mrevpw Provincieclub met internationale allure dankzij gedegen jeugdopleiding Auxerre sinds de winterstop Vji/fê Départó^WJ^ j UN DEPLACEMENT EN BUS Om. Auxerre, aanvoerder Yann LachueT, is al geruime tijd geblesseerd en zal ook de duels tegen Ajax aan zich voorbij moeten laten gaan. Krol is 's middags om 15.00 uur in Parijs geland en beeft per auto de ruim honderd kilometer naar Auxerre overbrugd. De volgende ochtend vliegt hij terug naar Nederland om 's avonds bij de bekerwedstrijd Ajax-SC Heerenveen aanwezig te kunnen zijn. Vanuit Nederland duurt de reis peT auto ongeveer zeven uur, inclusief enkele stops en de passage van de chaotische Periferique, de rondweg rond Parijs. De snelweg A6 voert van de lichtstad via geaccidenteerd terrein naar het oos ten van Frankrijk. Maaivelden, bossen en akker land omzoomen het tTaject. Dat beeld verandert niet bij het naderen van Auxerre. Een smalle toe gangsweg leidt naar het pittoreske centrum. Auxerre is de hoofdstad van het departement Yonne en ligt aan de gelijknamige rivier in de streek Bourgogne. Die regio is vooral bekend van wege de Chablis wijnen. Maar... het woord hoofd stad is eigenlijk teveel eer. Veel meer dan een uit de kluiten gewassen plattelandsdoTpje is het niet. Navraag leert dat Auxerre slechts 40.000 inwoners herbergt. Hoogbouw is er nauwelijks en de straten zijn uitgestorven. Hoe is het in vredes naam mogelijk dat de plaatselijke voetbalclub Europese bekendheid geniet en jaarlijks wedij vert met de grote jongens uit Parijs, Marseille en Lyon? 12/1 Rennes-Auxerre i-o 15/1 Auxerre-Sochaux 2-0 19/1 Caen-Auxerre 1-1 (Beker) 22/1 Caen-Auxerre 0-2 26/1 Auxerre-Bastia 4-1 29/1 Metz-Auxerre 3-0 5/2 Auxerre-Saint Etienne 2-2 ABBE DESCHAMPS Wellicht dat het antwoord op die vraag in het sta dion ligt. Voor het aan 22.000 toeschouwers plaats biedende Abbe Deschamps werden in 1920 de eerste bouwstenen gelegd. Het onderkomen ligt aan de 'Route de Vaux' helemaal aan de zuid kant van de stad. Wie 300 meter te ver doorrijdt, verdwaalt over kronkelige landweggetjes in het Franse achterland. Pas sinds de opkomst van AuxeTre, die is ingetreden met het aanstellen van Guy Roux als trainer in 1961, is het stadion naar volwassenheid doorgegroeid. Vier open hoeken en tribunes die zijn opgetrokken in 'Oosterpark stijl' - het stadion van FC Groningen - geven Abbe Deschamps desondanks geen internationale uit straling. Dankzij de snijdende oostenwind en temperaturen ruim onder het vriespunt, is het eT haast niet uit te houden. Normaal gesproken is Abbe Deschamps voor ieder duel zo goed als uit verkocht, maar vanwege de extreme omstandig heden, bevinden zich op de avond dat Ajax Life op bezoek is, niet meer dan 6.000 toeschouwers op de tribunes. Zeventien daarvan hebben de reis vanuit het warme eiland Corsica gemaakt en bevolken het uitvak. De enige die zich in zijn ele ment voelt, is de doelman van Auxerre. Maar wat wil je met zo'n achternaam. Fabien Cool verricht enkele prima reddingen en fungeert als handvat voor zijn onzekere defensie. 12 FEBRUARI 2005 NUMMER 13 AjAX Life Ajax en AJ AUXERRE - Ajax neemt het volgende week woensdag in de zestiende finale van de UEFA Cup op tegen AJ Auxerre. De Franse club is geen onbekende in het Nederlandse voetbal. Maar hoe kan het toch dat deze relatief kleine club - bouwjaar 1905 - het altijd zo goed doet? Ajax Life nam een kijkje in de machinekamer van de Franse talentenfabriek. Door Arnout VeTzijl Foto's PRO SHOTS/Jasper Ruhe dub De blonde lokken van de in een donkere winterjas gestoken man, hadden z'n afkomst kunnen verra den. Toch herkent niemand Ruud Krol op de Ere tribune van stadion Abbe Deschamps. Voordat de assistent-trainer van Ajax wegduikt achter zijn hoog opgezette kraag, bedoeld om zich tegen de snijdende kou te beschermen, meTkt hij op: „Dit is de eerste keer dat iemand van ons naar Auxerre gaat kijken. Natuurlijk hebben we al veel video materiaal bestudeerd. Bijvoorbeeld van de wed strijd tegen AZ (in november verloor Auxerre in Alkmaar met 2-0, red). Maar pas op hè, want Auxerre was toen niet in goeden doen en AZ juist helemaal top. Die uitslag zegt niet veel." Enkele minuten later fluit scheidsrechter Thierry Auriac de competitiewedstrijd Auxerre-Bastia onderweg. Het is moordend koud op deze 26ste januari 2005. De spion van Ajax ziet dat Auxerre met een geha vend elftal het veld betreedt. Vanwege schorsin gen ontbreken liefst drie verdedigers. De Tsjech René Bolf, Stephane Grichting en Jean-Pascal Mig- not zijn - normaal gesproken - zekerheitjes ach terin. Ook middenvelder Lionel Mathis is geschorst. Auxerre-trainer Guy Roux heeft een alternatieve verdediging