Ajax- AZ, duel om de tweede plaats Vanaf De Toekomst: Hennie de Regt c I 5 MAART 2005 NUMMER 14 AjAX Li FE AMSTERDAM - Zondag komt AZ op bezoek in de Amsterdam ArenA. Het verschil tussen de nummer twee uit Alkmeer en Ajax bedraagt vier punten. Wil Ajax nog aanspraak maken op de tweede plek, die recht geeft op deelname aan de voorronde Champions League, dan móet er dus gewonnen worden. Door Daan Schippers hopen en wachten totdat PSV een misstap begaat. Maar ze spelen nog tegen Ajax en Feye- noord, dus we hebben het nog niet opgegeven. Deze wedstrijd is dus wel belangrijk, ja. Als we verliezen, bedraagt bet verschil met Ajax nog maar één punt en kan het alle kanten op. Wij zit ten in een moeilijke situatie. PSV wint z'n wed strijden makkelijk, wij moeten er iedere week voor knokken, ledereen doet nu een stapje extTa tegen ons en dat is nieuw. Ajax en PSV zijn dat al jaren gewend." PENALTY Vorig seizoen besliste Tomas Galasek Ajax-AZ vlak voor tijd door een strafschop te benutten. Hij bracht de stand daarmee op 3-2, na een zinde rende wedstrijd waarin AZ tot twee maal toe de leiding had genomen. Ajax-AZ ontpopte zich tot een waar spektakelstuk, een hoogwaardig duel met aanvallend voetbal en vele hoogstandjes. Uit gerekend Jan Krompkamp vloerde in de voorlaat ste minuut Wesley Sonck, waarop scheidsrechter Temmink niets anders kon doen dan een straf schop toekennen. Tot grote woede van de AZ-spe- leTS. Nu kan de verdediger er relativerend naar kij ken: „Hoewel de uitkomst voor ons niet zo goed was, durf ik wel te zeggen dat Ajax-AZ de mooiste wedstrijd van het jaaT was. Wij speelden aanval lend en daardoor kan de tegenstander zich van zelf ook vrijer bewegen. En als die tegenstander van nature al aanvallend speelt, zoals Ajax, dan ontstaat vanzelf een mooie wedstrijd. Ik hoop dat bet zondag net zo goed als vorig seizoen wordt, al mag de uitkomst voor ons anders zijn." Dit jaar doet AZ het beter dan Ajax. Niet alleen de stand op de Tanglijst bewijst dat, AZ zit ook nog steeds in bet UEFA Cup-toernooi. In de achtste finales is Shaktar Donetsk uit de Oekraïne de tegenstander. Desondanks heeft Kromkamp tijd gevonden om ook de perikelen bij Ajax op de voet te volgen: „Ik geef Koeman gelijk dat hij is opge stapt. Het zat er aan te komen dat er iets stond te gebeuren, zijn ontslag of zijn opstappen. Het is voor een mens niet fijn als er met witte zakdoek jes gezwaaid wordt en "Koeman rot op" geroepen wordt. Toen ze ook nog door Auxerre uit de UEFA Cup werden gestoten, kon ik begrijpen dat hij besloot te gaan. Ajax speelt dit seizoen heel wis selvallig, maar dat ligt natuurlijk niet alleen aan de trainer. Het heeft ook met andere factoren te maken. Het is makkelijk om alles op de trainer af te schuiven, maar als het niet loopt, zit er in de groep iets niet goed. Ik ken sommige jongens van het Nederlands elftal en ik merkte dat ze zich daar iets vrijer bewegen. Maar ook andere dingen: aan het begin van het seizoen hadden ze Ibrahimovic nog, iemand die het verschil kan maken. Ik herin ner me nog dat doelpunt tegen NAC. Maar ook Rosales vind ik een goeie speler. Het moet gewoon weer gaan lopen bij Ajax. Het is een talentvolle groep en talent komt altijd bovendrijven." Het is alweer ruim 20 jaar geleden dat bij het duel Ajax-AZ een toppositie in de Eredivisie op het spel stond. De equipe van Ajax speelt onder leiding van Tonny Bruins Slot en Ruud Krol tegen het elf tal van Co Adriaanse, met als inzet die zó belangrijke tweede plek. AZ heeft dit seizoen nog maar weinig steekjes laten vallen. In Alkmaar ein digde de eerste confrontatie tussen Ajax en AZ eerder dit seizoen in 0-0. Ondanks het feit dat de uitslag anders doet vermoeden, was het een spannende en spectaculaire ontmoeting. Hoewel Ajax slechts één punt binnen sleepte, konden de Amsterdammers daar best tevreden mee zijn. Het is wel eens anders geweest, maar tegenwoordig mogen clubs blij zijn wanneeT ze de Alkmaarder Hout met minstens één punt op zak verlaten. AZ- thuis is een fort dat maar moeilijk geslecht kan worden. Ook PSV speelde er met 0-0 gelijk, terwijl Feyenoord er met 4-2 klop kreeg. Alleen PSV slaagde erin, in de beginfase van het seizoen, de Alkmaarders een gevoelige nederlaag toe te bren gen. Adriaanse en co gingen in Eindhoven met liefst 5-1 ten onder. Eén van de 'AZ-ers' die het onder Co Adriaanse schopte tot international, is Jan Kromkamp. Door de Amsterdamse oefenmeéster werd hij - in het begin met tegenzin - op de rechtsbackpositie geposteerd, maar inmiddels is de 24-jaTige verde diger zijn coach zeer dankbaar voor deze zet. Kromkamp mocht de oefeninterland tegen Enge land vanaf de aftrap starten en lijkt een 'zeker- heïdje' voor de cruciale WK-wedstrijd tegen Roe menië, eind van deze maand in Boekarest: „Het geheim van AZ zit 'm in het collectief. We hebben allemaal goede, individuele voetballers, maar vooral als collectief zijn we sterk. Het klikt enorm goed met de