Het chaotische voetbaljaar van Rafael van der Vaart Ajax Life nummer 10 28 december 2004 Kroniek van een hectisch voetbaljaar Van der Vaart ziet het eventjes niet meer zitten. op hem gericht. Ongetwijfeld een fijn gevoel voor een 21-jarige speler die al vanaf de eerste dag dat hij zich bij de A-selectie meldde, ongezond vaak in de schijnwerpers stond en omhoog werd geschreven. Hoewel Van der Vaart bij zichzelf wel degelijk een stijgende lijn waarneemt, stagneert de ontwikkeling van Ajax als team. Desondanks slaagde de club er dit jaar wel in Europees te overwinte ren. „Onze prestaties zijn niet gewel dig, maar ik zie het als een meerjarig proces. Twee seizoenen geleden kwa men we ver in de Champions League en vorig jaar hadden we wat minder geluk. Het ligt allemaal dicht bij elkaar. Op dit moment kunnen we het geluk als team nog niet afdwingen. Dan wordt het met zo'n jonge ploeg erg moeilijk en lopen we af-en-toe tegen onszelf te voetballen." Is het ene probleem overwonnen, dan volgt bij Ajax meestal snel een ander hobbeltje. Het voetbal zoals Van der Vaart dat speelt, wordt niet geanaly seerd vanonder een vergrootglas, maar door de lens van een micro scoop. Het aanvoerderschap was zo'n hobbel. Vorig seizoen werd hij tweede aanvoerder, na Jari Litmanen. Omdat de Fin veelvuldig geblesseerd was, droeg Van der Vaart de aanvoerders band toen al regelmatig. Die verant woordelijkheid paste niet bij iemand die lieveT gewoon met zijn voeten praat. Hij besefte maar al te goed dat hij in die rol moest groeien „In woord en gebaar moest ik het allemaal nog leren. Ik ben vooral een leider van wege mijn speelstijl, niet in de kleed kamer." Zodoende kan de ingrijpende maatre gel van Koeman ook gunstig uitpak ken. De rustige en ervaren Tomas Gala- sek is immers een meer dan ideale aanvoerder, een rol die hij ook al ver vult binnen de Tsjechische nationale ploeg. Koeman sprak al de hoop uit dat deze beslissing het spel van Van der Vaart wellicht ten goede kon komen. En eerlijk is eerlijk: hoeveel 21-jaTige spelers waren er in het verleden nou aanvoerder? Hoewel er volgens Van der Vaart wel een smetje op de ver standhouding tussen de speler en zijn trainer is gekomen, zullen beide par tijen er tijdens het trainingskamp in Zuid-Afrika alle tijd voor nemen om dat weg te poetsen. Ze hebben elkaar immers hard nodig in de strijd om de landstitel. 12 januari 2004: Tijdens het trainingskamp in de Portugese Algarve krijgt Van derVaart van de tech nische staf een 6. Bovendien dient hij zich op de positie achteT de spitsen te richten. Samen met Zlatan, destijds zijn kamergenoot, moet hij de kar gaan trekken. 8 februari 2004: Één dag voor de cruciale ontmoeting tegen PSV wordt aanvoerder Van der Vaart vooT het eerst in zijn profbestaan gepasseerd door Koeman. Die vindt dat Ajax met Sneijder en Van deT Vaart (net terug van een dijbeenblessure, red.) in topwedstrij den te kwetsbaar is op een drie- mansmiddenveld. „Belachelijk", aldus de speler. 18 februari In de aanloop naar de vriendschappelijke interland tegen de Verenigde Staten vraagt Van der Vaart publiekelijk om meer vertrouwen van zijn trainer. „Een jonge speleT moet ook wel eens in bescherming worden genomen. Elke keer zeggen dat het niet loopt tussen Sneijder en Van der Vaart, werkt niet. Aan het vertrouwen van de trainer zou ik veel meer hebben dan aan die krttiek iedere keer Als Ajax verliest, lijk ik het meest te verliezen." Koeman is geïrriteerd en verrast door de uitspraken, maar de kou is een dag na de interland weer uit de lucht na het derde kantoorgesprek tussen de speler en zijn trainer. 9 mei 2004 Van der Vaart pakt thuis tegen NAC Breda op de voorlaatste speeldag zijn twee de landstitel. EURO 2004 (Portugal) Van der Vaart begint als basisspeler tegen Duitsland. Daarna verandert Advo caat van tactiek en speelt Nederland zonder een 'nummer 10'. Edgar Davids is als linkshalf echter nog een maatje te groot. Rafael voelt zich geslachtofferd en pakt nog maar een handjevol minuten in de resterende duels. 21 juli 2004 Rafael van der Vaart en Sylvie Meis gaan in juni 2005 in Heemskerk met elkaar trouwen, meldt het management van beiden. 18 augustus 2004 Zlatan schopt Rafael tijdens de vriendschappelijke interland Zweden-Neder- land de wedstrijd uit. Een Zweeds excuus volgt veel later, in de spelersbus, via de telefoon van Nigel de Jong. Hoewel het geaccepteerd wordt, leidt het hele ta fereel wel tot veel irritatie bij Van der Vaart. 7 november 2004 Na een wanvertoning in Israël (Ajax verliest met 2-1 van Maccabi Tel-Aviv, red.) houdt Koeman een grote schoonmaak in zijn selectie. Rafael van der Vaart krijgt echter (als aanvoerder) het vertrouwen en blijft gewoon staan. 