Ajax FC Twente Bijna vier jaar met goals Eindelijk winst in Utrecht Hoe is het met...Frank Verlaat? shop 10% korting de BOUD'S INN Aiax Life nummer 12 5 februari 2005 AJAX leden Levering door heel Nederland AMSTERDAM - Komende zondag neemt Ajax het in de Amsterdam ArenA op tegen FC Twente. Na de 'zeperd' tegen ADO Den Haag mag Ajax niet opnieuw punten laten liggen. De Tukkers speelden afgelopen weekeinde met o-o gelijk tegen Feyenoord en verloren sinds de winterstop nog niet. FCTwente-trainer Rini Coolen verwacht een heel zware wedstrijd. Hij bekeek Ajax-SC Heerenveen en zag ook afgelopen zondag het duel tegen ADO Den Haag. Ondanks het teleurstellende resultaat in die laatste partij, weet Coolen genoeg: „Ajax heeft veel indruk op me gemaakt. Er zit weer lijn in hun spel. Daarom zullen we vanuit een gesloten organisatie spelen om vooral vanuit de omschakeling gevaarlijk te worden. Want we zijn niet van plan de punten cadeau te doen." Coolen gaat - nét als ADO - met drie spitsen spe len. „Het zal namelijk nodig zijn om bij vlagen met Ajax mee te voetballen. Alleen dan maken we een kans." De 36-jarige trainer nam het tech nische beleid van Twente deze zomer over van Rene Vandereycken. Na de negen aankopen die de club in de zomerstop deed, werd in septem ber ook nog eens Daniel Majstorovic bij Malmö FF weggeplukt, Sharbel Tourna vlak voor de win terstop van Halmstads BK overgenomen en Ciorgi Gakhokidze in de winterpauze als verlo ren zoon na zijn merkwaardige avonturen in Rusland en Oekraïne in de armen gesloten. Met de komst van deze ervaren krachten beschikt Coolen nu over een uitgebalanceerde selectie, zowel qua leeftijdsopbouw als bezetting. „Voor ons is het alleen erg jammer dat Giorgi Gakho kidze er zondag niet bij zal zijn. In onze speel wijze is hij heel belangrijk. Zijn blessure is echt een aderlating voor ons." Het doelpuntloze gelijkspel van Ajax tegen ADO Den Haag betekende de eerste maal in bijna vier jaar dat de ploeg in eigen stadion niet tot scoren kwam. Ajax had in 63 opeen volgende wedstrijden minstens éénmaal gescoord. De laatste keer dat Ajax geen doel trof, was op 8 april 2001. PSV won toen in de ArenA met 0-1. Tussen december ig68 en april 1974 maakte Ajax in 94 opeenvolgende wedstrijden een treffer, een absoluut record in de Eredivisie. Opeenvolgende thuiswedstrijden met minstens één goal Club Start Eerste wedstrijd zonder goal 94 Ajax 15 Dec 1968 Ajax - Sparta (20 Apr 1974) 0-0 87 Ajax 25 Maa 1979 Ajax - Haarlem (18 Maa 1984) 0-3 74 Feyenoord 03 Apr 1972 Feyenoord - Roda JC (11 Sep 1976) 0-2 63 Ajax 27 Apr 2001 Ajax - ADO Den Haag (30 Jan 2005) 0-0 53 PSV 04 Nov 1989 PSV - RKC (30 Jan 1993) 0-3 51 Vitesse 08 Apr 1996 Vitesse - AZ (01 Mei 1999) 0-1 48 Feyenoord 30 Sep 1984 Feyenoord - PEC Zwolle (19 Aug 1987) 0-1 48 Sparta 24 Feb 1982 Sparta - Roda JC (03 Nov 1984) 0-0 UTRECHT - Zeven jaar heeft het geduurd, maar op de eerste speeldag na de winterstop was het eindelijk zover: Ajax versloeg FC Utrecht met 0-2. De zege van het gedegen en compact spelende Ajax was dik verdiend. Met zo'n instelling gaat de club nog maar weinig punten verspelen, zo concludeerde ook aanvoerder Johnny Heitinga. Maxwell en zijn ploeggenoten moeten zondag winnen van FC Twente. Doot Amout VeTzijl Hij is alweer de vierde Ajacied die dit seizoen de aanvoerdersband draagt. Kordaat en met gerechte rug vervulde Johnny Heitinga de plicht plegingen, die traditioneel voor de aftrap plaats vinden. Handje schudden, tossen en doen of je elkaar aardig vindt. Daarna werd het menens. De Ajacieden vormden hun bekende kring, omarm den elkaar en 'gingen ervoor'. Ruim go minuten later was het 'Trauma van Utrecht' naar de verge telheid gespeeld. Een klinkende en verdiende 0-2 overwinning was het resultaat van een, met name in de tweede helft, geweldig veldoverwicht. De doelpunten werden gemaakt door Wesley Sne- ijder en Ryan Babel (een beauty). Heitinga speelde een belangrijke rol. Hij fungeerde - bij afwezig heid van Tomas Galasek - als verbindingsman tus sen verdediging en middenveld. Aanvankelijk deed hij dat een beetje behoudend; zonder risico's te nemen opereerde hij vlakbij het centrale duo Grygera en de uitblinkende Escudé. Omdat FC Utrecht nauwelijks iets voorstelde, greep Koeman in: „Ik heb Johnny gezegd iets meer vooruit te gaan lopen, want hij werd té weinig vrij gespeeld. Frank Verlaat (36) maakte bij Ajax twee tijdperken mee. In de jaren tachtig won hij er de KNVB-Beker en Europa Cup II en in de jaren negentig maakte hij het ontslag van Jan Wouters mee. Daartussenin