Auxerre beëindigt kort UEFA Cup-avontuur I 5 MAART 2005 NUMMER 14 AjAX LiFE Koemans laatste wedstrijd Arie van Eijden SMS't op de tribune van Auxerre. AUXERRE - Dat het aanblijven van Ronald Koeman na de uitschakeling door Auxerre aan een zijden draadje hing, was duidelijk. Maar dat zijn lot één dag later al bezegeld was, maakt de 3-1 nederlaag tegen de Franse subtopper alleen maar nóg wranger. In een ijskoud stadion l'Abbé Deschamps werd niet alleen de Europese rondgang beëindigd, maar kwam tevens een einde aan het tijdperk Koeman. Door Daan Schippers veranderde na tien minuten in de tweede helft. Na een goede actie van Benjani was het Cheryrou die Auxerre op een 2-1 voorspong bracht. Op een moeilijk moment, vroeg in de tweede helft. Het publiek geloofde er weer in, AuxeTre kreeg een 'boost' en Ajax liet het koppie hangen. Koeman liet Emanuelson, Hedwiges Maduro en Daniel de Ridder warmlopen. Veel meer keuze had hij eigen lijk ook niet. De spanning in het stadion was groot, maar de Ajacieden leken verlamd. Alsof ze het al hadden opgegeven. Het wachten was slechts op het derde doelpunt van Auxerre. Dat kwam in de 87ste minuut op een ongelukkig moment, terwijl Ajax zwaar in de verdrukking zat. Koeman bracht Maduro in voor Anthony Obodai. Terwijl Maduro nog naar de verdediging liep, nam Cheyrou de corner al, die door Lionel Mathis werd ingekopt. In de resterende speeltijd, inclusief de drie minuten extra tijd, wist Ajax er in het 'slot- offensief' niet éénmaal in te slagen om de Auxerre-defensie in verlegenheid te brengen. Kenmerkend voor de manier waarop Ajax tegen de Fransen speelde, realiseert ook Wesley Sneijder zich na afloop. „Een ploeg die een goal maakt, moet gewoon veTder gaan. Auxerre moest drie keer scoren en dat mag nooit. Dat het wel gebeurd is, is gewoon heel erg triest, dat mogen we onszelfverwijten." GELATEN Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bar- tolo, reageerden de meeste Ajacieden opvallend gelaten. Teammanager David Endt stuurde de spelers richting uitvak om het publiek te bedan ken, terwijl Kalou op zijn eigen manier het Ajax- vak bedankte. Het spandoek 'Kalou in een bana nenboom' dat een week eerder in de Amsterdam ArenA hing, had hij duidelijk nog niet vergeten. In de kleedkamer was de sfeer volgens Sneijder rus tig, maar Emanuelson hoorde de verwijten over en weer gaan. „Na zo'n wedstrijd hoef je geen bespreking te houden, iedereen weet wel wat-ie fout heeft gedaan. We klagen op elkaar, maar dat hoort bij de voetballerij. Ja, ik ben blij dat ik mijn debuut heb gemaakt, maar de uitslag had ik lie ver anders gezien." Een kampioenschap dat vrijwel buiten bereik is en een Europese uitschakeling; het seizoen biedt nog maar weinig hoop op successen voor Ajax. Sneijder: „In de competitie moeten we druk op AZ blijven houden en als we een prijsje willen pak ken, kan het alleen maar de Amstel Cup zijn." Het is de vraag of een overwinning op Auxerre de positie van Koeman zou hebben geholpen. Daar voor liep het al te lang slecht in de Amsterdam ArenA. Een teleurgestelde Van Eijden na afloop: „Op een gegeven moment neemt de druk toe en is het de vraag of we daar tegenop kunnen. Met name voor het lijdend voorwerp, Ronald Koeman, zelf. De komende dagen zullen we erover praten of we de boel nog op de rails kunnen krijgen." Het zou nog geen twaalf uur duren voordat Koeman aangaf het niet meer te zien zitten. Hij stapte op. Auxerre was zijn laatste wedstrijd. „Op dit moment betekent deze nederlaag nog niks voor de positie van de traineT, maar wellicht zullen we daar de komende tijd eens over na gaan denken. We gaan daar de eerstvolgende 24 of 48 uur eens even rustig over praten." Met deze woor den stond Ajax' algemeen directeur Arie van Eijden na afloop van Auxerre-Ajax de