Ajax Life nummer 9 4 december 2004 e van Wesley Sonck uitgeschakeld voor het WK. vlak voor het sluiten van de transfermarkt - ver kocht werd aan Juventus. Nü zou de tijd van de Belg moeten aanbreken. Maar het liep allemaal anders. Vanaf het moment dat Wesley Sneijder tijdens de Johan Cruijff Schaal zijn 'fuck you' gebaar naar de bank maakte, was het onrustig in Amsterdam. De prestaties van het eerste team leden eronder en Ajax kwam in zwaar weer terecht. Rafael van der Vaart maakte in Enschede zijn ongenoegen publiekelijk duidelijk en een nationale rel was geboren. Voor Ronald Koeman hét teken om rigoureus in te grijpen. De oefen- meester zou vanaf dat moment van niemand meer iets pikken: de eerstvolgende die zich nog in het openbaar zou laten gaan, zou kunnen reke nen op passende maatregelen. Ondertussen bleef Koeman zoeken naar de juiste voorhoedeforma tie. De ene keer speelde Yannis Anastasiou, de andere keer Sonck. Opnieuw was de Belg dus niet zeker van een basisplaats en dat gegeven vrat aan hem. Ook zijn positie bij de Rode Duivels kwam 4;'ax - RBC Roosendaal. daardoor op de tocht te staan. Voor de WK-duels tegen Litouwen en Spanje dreigde hij niet aan de aftrap te verschijnen, zoals in de oefenwedstrijd tegen Noorwegen al gebeurde. Dat leidde in Bel gië tot een relletje, zo blijkt uit Het Nieuwsblad: "Bondscoach Aimé Anthuenis had gisterochtend al een berichtje van Wesley Sonck op zijn ant woordapparaat staan. "Ik ben helemaal niet boos zoals hieT en daar gesuggereerd wordt", sprak de Ajax-aanvaller op de voice mail. "Ik wil geen pole miek opstarten want apprecieer ten zeerste hoe wij samenwerken. Ik speel liever, maar eis hele maal geen plaats op." Einde bericht. Sonck: „Ik zou kunnen roepen dat ik moet spelen, maar als ik zag hoe sterk ze in de eerste helft zonder mij presteer den, moet ik gewoon. Ik kom echt wel met een andere mentaliteit naar de Rode Duivels. Ik ben er gewoon graag bij. De trainer moet geen schrik hebben dat ik een gevaar in de groep zal worden. Dit is een heel andere sfeer dan bij Ajax, waar het altijd zo gespannen is. Hier maak ik meer plezier. Daarom ga ik zeker geen bommetje gooien. Daar denk ik niet aan. Als ik straks op de bank moet zit ten, zal ik dat doen. Ik hoop te spelen en met io goals in 14 interlands onder Anthüenis heb ik sterke papieren. Maar de bondscoach beslist." UITBARSTING Al deze gebeurtenissen maakten van de gevoels mens Wesley Sonck een licht ontvlambaar projec tiel. Het wachten was op een uitbarsting van de mondige Belg. De eerste eruptie kwam, toen Sonck vanuit België liet weten grote vraagtekens bij het nut van een langer verblijf bij Ajax te zetten. Terug in Neder land riep Koeman hem ter verantwoording. Blijk baar een goed gesprek, want de trainer sprak zal vende woorden. „Sonck beheerst de onderdelen van een echte 'nummer negen' van Ajax mis schien minder, maar hij heeft wel andere goede eigenschappen", aldus de trainer. „Hij beschikt over veel scorend vermogen in het strafschopge bied, maar ook dat is weggevallen. Daarom is hij aan zichzelf gaan twijfelen. Er moet een moment komen waarop hij daarover heen is. Ik twijfel niet aan zijn geschiktheid voor Ajax." Eerste rel gesust! Op 16 oktober liep het opnieuw uit de klauwen; dit keer gierend! Koeman wisselde de spits na 60 minuten spelen tijdens de thuiswedstrijd tegen NEC. Ajax leidde met 1-0, maar werd overlopen op het middenveld. De niet sterk spelende Belg werd daarom vervangen door middenvelder Anthony Obodai. Sonck was het niet eens met die wissel en liet dat zicht- en hoorbaar merken. Koeman moest zich na afloop verantwoorden tegenover de pers en reageerde geïrriteerd: „Dit kan natuurlijk niet. Ik snap zijn teleurstelling, maar het was goed vooT de ploeg. Het middenveld werd overlopen en dat hij er dan uit moet, daar heb ik dan geen boodschap aan. Ik had even geen tijd om het uit voerig aan hem uit te leggen. Daar ga ik maar weer met hem over praten. Eigenlijk