Nuchter, gedreven, emotioneel en menselijk Fred Grim, trainer van Jong Ajax Ajax Life nummer 10 28 december 2004 „Ik moest wel wennen aan mijn nieuwe rol als coach." WINTERSTOP „Ik ga met mijn gezin en een paar vrienden lekker een aantal dagen weg. Nee, we gaan niet naar een zonnig, warm land. Om toch een beetje in de sfeer van kerstmis en de Hollandse jaarwisseling te blijven, zoeken we een koude en winterse streek op. Ik heb wel behoefte aan rust, maar niet te lang. Het gaat al snel weer kriebelen, als ik te lang thuis zit. Op een gegeven moment wil ik het veld weer op. Ik vind de winterstop een mooie periode om even gas terug te nemen en de accu te herladen. Zo kunnen voetballers fris aan de tweede seizoenshelft beginnen. Wat mij betreft, hoeft spelen met kerst, zoals wellicht volgend jaar gaat gebeu ren, niet." waarmee ik heb samengewerkt, heb ben Frank de Boer en Danny Blind de meeste indruk op me gemaakt. Zij waren altijd bezig met het coachen van anderen; iets waar ik zelf ook niet vies van was. Frank en Danny zagen meer dan alleen hun defensieve taken en waren niet alleen met zichzelf bezig. Zij hielpen ook mij bij het verde digen van twee-tegen-twee of één- tegen-één situaties." EERSTE DOELMAN „In het seizoen nadat Edwin van der Sar naar Juventus vertrok en ik eerste doelman werd (1999/2000, red.), maakte Ajax sportief gezien een min der jaar door. Ik mocht eindelijk weke lijks onder de lat staan, maar de club presteerde niet zoals dat verwacht mocht worden. Daar had ik het erg moeilijk mee. Omdat ik jaren achteT elkaar geen eerste doelman was geweest, miste ik veel wedstrijdritme. Bovendien waren veel nieuwe spelers aangetrokken', waardoor het elftal niet op elkaar ingespeeld was. De slechte prestaties legden veel druk op mijn schouders. Ik had het gevoel, dat ik het team op sleeptouw moest nemen. Bovendien had ik er veel moeite mee, om vanuit mijn vertrouwde plaats in de schaduw plotseling volop in de schijnwerpers te staan. Bij Ajax krijgt een speler weinig tijd om zich aan een nieuwe situatie aan te passen, de resultaten moeten meteen goed zijn. Het duurde maanden voor ik mezelf een beetje hervond. Dankzij keihard werken - en vertrouwen in mezelf - kon ik een seizoen later pas echt laten zien, dat ik een heel jaar lang constant en goed kon keepen." TRAINER „In 2002 kreeg ik van de club te horen, dat mijn aflopende contract niet ver lengd zou worden. Dat vond ik jammeT, omdat ik voelde dat ik fit was en mak kelijk nog een jaar als eerste doelman door kon gaan. Ik had natuurlijk nog bij een andere club kunnen gaan kee pen, maar na Ajax is iedere andere Betaald Voetbal Organisatie een stap terug. Daarom besloot ik de aanbie ding om keeperstrainer op De Toe komst te worden, te accepteren. Ik had altijd al na m'n actieve voetbalcarrière als trainer aan de slag willen gaan. Het coachen zit er nu eenmaal bij mij in. Toen ik nog doelman was, ging ik na afloop van een training of wedstrijd altijd even bij de jeugd kijken. Daar was - en ben - ik Ajacied voor. Ik heb me altijd betrokken gevoeld bij de Ajax- jeugdopleiding. Het is enorm interes- VAN GAAL „Ik sta niet echt stil bij alle grote namen waarmee ik heb mogen samenwerken. Zij waren destijds al heel normale jongens, die anderen met respect behandelden. Maar de contacten zijn ongetwijfeld zeer leer zaam geweest. Ik heb het meest geleeTd van Louis van Gaal en Johan sant om te zien hoe een jonge speler zich kan ontwikkelen tot een goede voetballer. Daarom is het extra leuk, dat ik nu als trainer mijn visie op 'de jongens'los kan laten." AFSCHEID „Mijn afscheid bij Ajax 1 was onvergete lijk. In de thuiswedstrijd tegen FC Den Bosch (28 april 2002, red.) werd ik drie minuten voor tijd vervangen door Joey Didulica, zodat ik op een mooie manier vaarwel kon zeggen tegen het Ajax- publiek. Als ik dat moment voor de geest haal, krijg ik opnieuw kippenvel. Ik huilde tijdens het afscheid van Jari Litmanen, Danny Blind en Frank Rijk aard en ik hoopte, dat mijn vertTek ook op zo'n fantastische manier zou verlo pen. Nou, het overtrof mijn