reisde hij half Europa door en was hij als verdediger van AJ Auxerre deels verantwoordelijk voor de uitschakeling van Ajax in het seizoen 1992/1993. Door Sander Zeldenrijk Verlaat werd geboren in Haarlem en speelde daar tot z'n 14de voor The Yellow Black Boys (TYBB).Ton- nie Bruins Slot ontdekte het talent in een jeugd- team-onder-15 en achtte hem capabel genoeg voor Ajax. „Ik heb met verschillende jongens samengespeeld die het later ook daadwerkelijk gemaakt hebben. Ik voetbalde met jongens als Roy Beukenkamp, Dennis Bergkamp, Rob en Richard Witschge, De Boertjes, Richard Sneekes, Aron Winter", somt de verdediger op vanuit zijn Oostenrijkse woonplaats Perchtoldsdorf. In mei 1987, in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht, debuteerde hij en had John van Loen als tegen stander. Ajax verloor die wedstrijd met 2-1, maar zat met de gedachten waarschijnlijk al bij Loko- motive Leipzig. Drie 'dagen later de tegenstander in de Europa Cup ll-finale in Athene, „ledereen begint natuurlijk over die finale waarin ik mocht meedoen. Maar als je me vraagt wat mijn hoogte punt is, dan is dat niet alleen die wedstrijd, maar ook het winnen van de KNVB-beker in 1987. Toen we de EC II wonnen, voelde ik me toch anders dan de overige spelers. Ik had alleen die ene wedstrijd gespeeld, terwijl zij van ronde tot ronde naar die eindstrijd toe hadden geleefd." Aan het eind van het seizoen ig88/'89 verkaste Verlaat naar Lausanne Sports. Daar speelde hij drie seizoenen als verdediger en maakte hij 15 goals in 104 duels. Auxerre uit Frankrijk mocht de oud-Ajacied ook drie jaar in de armen sluiten. In zijn eerste Franse voetbaljaar ontmoette hij Ajax, toen de regerend UEFA Cup-winnaar. Ver laat scoorde de 1-1 in de met 4-2 gewonnen thuiswedstrijd en omdat Ajax thuis niet verder kwam dan 1-0, waren de Amsterdammers uitge schakeld. Danny Blind haalde Verlaat in het seizoen 1999/2000 van VfB Stuttgart terug naar Ajax. „Wouters was toen trainer en Ajax wilde de ploeg een meer Nederlandse 'smoel' geven", zegt Verlaat. „Achteraf moet ik zeggen dat het niet is geworden wat ik er van verwacht had. Om nou te zeggen dat de terugkeer hét dieptepunt in mijn loopbaan was, gaat wat te ver, maar het was wel héél teleurstellend. In principe liepen er allemaal goede voetballers, maar als team scho ten we tekort. We konden 'de boel' niet omzetten naar het niveau dat we graag wilden en dat lag zeker niet alleen aan Jan Wouters. Ik had voor vier jaar getekend, maar ging na dat seizoen al weer weg naar Werder Bremen." Daar speelde hij één seizoen met Ajax' laatste aanwinst Angelos Charisteas. „Hij had toen net de overstap gemaakt van Aris Saloniki en was fysiek nog niet zo sterk zoals nu. In het begin had hij wat moeite met het tempo, maar na dat eer ste jaar kon ik zien dat het een goed voetbal lende spits was. Hij bood zich altijd aan en ver stopte zich niet. Een kopsterke en leergierige jongen, maar niet een echte killer." Zo nu en dan (in de zomer en winter) is Verlaat in Nederland. De laatste keer dat hij Ajax 'live' zag spelen, won de club moeizaam van Vitesse. Toch is zijn band met de club altijd blijven bestaan, al is het maar omdat zijn schoonvader er jaren werkte. Daardoor hanteerden we te vaak de lange bal." Vooral na de hervatting pakte de ingreep goed uit en nam Ajax de tegenstander in een verstikkende wurggreep. Heitinga: „We hebben volkomen ver diend gewonnen. Het ging lekker, zelf ben ik ook tevreden, maar het moet nog veel beter." De aan voerdersband had niet voor extra druk gezorgd: „Ik raak daar niet van in de war. Het hoort ook een beetje bij mijn positie, denk ik." Koeman beaamde dat: „Johnny heeft prima gespeeld. Hij kan de ruimtes goed belopen, is snel en kan hard het duel aangaan. Hij moet in deze rol nog groeien, maaT hij heeft bewezen dit aan te kunnen." Daardoor hanteerden we te vaak de lange bal." Vooral na de hervatting pakte de ingreep goed uit en nam Ajax de tegenstander in een verstikkende wurggreep. Heitinga: „We hebben volkomen verdiend gewon nen. Het ging lekker, zelf ben ik ook tevreden, maar het moet nog veel beter." De aanvoerders band had niet voor extra druk gezoTgd: „Ik raak daaT niet van in de war. Het hooTt ook een beetje bij mijn positie, denk ik." Koeman beaamde dat: „Johnny heeft prima gespeeld. Hij kan de ruimtes goed belopen, is snel en kan hard het duel aan gaan. Hij moet in deze rol nog groeien, maar hij heeft bewezen dit aan te kunnen." Gehele Adidas Ajax uit-en thuiscollectie Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 3