Nando Rafael heeft zijn draai gevonden bij Hertha BSC V Vanaf de toekomst: Bryan Roy UEFA Cup I 12 FEBRUARI 2005 NUMMER 13 AJAX LIFE BERLIJN - In de zomer van 2002 moest Nando Rafael (21) plotseling vertrekken bij Ajax. De geboren Angolees had bij Jong Ajax een pracht seizoen achter de rug, maar kreeg geen werk vergunning om in Nederland aan de slag te gaan. Zijn voetbaltoekomst zocht hij daarom ergens anders. Hij streek neer bij Hertha BSC en heeft daar nu, na tweeënhalf jaar, eindelijk zijn draai gevonden. Door Jasper van de Bult De Ajax-fans herinneren zich Nando Rafael vooral als de krachtige spits die voor Jong Ajax op 18- jarige leeftijd furore maakte in het Amstel Cup toernooi. Met twee doelpunten in de halve finale tegen FC Utrecht wees hij zijn team bijna de weg naar de finale. De afloop is bekend. Nando moest met zijn ploegmaten het hoofd buigen in de straf- schoppenserie, maar de aanvaller had van zich laten spreken en werd door het Amsterdamse publiek in de harten gesloten. De fans zagen in hem dé nieuwe Ajax-spits. Maar het ideaalbeeld liep anders. De Centrale Organisatie Werk en Inkomen (CWI) gaf Rafael geen tewerkstellings vergunning omdat het van mening was, dat Rafael niet aan het zogenoemde 'kwaliteitscrite rium' voldoet. Inmiddels maakt Rafael furore in Berlijn, maar denkt nog veel terug aan de tijd in Amsterdam. „Ik heb van mijn 10de tot mijn 18de jaar bij Ajax gevoetbald en dat is precies de periode in m'n leven, waarin ik gevormd ben. Op De Toekomst kende ik iedereen en dus was het heel moeilijk, om op mijn 18de naar Berlijn te vertrekken, waar niemand me kent." Ajax heeft daarom nog een speciaal plekje in zijn hart. „Ajax heeft mij gemaakt tot wie ik ben en daar ben ik de club nog steeds heel dankbaar voor. Het zit altijd nog in m'n achterhoofd om eT óóit weer eens terug te keren, maar alleen als de tijd er rijp voor is, want ik zal me er dan meteen moeten bewijzen. Het is niet alleen maaT een feestje om tussen oude bekenden weer terug te keren in Amsterdam. Een Ajax-spits heeft een grote verantwoordelijkheid." Na het 'plotselinge' vertrek van Zlatan Ibrahimo- vic, eind augustus, werd in de ArenA de naam van Nando Rafael gefluisterd, maar zelf heeft hij nooit rekening gehouden met een snelle terugkeer naar Ajax. „De club heeft in augustus geen con tact met me opgenomen en dat is misschien omdat zij vinden dat ik nog niet klaar ben om 'spits nummer één' bij Ajax te zijn. Ik had dus geen rekening met een belletje gehouden. Hierbij Hertha heb ik nog een contract tot de zomer van 2006 en tot die tijd wil ik me helemaal focussen op mijn prestaties. Ik heb de laatste maanden dan wel een basisplaats veroverd, maar die wil ik ook de rest van het seizoen behouden. Veel verder denk ik niet. Ik ben geen speler die te veel met de toekomst bezig is." Ondertussen is hij gewend aan zijn 'nieuwe' leven. Vooral dat van voetballer. „Ik merk dat ik me sterk heb ontwikkeld en het elke week beter gaat in de wedstrijden. Ik kwam via de jeugd van Ajax terecht bij de eerste selectie van een topclub in de Bundesliga. Ik kon me alleen maar bewijzen door keihard te trainen. Vanaf het begin heb ik hier gemerkt dat de mensen in mij geloven en dat schiep vertrouwen." De bloeiperiode begon voor Nando Rafael halver wege de eerste competitiehelft. Bijna tweeënhalf jaar had hij zich in Berlijn geschikt in de rol als reserve. Eind oktober kreeg hij zijn kans, dankzij trainer Falko Cötz. Eentje die hij met beide han den aanpakte. „Ik heb in al die tijd de moed nooit opgegeven. Ik dacht "als ik elke dag keihard train, zal mijn tijd vanzelf komen". En toen dat gebeurde, heb ik inderdaad m'n kans gepakt." In de vorige twee seizoenen kwam Rafael in totaal tot dertig duels, maar dan veelvuldig als invaller en verspreidt over het hele seizoen. Nu staat hij al negen wedstrijden achtereen in de basis. Saillant detail: Tijdens deze reeks wedstrijden bleef Her tha BSC ook ongeslagen. De ploeg won met Rafael in de spits zes wedstrijden en speelde er zes gelijk. Rafael benadrukt dat er nu een belangrijke periode is aangebroken. Houdt hij zijn vorm vast en stijgt hij door of moet hij een pas op de plaats maken in zijn ontwikkeling als voetballer? „Ik ben me er maar al te goed van bewust dat ik nü moet doorgaan. Ik moet zeker niet gaan denken