r trainingskamp in Zuid-Af rika Ajax Life nummer 12 5 februari 2005 gf I io\ verwachting te weinig spelers voor Jong Ajax. Nu zouden wij het eerste moeten aanvullen, maar voorlopig is er vanuit de Ai geen aanvulling voor Jong Ajax." In een groepsgesprek van onge veer een kwartier kreeg het Ajax- kwartet van de technische staf te horen waaraan zij in de toekomst nog dienen te werken. „Dat was een leerzaam gesprek. Ik kreeg bij voorbeeld te horen dat ik start snelheid miste en kracht. Het is de bedoeling dat ik daarin sterker word nu ik één keer per week ga meetrainen met de selectie", begint Emanuelson. „Voor mij geldt eigenlijk hetzelfde", zegt Maduro. „Mijn eerste pas moet ook beter. Ik beb lange benen dus daar valt voor mij winst te beha len." Lindgren: „Voor mij gelden de tempowisselingen. Ik ben niet de snelste speler. Ze vinden dat ik nog 2 te veel in hetzelfde tempo voet- J bal." Vermeer: „Ik moet ook nog meer kracht krijgen en verder 'S moest mijn handelingssnelheid 8 omhoog."" 1 Tijdens de trainingen met René Urby Emanuelson Wormhoudt beseften de vier dat ze nog aardig wat kracht misten. Met lichte ver bazing keken ze naar de buikspieroefeningen van Anthony Obodai, waarvan gezegd werd dat het al pijn doet als je alleen al tegen hem aan loopt. Maduro: „Hij doet die buikspieroefeningen heel gemakkelijk, terwijl ik de anderen hoorde kreu nen op het veld." Dan begint hij te lachen. „Zo zijn alle Ghanezen", zegt Rasmus. „Met Yakubu moest je ook geen grappen maken", vult Vermeer lachend aan. STRAATVOETBAL Zodoende is het dus nog even wachten, tot er weer twee echte Amsterdammers (Vermeer en Emanuelson) in het eerste lopen. Vermeer: „Wat er zo Amsterdams is aan Ajax? Dat speelse en cre atieve. Er zijn hier in Amsterdam veel straatvoet ballers; daar begint het meestal allemaal. Ook ik ben als voetballer op straat begonnen." Emanu elson: „Natuurlijk is het speciaal dat ik als Amster dammer bij Ajax mag spelen. Dat ik tegen het eer ste elftal aanhik, is zelfs fantastisch."" 'Buitenlander' Lindgren kan zich gemakkelijk aanpassen aan de veeleisende Ajax-cultuur. Toch kan hij wel wat verschillen noemen tussen Neder landers en Zweden. „Amsterdammers - nee Nederlanders - zijn in het algemeen veel directer. Jullie zijn wat voetbal betreft kritischer en nega tiever dan Zweden. Als Ajax met 5-0 wint had het 10-0 moeten zijn. Maar dat is Ajax." Maduro vult aan: „Winnen met Ajax is niet voldoende, het moet gepaard gaan met goed en mooi voetbal. Dat vind ik ook wel best, want op die manier leren we om nóóit tevreden te zijn. Maar soms vergeten we ecbter wel eens, dat het resultaat het belangrijkste is." Op de vraag wie het dichtst tegen een invalbeurt - en dus een offi cieel debuut in Ajax 1 - aanhikt, kij ken Vermeer en Emanuelson lachend naar Lindgren en Maduro. Laatstgenoemd duo lacht daar een beetje verlegen om. „Het zal afhangen van blessures", zegt Lindgren. „Voor Kenneth is het moeilijker omdat hij in principe drie keepers voor zich heeft." Maduro: „Ik had en heb in John Heitinga een ongelooflijke concur rent. Op de training zal ik de strijd met wie dan ook aan moeten gaan. Eigenlijk geldt voor ons alle maal dat we in de tweede sei zoenshelft onze wedstrijden met Jong Ajax zullen spelen, ondertus sen meetrainen met de A-selectie en zo op jacht gaan naar ons com petitiedebuut." Rasmus Lindgren Hun voormalige ploeggenoot Thomas Vermaelen is inmiddels verhuurd aan RKC. Is die constructie ook een optie voor de drie ploeggenoten van Lindgren? Vermeer: „Het liefst kom ik via Jong Ajax bij het eerste, maaT anders moet het maar via een andere Eredivisieploeg. Ik denk namelijk dat het niveau van de Eerste Divisie gelijkwaardig is aan de Beloftencompetitie." Ook Maduro ziet wel wat in de Vermaelen- variant: „Als ik een jaaT tot de vaste A-selectie behoor en ik zit alleen maar op de bank zonder zo nu en dan in te vallen, dan wil ik wel verhuurd woTden." Emanuelson: „Ik zit er pas net bij en hoef nog niet verhuurd te worden. De technische staf weet nog niet zo heel veel van me. Een verhuur- periode zou inderdaad een mooi tussenjaar zijn om het niveauverschil tussen Jong Ajax en Ajax 1 te overbruggen. Vergeet niet dat Tbomas hier natuurlijk al een tijdje bij zat." Rest Ajax Life nog één slotvraag: Gaat Ajax de landstitel prolongeren? Volgens het kwartet was tijdens het trainingskamp duidelijk te merken dat de competitie nog niet gespeeld is. „FC Utrecht uit was een lastige start. Daarop werd in Zuid-Afrika ook steeds gehamerd, ledereen