P Auxerre tegen Nederlandse clubs Spelersrapport AJ Auxerre Ajax Life nummer 13 12 februari 2005 r ibs van extremen Alleen in de eerste 20 minuten na rust bakt Auxerre er niets van; de overige periode was het heer en meester. Kalou is bezig aan zijn tweede jaar bij Auxerre. Hij dacht na een succesvolle periode bij Feyenoord bij een grote club te tekenen, maar kwam bedrogen uit. „Vergele ken met Ajax of Feye noord is Auxerre een kleine vereniging. Ik realiseerde me dat niet, toen ik koos bier te gaan spelen. Ik zag bet stadion pas voor het eerst, toen ik mijn bandtekening onder bet contract ging zet ten. Ik wist dat Auxerre géén grote stad was, maar dit was wel héél klein. Ik was behoorlijk teleurgesteld en vroeg me even af, of ik wel moest tekenen. Maar ik kón niet meer terug. Wie vijfjaar in De Kuip heeft gespeeld, verwacht niet iets als dit. Maar ik probeer me er voor af te sluiten. Ik ben niet van plan hier 10 jaar te blijven. Ik heb nog twee jaar te gaan." Na afloop van de wedstrijd galmt een zware stem door de piepkleine catacomben. Omringd door een tiental journalisten geeft Cuy Roux, op geheel te vrieid, de ijsmuts. eigen wijze, tekst en uitleg. Twee maal worden de televisieopnames gestopt, de eerste keer omdat iemand van de club een deur opendoet en de tweede keer omdat Roux een bekende spot en besluit hem openlijk te kakken te zetten. Gedwee worden de opnames opnieuw gestart. Roux: „Het is een open wedstrijd geweest waarin wij ach terin onwennig startten. Gelukkig zijn we snel teruggekomen na een vroeg tegendoelpunt. Toch stond het elftal niet goed en dat heb ik nog in de eerste helft rechtgezet. Na de rust ging het aan zienlijk beter en hebben we een aantal goede kan sen weten te creëren. Dat stemt me tevreden, al vind ik de uitslag geflatteerd. Een 4-1 zege doet denken aan de tijden dat Vahirua en Dutuel hier nog speelden en we van bijna iedereen eenvoudig konden winnen. Zo was het vanavond niet." Nadat hij zijn verhaal heeft gedaan, vertelt Roux welke speler straks beschikbaar is voor de pers. Speciale verzoeken kunnen alleen bij hem wor den ingediend, ledereen houdt zijn mond. WERELDTRAINERS De volgende ochtend staat de thermometer nog enkele streepjes lager. Omdat de oostenwind is gaan liggen, voelt het een stuk aangenamer De selectie heeft om 10.30 uur een uitlooptraining op het programma staan. Als Roux de Nederlandse gasten ontwaart, knikt hij zijwaarts. Hét teken dat het is toegestaan om voor het hek de training te bekijken, aan de rand van het veld. Journalist Benjamin D'Hainaut van de plaatselijke krant L'Y- onne Republicaine: „Zonder de voetbalclub zou niemand weten waar in Frankrijk Auxerre ligt. De club is de allesbepalende factor binnen de stad. ledereen die het in Frankrijk over Auxerre heeft, denkt aan het voetbalteam. Daarnaast is Auxerre een familieclub. Alle directeuren hebben hier in het eerste elftal gespeeld. Guy Roux ook, de voor zitter eveneens." „Dit is het 43ste seizoen waarin we samenwerken. In al die tijd zijn we het nóóit met elkaar eens geweest. Hij heeft altijd 'dingen' nodig. Maar dat moet wel financieel haalbaar zijn en daar beslis ik dus over", aldus Hamel een tikkeltje smalend over zijn relatie met Roux. „Guy en ik gaan nog steeds formeel met elkaar om; zo zitten wij in elkaar. Maar het feit dat we nu al 25 jaar onafgebroken op het