stoutste verwachtingen. Ik ontving enorm veel respect en waardering van de suppor ters en van de club. Mijn hele carrière flitste aan me voorbij. Écht, ik krijg het weer koud als ik er aan terug denk. Daarna ging ik zoals ieder jaar met vakantie, zodat ik nog niet écht besefte, dat mijn loopbaan als actieve keeper voorbij was. Pas toen Ajax aan de voor bereiding op het nieuwe seizoen begon en ik nog steeds vrij was, drong het pas écht tot me door. Maar kort daarna begon ik als trainer op De Toekomst, zodat ik niet in een zwart gat viel. Ik stond weer lekker op het veld, al moest ik wel wennen aan mijn nieuwe rol van coach. Zo gebeurde het, dat een speler vier keer trainer naar me riep, zonder dat ik op-of-om keek. Ik had niet door, dat hij mij bedoelde. Uiteindelijk vond ik toch nog snel m'n draai en kreeg ik het enoTiu naar mijn zin." ORANJE „Een half jaar geleden vroeg de toen malig technisch directeur Louis van Gaal me, of ik dit jaar ook de keepers van Jong Ajax wilde gaan trainen. Dat leek me hartstikke leuk. Een paar weken later vertelde John van 't Schip (toen nog samen met Marco van Bas ten trainer van Jong Ajax, red.) me, dat Marco en hij het Nederlands elftal zou den gaan coachen en dat ze mij als keeperstrainer naar Oranje wilden halen, ik zag dat natuurlijk helemaal zitten, maar Ajax wilde me niet laten gaan. Als ik bij het Nederlands elftal zou gaan werken, zou ik te weinig op De Toekomst zijn. Die gedachte snap ik wel, Ajax had immers een contract met mij afgesloten. Uiteindelijk zijn John van den Brom en ik aangesteld als de opvolgers van John en Marco bij de Beloften. Ik vind het trai nen van Jong Ajax en het opleiden en scouten van jeugdkeepers een mooie uitdaging. Het kost alleen wel erg veel tijd. Eigenlijk ben ik nu vaker van huis, dan ik voorheen als speler was." RESPECT „Ik heb mezelf ooit omschreven als nuchter, gedreven, emotioneel en menselijk. Nuchter, omdat ik met beide benen op de grond ben blijven staan, gedreven omdat ik er uit wil halen wat er in zit, emotioneel omdat ik een gevoelig persoon ben en mense lijk omdat ik iedereen met respect benader. Deze karaktereigenschappen probeer ik ook als trainer te uiten, omdat ik een voorbeeldfunctie heb. Ook in het dagelijks leven moeten mensen elkaar met respect behande len; iedereen is immers gelijk." AMSTERDAM - Sinds Fred Grim in het voetbal werkzaam is, speelt Ajax een zeer belangrijke rol in zijn leven. Vanaf zijn vijftiende is de 39-jarige Amsterdammer aan de club verbonden en als keeper doorliep hij alle afdelingen van de jeugdopleiding. Van 1986 tot 1994 maakte Grim een uitstap naar Cambuur Leeuwarden, maar op zijn 28ste keerde hij terug naar Amsterdam, waar hij - dankzij zijn katachtige reflexen - veel prijzen pakte. Sinds twee jaar is de oud-doelman als trainer betrokken bij de jeugdopleiding van Ajax. Door Patrick Leemans DEBUUT „Mijn debuut in de A-selectie van Ajax zal ik nooit vergeten. Als blijk van waardering voor mijn goede trainen en het lange wachten op mijn kans, mocht ik van trainer Louis van Gaal op 18 mei 1995 in de uitwedstrijd tegen Feyenoord in de basis beginnen. We wonnen met 0-5 (doelpunten van Marc Overmars, Edgar Davids en Peter van Vossen; Nwanko Kanu scoorde twee maal, red.) in De Kuip. De uitslag doet anders vermoeden, maar ik had het die middag best druk. Ajax kende destijds een geweldig seizoen. Zes dagen na mijn debuut wonnen we de Champions League. Dat was fantas tisch! Ik heb in totaal 12 prijzen met Ajax 1 gewonnen en de laatste twee zijn toch wel de mooiste. In het beha len van het landskampioenschap en het winnen van de Amstel Cup in 2002 had ik een zeer groot aandeel; bij het veroveren van de andeTe tien trofeeën was mijn rol aanzienlijk kleiner." Cruijff. Hun visie over voetbal is aardig waterdicht, al ben ik nooit een persoon geweest, die altijd ergens een speld probeert tussen te krijgen. Ik sta open voor nieuwe ideeën. Van alle spelers Fred Grim ziet toe hoe de spelers van Jong Ajax zich in het zweet werken.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 15