dat ik er nu al ben. De laatste wedstrijden voor de win terstop stond ik in de basis, maar dat zegt niets over wat de keus van de trainer de rest van het sei zoen zal zijn. Voor mij is het belangrijkste dat hij vertrouwen in mij heeft. Het doet mij namelijk goed als mensen in mij geloven als voetballer. Door keihard te werken op de training kan ik mezelf verbeteren en laten zien wat ik waard ben." AMSTERDAM - „Ik ben nu zo'n drie jaar trainer bij de jeugd van Ajax. De laatste twee jaar werk ik met de leeftijdcategorie onder 10 jaar. Oftewel de eerstejaars E-junioren. Nooit gedacht dat ik zelf zoveel plezier zou beleven bij het trainen van deze leeftijdsgroep. Als je me tien jaar geleden gevraagd had of ik zo'n jonge groep wilde trainen, dan had ik dat naar het land der fabelen verwezen. Inmiddels ben ik overtuigd geraakt van het feit dat dit voor jonge ex-profvoetballers de beste leerschool is voor een verdere ontwikkeling als trainer. Ik moet namelijk terug naar de basiselementen van het voetbal. Of het nu gaat om het passen van een bal met de binnenkant van je voet, het aanle ren van een specifieke passeerbeweging óf het aanleren van een wreeftrap. Ondanks het feit dat de jongens die naar Ajax komen uiterst talentvol zijn, beheersen ze vaak alleen nog maar de schijn beweging of goede balbehandeling. Oua trap- techniek schieten de meesten vaak nog wat tekort. Hiermee wil ik aangeven dat niets nog vanzelf sprekend is voor deze leeftijdsgroep en dat bete kent voor mij dat ik ze alle basiselementen van het voetbal probeer aan te leren. Daarom is het belangrijk dat ik als trainer ook het vermogen heb om het goede voorbeeld te kunnen geven. Maar het is nóg belangrijker om het verbaal goed te kunnen overbrengen, zodat het voor jonge talen ten duidelijk wordt wat ik als trainer precies bedoel. De omgang met de kinderen vind ik persoonlijk één van de belangrijkste aspecten binnen het jeugdtrainerschap. Ik moet goed met ze kunnen communiceren en emotioneel betrokken zijn. Het moment dat ik op De Toekomst aankom, beschouw ik mijn team als mijn familie. Ik behan del ze met respect en geef ze warmte. We lachen veel samen en natuurlijk roep ik ze regelmatig tot de orde. Ik probeer dit alles te doen met een natuurlijk soort overwicht. Ondanks het feit dat ik soms best streng en veeleisend kan zijn, geloof ik dat ze zich veilig voelen. Daar streef ik ten alle tijden naar. Wat betreft de oefenstof is eT volgens mij voor deze leeftijd maar één ding belangrijk: Hou het simpel! Of ik nou train op balvaardigheid, pass en trapoefeningen, positiespel of partijvormen. Ik begin simpel om vervolgens de moeilijkheids graad aan te passen aan de ontwikkeling van de groep. Dit wordt volgens mij vaak onderschat. Vorig jaar had ik een groep die niet super balvaar dig was. In het begin van dit seizoen begon ik dan ook meteen met veel simpele balvaardigheidoe- feningen en simpele pass- en trapvormen om later dan met de positiespelvormen te beginnen. Dit seizoen is mijn groep daarentegen enorm bal vaardig. Ze hadden in het begin totaal geen oog voor elkaaT, omdat ze stuk voor stuk voor de actie gingen. Ik begon uiteindelijk met allerlei positie spelvormen. Hierdoor werden ze gedwongen om over de bal heen te kijken en de bal samen in de ploeg te houden. Dit werkte goed en was voor mezelf een prima ervaring. Goed kijken naar de kwaliteiten van je groep om vervolgens het indi vidu daarbinnen beter te maken. Dat is belangrijk voor de club, want daar gaat het uiteindelijk om. Het individu. Daar leeft Ajax uiteindelijk toch van." Programma i/i6de finale: WOENSDAG 16 FEBRUARI: 18.00 uur: Partizan Belgrado - Dnjepr Dne propetrovsk 18.15 uur: Schachtor Donetsk - Schalke'04 20.00 uur: Ajax - AJ Auxerre 19.00 uur: Panathinaikos - Sevilla 20.30 uur: FC Parma - VfB Stuttgart 20.45 uur: Austria Wien - Athletic Bilbao 22.15 uut: Sporting Lissabon - Feyenoord 21.30 uur: Valencia - Steaua Boekarest DONDERDAG 17 FEBRUARI: 17.00 uur: Dynamo Kiev - Villarreal 18.30 uur: Grazer AK - Middlesbrough 19.00 uur: Fenerbahce - Real Zaragoza 20.30 uur: Alemannia Aachen - AZ 20.30 uur: FC Basel - OSC Lille 20.45 UUT: SC Heerenveen - Newcastle United 19.00 uur: CSKA Moskou - Benfica 20.45 uur: Olympiakos Piraeus - FC Sochaux

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2