verzamelde Nederlandse pers te woord. Even daarvoor had de Amsterdamse equipe een even bittere als terechte 3-1 nederlaag geleden tegen de Franse tegenstander. Een wedstrijd die Ajax vol zelfver trouwen inging. Na afloop van het duel in de Amsterdam ArenA hadden diverse Ajacieden immers nog laten weten dat het een schande zou zijn als Ajax zich tegen deze tegenstander niet zou plaatsen voor de achtste finale van de UEFA Cup. Tijdens de wedstrijd zag het er echter geen moment naar uit dat Ajax serieus streed voor een verlengd verblijf in het Europese bekertoernooi. Alleen al in de eerste 15 minuten van de wedstrijd kreeg Auxerre - dat in niets was te vergelijken met de ploeg die een week eerder in Amsterdam verscheen - via Akalé, Benjani (2x) en Tainio vier enorme kansen om Ajax op achterstand te zetten. Een bomvol Ajax-vak - het leek alsof er meer sup porters dan gebruikelijk waren meegereisd - had daarvoor al een aantal stewards aan het werk gezet door tientallen rollen WC-papier op het veld te gooien. Toen de grasmat na de eerste opruim- ronde weer 'groen' was, wierpen de supporters een tweede voorraad rollen - en later nog een derde - het veld op. In Auxerre zullen ze de billen de komende weken op een andere manier moe ten afvegen. RECHTGEZET De aanval met rollen WC-papier was minder erg dan het vuurwerk en de plastic stoeltjes die later tijdens het duel in de richting van het veld vlogen. Dat was na ruim een half uur, toen Bonaventure Kalou een vrije trap van uitblinker Benoit Cheyrou achteT Maarten Stekelenburg kopte. De man die Kalou dekte, Maxwell, stond aan de grond gena geld. Oud-Feyenoorder Kalou vierde zijn treffer door zich af te reageren op het Ajax-publiek en wekte daarmee de toorn van de supporters, die door aanvoerder Johnny Heitinga moesten wor den gekalmeerd. Auxerre had de 1-0 nederlaag in Amsterdam rechtgezet. Het Franse publiek ging nóg meer achter de eigen ploeg staan en het lam lendige Ajax leek rijp voor de slacht. Slechts één slap rollertje van Ryan Babel had Ajax vóór het openingsdoelpunt geproduceerd. Ruim vijf minuten na de 1-0 rechtte Ajax, misschien wel voor de enige keer deze wedstrijd, de rug. Een assist van Hatem Trabelsi belandde bij Babel die de bal snoeihard achteT Fabien Cool schoot: 1-1. Het voor Ajax zo belangrijke uitdoelpunt stond op het bord. Nu zou Auxerre nog twee keer moeten scoren om Ajax achter zich te houden. Maar zoals de invallende debutant Urby Emanuelson na afloop zei: „Omdat Auxerre er twee moet maken, dachten we even dat we er al waren. Maar omdat ze redelijk snel in de tweede helft scoorden, ging het publiek achter ze staan en kregen we het héél moeilijk. Ik denk dat ons dat de kop heeft gekost." KENMERKEND Het Franse publiek was na de gelijkmaker van Babel stil gevallen. Zelfs de continu uitgefloten Stekelenburg kreeg niets meer naar z'n hoofd. Dat Wesley Sneijder en Anthony Obodai in duel met Benjani Twee weken geleden - toen Ajax nog vóór de ontmoeting tegen Auxerre stond - was Julien Escudé in Ajax Life nog uiterst optimistisch over de Amsterdamse kansen tegen de Fran sen. Zijn voorspelling dat Ajax tegen Auxerre in staat zou moeten zijn om te overleven, kwam niet uit. Een andere uitspraak van de Franse verdediger kreeg echter een opvallend grappige betekenis. Escudé zei dat Auxerre een dorp was "met een rivier, een autorijschool en Guy Roux". Wat schetste de verbazing toen Ajax Life het dorp binnenreed en onder staande autorijschool aantrof: Auto.école G.Roux. Dat Auxerre klein is, oké, maar dat Ajax verliest van een team waarvan de trainer ook de plaatselijke autorijschoolhouder is, moet ieders pet te boven gaan. I Sneijder berust na zijn wissel in het lot van Ajax, uitgeschakeld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8