Griekse spits waardevol op 'besmette' positie Aiax Life nummer 10 28 december 2004 Anastasiou kent zijn plaats Anastasiou wordt door Trabelsi bedankt voor een doelpunt. AMSTERDAM - De spitspositie van Ajax leek het afgelopen half jaar als het ware besmet. Liefst vijf spelers kwamen uit op die voor Ajax zo belangrijke plek: Zlatan Ibrahimovic, Wesley Sonck, Rafael van der Vaart, Yannis Anastasiou en Ryan Babel. Na de winterstop is het waarschijnlijk de beurt aan nummer zes. Althans, als de beoogde aankoop ook daad werkelijk aangetrokken wordt. Ajax Life had een open hartig gesprek met Yannis Anastasiou over zijn elf maanden bij Ajax, zelfvertrouwen, mentorschap en het teambelang. Door Arnout Verzijl Yannis, tijdens zijn ontslagrede gaf Louis van Gaal toe dat je eigenlijk voor een heel erg korte termijn bent aange trokken. Ook al is dat bij je presentatie - in februari 2004 - nóóit zo gezegd. Wat vind je daarvan? „In die periode waren Zlatan Ibrahimo vic en Wesley Sonck geblesseerd. Met de belangrijke wedstrijd tegen PSV voor de boeg, ontstond een moeilijke situatie en daarom besloot de technische staf dat er - per direct - een spits aangetrok ken moest worden. Iemand die eT gelijk zou staan en die geen aanpassingspro blemen zou kennen. Die persoon werd ik. Van mij werd verlangd dat ik direct, jnët al m'n ervaring, zou bijspringen. Het was voor mij persoonlijk een verras sende transfer. Ik was al 31 jaar en boem, zomaar kwam Ajax en daarmee de kans bij een grote club te tekenen. Ik voelde me goed en ook al had ik het bij Roda J.C. erg goed naar mijn zin, toen Ajax kwam, was ik uiteraard weg. Wie een dergelijke kans krijgt, moet 'm grijpen, dat hóórt bij voetbal. Iedere voetballer wil op een hoger niveau spelen en in een ander systeem leren voetballen. Die uitdaging zoeken we allemaal." Dus je kon er mee leven dat je - na enkele duels - alweer op de bank belandde? „Na een maand was Zlatan weer fit en toen Wesley Sonck terugkeerde, werd ik derde keus. Maar in voetbal kan van alles gebeuren. Ik heb het geloof in mezelf behouden, ben altijd positief en zal ieder moment voor mijn kans strij den. Het is vooreen sportman - en speci aal voor een voetballer - héél belangrijk een positieve instelling te hebben. Toen ik bij Ajax tekende, moest ik meteen vol aan de bak, maar ik heb me altijd gere aliseerd dat - zodra Ibrahimovic en Sonck weer fit zouden zijn - ik op de bank zou belanden. Dat is geen schande. Als voetballer van Ajax heb je niets te klagen; dat hóórt niet. Bij Anderlecht heb ik ook reserve gestaan, toen achter Jan Koller. Ook een goede spits, dus kon ik begrijpen dat hij erin stond en niet ik. Bij Ajax gold hetzelfde. Zlatan is een top- speler, daar moest ik mee leren leven. Hoe kijk je terug op je eerste halfjaar bij Ajax? „Ik wist dat ik meer kansen zou kTijgen dan alleen in het begin. Mijn opdracht was ervoor te zorgen dat Ajax mee zou blijven doen in de strijd om het kam pioenschap en daar had ik een goed gevoel bij. Ajax is een topclub, dat merkte ik op de eerste training al. De manier van voetballen was totaal anders dan bij Roda. Bij een andere club spelen, vergt altijd een aanpas sing. Maar er heerste een goede sfeer in de selectie en het geloof in de titel was groot. We straalden veel zelfver trouwen uit en dat is in de voetballerij belangrijk. Het ging eigenlijk redelijk vanzelf. De titel was natuurlijk het hoogtepunt van die periode. Voor mij was de wedstrijd tegen Roda J.C., waarin ik twee keer scoorde en als Aja- cied van de Wedstrijd werd gekozen, óók een