'iZI at an is te vroeg weggegaan' Ajax-voorzitter John Jaakke beant r 'v [5 28 DECEMBER 2004 NUMMER 10 AJAX LIFE V John Jaakke geeft aan dat het bij Feyenoord-PSV3-3 is geworden. AMSTERDAM - John Jaakke is inmiddels anderhalfjaar in functie als voorzitter van AFC Ajax. In die periode maakte de preses alle kanten van de medaille mee. Genoeg reden om eens uitgebreid in te gaan op alle facetten die bij het dragen van een dergelijke prestigieuze titel om de hoek komen kijken. Enkele honderden Ajax-supporters stuurden de voorbije weken hun vraag naar de redactie van Ajax Life. In dit extra dikke nummer beantwoordt de Bussumer ze openhartig. Hoe bent u voorzitter van AFC Ajax geworden? (Niels Kempen (16), Pan- ningen) „Ik werd gebeld door Ed van Thijn, de oud-burgemeester van Amsterdam. Hij bleek in de selectiecommissie te zitten die een opvolger voor Michael van Praag zocht en wilde een afspraak maken. "Waarover?", vroeg ik.Toen ikhoorde dat het om het voorzitterschap van Ajax ging, viel jk bijna van mijn stoel." VTaagt u veel aan Michael van Praag, de vorige voorzitter van Ajax? (Paul Lavrijsen (18), Reusel) „We spreken elkaar nog regelmatig. Onlangs hebben we nog samen gelun cht. Hij zit in de Raad van Toezicht van de ECV en de KNVB, dus ook daar spreek ik hem geregeld. Michael gaf me als zijn opvolger alle ruimte. Zo ver scheen hij een jaar lang niet tijdens bijeenkomsten van de ledenraad en dat vond ik heel fideel van hem. Er zijn immers ook mensen die over hun graf heen willen regeren. Over bepaalde dingen vraag ik zijn mening, zoals bij voorbeeld over het ledenbeleid van Ajax. We zijn aan het kijken of dat mis schien moet veranderen. Ajax heeft 450 leden, maar misschien moeten we nog wel meeT mensen vragen om lid te worden; een aantal supporters bij voorbeeld. Dan heb ik het niet over dui zenden mensen, maar de trouwe sup porters. Als we de goede mensen met de juiste argumenten benaderen, zie ik niet in waarom dit niet breed gedra gen zou worden binnen de club. Begin volgend jaar komen we met een voor stel. Ik denk dat het goed is voor Ajax. De maatschappij verandert, Ajax ver andert, maar ons ledenbeleid is eigen lijk hetzelfde als 40 jaar geleden." Waarom bent u geschikt als voorzitteT van 'mijn club' Ajax? U speelde zelf nooit op het hoogste niveau en hebt weinig tot geen ervaring in de voet ballerij. (Jan-Pieter Hoogeveen (18) Fluitenberg). „Niet iedereen bij Ajax hoeft een oud voetballer te zijn. Het is goed dat er ook vanuit een niet voetbalkant naar de club wordt gekeken. Of ik dat nou doe of een andeT, dat maakt niet uit. Het kan verfrissend werken. Sommige din gen gaan zo, omdat ze al jaren op die manier gaan. Maar dat hoeft niet te betekenen, dat het altijd goed is." Wat betTeurt u het meest? Het vertTek van Zlatan IbTahimovic of het opstap pen van Louis van Gaal? (Yoeri Week hout (23), Amsterdam) „Beide. Ik had Zlatan graag voor Ajax behouden en dat geldt ook voor Louis van Gaal. Beide beslissingen waren niet goed voor Ajax. Maar goed, het kón gewoon niet anders. Ik had ook wel iets met Zlatan, vond het een mooie vent. Ik had nog Ajax-klompen voor hem meegenomen naar Turijn, maar kon hem die niet persoonlijk overhan digen. Als voorzitteT stond ik op een gegeven moment toch wat verder bij het 'verhaal Zlatan' vandaan. Wat Louis betreft, had ik misschien wel meer dingen kunnen doen waardoor hij bij Ajax was gebleven. Maar dan hadden we onszelf moeten afvragen "willen en kunnen we die dingen ook doen?". De situatie was wel heel moeilijk geworden als Ajax had gezegd "Louis blijft