'Tactisch zijn ze niet zo sterk, daar liggen kansen' 3 maart 1993: Ai Auxerre - Ajax4-2 AJ Auxerre: Martini; Gorra, Prunier (62. Bona- lair), Verlaat, Mazzolini; Cuerreiro, Martins, Dutuel; Cocard, Baticle (8i.Laslandes), Vahirua. AFC Ajax: Menzo; Silooy, Blind, Jonk (56. Kreek), F. de Boer; Alflen, Vink, Davids; Bergkamp, Pet- tersson, Overmars (85. Litmanen). Scoreverloop:3.Pettersson 0-1,17. Verlaat 1-1,43. Martins 2-1, 45. Vink 2-2, 82. Vahirua 3-2, 90. Dutuel 4-2. Scheidsrechter: Pezzella. Toeschouwers: 17.000. Patrick kluivert legt het aftegen de Franse overmacht in het seizoen 96/97. Ajax verloor het thuisduel met 1-2. Kluivert schoot Ajax vervolgens alsnog naar de CL-kwartfinale in de cruciale uitwedstrijd tegen Grasshoppers UEFA Cup-houder Ajax snelde - via Casino Salz burg, Vitória Guimaraes en 1. FC Kaiserslautern - één seizoen na de bekerwinst soepel door naar de kwartfinale van het toernooi, waarin AJ Auxerre tegenstander zou zijn. Ruim elf jaar na die wed strijd wordt de toenmalige doelman Stanley Menzo nog geregeld herinnerd aan dat duel. Ajax verloor met 4-2 en de keepeT sloeg een corner in eigen doel. „Het is een onderdeel van mijn leven geworden. Het noodlot kan ik niet tegenhouden. Destijds heb ik er wel een paar nachten wakkeT van gelegen, nu niet meer. Maar het blijft een 'gemakkelijk wapen'voor mensen die me negatief willen benaderen." Gezien de negatieve ervaring weet de Ajax-sta- giair (als trainer) nog alles van het eerste duel. „Ik kan me herinneren dat we onze warrping-up niet op het hoofdveld mochten doen. Dat had waar schijnlijk te maken met de slechte staat waarin het veld verkeerde. Ik speelde zelf een goede wed strijd - op dat ene moment na dan - en vond niet, dat we onderdeden voor Auxerre. Ze waren sterk in de lucht, waardoor ze vaak de lange bal han teerden. Ik keepte vrij soeverein en kwam vaak goed uit m'n goal. Toen kwam dat moment: een indraaiende corner van Vahirua. Ik wilde hem met de toppen van mijn vingers over het doel tikken, maaT de bal kwam in mijn palm en ging naar Menzo speelde zelf een halfjaar bij Bordeaux en kent het Franse voetbal dus een beetje. „Voetbal len tegen Franse ploegen is en blijft lastig. Het is niet alleen fysiek, ook technisch halen ze een hoog niveau. Auxerre heeft individueel veel goede spe lers en veel loopvermogen. De Fransen zijn over het algemeen vrij arrogant en chauvinistisch. Ik denk dat ze AZ dit seizoen onderschat hebben. Tactisch vind ik Auxerre niet sterk. Daar liggen voor Ajax de meeste kansen." 16 maart 1993: Ajax - AJ Auxerre 1-0 AFC Ajax:Van deT Sar, Silooy, F. de Boer, Blind (17. Seedorf), Kreek; Vink (57. Hansen), Bergkamp, Alflen; Overmars, Pettersson, Davids. AJ Auxerre: Martini; Goma, Prunier, Verlaat, Rabarivony; Dutuel, GueTreiro, Martins, Cocard; Baticle (87. Chieschelski), Vahirua. Scoreverloop: 61. F. de Boer 1-0. Scheidsrechter: Röthlisberger. Toeschouwers: 43.000. Ajax won de return met 1-0, maar was 'on aggre gate' uitgeschakeld. Pijn deed dat niet bij Auxerre-speler Frank Verlaat; daar is hij immeTS profvoetballer voor. Toch had de voormalige Aja- cied een grote rol in de uitschakeling van Ajax tij dens de eerste ontmoeting tussen Ajax en het Franse Auxerre. Hij maakte immers de 1-1. „Ik denk 77 september 1996: AJ Auxerre - Ajax 0-1 AJ Auxerre: Charbonnier; Goma, Zelic, West, Riba- rivony; Lamouchi, Henna, Saib, Tasfaout (78. Sie- bierski); Laslandes (81. Marlet), Diomède. AFC Ajax: Van der Sar; Marcio Santos, Melchiot (81. Willems), F. de Boer, Bogarde; Juan, Litma nen (90. Reuser), Musampa; Babangida, R. de Boer, Overmars (63. Turpijn). Scoreverloop: 4. Litmanen 0-1. Scheidsrechter: Ceccarini. Toeschouwers: 18.512. 20 november 1996: Ajax - AJ Auxerre 7-2 AFC Ajax: Van der Sar; Veldman (23. Splinter), Mel chiot, R. de Boer, Willems; Scholten, Wooter (64. Dani), BogaTde; Babangida, Kluivert, Overmars. AJ Auxerre: Charbonnier; West, Silvestre, Danjou, Assati (70. Jay); Violeau, Henna, Saib; Mariet, Las landes (46. Tasfaout), Diomède (86. Lepaul). ScoTeverloop: 11. Diomède 0-1, 44. Babangida 1-1, 56. Marlet 1-2. Scheidsrechter: Levnikov. Toeschouwers: 49.000 Ajax Life nummer 13 12 februari 2005 I Ajax en AJ Auxerre in balans AMSTERDAM - UEFA Cup-tegenstander AJ Auxerre is voor Ajax geen onbekende. De Fransen schakelden Ajax al eens uit in de UEFA Cup. En later - in de Champions League - hadden de Amsterdammers destijds het geluk dat men samen met Auxerre in een 'poulecompetitie' zat. Daardoor