Het verdriet van België 4 DECEMBER 2004 NUMMER 9 AjAX LIFE De moeilijke missie Wesley Sonck helpt doelman Jevric van Servië overeind. België verloor de WK-wedstrijd met 0-2 en is zo goed als uitgeschakeld 1 Belgen. Maar Ninove lijkt zich niet te interesseren voor voetbal. Het gaat niet goed met de nationale ploeg. En het gaat nog minder goed met 'hun' spits. Er is in anderhalfjaar tijd veel gebeurd. De gevolgen daarvan zijn onmiskenbaar. Sonck speelt tegen het voormalige Joegoslavië niet goed. Hij werkt en zwoegt, maar maakt nauwe lijks indruk. Zijn inbreng beperkt zich tot een kop balletje over en een valpartij in het strafschopge bied, zonder een penalty als het gewenste resul taat. Sonck opereert - net als alle andere Rode Duivels - zonder zelfvertrouwen. De spits heeft 24 balcontacten, waarvan 15 goede, voordat hij na 65 minuten speeltijd wordt vervangen. België speelt zeer pover en verliest volkomen verdiend met 0-2. Covers: „Het gaan en staan van Wesley Sonck bij Ajax, wordt in België op de voet gevolgd. Men was aanvankelijk zeer verbaasd dat het niet 'vlot' liep. Ajax is een speciaal team dat een specifiek sys teem hanteert, luidde de verklaring. Alleen voet ballers die gekneed zijn voor dat systeem, komen daarvoor in aanmerking. Dus, zo dacht men, was het in het begin een kwestie van acceptatie. Pas na enkele maanden drong het besef door dat Wesley het moeilijk had in Amsterdam. Ajax moest de springplank van zijn 'jump' naar de top worden, maar al bij de aanloop leek het mis te gaan. Men kan zeggen dat het systeem hem niet op het lijf geschreven is. Maar iemand als Zlatan Ibrahi- movic zal het altijd en overal goed doen. Waar hij ook in de spits speelt - bij Juventus of bij Barce lona - het systeem zal nóóit een obstakel zijn. Bij Wesley juist wel. De Belg bezit ook niet alle kwali teiten om volledig te renderen op de plek in de punt van de aanval. Zijn gestalte bijvoorbeeld, werkt niet mee. Een spits moet z'n lichaam goed kunnen gebruiken; zoals Ibrahimovic of Ruud van Nistelrooij dat kunnen. Dat zijn échte diepe spit sen. Het is ook een kwestie van centimeters." VASTE KLANT Tóch viel het eerste jaar van Sonck bij Ajax niet tegen. De aanvaller was aanvankelijk een vaste klant in de beginopstelling van Ronald Koeman. Zijn eerste competitiedoelpunt maakte hij op 13 september tegen RKC Waalwijk en zijn hoogte punt volgde een halve maand later. In de Cham pions League versloeg Ajax op 1 oktober Club Brugge met 2-0. Uitgerekend tegen zijn landge noten nam Sonck beide treffers voor zijn Teke ning; doelpunten die hij gepast vierde met de van hem bekende salto. Gedurende het seizoen tra den echter de eerste scheurtjes op. In het veld maakte Sonck zich - in woord en gebaar - niet altijd geliefd. Koeman wist niet precies voot welke positie de Belg in aanmerking kwam, omdat Zla tan Ibrahimovic zijn eerste keus als centrale spits was. Mede door een blessure van Ibrahimovic speelde Sonck, die het moeilijk had met het geschuif rondom hem, uiteindelijk toch 2.313 minuten voor Ajax, zelfs 229 meer dan de Zweed. Daarmee kwam hij op de achtste plaats van spe lers met de meeste speelminuten in het afgelo pen seizoen. En 12 doelpunten in 32 duels was evenmin een slechte productie. Bij Ajax is het een gouden regel dat een aankoop een jaar de tijd krijgt om te wennen. Pas daarna moet hij er'staan'. Dus waren alle ogen dit seizoen op Sonck gericht, zeker toen Zlatan Ibrahimovic - Sonck met zijn kostbaarste bezit op de tribune