gewoon". Of we Ronald dan hadden moeten ontslaan? Ajax heeft geen pro bleem met Ronald, dus waarschijnlijk had hij dan zelf ontslag moeten nemen. Ik denk niet dat de extra gesprekken met Louis zouden hebben geholpen. Zijn vertTek was onafwendbaar. Hij had nog veel voor Ajax kunnen betekenen, maar op de één of andere manier wilde of kon hij dat niet. Misschien een combi natie van die twee factoren." Dat Zlatan niet voor de club behouden kon worden omdat hij zelf weg wilde, vind ik nog steeds erg VTeemd. WaaTom hield Ajax hem niet gewoon aan zijn contract, dat nog twee jaar doorliep? En als dat dan niet opging: waarom verkochten jullie hem dan niet in de winterstop? (Evert Baren- dregt (30), Utrecht) „Als een speler eenmaal iets in zijn hoofd heeft en er komen dergelijke bedragen 16 miljoen bruto) om de hoek kijken én zijn zaakwaarnemer heeft daar ook nog eens een belang bij, dan is het ongelooflijk moeilijk om zo'n jongen vast te houden. Er waren natuurlijk al wat spanningen binnen de groep. Denk bijvoorbeeld aan het incident rond Zweden-Nederland. Ver der bleek hij ook al een keer in Turijn te zijn geweest. Nou, haal zo'n jongen dan nog maar eens terug. We moesten dus proberen om van de nood een deugd te maken en de allerhoogste prijs zien binnen te slepen. Maxwell heeft het positief gestuurd, die wil nog een jaar bij Ajax blijven. Maar ook hij zal op den duur wel weg gaan. Zijn contract loopt af in 2006 en Ajax heeft natuurlijk ook een financieel belang bij een voortijdig vertrek. Zo bepaalt iedere speler dat voor zichzelf. Maar inderdaad, met een onwillige speler is het kwaad kersen eten. Persoonlijk denk ik dat Zlatan te vroeg is weggegaan." Seizoenkaarthouders kopen hun kaart op basis van de geselecteerde spelers. De laatste jaTen worden er echter belangrijke spelers verkocht op het laatste moment. Dat kunt u tegenover de kaarthouders toch niet maken? Realiseert u zich dat bij voortzetting van dit beleid het aantal seizoenkaart houders aanzienlijk kan teruglopen? (Theo Horsten (57) Nieuwegein) „Ajax is ook niet blij met die ontwikke ling. Ik kan me deze reactie goed voor stellen. Aan de andere kant, als een speler geblesseerd is of niet door de trainer wordt opgesteld, komt-ie ook niet in actie. Maar Ajax is nu eenmaal gebonden aan de internationale trans fertermijn en die loopt niet parallel met de verkoop van seizoenkaarten. Als we een vervanger voor Zlatan had den gehad, dan was deze commotie nooit ontstaan. Achteraf denk ik, dat we zijn verkoop beter naar onze sup porters hadden moeten communi ceren. Nu deden we dat alleen met een persbericht en weTden we in het defensief gedrongen. We moesten de laatste tijd steeds reageren op de kri tiek en traden pas later zelf naar bui ten. We moeten het communicatiebe leid naar de supporters dus nog maar eens bekijken. Maar goed, aan de andere kant krijgen de seizoenkaart houders er ook een speler bij als we die in de winterstop aantrekken." Als trouw supporter wil ik graag weten welke visie Ajax voor de komende jaren heeft ontwikkeld? We weten dat Louis van Gaal zijn ideeën had veTwooTd in een beleidsplan. Hoe wil Ajax aansluiting bij de Europese top bewerkstelligen? (Erik de Vries (45), Alkmaar) „Met het vertrek van Louis is niet tege lijk zijn beleidsplan vertrokken. Hij heeft het plan gemaakt, maar het is het beleid van Ajax. De dingen die daarin staan, willen we nog steeds. Dat bete kent dat we moeten uitgaan van de kracht van Ajax: onze jeugdopleiding. Daar moeten we ons meer op focussen. De kern moet onze eigen kweek zijn, versterkt met ervaren