persoonlijk hoogtepunt." Tijdens de zomerstop werd Grieken land Europees kampioen. Omdat bondscoach Rehhagel met een vaste ploeg werkte, kwam jij niet in aanmer king voor een selectie. Hoe heb je het succes van je landgenoten ervaren? „Ik ben na afloop van het seizoen direct op vakantie naar Griekenland gegaan. Eerst naar mijn ouders in Athene, daarna naar Kreta waar ik - samen met Nikos Machlas - vakantie heb gevierd. Ik heb op Kreta veel vrienden overgehouden aan de periode dat ik daar voetbalde. Natuurlijk heeft ieder een in Griekenland naar het EK geke ken. Voor het eerst stonden alle Grie ken achter het nationale team. In de normale situatie zijn er veel proble men tussen allerlei mensen van de diverse topclubs, iets dat doorwerkt tot in het nationale elftal, dat daardoor nooit populair bij het volk is. Maar nu wel. Griekenland werd Europees kam pioen en iedereen was zó trots en zó blij. Ongelooflijk en geweldig tegelijk. Ik had kaartjes voor de finale tegen Portugal, maar kon geen goede vlieg verbinding naar Lissabon vinden. De eindstrijd was op zondagavond en al op dinsdagochtend moest ik me bij Ajax melden voor de eerste training. Ik was bang om te laat te komen en heb de 1-0 overwinning dus in Athene gezien en gevierd. Het is het grootste straatfeest geworden, dat ik óóit heb meegemaakt." Je was nog maar nét terug in Amster dam, toen Zlatan Ibrahimovic werd verkocht. Jouw kansen om te spelen namen dus toe. „Het was voor mij de eerste keer dat ik een hele voorbereiding met Ajax mee maakte. Dat was heel belangrijk, omdat ik pas tóen de kans kreeg mijn medespelers écht goed te leren ken nen. Tijdens het Amsterdam Tourna ment werd ik buiten de selectie gehou den. Koeman zei me, dat ik derde keus was voor de spitspositie. Ik heb beloofd positief te blijven en gezegd het ver loop van het lange seizoen met ver trouwen af te wachten. Na drie duels werd Zlatan verkocht aan Juventus en ontstond een totaal andere situatie. De komst van Arouna Kone mislukte omdat hij niet door de medische keu ring kwam. Ik ken hem van Roda J.C. Arouna is eigenlijk een spits voor het 4-4-2 systeem. In zijn eerste zes maan den bij Roda J.C. speelden we 4-3-3 en opereerde hij voornamelijk op de linkerflank. Maar het bespelen van de zijkanten, was best moeilijk voor hem. Na afgelopen winter ging Roda 4-4-2 spelen en in dat systeem kwam en komt hij veel beter tot zijn recht." Het zag er naar uit dat jij, samen met Wesley Sonck, zou gaan strijden voor de nummer 9 positie. Dat is uiteinde lijk niet gelukt. Waarom? „Eerst kTeeg Wesley de kans, maar na een paar duels koos de trainer ervoor om Rafael van der Vaart in de spits te zetten. Ik vond het wel een beetje raar dat Rafael daar ging spelen, maar de trainer maakt de keuzes en hij behaalde er resultaat mee. En düs had hij gelijk. Daarna kwam Ajax in een mindere periode terecht, waarin we met kritiek werden overladen en slecht speelden. Na de uitnederlagen tegen PSV en Maccabi Tel-Aviv werd het Ajax teveel. Koeman heeft een aantal zaken veranderd en daardoor kwam ik weer in beeld. Dat was uit tegen Willem II. Sinds die wedstrijd presteren we goed. We spelen soms mooi voetbal, maken goals en vormen een hecht team op het veld. Daar gaat het om, dat wij een écht team zijn. Ajax heeft de beste selectie van Nederland, maar daar hebben we alleen iets aan, als we als team functioneren." Vlak voor de winterstop heb je je plaats opnieuw verloren, nu aan Ryan Babel. Weer een teleurstelling? „Ik accepteer wisselingen. Drie maan den lang speelde ik niet. Maar