uit de hoge hoed geto verd. Alleen rechtsback Bacary Sagna staat op z'n vertrouwde positie. Centrale middenvelder Benoit Cheyrou vormt met David Recorbet (nor maal niet meer dan bankzitter) het hart van de gelegenheidsdefensie. Linksback Grichting is ver vangen door de verdedigende middenvelder Jean-Sebastién Jaures. De beste speler van Akale en Benjani (r) juichen na een treffer. Anderhalf uur voor aanvang van de wedstrijd is het behaaglijk in de catacomben van het stadion. Bij gebrek aan een fatsoenlijke perskamer is dit de enige verwarmde ruimte die het gastvrije ont vangstcomité kan bieden. Één voor één druppelen personeelsleden, bekenden en gasten binnen, ledereen kent elkaar, schudt de hand, maakt een opmerking over het weer en kijkt vrolijk. Er hangt een vriendelijk'ons kent ons'sfeertje. Een zestiger, getooid in een gele blazer en donkere pantalon, maakt duidelijk dat hij doorheeft dat er bezoek uit Nederland is. Hij krabbelt wat op zijn voor- Stadion Abbe Deschamps, waar Ajax zich moet plaatsen voor de volgende ronde van de UEFA-Cup. Auxerre Bonaventure Kalou met de sjaal van de wedstrijd. hoofd als antwoord op de vragende blikken. Alsof het daar geschreven staat. Lachend loopt voorzit ter Jean-Claude Hamel zijn kantoor binnen. Natuurlijk heeft hij even later tijd voor Ajax Life „Dit is de derde maal dat 'we' elkaar ontmoeten. Maar de twee andere keren, zijn lang geleden. Ik ken het huidige Ajax niet zo, dus is het moeilijk om een vergelijking met toen te trekken. Ajax heeft altijd een goed elftal. Ik doe nooit aan voor spellingen. Daar waag ik me niet aan. Of het mogelijk is dat wij dit seizoen de UEFA Cup win nen? Er zijn diverse goede ploegen. Die maken allemaal kans op de beker. Voor ons geldt, dat wij ons normale niveau van de competitie moeten halen. Afgelopen zomer hebben we vier, zeer goede, spelers - allemaal van uitzonderlijk hoog niveau - verkocht. Toch draaien we opnieuw een goed seizoen. Met nieuwe, jonge spelers. Zo weT- ken wij. Net als Ajax bezit Auxerre altijd een.jong elftal." De goedlachse preses, wiens kleinzoon Sébastien reservedoelman is, doelt op Jean-Alain Boumsoung (Glasgow Rangers), Philippe Mexes (AS Roma), Oli vier Kapo (Juventus) en doelpuntenkoning Djibril Cissé (Liverpool). Deze transfers leverden Auxerre een volle zak met duiten op, maar halveerde tege lijkertijd de slagkracht van het elftal. Omdat de televisierechten in Frankrijk voor de hoofdprijs zijn weggegaan, bevindt de club zich in een uitzonder lijk goede financiële positie. Maar paniekaankopen woTden niet gedaan. De club bezit 13 hectare grond aan de oevers van de rivier de Yonne. Ruimte genoeg om de jeugd een kans te geven. De jeugd opleiding van AJ Auxerre vormt een onuitputtelijke bron van talent en is hét geheim van de club. Hoofdverantwoordelijk daarvoor is Roux, die AJ Auxerre al ruim 42 jaar met strakke hand regeert. Slechts twee seizoenen zat hij niet op de bank. In 2000 probeerde hij het als algemeen manager. Maar hij miste de reservebank zo zeeT, dat hij er binnen de kortste keren op terugkeerde. En ook hij was er een jaartje uit, na een hartoperatie. Ï.4. 4. A 4 ONNAVOLGBAAR Getooid met zijn traditionele ijsmuts ziet Roux dat zijn verdedigers stuntelend beginnen. Al na negen minuten spelen, reageert Frederic Neé alert als een vrije trap via de lat terug stuitert, 0-1. Degradatiekandidaat Bastia kan niet lang genie ten van de voorsprong, want drie minuten later is de stand weer gelijk. Akale verzendt een scherpe voor zet vanaf links en spits Benjani rondt bij de tweede paal beheerst af. Een doelpunt uit het boekje. Auxerre speelt vanaf de eerste minuut met drie aanvallers, waar van beide vleugelspelers inzakken bij balverlies. Achter diepe spits Benjani opereert Bonaventure Kalou. Hij is onnavolgbaar en niemand van de Bastia defensie slaagt er gedu rende 90 minuten in vat op de Ivoriaan te krijgen. AuxeTre wint uiteindelijk eenvoudig met 4-1. De spe lers van de thuisclub pro beren voortdurend met slimme balletjes door het midden iemand vrij voor het doel te krijgen. De Bas- tia-verdediging speelt op één lijn en wordt er regel matig door verrast. Deze strijdwijze tegen Auxerre staat gelijk aan zelf moord. Op aangeven van Kalou, met een Berg kamp-actie, maakt Benjani er 2-1 van. Akale beslist het duel een kwartier voor tijd door twee man en de keeper te passeren. In blessuretijd bekroont Kalou een bijna perfecte wedstrijd - na een indrukwekkende solo - met een weergaloze goal. 0^ Cuy Roux en zijn beste vrieid, de ijs .ovhtiag^.uoor..roo&hine»..ci..bois... MUU.. SENSFieNfWtNIS .11 f- fiSLi

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 8