Dick de Groot Gala viert io-jarig jubileum Omslagpunt in het seizoen f Winterstop Bassie's wonderlijke avonturen iaiSlilll 28 DECEMBER 2004 NUMMER 10 AjAX LIFE AMSTERDAM - 'Kampioenenmaker' Dick de Groot (62) is al veertig jaar aan Ajax verbonden, waarvan dertig seizoenen als trainer. Hoewel hij tegenwoordig met Danny Blind de Ai traint, heeft hij ook een sterke band met de zaterdagamateurs, ledereen kent 'Monsieur Le Grand'. Onlangs hield men op De Toekomst het tiende Dick de Groot Gala. Wat ooit in De Meer begon als kerstborrel in het spelershome bij Tante Sien, is inmiddels uitgegroeid tot een traditioneel voetbaltoernooi met stamppotdiner en natuurlijk een biertje om alles weg te spoelen. Door Sander Zeldenrijk Dick de Groot gaat ook op de feestavond fanatiek aan de bak. Donderdagavond 18.30 uur.Terwijl de regendrup pels een deken leggen over de velden op De Toe komst, het werkverkeer op de A2 in de file staat en daardoor een roodgele lampengloed verzorgt, staat Dick de Groot nog fanatiek te coachen tij dens een training van de Ai. Met de bal onder de arm, 'O'- benen en een iets gekromde houding, krijgen de tieners nuttig advies van een voetbal- dier. In het verleden werkte De Groot al met tien tallen talenten zoals Marco van Basten, Frank en Ronald de Boer, Dennis Bergkamp, John van 't Schip en de broertjes Witschge. Hij verdiende er de bijnaam 'kampioenenmaker' mee. Een halfuur later, als het Gala op punt van begin nen staat, vraagt Bob de Klerk (trainer van zater dag 1, Ted.) of Dick niet eerst even een droog trai ningspak aan moet. Daar heeft De Groot geen behoefte aan. Hij vertelt immers enthousiast over de geschiedenis van deze, op voorhand al, gedenk waardige avond. „Het draait om het verenigings- gevoel. Vroeger, bij Tante Sien, was het één grote happening met een hapje en een borreltje. Alle amateurs waren er, inclusief het Ajax-bestuur. Die borrel vormde de afsluiting van de eerste sei zoenshelft. Met de verhuizing naar de ArenA ver waterde dit gebruik een beetje, maar inmiddels doen we dit dus voor de tiende keen" Terwijl de'kampioenenmaker'z'n verhaal afsteekt, druppelen de amateurs direct vanaf het werk één voor één binnen. De meeste jongens begroeten De Groot met een grote mate van meligheid, ledereen weet wat hen vanavond te wachten staat. "Sta je nou nog steeds een interview te geven, Dick? Je weet dat hier geen pers mag komen", grapt Heini Otto. Andere spelers, zoals Herman Pinkster, ver klaren in grootste vorm te zijn. „Vanavond begin ik gewoon hangend op links", lacht hij. Ondertussen houden Bob de Klerk en Cees Boot de indeling van de teams een beetje in de gaten. Acht ploegen, van Team A tot en met Team H, zul len vanavond om de eer strijden. „Nou jongens dat belooft wat. Ik zit in het G-team", schreeuwt iemand vanuit de kleedkamer. Gelach alom. Ook doelman Raymond Homoet moet lachen, zei het als een boer met kiespijn. Hij kampt met een buikspieTblessure en heeft daar al drie weken last van. Vandaar dat hij vanavond tot zijn spijt niet mee kan doen. Hoewel stiptheid binnen Ajax een begrip is, beginnen de 52 amateurs vanavond met een ver traging van een kwartier. „Een grote opkomst. In totaal konden er zestig spelers meedoen, dus we mogen niet klagen", zegt De Groot op weg naar het kunstgrasveld. De wedstrijden duren tien minuten en alle teams bestaan uit een mix van alle elftallen, hieT en daar aangevuld met een trai ner of leider. "Hé Lefeber.kom eens van dat goaltje af. Je staat zowat te keepen. Dat is tegen de spel regels in", schreeuwen De Klerk en De Groot in koor. Iets later: „Kijk, nou is hij zelf weg, heeft hij er een ander voorgezet. Slimme jongen hoor! De meligheid langs de kant komt niet aan bij de jongens in het veld. Hoewel iedereen over gezel ligheid praat, wil men wel degelijk winnen. „Ja, ze zijn bloedfanatiek", zegt De Groot. Iets na negenen is de winnaar bekend en is het zaak zo snel mogelijk gedoucht-en-al in de kan tine van De Toekomst te verschijnen voor het stamppotdiner en enkele lekkere koude biertjes. Ajax Life belde De Groot op de ochtend na de late avond. „Een zeer geslaagde avond waarin alleen maar gedold weTd, hahaha", houdt hij zich schim mig op de vlakte. „Er werden verschillende prijzen uitgereikt. Een Fair Play Cup, die overigens al snel in de vuilnisbak belandde. Verder werd IvoTrijbits (jurist van Ajax, red.) de meest talentvolle voet baller van de avond. Ik ging na een paar biertjes om