hoogste niveau spelen, is wel aan hém te danken. Net als het winnen van de dubbel in 1996. Het grote verschil met clubs uit Parijs en Marseille is, dat zij niet zoveel jeugdspelers hebben als wij. Zij leiden wel op, maar willen tegegelijkertijd resultaat boeken. Ik ben een tegenstander van die manier van werken. Bij ons hoeft dat niet; de druk is minder groot. De trainer zegt altijd dat we geduld dienen te betrachten en dat doen we dan maar", knipoogt de voorzitter. In 1994 veroverde zijn club pas de eerste prijs op het hoogste niveau, de nationale beker. maart 1993,kwartfinale UEFA Cup AJ Auxerre-Ajax 4-2 Ajax-AJ Auxerre 1-0 11 september 1996, CL groepsfase AJ Auxerre-Ajax 0-1 20 november 1996, CL groepsfase Ajax-AJ AuxeTre 1-2 NovembeT/december 1997, UEFA CUP, 3e ronde FC Twente-AJ Auxerre 0-1, AJ Auxerre-FC Twente 2-0 September/oktober 2002, CL groepsfase AJ Auxerre-PSV 0-0, PSV-AJ Auxerre 3-0 November 2003, UEFA CUP, 2e ronde FC Utrecht-AJ AuxerTe 0-0, AJ Auxerre-FC Utrecht 4-0 Maart 2004, UEFA CUP, 4e ronde AJ Auxerre-PSV 1-1, PSV-AJ Auxerre 3-0 4 november 2004 UEFA Cup, groepsfase AZ-AJ Auxerre 2-0 Roux heeft inmiddels de training beëindigd en blikt in zijn werkhok van 3x2 meter voomit naar de ontmoeting met Ajax: „Zondag bezoek ik de thuiswedstrijd tegen ADO, meneer. Eerder heb ik toch geen tijd? Auxerre speelt elke week drie wed strijden. Dat is een groot nadeel ten opzichte van Ajax. Die hebben pas een paar duels in de benen sinds de hervatting van de competitie. Drie Franse verslaggevers luisteren ademloos mee naar de aubade van Roux: „Wij hebben - geloof ik - inmid dels al zeven duels gespeeld en zij maar vier. Dat is zwaar hoor. In het verleden hebben we het goed gedaan tegen Ajax, maar dat is een ander verhaal. Toen speelden alle Fransen in Frankrijk, behalve Kalou en Benjam tijdens de uitlooptraining. Platini. Nu is dat totaal anders en zijn ze overal. Dat geldt ook voor Ajax, dat is niet meer het Ajax van tien jaar geleden." Roux is nog lang niet klaar met het kiezen van de underdog-positie: „Wij missen in de tweede week van februari veel spe- leTs vanwege interlands. Ja ja, dat geldt ook voor Ajax. Maar er zijn grote verschillen tussen beide clubs, meneer. Amsterdam is één van de grootste steden van Europa. En heel rijk. Ajax heeft zoveel meer mensen op kantoor weTken. In AuxeTre wonen slechts 40.000 mensen. En Amsterdam? Jullie hebben veel meer uitstraling en een groter bereik." Teemu Tainio „Louis van Gaal is mijn vriend. Ik heb twee keer tegen hem gespeeld. Daarna heb ik hem vaak ont moet, veel in Engeland. Dan pTaatten we alleen maar over voetbal. Dat is zeer interessant. Hij hoort bij de grootste trainers van Europa die ik heb mogen ontmoeten. WeisweileT van Borussia Mönchengladbach, Fabio Capello, Arrigo Sacchi, Arsene Wenger, dat zijn de besten van Europa." Vervolg op pagina 15. Benoit Cheyrou begrijpt het even allemaal niet meer. AJ Auxerre speelde tegen Bastia niet in de sterkste opstelling. De kopsterke verdediger René Bolf ontbrak, net als zijn teamgenoten Crichting, Mignot en Mathis. Fabien Cool: 8 De doelman was alleen kansloos bij een vrije trap, die via de onderkant van de lat voor de voe ten van een Bastia-aanvaller caramboleerde. Maakte een zekere indruk en stond enkele keren in de weg toen aanvallers van de tegenpartij een vrije schietkans