Tijd voor hoge ogen in de Amstel Cup Vanaf De Toekomst, Danny Blind Uitslagen 1/8 finale Loting Kwartfinale 5 FEBRUARI 2005 NUMMER 12 AjAX LiFE AMSTERDAM - Het is alweer bijna drie jaar geleden, dat Ajax voor het laatst de Amstel Cup veroverde. Sowieso zijn de Amsterdammers het afgelopen decennium niet bijster succesvol geweest in het nationale bekertoernooi. Slechts driemaal werd in die periode de trofee in de wacht gesleept: in 1998,1999 en 2002. Tegen SC Heerenveen werd afgelopen week een eerste stap gezet naar de 16de bekerwinst in de historie. De volgende horde heet ADO Den Haag. Door Daan Schippers Van der Vaart scoort, maar zijn treffer wordt vanwege buitenspel afgekeurd. Minstens twee van de drie finales die Ajax de afgelopen tien jaar speelde, hadden een zeer opmerkelijk verloop. Op 13 mei 1999 werd Fortuna Sittard in De Kuip met 2-0 verslagen, een normaal resultaat. De uitslag van één jaar eerder was een stuk aparter: PSV werd met liefst 5-0 afgedroogd. Tijjani Babangida, Shota Arveladze en Jari Litma- nen (3X) waren de beulen van de Eindbovenaren en bezorgden Ajax - toen onder leiding van Mor ten Olsen - de dubbel, want het landskampioen schap werd dat jaar ook binnengehaald. De bekerfinale van 2002 kende een nóg spectacu lairder verloop. Ajax nam tegen FC Utrecht een 1- o voorsprong, maar keek vlak voor tijd nog tegen een 2-1 achterstand aan. Met het wellicht meest besproken (buitenspel?) bekerdoelpunt van Wamberto sleepte Ajax vervolgens een verlen ging uit het vuur, om de verslagen Utrechters reeds in de tweede minuut van de verlenging de nekslag toe te brengen: Zlatan Ibrahimovic maakte de 3-2. Zo mooi als deze finales waren, zo bizar waren sommige uitschakelingen in andere jaren. Zo werd Ajax in 1996 met 2-0 uitgeschakeld door... Cambuur Leeuwarden. Nota bene een elftal met de gebroeders De Boer, Danny Blind, Patrick Klui- vert, Jari Litmanen en Edwin van der Sar was niet steTk genoeg om de Eerstedivisionist te verslaan. Een seizoen later was een andere Eerstedivisionist té sterk voor de Amsterdammers. In Almelo velde 'ene'Jörg Smeets van Heracles het team van trai ner Louis van Gaal. Roda J.C. (1-0) was in 2000 te sterk voor Ajax, Vitesse (2-1) in 2001 en Feyenoord in 2003 (1-0). En iedereen herinnert zich nog wel de uitschakeling van vorig jaar. Kort nadat Club Brugge Ajax uit de Champions League had gesto ten, gooide NAC Breda ook de sleutel van de Amstel Cup in het slot. Ali Boussaboun was de boosdoener. HOOGTIJD Hoog tijd dus dat Ajax weer eens hoge ogen gooit in het steeds meeT gewaardeerde toernooi om de Nederlandse beker. In de eerste wedstrijd van Ajax - dat als deelne mer aan Europees voetbal zoals gebruikelijk mag instromen in de achtste finale-bleek dan ook, dat de Amsterdammers de Amstel Cup dit seizoen zeer serieus nemen. SC Heerenveen wend in het eerste halfuur van het duel in de ArenA overrom peld door het keurkorps van Ronald Koeman. De Friezen moeten zijn geschrokken van de kansen voor Nicolae Mitea, Angelos Charisteas, Zdenek Charisteas juicht na de openingstreffer tegen SC Heerenveen. Grygera (lat) en Rafael van der Vaart. Op de bui tenspelgoal van laatstgenoemde na, wist Ajax de sterk spelende doelman Brian Vandenbussche echter niet te passeren. SC Heerenveen was lam geslagen en reageerde voor rust slechts met een schot van spits Klaas Jan Huntelaar dat de paal toucheerde, maar mocht van geluk spreken dat de pauzestand nog 0-0 was. Waar wedstrijden tegen Heerenveen in het verle den - in de tijd dat Foppe de Haan nog trainer was - nog wel eens in ware doelpuntenfestijnen ein digden, is dat anders tegen het huidige Heeren veen, dat van Gert Jan Verbeek. Foppe kwam nog wel eens met aanvallende bedoelingen naar Amsterdam, maar Verbeek kiest puur voor het resultaat. Eerder dit seizoen wonnen de Friezen op die manier al met 1-3 in de ArenA en het was duidelijk dat Verbeek ditmaal wederom hoopte op een dergelijke eindstand. Het Ajax van na de winterstop toonde - in ieder geval tegen Heeren veen - echter een ander gezicht dan in de eerste competitiehelft. Ook na rust was het alleen maar Ajax dat voetbalde, maar toch duurde het