spelers onderling. En ook met de technische en de medische staf. ledereen ligt elkaar goed. Co Adriaanse is heel belangrijk, hij heeft het elftal gemaakt. We hebben nagenoeg dezelfde spelers als voor zijn komst, maar nu loopt het wél. Hij heeft daar een groot aandeel in." Kromkamp gelooft nog steeds in de kampioensas piraties van AZ, maar dan moet er wel een goed resultaat in de ArenA behaald worden: „Op dit moment staan we vier punten achter en is het SCBL, Tomas Galasek schiet Ajax op de valreep langs AZ. AMSTERDAM - „De jeugdopleiding van Ajax is een voorbeeld voor veel verenigingen. Als een speler goed en zorgvuldig wordt opgeleid, kan een club hem qua speelstijl makkelijk inpas sen in de selectie. Bij de opleiding gaat het er om hoeveel een club kan bijdragen aan de ont wikkeling van een speler. Als jeugdtrainer heb ik inmiddels meer dan 10 jaar werkervaring bij Ajax en Haarlem. Daardoor weet ik dat de bijdrage per jeugdspeler bij Ajax behoorlijk hoog is. Zonder Haarlem daarmee iets te kort te willen doen." „Dit seizoen combineer ik het trainen en coachen van Ajax A2 met het coördineren van de scouting in de regio Almere/ Flevopolder. Ajax heeft een samenwerkingsovereenkomst met 25 amateur verenigingen in deze regio. Voor hen ben ik het directe aanspreekpunt. Verder organiseren we in de loop van het seizoen een aantal activiteiten, waaronder clinics, toernooien en vriendschappe lijke wedstrijden. In de jeugdopleiding van Ajax en Haarlem is het natuurlijk moeilijk om te meten, waar voor iedere jeugdspeler zijn top ligt. Een voetballer is afhan kelijk van- verschillende factoren, zoals geluk/pech, mentale instelling en de behoefte op welke positie een speler kan worden ingepast. Samen met de individuële ontwikkeling van de speler is dit alles mede bepalend of hij uiteinde lijk het eerste elftal kan halen. Wanneer een spe ler in fysieke leeftijd achterloopt op de rest van de groep, moeten we wat meer geduld opbrengen en er voor waken, dat we hem niet te vroeg afvoeren. Als we het over geluk hebben, is Maarten Steke lenburg een goed voorbeeld. Maarten stond aan het eind van het seizoen op een KNVB- district- toernooi, als wisselkeeper, zijn collega in te schie ten. De eerstvolgende wedstrijd weer. Toen vroeg ik aan de districtscoach wanneer Maarten zou gaan spelen. De laatste wedstrijd zou hij spelen. Een week later zat Maarten met Ajax Ct in het vliegtuig naar Italië voor een jeugdtoernooi. Onze vaste keeper was toen zwaar geblesseerd en kon niet mee. Maarten viel toen in de tweede wed strijd tegen Internazionale geblesseerd uit. Een paar jaar later stond hij tijdens een Champions League-wedstrijd in de ArenA tegen Inter op doel. Toen moest ik weer even terugdenken aan dat jeugdtoernooi. Ook externe factoren hebben invloed op de ont wikkeling van een speler. Zoals de thuissituatie, schoolopleiding en bijvoorbeeld de invloed van een zaakwaarnemer. Dit zijn factoren die men niet kan en mag onderschatten. De faciliteiten bij Ajax zijn voor een jeugdspeler optimaal om zich te ontwikkelen. Het gaat er uiteindelijk om hoe de speler dit zelf invult. Gaat hij goed om met zijn kwaliteiten? Scoort hij veel? Geeft hij veel assists? Heeft hij weinig balverlies? Wint hij veel persoon lijke duels en werkt hij altijd hard voor een ander? Hoe zit hij mentaal in elkaar? Wat functioneert er goed en wat minder? Hierin probeert Ajax altijd vanuit de opleiding sturend naar de speler toe te zijn. Een buitenspe ler zal in de wedstrijd soms moeten starten vanaf de 'valse' kant, om binnendoor over het zwakke been van de tegenstander te komen. Uiteindelijk moet hij de momenten herkennen waarin hij er een 'klein schaartje' kan uitgooien of wanneer hij simpel moet blijven spelen of een voorzet dient te geven. Dit seizoen draait de A2 goed mee in de competi tie en staan we op de eerste plaats. Na de winter stop verloren we voor het eerst in de competitie (0-1 tegen FC Zwolle). De overige duels wonnen we, met uitzondering van het gelijkspel bij Cam- buur Leeuwarden. We spelen uit vaak beter dan thuis, omdat de tegenstander dan automatisch toch wat meer van het eigen doel probeert te spe len. Daardoor ontstaat er meer ruimte in de rug van de laatste linie. Er wordt bij vlagen prima gevoetbald, initiatief getoond. Vaak lekker onge compliceerd en de inzet en beleving zijn van een ongekend niveau tegen - fysiek - vaak sterkere tegenstanders. De jongens van de A2 spelen op dit moment niet in de absolute top.Toch, als ik de statistieken er op nakijk, hebben de meeste spelers van de voor gaande seizoenen wel een club gevonden in het betaalde voetbal, ledereen is ook eTg gemotiveerd en goed bezig om te kijken op welke manier het seizoen - voor een ieder - tot een goed einde gebracht kan worden. Wie weet zit er dan nog Ibrahimovic passeert AZ-doelman Timmer en maakt er 1-1 van. Ajax won vorig seizoen met 3-2 van AZ.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2