onbegrijpe lijk. We moeten er alles aan doen, om te leren om te gaan met moeilijke situaties. We hebben in de selectie geen elf spelers, maar veel meer. Als ze dat niet kunnen opbrengen, moeten ze maar op de deur kloppen en vertrekken." Zeven dagen later verscheen eT een totaal ander Ajax in Tilburg aan de start. Met een op liefst zeven plaatsen gewijzigd team nam Ajax het op tegen Willem II. Het was zo'n beetje de laatste kans voor Koeman het tij te keren. Voor Wesley Sonck was niet eens een plaatsje op de bank inge ruimd. Hij liet daarop zijn gezicht niet zien in Bra bant. Wel reageerde hij op het feit dat jiij, voor het eeTst in acht jaar, niet bij de selectie zat: „Koeman heeft gelijk. Ik aanvaard dat ik buiten de selectie ben gezet, al is het wel erg. Hij heeft me gezegd dat het louter een tactische wissel was om onze voorsprong vast te houden. Achteraf bleek het een goede zet en dus heeft de trainer gelijk. Mijn reac tie was heel emotioneel en in het heetst van de strijd. Het zal niet meeT gebeuren. Of ik vertrek bij Ajax? Dat heb ik nooit gezegd. We zien wel." ONTREDDERD De val van 'De hoop van de natie' doet pijn in Bel gië. Het land is ontredderd. Hun goaltjesdief bevindt zich in een serieuze dip. Dat de Neder landse media Sonck er flink van langs geeft, doet extra pijn. Het Parool concludeert: "De Belg kende meeT dan een jaar geleden een goede start, maar verdween al snel uit beeld toen Zlatan Ibrahimo- vic terugkwam van een blessure. Dit seizoen is de Zweed verkocht en krijgt Sonck vaak een basis plaats. Hij zou vertrouwen moeten hebben en meer moeten spelen om ritme te krijgen. Kansen om zich te bewijzen, waren er genoeg, maar Sonck heeft nog geen deuk in een pak boter geschopt. Ook in de wedstrijd tegen NEC speelde Sonck dra matisch. Zijn wissel was meeT dan terecht, maar de aanvaller kon het niet waarderen." Logische kritiek, maar het kan ook doorslaan. PeteT Wekking schrijft in zijn column: "Je hebt dus spitsen en je hebt Belgen. Bayern München wer velde enkele weken geleden met Roy Makaay, die in Duitsland 'Das Phantom' wordt genoemd van wege zijn talent om vanuit de totale duisternis het licht te scheppen. Ajax worstelde met Wesley Sonck, die thuis in België'Onzen Dikken'heet, van wege zijn postuur. Het talent van déze geestver schijning is nog steeds onduidelijk. Twee aanval lers, twee werelden. Eindstand: 4-0 vbor de boven wereld. Drie goals kwamen voort uit het wonder van de wreef. Sonck daarentegen stond een keer of zeven buitenspel. Natuurlijk was de Belg bij lange na niet alleen verantwoordelijk voor de enorme oorvijg die Ronald Koemans koorknaap jes kregen. Ajax had wel meer suffende spelers, die vooral demonstreerden dat ze het verdedigen allang niet meer beheersen. En natuurlijk was de Europese ontmaskering het rechtstreekse gevolg van het dommige aan- en verkoopbeleid van de laatste jaren. Maar ach arme, wat schrijnde het verschil tussen 'Das Phantom'en 'Onzen Dikken'." AD Sportwereld 'zoekt' Sonck zelfs, zo lijkt het. Naar aanleiding van de interland tegen Servië schrijft de krant: "Sonck was een spits die zondeT enige overtuiging speelde. In woord en gebaar acteerde hij binnen de lijnen, soms heel veronge lijkt, de grote meneer, maar zijn persoonlijke bij drage bleef voetballend beperkt tot een niveau dat op geen enkele manier strookte met zijn pseudo-vedette neigingen." Duidelijk geval van het op een rij zetten van een aantal vooroordelen. Sonck speelde inderdaad niet goed, maar werkte zich een slag in de rondte en misdroeg zich geenszins. Zijn bijdrage was zelfs positief. Alle commotie rondom Sonck verrast Bruno Govers niet: „Wat mij soms aan hem ergeTde - en dat heb ik hem ook persoonlijk verteld - is zijn gedrag richting zijn omgeving. Bij Genk maakte hij wegwerpgebaren naar zijn ploegmaats. Soms gebeurden er dingen, die gewoon niet konden. Vergoossen heeft toen moeten ingrij pen. De scène met Koeman tegen NEC deed me daaraan denken. Dat