tot twee minuten voor tijd voordat eindelijk een bres in de Friese defensie werd gevonden. Georgios Samaras kopte een corner van Wesley Sneijder ongelukkig door en stelde Angelos Charisteas in staat met het hoofd zijn eerste treffer in de ArenA te maken. De 2-0 van publiekslieveling Ryan Babel was vervolgens leuk voot de statistieken. Het vervolg van het toernooi biedt goede perspec tieven, hoewel beide competitieduels tegen ADO Den Haag (3-3 en 0-0) anders doen vermoeden. Ook Ronald Koeman zei na het vernemen van de loting dat "het een wedstrijd is waar we normaal verder moeten komen". En ook Gert Jan Verbeek wenste Ajax succes in het vervolg van de Amstel Cup. „Van ons mag Ajax de beker winnen, want dat scheelt ons weer een paar UEFA Cup-plaatsen. Dus ik zou zeggen "zet 'm op Ajax!"." Op woensdag 2 maart speelt Ajax in het Zuider park tegen ADO Den Haag. Ajax - SC Heerenveen 2-0 Go Ahead Eagles - Willem II 0-1 ADO Den Haag - FC Twente 1-1 (ADO w.n.s.) AZ - Feyenoord 1-3 TOP Oss - RKC Waalwijk i-i (TOP w.n.s.) NAC Breda - FC Utrecht 2-1 (na verlenging) FC Dordrecht - FC Den Bosch 1-3 PSV - FC Volendam 4-0 ADO Den Haag - Ajax Feyenoord - NAC Breda FC Den Bosch - Willem II PSV-TOP Oss AMSTERDAM - De jeugdopleiding van Ajax staat wereldwijd bekend als één der beste. Ook Ajax zélf ziet de opleiding als dé levensader van de club. Om die status minimaal te hand haven, is er veel kwaliteit en een goede organisatie nodig. Die organisatie op zich staat al jaren stevig in de schoenen en het is zaak om steeds maar weer de juiste mensen te vinden, die dat goed aansturen. Oua faciliteiten hebben we niets te klagen. Ajax beschikt met 'De Toekomst' over een prima jeugd complex met drie grasvelden, twee kunstgrasvel den en tal van andere, belangrijke faciliteiten om zo goed mogelijk te kunnen werken. Maar Marco van Basten, Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp, Patrick Kluivert, Ronald en Frank de Boer, Edgar Davids, Clarence Seedorf, Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Johnny Heitinga, Nigel de Jong en (vergeef me) vele, véle anderen zijn niet groot geworden door de goede velden, grote kleedka mers of de gezellige kantine. De kwaliteit van de "opleiding wordt in eerste instantie altijd bepaald door de kwaliteit van de mensen. Op het technische vlak zullen de scouts ervoor moeten zorgdragen dat er steeds maar weer spe lers met voldoende basiskwaliteiten worden aan getrokken. Vervolgens zullen de trainers hiermee aan de slag moeten gaan. Het is daarbij heel essentieel de juiste mensen op de juiste plaatsen te hebben. Elke leeftijdsgroep vraagt nu eenmaal een bepaalde benadering. Bovendien kunnen per leeftijdscategorie de trainingsaccenten wel eens verschillen. Zo zal bij de jongste jeugd het accent op de techniek liggen en dat blijft eigenlijk de hele opleiding zo. Maar gaandeweg worden er natuurlijk wel diverse accenten toegevoegd, vooral op het gebied van tactiek. Zowel op individueel- als op teamgebied. Ook de mentale en fysieke aspecten komen dan om de hoek kijken, techniek blijft ech ter de basis. Als Hoofd Opleidingen zal ik altijd de rode draad qua training en speelwijze moeten bewaken. De trainerstaf is op dit moment een goede mix van voormalige oud-Ajax-spelers (Silooy, Mühren, Roy, Grim en Tahamata) en men sen die hun sporen op een ander vlak of niveau hebben verdiend. Gezamenlijk hebben we maar één doel; de door stroming naar het eerste elftal op gang houden via individuele talentontwikkeling. Dat vraagt ook veel van de spelers. Het bereiken van de top is een zware en lange weg die veel mentaliteit en discipline vraagt. Het bedrijven van topsport als jeugdspeler moet en kan samengaan met studie. Daarom besteden we binnen onze opleiding ook veel aandacht aan studiebegeleiding, zodat er op beide vlakken optimaal gepresteerd kan worden. Altijd in relatie tot de individuele kwaliteiten. Door deze aanpak hopen we natuurlijk de komende jaren weer veel nieuwe, maar vooral jonge gezichten te zien in de ArenA! De jeugd heeft immers de toekomst. Danny Blind Hoofd Opleidingen/Trainer Ai-junioren

Ajax Life (vanaf 1994) | 2005 | | pagina 2