kregen. Voorkwam in de laatste minuut een 'zeker'tegendoelpunt. Bacary Sagna: 5 De opvallende donkeTe rechtsback met een 'coupe soleil' had nogal wat moeite met de bal. Dat kwam deels door de slechte gesteldheid van het half bevroren terrein. Maar duidelijk werd dat de linkerkant van Auxerre veel gevaarlijker was dan de rechterkant. Sagna is vrij onzeker in de opbouw. David Recorbet: 6,5 Normaal gesproken geen basisspeler, omdat Bolf en Mignot in het centrum spelen. Recorbet deed het echter uitstekend, speelde sober en fun geerde als goed functionerend slot op de deur. Maakte een statische indruk, maar zijn inzicht verbloemt een gebrek aan snelheid. Benoit Cheyrou: 4 In principe bepalende middenvelder bij Auxerre. Maar - gedwongen door schorsingen - speelde hij tegen Bastia in de achterste linie. Centrale ver dediger is niet z'n sterkste kant. Werd enkele malen eenvoudig gepasseerd en liet zich iets te opzichtig in de luren leggen door de twee gehaaide Bastia-aanvallers. In 'normalen doen' is Cheyrou echter van veel waarde voor de ploeg. Legt corners meestal bij de eerste paal neer. Jean-Sébastien Jaures: 6 Ook deze gelegenheidslinksback verdiende een voldoende. Jaures vormde een goed koppel met de snelle linkeraanvaller Akale. Voortdurend was het duo de baas in hun zone. Verdedigend had de niet zo snelle Jaures het echter moeilijk tegen de behendige Youssouf Hadji. Hij werd enkele malen eenvoudig over zijn linkervoet gepasseerd. RfriTippe Violeau: 5,5 De sierlijke aanvoerder van AJ Auxerre speelde een onopvallende wedstrijd en miste z'n maatje Cheyrou naast hem op het middenveld. Violeau pakte ballen af, verlegde het spel en controleerde. Teemu Tainio: 8 De Finse aankoop van Martin Jol bij Spurs maakt het seizoen af in Auxerre. En dat is jammer voor Ajax. Tainio groeide in de wedstrijd tot grote hoogte én tot aangever van Kalou. Hij schoffelde, harkte en had een gele kaart moeten hebben. Tevens verzond hij briljante passes en stond hij aan de basis van vrijwel iedere aanval. Dit blonde gifkikkertje geeft zich niet zomaaT gewonnen. Niet voor niets international. Arnaud Gonzalez: 6 Hangend aan de rechterkant was Gonzalez goed aanspeelbaar. Meestal fungeert hij als invaller, maar daar was weinig van te merken. Speelde een nuttige wedstrijd, zowel aanvallend als ver dedigend, maar mist pure klasse. Bonaventwe Kalou: 9 De onbetwist beste speler van AJ Auxerre is ex- Feyenoorder Kalou. Hij is beresterk geworden. Drie man kunnen hem niet van de bal afzetten. Architect van iedere doelkans en voortdurend aanspeelbaar omdat hij slim tussen de linies manoeuvreert. Met enkele oogstrelende acties gaf hij het publiek wat warmte in de ijzige kou. Kanga Akale: 7,5 Hangende linkerspits waar voortdurend dreiging van uit gaat. Vooral na rust manifesteerde Akale zich. Hij scoort de laatste tijd gemakkelijk, deed dat dus ook tegen Bastia. Technisch goed onder legd, kopsterk én doelgevaarlijk. Gaat fascine rende duels met Hatem Trabelsi uitvechten. Benjani: 8 Het moge duidelijk zijn dat Auxerre het moet hebben van aanvallende kracht. Centrumspits Benjani is levensgevaarlijk in het 16-meterge- bied. Een miniem beetje ruimte is voldoende om te scoren en dat lukte tegen Bastia twee maal. Benjani en Kalou vormen samen het koningskop pel van Auxerre.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9