is niet alleen te verklaren uit het feit dat hij zo veeleisend is en - zoals hij zelf aan geeft - perfectie nastreeft. Op bepaalde momenten gaat zijn gedrag op de zenuwen van andere mensen weTken. Zeker bij Genk was dat het geval. Op den duur waren zijn ploeg genoten hem liever kwijt dan rijk. Het ziet er naar uit dat hij gefaald heeft bij Ajax. De spelwijze, de kansen die hij krijgt, alles wijst erop dat hij het niet haalt. Dat zal pijn doen bij hem. Hij koesterde hoge verwachtingen en dacht "ik ga het daar waarmaken". Het is best pijnlijk om dan tot de conclusie te moeten komen, dat het niet lukt. Hier in België heeft hij nog steeds veel krediet, doordat hij voor de nationale ploeg altijd goed heeft gespeeld. Ik weet zeker dat men hem met open armen zal ontvangen, bijvoorbeeld bij Club Brugge of Anderlecht. Hij is nog altijd, samen met Emile Mpenza, de beste spits van het land. Maar ik vrees dat hij voor de absolute top, en Ajax is dat, tekort komt." BERUSTING Na afloop van de oorwassing tegen Servië beschouwt Wesley Sonck zijn lot. Het regent nog steeds en de tem peratuurmeter lonkt met de nul-gra- denlijn. Op deze akelige novemberdag toont Sonck berusting: „Het gaf een lekker gevoel weer eens in de basis te staan. Het was een goed teken dat ik erbij zat, maar ik kan niet verbloemen dat ik wedstrijdritme mis. Het is alweer drie weken geleden dat ik voor het laatst in de basis begon. Bovendien word ik steeds voortijdig gewisseld. Alleen tegen PSV heb ik 90 minuten gespeeld. Dan kan ik wel heel goed trainen, ik mis toch wedstrijdritme. Het heeft natuurlijk ook te maken met zelfvertrouwen. Ik blijf in mezelf gelo ven. Maar ik kan niet onder stoelen of banken ste ken dat het niet loopt, zoals het de voorgaande jaren liep. Dat heeft veel te maken met de situatie bij de club." In zijn boek'Door Arm Vlaanderen'beschreef jour nalist Auguste De Winne, ruim honderd jaar gele den, Ninove als 'een gat van verdriet'. De huidige situatie van Wesley Sonck komt overeen met de trieste geschiedenis en de huidige, grauwe aan blik van het stadje. Schrijft Wesley Sonck het vol gende hoofdstuk voor het boek? „Ik denk niet dat ik er alles heb uitgehaald bij Ajax. Het blijft een speciale club. Ik denk dat ze voor de spitspositie een specifiek persoon nodig hebben. Ik heb begre pen dat ik niet dat type ben. Constant met de rug naar het doel spelen. Dat is niet 'mijn ding', dat heb ik inmiddels wel begrepen. Zoals ik aanvan kelijk samenspeelde met Zlatan - hij in de spits en ik komend van rechts - heb ik mijn beste wedstrij den gespeeld. Ik vind dat men dat niet zomaar mag vergeten. Maar ja, Ajax is een beetje een raar verhaal. Of ik er nog lang zal voetballen, weet ik niet. Als de situatie nog blijft voortduren, moet ik voor mezelf uitmaken wat ik wil. De wedstrijd tegen Servië bewijst, dat ik niet te lang op deze voet verder kan gaan. Als ik niet geselecteerd word voor de club, komt mijn positie bij de natio nale ploeg in het geding en dat wil ik niet. Mijn niveau is niet dat van vorig jaar. Ik mis wedstrijd ritme en zelfvertrouwen. Het gaat alleen maar bergafwaarts. Dus moet ik een lijn trekken. Tot hier en niet verder. Wanneer het zover is? Dat zul len we zien. Ik weet het nog niet. Na Feyenoord- thuis waren er een paaT spelers geblesseerd en ik hoopte weer bij de selectie van 18 te komen. Maar dat gebeurde niet. Ik blijf mijn best doen op de trainingen, waarvan ik er nog geen enkele heb gemist. Ze kunnen me niet verwijten dat ik geen inzet toon of zo. Het heeft heel veel te maken met vertrouwen. Op mij persoonlijk heeft het ook veel impact. Voetbal is mijn leven. Ik probeer mijn pro blemen gescheiden te houden van mijn privé- leven, maar dat lukt me niet. Ik neem het toch mee naar huis. Op de één of andere manier legt het druk op mijn leven, daar kom ik niet onderuit. Het valt me zwaar." De wereld staat op zijn kop voor Wesley Sonck.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9