overleefde Ajax! Ajax Life sprak met enkele betrokkenen over de eerdere confron taties. Door SandeT Zeldenrijk niet dat Ajax ons destijds onderschat heeft. Wij waren thuis in die periode al een tijdje ongesla gen." Volgens Verlaat is Auxerre een beetje het Ajax van Frankrijk. „De club staat bekend om zijn jeugdopleiding en natuurlijk de trainer, Guy Roux. Hij is daar al sinds 1963. Een paar seizoenen geleden was hij een jaar afwezig vanwege ziekte en toen degradeerde de ploeg bijna. Ik denk dat Ajax wel kansen heeft tegen Auxerre. Glasgow Rangers probeerde het met lange ballen, maar Ajax moet met de 'eigen' typische speelwijze een beslissing kunnen forceren. Kalou blijft gevaarlijk. Als je die goed uitschakelt, zoals AZ deed, heb je zeker een kans. gevaarlijkste man was die Laslandes. Een goede spits." Willems, momenteel met Sparta lijstaanvoerder in de Gouden Gids Divisie, verwacht dat Ajax zich plaatst vooT de volgende ronde. „Die Fransen heb ben een aardig elftal maar niet goed genoeg om van Ajax te winnen. Uit kan Ajax het lastig krij gen. Ik hoop dat Galasek op tijd fit is, want ik vind dat hij meer ervaring en routine heeft dan Hei- tinga.'Thuis'wordt het 2-1 en 'uit'eindigt het in 1- 1. Dat is genoeg." Frank Verlaat staat op het punt om Dennis Bergkamp te stuiten. Ajax wist 16 maart 1993 niet met twee treffers verschil te winnen waardoor de UEFA Cuphouder werd uitgeschakeld in het olympisch stadion. Al na een kwartier kreeg Arno Splinter van Louis van Gaal de opdracht zich warm te lopen. „Ik kan Doelpuntenmaker en matchwinner Jari Litmanen tovert op de vierkante meter en laat zijn tegenstander duizelen. De Fin maakte na vier minuten het beslissende doelpunt middels een fraai lobje over doelman Charbonnier in de eerste CL-wedstrijd uit het seizoen 7996/7997. Blessures en schorsingen tergden Ajax in de aan loop naar de eerste Champions League-ouverture van 1996. Menno Willems en Rody Turpijn maak ten in Frankrijk hun Europese debuut. TuTpijn: „Ik kan me herinneren dat we met 17 man afreisden en dat er maar 16 op de bank mochten. Robert Gehring kreeg toen vlak voor de wedstrijd te horen dat hij op de tribune moest zitten. We kwa men via Litmanen al snel op voorsprong en wis ten die score vast te houden. Ik kwam er in de tweede helft in voor Overmars. Op dat moment stonden we enorm onder druk, maaT daar had ik zelf helemaal geen last van. Die wedstrijd -en de uitwedstrijd tegen Glasgow Rangers - waren mijn mooiste duels voor Ajax." Willems: „Mario Melchiot speelde volgens mij ook zijn eerste Europese wedstrijd en zat er helemaal doorheen. Ik verving hem bij een magere voor sprong op een moment dat we enorm onder druk stonden. Ik was ontzettend nerveus. Dat voelde ik aan mijn lichaam. Alles was gespannen. Hun me nog herinneren dat we erg slecht begonnen en achterin behoorlijk stonden te schutteren. Ik viel volgens mij na een kwartier al in voor John Veldman. Op dat moment wist ik niet, waar ik aan begon. Het was mijn debuut in de Champions League en tijdens het warmlopen was ik behoor lijk zenuwachtig. Auxerre speelde puur op de counter en deed dat erg goed. Ik was meer aan het opbouwen dan aan het verdedigen. Mijn eerste actie was niet echt denderend. Ik kTeeg in die eeT- ste minuut - geloof ik - wel tien keer de bal. Het was rot vooT de club, dat we met 1-2 verloren, maar persoonlijk was ik superblij dat ik mijn Europese debuut had gemaakt. Daarna heb ik ook enige tijd alles gespeeld." Splinter - tegenwoordig spelend voor Bennekom en jeugdtrainer bij SV Almere - verwacht twee open wedstrijden tegen de Fransen. „Ik heb niet het gevoel dat Ajax over Auxerre heen zal lopen. Ik denk dat de kansen fifty-fifty zijn. Ik ga ze in ieder geval lekker thuis, vanaf de bank bekijken." beneden in plaats van omhoog." Voor Menzo had de fout grote gevolgen. Edwin van der Sar verving hem vanaf die wedstrijd waardoor Menzo amper nog aan spelen toek wam. „Een jaar eerder won ik de UEFA Cup en een paar maanden later stond ik er naast. Ik speelde in die periode niet zo best. Voor de trainer was het wachten op een moment om me te vervangen en dat kwam tegen Auxerre. Het toont maar weer eens aan hoe betrekkelijk het voetbal is. Iedereen is net zo goed als z'n laatste wedstrijd." IVim Jonk omspeelt zijn tegenstander in de met 4-2 verloren uitwedstrijd in het seizoen 92/93. Louis van Gaal wisselde hem na een klein uur voor Michel Kreek vanwege een blessure.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 5