aankopen op bepaalde posities die voor de balans in het elftal zorgen. Ook in de kleedkamer hebben we meer 'mondige' spelers nodig. Dat beleid wordt nu uitgevoerd en dan is het nog steeds mogelijk om ver te komen in de Champions League. FC Porto won met - geloof ik - negen spelers uit de eigen kweek. Hun trainer destijds, José Mourinho, was niet voor niets een leerling van Louis van Gaal bij FC Barcelona." Als ik het niet eens ben met de werk wijze van mijn baas, dan bTeng ik dit niet direct naar buiten. Want het is immers een inteme aangelegenheid. Bij Ajax woTdt dit regelmatig overtre den. Denk bijvoorbeeld aan de kritiek van Ronald Koeman op Louis van Gaal. Deelt u mijn zienswijze in deze en heeft u besloten hieT iets aan te gaan doen? (Xiomara Luijckx (31), Den Haag) „Xiomara, je hebt gelijk. Een goede analyse. We hebben Ronald gevraagd dit voortaan niet meer te doen. Als hij wat te melden heeft, moet-ie dat intern doen, niet via de media. Louis heeft dat nooit gedaan en dat siert hem. Maar dat wil niet zeggen dat daarom Ronald zou moeten vertrek ken of Louis had moeten blijven. Dit staat los van zijn vertTek." Wat is uw relatie met de vaderlandse spoTtpeTS? (Niels de Vries (34) Leeuw arden) „Tot op heden mag ik niet klagen. Af en toe wordt er wel op de man gespeeld, maar daar lig ik niet wakker van. Henk Spaan noemde me de grootste ijdeltuit van de Nederlandse televisie. Ik ben ook wel eens de Jan Peter Balkenende van Ajax genoemd. Het zal allemaal wel. Ze zoeken het maar uit. Ik kan er eigenlijk wel om lachen. Maar als iemand uit mijn directe omgeving iets zegt, trek ik het me wel aan." Hoe denkt u over de nieuwe competi tie-opzet zoals de KNVB die voor ogen heeft? (Oene de Vegt (47), Amsterdam). „Ik denk dat het heel verfrissend kan weTken voor onze competitie. In de hockeywereld is het al veel langer zo en daar hebben ze er goede ervaringen mee opgedaan. We moeten maar eens kijken hoe het uitpakt. Het doel is niet alleen een aantrekkelijkere competi tie; Nederland moet - Europees gezien - ook sterker worden. Het plan is in ieder geval aangenomen. Misschien moeten we er hier en daar nog eens goed naar kijken, maar laten we het in ieder geval gewoon proberen." Gooien we de handdoek in de ring gezien het 'financiële geweld' van de buitenlandse grote clubs? Of ziet u mogelijkheden ooit nog een rol te kunnen spelen in de Champions League? (Edwin Michelson (35), Eind hoven) „Die zie ik zeker. We gooien de hand doek dan ook niet in de ring. Integen deel, zelfs! Ajax denkt hard na over de vraag hoe we onze inkomsten kunnen vergroten. Dat is nodig om Europees te concurreren. Eén manier - die eigenlijk los staat van Ajax - is de huidige 'ten der' met de televisierechten, al ver wacht ik niet, dat dit Ajax heel veel extra geld oplevert. We moeten ons niet spiegelen aan internationale clubs als Manchester United of Real Madrid. Maar Ajax mag best eens kij ken naar clubs als Olympique Lyon of Bayern München. Lyon heeft de dub bele begroting van Ajax, maar is inter nationaal natuurlijk geen aanspre kende club. We zijn dus aan het kijken of we aan het 'meTk Ajax' meer geld kunnen verdienen, zodat we dat weer in het voetbal kunnen stoppen." Waarom mag Ronald Koeman nog de aankopen doen? Het spel is on-Ajax en de resultaten zijn slecht, althans op de laatste weken na. Mag ik even uw geheugen opfrissen? Co Adriaanse is vooT mindeT ontslagen. (Edwin Hamers (40), Velsen-Zuid) „Dit is een misverstand. Ronald bepaalt de aankopen niet. Hij beslist

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 10