruikt Koeman 30 spelers gedu rende het afgelopen seizoen. 12 decembeT 2003 Ronald Koeman verlengt zijn aflopende contract tot 1 juli 2006. Door Sander Zeldenrijk 28 mei 2003 De vaderlandse voetbalwe reld kiest Koeman tot 'Coach van het Jaar'. 17 december 2003 Ajax verliest op eigen terrein voor de tweede maal dit seizoen van NAC Breda. Na de 4-2 in Brabant knalt Ali Boussaboun de Amsterdammers ook uit het nationale bekertoernooi. Ronald Koeman zou deze wedstrijden later in Ajax Life in zijn Flop 3 van het seizoen zetten, samen met de uitwed strijd in Brugge. 18 januan' 2004 Koeman is - op z'n zachtst gezegd - 'not amused' over de Nieuwjaarsspeech van Freek de Jonge. De cabaretier kleineert Ajax-spelers en laakt de pres taties van de laatste weken. Koeman vraagt een gesprek aan met Arie van Eijden. 18 febTuari 2004 Koeman praat met Rafael van der Vaart. Laatstge noemde uitte kritiek op zijn trainer. Er zou sprake zijn van een gebrekkige communicatie. 9 mei 2004 Ajax wint in de eigen ArenA met 2-0 van NAC Breda en verovert zijn 29e landstitel in de clubge schiedenis. Voor Koeman zijn tweede landstitel in 2,5 jaar tijd. Hier en daar valt de kreet "kampioen van de armoede" binnen en buiten de ArenA. 8 augustus 2004 Ajax verliest met 2-4 van FC Utrecht en ziet daar door de Johan Cruijff Schaal aan de neus voorbij gaan. Wesley Sneijder ontlaadt zich na zijn treffer op een merkwaardige manier richting Koeman. "Fuck you", ontwaardt de liplezer respectloos. Een dag later heeft Koeman een gesprek met de mid denvelder. Sneijder maakt zijn excuses, maar krijgt wel een geldboete. 31 augustus 2004 Ajax verkoopt Zlatan Ibrahimovic met forse winst aan Juventus. De supporters voelen zich echter belazerd en dat wordt alleen maar erger als blijkt dat de beoogde opvolger (Arouna Koné) niet komt vanwege een hartafwijking. De irritatie bij de achterban is gezaaid. Koeman baalt ook. Louis van Gaal zou een stimulerende rol hebben gespeeld bij de verkoop van de Zweed. 29 september 2004 Koeman wil een gesprek met Ajax omdat hij de ambities niet vindt stroken met het beschikbare spelersmateriaal. Tevens laat de oefenmeester weten dat hij al enkele weken niet meer met ple zier naar zijn werk gaat. uitgespeeld. 9 december 2003 Club Brugge-Ajax is de 100ste wedstrijd van Koe man. Zijn prestatie: 63X winst, 2ix gelijk en i6x ver lies. Het doelsaldo: 222-94. De Amsterdammers móeten winnen om Europees te mogen overwinteren, maar het fysiek lichte middenveld wordt totaal overlopen door de sterke Zuiderburen. Een rustloos Ajax - zonder Tomas Galasek - verliest vlak voor tijd met 2-1 en is Europees

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9