kwart over elf naar huis maar toen was het feest nog écht niet afgelopen. Het was weer een groot succes. Laat ik eerlijk zijn, zoiets is natuur lijk allemaal bijzaak. Maar dit is wel iets waardoor je die jongens bij Ajax houdt en wie weet, komen er later wel een paar in de ledenraad terecht of worden ze leider van een jeugdteam." Bob de Klerk is daar een goed voorbeeld van. De oefenmeester maakt dit seizoen indruk met een vernieuwd team in de Hoofdklasse. Onlangs had hij al een positief gesprek met Ajax oveT een mogelijke cursus Coach Betaald Voetbal. In het verleden maakten Jamal AkachaT en Dennis Ger ritsen ook al de overstap van amateurs naar de profs. Betere voorbeelden van de 'overbrugging' zijn ondenkbaar. AMSTERDAM - Hét keerpunt van de eerste seizoenshelft was de uitwedstrijd tegen Willem II. Ronald Koeman bepaalde in dat duel definitief zijn keuze voor meer routine. In bijge voegd kadertje komt die wijziging duidelijk naar voren. De gemiddelde leeftijd van de basisopstelling nam in Tilburg drastisch toe. JaaT Dagen Wedstrijd Datum 26 26 Willem II-Ajax 1-3 07 Nov 2004 24 51 AZ - Ajax 0-0 03 Okt 2004 23 332 Ajax - SC Heerenveen 1-3 16 Okt 2004 23 75 PSV-Ajax 2-0 24 Okt 2004 22 312 Ajax - Roda JC 1-0 25 Sep 2004 22 271 Ajax - NAC Breda 6-2 22 Aug 2004 22 205 Ajax - NEC 1-0 31 Okt 2004 22 200 FC Den Bosch - Ajax 0-5 19 Sep 2004 22 37 ADO Den Haag - Ajax 3-3 12 Sep 2004 21 355 FC Twente-Ajax 2-3 15 Aug 2004 21 325 Ajax - FC Utrecht l-l 29 Aug 2004 AMSTERDAM - Stanley Aborah debuteerde in de thuiswedstrijd tegen SC Heerenveen en maakte niet lang daarna ook zijn debuut in de Champions League. Hij trainde tot de winterstop mee met de selectie, maar kwam weinig aan spelen toe. Tijd voor een nadere introductie. Doot SandeT Zeldenrijk Het voetballen heeft de Ajacied niet van een vreemde. Zijn vader kon namelijk ook aardig tegen een balletje trappen. Stanley Aborah senior voetbalde in het seizoen 1996/1997 voor het Belgi sche Germinal Ekeren. De Ghanees verhuisde in 1990 naar België en nam zijn zoontje Stanley Opoku mee. Inmiddels beschikt Ajax over een Ghanese aanval ler met een Belgisch paspoort. De route die Abo rah junior aflegde,liep via Kapellen (waar Tom De Mul ook speelde, red.), Anderlecht, KAA Gent en Germinal Beerschot. Daar raakte Simon Taha- mata dusdanig onder de indruk dat hij Aborah voor een proefweek naar Amsterdam stuurde. „Mijn vader was heel blij, maar wilde wel dat ik het maximale uit deze mogelijkheid haalde", zegt Aborah bijna vijfjaar later. Nadat hij Ajax overtuigde, moest Aborah wel enorm wennen aan de jeugdopleiding. Zijn eerste jaar kenmerkte zich door opgekropte gevoelens en veel, véél gele kaarten. „Ik had destijds een redelijk moeilijk karakter vanwege de ruzies met mijn stiefmoeder. In het tweedejaar, onder Danny Blind, ging het veel beter. Ik had erg veel aan onze gezamenlijke gesprekken." Halverwege oktober van dit jaar volgde zijn voor lopige hoogtepunt. De Belg moest na een goed optreden in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Cambuur Leeuwarden op kantoor komen bij Ronald Koeman. „Ik was opgevallen tijdens de training en hij had goede verhalen over me gehoord vanuit het tweede. Toen ik tegenover hem zat, ging mijn hart wel even sneller kloppen. Nadat hij vertelde dat ik tegen SC Heerenveen bij de groep zat, regelde ik meteen kaartjes voor mijn vader." Inmiddels heeft Aborah een jeugdcontract tot 2007 op zak, debuteerde hij dus in het eerste en trainde hij dagelijks met de selectie. Als hij in de ArenA warmloopt, zingt de F-side "Bassie, Bassie, Bassie". Kortom, Stanley Aborah heeft iets met de fans en de fans hebben iets met Aborah. „Hoe ik aan die bijnaam kom? Ik weet het niet precies, maar ik denk dat het met mijn manier van lopen te maken heeft. Ik waggel namelijk een beetje. Mijn kapsel zal er ook wel mee te maken hebben. Alleen die rode clownsneus zet ik niet op hoor, hahaha." AMSTERDAM - Direct na de wedstrijd tegen FC Groningen zijn de Ajacieden uitgevlogen. De winterstop biedt gelegenheid de accu op te laden en bij te komen van alle vermoeienissen van de eerste helft van het drukke seizoen. Ajax hervat de training op dinsdag 4 januari en vliegt op 10 januari naar Zuid-Afrika. Tijdens het trainingskamp worden er twee oefenwedstrijden gespeeld. Tegen Ajax Cape Town en tegen Sundowns uit Johannesburg. Op 18 januari landt Ajax weeT in Nederland.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2