8 december Ajax-Bayern München. Boezemvriend Sneijder krijgt de voorkeuT als linkshalf. Van derVaart is het oneens met de visie van zijn trainer. Deze wil hem tegen Bayem Mün chen echter als een hangende linksbuiten laten spelen. Dat is iets waar de interna tional zich niet goed bij voelt. Hij stelt voor om dan niet te spelen in het belang van het team. De term werkweigering valt veelvuldig, maar dat is het nadrukkelijk niet, zo be nadrukken beide partijen. Een dag na de wedstrijd doet Ajax een persbericht uitko men waarin de club hem de aanvoerdersband afneemt als gevolg van zijn houding. 12 december 2004 Ajax-Vitesse. Van der Vaart speelt een prima wedstrijd als basisspeler én als linkshalf. Het publiek zingt zijn naam en geeft daarmee een duidelijk signaal dat het met die relatie "wel goed zit". AMSTERDAM - Rafael van der Vaart (21) raakte vlak voor de winterstop zijn aanvoerdersband kwijt. Daarmee sloot hij het kalenderjaar 2004 af zoals het begon: in conflict met zijn trainer. Tussendoor pakte hij een tweede landstitel, mislukte zijn EK, kreeg hij ruzie met Zlatan Ibrahimo- vic en vroeg hij zijn vriendin ten huwelijk. Voetballend bracht hij echter opnieuw te weinig, iets dat hij zelf maar al te goed beseft. Toch laat 'Raf- fie' zich niet meer gek maken. „Ik heb afgerekend met het hoge verwach tingspatroon." Door SandeT Zeldenrijk Volgens Ronald Koeman moest dit sei zoen in het teken van 'zijn' revanche staan. Daarmee doelde hij op Van der Vaart. De Ajacied was naar eigen zeg gen ook goed bezig, de laatste maan den. „Alleen tegen RKC en RBC was het minder", zo liet hij weten. Daarom schrok hij ook toen hij een dag na de thuiswedstrijd tegen Bayem München op gesprek moest komen. De techni sche staf had een heel ander oordeel over de houding en het vertoonde spel van de jeugdige middenvelder. Uitein delijk moest Van der Vaart zelfs zijn aanvoerdersband inleveren. Een rare situatie voot een voetballer die, daags voor die laatste CL-ontmoeting, de ver wachting uitsprak dat hij in de winter stop juist een hoger rapportcijfer zou krijgen. De oplettende toeschouwers langs het trainingsveld zien dit seizoen een Van der Vaart die - week in week uit - een tandje hoger traint. Niet voor niets stelde ex-bondscoach Dick Advocaat zijn vetpercentage na het EK al publie kelijk aan de orde. „VooTheen rtainde ik ook wel hard, maar blijkbaaT toch op een bepaalde reserve, om het zo maar te noemen. Ik weet wat ik kan en dan is het soms niet gemakkelijk. Als het lek ker loopt, sluipt de gemakzucht erin. Voorheen begon ik pas met trainen als we met de bal aan het werk hingen, maar nu ben ik al druk tijdens de sprintjes. Die wil ik beter en sneller doen. Inmiddels is mijn lichaam gewend aan die extra inspanning." UITDAGING Net als Koeman, wist ook Marco van Basten de juiste snaar te raken. „De bondscoach vertelde me dat ik me vol ledig op de linkshalfpositie moest rich ten. Hij zei ook dat het gek was dat iemand zoals ik niet zeker is van een basisplaats. Toen zei ik "het is aan mij om daar wat aan te veranderen". Ik ben iemand die zo'n uitdaging nodig heeft. Ik moet de concurrentiestrijd aangaan met Edgar Davids. Hij is geen jongen die ik even wegblaas, maar ik wil hem natuudijk wel uit de basis spelen." Het jaar 2004 was voor Van der Vaart ook het jaar waarin hij voor zichzelf wist af te rekenen met het - door hem zelf gecreëerde - hoge verwachtings patroon. „In het begin kon ik daaT maar moeilijk aan wennen. Ik wilde voor mijn gevoel te veel bewijzen dat ik de beste was. Achteraf was het niet reëel om daar aan te voldoen. De sup porters verwachtten tijdens iedere wedstrijd maar één ding: doelpunten. Het maakte niet eens uit of ik nou goed speelde of niet. Daar baalde ik van. Ik kan wel scoren, maaT daarmee haal ik geen voldoening uit een wed strijd. Mijn eigen spel en dat van het team werd er dus niet beter op. Ik stond geforceerd te voetballen en wilde ten koste van alles dat doelpunt maken, zodat de mensen achteraf niet zouden zeuren. Daardoor voerde ik acties te ver door en speelde ik erg egoïstisch. Het was ontzettend moei lijk om aan dat verwachtingspatroon te ontsnappen. Dat moest ik echt leTen. Inmiddels heb ik er maling aan." Waarschijnlijk verwacht het Ajax- publiek de laatste tijd ook wat minder van de Ajacied. Er zijn al media die beweren dat Van der Vaart is voorbij gestreefd door Wesley Sneijder. Daar door zijn alle ogen niet langer alleen

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9