op de momenten dat er wel een beroep op me werd gedaan, wist ik precies wat ik moest doen. Ik heb altijd vertrouwen in mezelf, voel nóóit druk en ben me altijd bewust van m'n eigen kwalitei ten. Ik ben vooral belangrijk voor het team, omdat ik geen individualist ben, maar een teamspeler. Ryan Babel heeft de kwaliteit, snelheid en kan acties maken, die de Ajax-fans willen zien. Voor de toekomst van Ajax is hij moge lijk de spits die ze zoeken. Dit jaar gaat het al veel beteT met hem en volgend jaar staat hij er, dat weet ik zeker." Jou wordt een rol als mentor toebedeeld. Ben jij de 'pater familias' van Ajax? „Het is voor een traineT moeilijk een jong team als Ajax volledig onder con trole te houden. Jonge gasten reageren zich makkelijk af, zeker in een moeilijke periode. Terwijl ze dan juist moeten uitvoeren wat de trainer zegt. Accepta tie is belangrijk, zeker voor spelers die bij Ajax voetballen, een club waar iedereen altijd met kritiek te maken heeft. Sommige jonge gasten - zoals Wesley Sneijder - hebben een mindere periode doorgemaakt. Logisch, want ze zijn nog zo jong. Maar voor wie bij Ajax speelt, woTdt zoiets breed uitgemeten. Het is voor hem moeilijk om daarmee om te gaan. De media en de commer cie maken spelers als Wesley veel gro tere sterren, dan ze momenteel nog zijn. Wat ik dan tegen ze zeg? Ik pro- beeT ze op trainingen positief te bespe len. ledereen heeft een moment in z'n carrière, waarin-ie niet wint of slecht presteert. Het gaat er vooral om, de rust te bewaren. Van eigen kwaliteit uitgaan en het team vooruit helpen. Simpel spelen, is een uitstekend medi cijn als het even niet lekker loopt." Wat ben je liever: spits of een aardige mentor met routine? „De spits van Ajax moet altijd scoren en zo moet je me ook zien. Ik scoor ook regelmatig. In het 4-3-3 systeem met één diepe spits, sta ik bij Ajax vaak tus sen drie verdedigers. Dat is moeilijk. Ik ben geen aanvaller met een individuele actie en op dat soort momenten is de ruimte moeilijk te vinden. Maar ik ben een speler die z'n best voor het team doet en die ruimte kan creëren voor een medespeler. Ik hoef niet altijd de bal te hebben, ik zoek constant naaT de beste oplossing zodat we kunnen scoren. Het maakt me dan niet uit, wie hem maakt. Dat is de manier, waarop de mensen mij als voetballer moeten zien. Ik ben niet de aangewezen mentor van het team, maar zo is nu eenmaal mijn karkater. Ik ben een lieve jongen en zal me altijd ontfermen oveT medespelers. Als in de kleedkamer iemand er niet lekker bijzit, stap ik direct op hem af." Je contract loopt komende zomer af. Waar speelt Yannis Anastasiou vol gend seizoen? „Ik hoop dat Ajax na de winterstop tot het einde meedoet voor de titel. PSV en AZ moeten dan wel een mindere periode krijgen, terwijl wij geen steken mogen laten vallen. Alleen dan kunnen we toeslaan. En ook wil ik natuurlijk zover mogelijk komen in de UEFA Cup. Voot mij persoonlijk geldt dat ik over niet al te lange tijd zekerheid wil heb ben; ook ik heb een familie te onder houden. Ik heb nog geen aanbieding gehad, maar Ajax heeft wel een optie op mij en die moeten ze voor 31 maart lichten. Na de winterstop heb ik een gesprek met de technische mensen en dan zal ik wel te weten komen, wat de plannen van Ajax met mij zijn. Ik wil natuurlijk zo hoog mogelijk spe len en dat zou nog best bij Ajax kun nen zijn. Dat blijft een prachtige club, ook als ik er na de zomer niet meer zou spelen." De Griekse spits in duel met Saïdi van Feyenoord.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 13