beseft dat alles nog mogelijk is. Vijf punten achterstand is niet zo veel. Het komt helemaal goed met Ajax", besluit Maduro. am. einde oefening. „Ik speel tot de zomer in ieder geval met Jong Ajax. Ergens in maart zal duidelijk zijn wat er hierna met mij gaat gebeuren. Het wordt alles of niets bij Ajax. Als ik niet doorstroom naar het eerste moet ik op zoek naar een andere Eredivisieploeg, want ik ga niet terug naar Zwe den." Urby Emanuelson (rugnummer 38) is van de vier de jongste én de onbekendste. De linksbenige ver dediger speelt al zijn hele leven bij Ajax, begon in de E2 en doorliep vervolgens de jeugdopleiding met groot succes. Afgelopen zomer tekende ook hij een contract voor twee seizoenen en daarmee kwam een droom uit voor de geboren Amster dammer, die inmiddels al in enkele oefenduels van de hoofdmacht mocht opdraven. Zo zat hij ook bij de groep die zich in Engeland op het sei zoen voorbereidde. Waarin verschilde die periode met de laatste oefentrip in Zuid-Afrika? „In Enge land hebben we ons écht op het seizoen voorbe reid. Eerst een rustig begin en daarna werden de laatste trainingen pittiger. In Zuid-Afrika daaren tegen, moest ik op de eerste training direct 100 procent geven. Dat was met die hitte (circa 35 gra den Celsius, red.) nogal een omschakeling, maar het ging goed.Jk viel iedere avond als een blok in slaap, was écht kapot. Normaal lig ik op bed nog wel even televisie te kijken, maar dat zat er nu niet in." Maduro, zijn slapie op het trainingskamp, beves tigt dit. „We moesten iedere dag om 8 uur opstaan. Dat betekende dat we - als spelers - écht goed onze rust moesten pakken, want anders hadden we het niet gered. Ik was behoorlijk afge peigerd toen ik weer terug in Nederland was. We speelden diezelfde avond nog tegen HFC Haarlem en ik moest twee sprintjes trekken van de ene naar de andere kant van het veld. Man, ik zat hele maal kapot." Hoewel het kwartet een goed trainingskamp afwerkte,had niemandvan hen verwacht, dat één van hen de rest van het seizoen dooT Ronald Koe man bij de selectie zou worden gebaald. „Als ik kijk welke spelers er op mijn mogelijke positie staan, dan is die plek behoorlijk druk bezet. Ik bad eT inderdaad niet op gerekend", zegt Emanuelson. „En ik ook niet", herhaalt Maduro. „Ik hoopte er natuurlijk wel een beetje op, maar wist dat ze me bij Jong Ajax ook nodig hadden. Vorig jaaT werd het tweede aangevuld met Ai-spelers maar dat is dit jaar bijna niet gebeurd. Daarom moesten we op de dag dat we terugkwamen, 's avonds ook nog meespelen tegen HFC Haarlem. Er waren gewoon Ook doelman Vermeer raakte al snel betoverd door het roodwitte shirt, „ledereen wil bij Ajax spe len. Ik kom zelf uit Geuzenveld. Daar voetbalden we met z'n allen op straat. Ik had toen overi gens nog geen Ajax-shirt. Ik zag wel veel andere shirts van Euro pese ploegen. Alleen Nigel de Jong - die woonde een paar stra ten achter me - liep in Ajax- shirts." HOOFDMACHT Rasmus Lindgren (rugnummer 36) is de oudste van het stel. Ook hij werkte al zeven duels in het eerste af. De Zweed maakte, net als Maduro en Emanuelson, de seizoensvoorbereiding in De Lutte en Engeland mee. Lindg ren, geboren in Landskrona, tekende begin januari 2003 zijn eerste contract bij Ajax, voor anderhalf jaar. Daar was eerst een succesvolle stage aan vooraf gegaan. In de zomer van 2004 lichtte Ajax een optie in zijn con tract en verlengde de verbintenis met één jaar. Komende zomer wordt het dus erop of eronder voor Lindgren: na twee jaar Jong Ajax moet-ie doorstoten naar de A-selectie, want anders is het Hedwiges Maduro voert een oefening uit onder de Afrikaanse zon. Het werd mijn favoriete team toen ze in 1995 de Champions League wonnen. Er lopen altijd jonge spelers rond en men wil, koste wat kost, mooi voetbal spelen. Stefan Pettersson is hier enorm populair, hoorde ik." Emanuelson heeft in de laatste elf jaaT een mooie vriendschap opgebouwd met Ajax. „Zo kun je het inderdaad wel noemen als ik zie hoe de mensen met mij - en met de anderen - omgaan. Ze hebben allemaal het beste met ons voor, al vanaf de Fi. Ook al weten ze, dat lang niet iedereen het uitein delijk zal gaan halen. In de E-tjes trainde ik na school drie keeT per week. Vervolgens kwam ik laat thuis, met als gevolg dat ik minder tijd had voor vriendjes. Dat is misschien het enige minpuntje van de opleiding. Hoewel, inmiddels heb ik ook veel vrienden binnen Ajax. Nu ik wat ouder ben, trek ik vaker met ploeggenoten op.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 9