tijdens Ajax -1 AMSTERDAM/BRUSSEL - Wesley Sonck is een grootheid in eigen land. Desondanks hangt de Amsterdamse missie van de Belg aan een zijden draadje. Waar ging het fout voor de gewezen goaltjesdief, die amper anderhalfjaar geleden met veel tromgeroffel werd binnengehaald? Door Arnout VeTzijl Op 23 november 2002 evenaarde Wesley Sonck een uniek naoorlogs Belgisch record. Hij maakte in de competitiewedstrijd tegen KV Mechelen liefst zes goals. Drie maal eerder lukte het een speler uit de Belgische Eerste Klasse om zo vaak in één duel te scoren. Sonck loodste zijn ploeg Racing Genk naar een 9-0 overwinning. "Elke bal tussen de palen was raak", kraaide hij na afloop. Voor rust doelpuntte hij drie maal in zeven minu ten. Sonck was op dat moment 'hot'. De doelpuntenregen zorgde er uiteindelijk niet voor, dat regerend kampioen Genk haar landstitel kon prolongeren. Dat had ook te maken met het feit dat Genk in het najaar van 2002 in de Cham pions League speelde. Zoveel nieuwe indrukken opdoen én spelen tegen een topploeg als Real Madrid, kost nou eenmaal punten in de competi tie. Genk finishte in 2003 uiteindelijk op de zesde plaats, met 24 punten achterstand op de nieuwe kampioen Club Brugge. Wesley Sonck Werd met 22 competitiedoelpunten wél topscorer van België en verdiende een droomtransfer: naar Ajax! Het voetballeven van Wesley Sonck nam een seri euze wending toen hij op 17-jarige leeftijd voor RWDM ging voetballen. In zijn tweede jaar bij de degradatiekandidaat, speelde hij 33 wedstrijden. De jonge aanvaller maakte naam door 11 treffers te produceren en wekte de interesse op van een aantal andere clubs. Germinal Ekeren was het meest attent en nam de spits over van de Brus selse club. Sonck speelde vervolgens twee seizoe nen in de Vlaamse havenstad - het laatste jaaT bij fusieclub GBA - alvorens in de zomer van 2000 bij Racing Genk te tekenen. Daar, in de Belgische industriestad nabij Limburg, kwam hij uiteinde lijk tot volledige wasdom. In drie jaar tijd ont plooide hij zich tot de beste voetballer van België. In 2002 schoot hij de ploeg, getraind door de Nederlander Sef Vergoossen, hoogstpersoonlijk naar het kampioenschap. Met een grote meerder heid aan stemmen werd hij gekozen tot 'Belgisch voetballer van het jaar'. Bruno Govers maakte de ontwikkeling van Sonck van nabij mee. De journalist van Sport Magazine zag hem debuteren bij RWDM en was er getuige van hoe Sonck zich ontwikkelde tot een nationale ster. „Ik heb Wesley van dichtbij meegemaakt. Al helemaal in het begin, bij RWDM. Daarna heb ik hem ook gevolgd bij RC Genk. Er is altijd een goede samenwerking tussen ons geweest. Wesley is een Ibrahimovic en Sonck in betere tijden. ANDERHALF JAAR AJACIED De regen slaat met grote hoeveelhe den tegen het verweerde asfaltbeton. November is ook in België niet de maand voor de buitenlevers. Ninove maakt een uitgestorven indruk. Oude industriehallen en een torenhoge schoorsteen verwijzen naar een grauw en hard verleden, toen de textielindus trie de inwoners nog in een klem mende wurggreep hield. Het is slechts weinigen gegeven zich aan deze inspi ratieloze omgeving te ontworstelen. Wesley Sonck lukte dat wél. Deze avond mag het 'kind van de stad' weer eens schitteren voor het vaderland. België speelt de belangrijke WK-kwali- ficatiewedstrijd tegen Servië en Mon tenegro. Het is alles of niets voor de vlotte jongen en een journalist kan voot een goed verhaal altijd bij hem terecht. Hij kan met z'n voe ten, maar ook met zijn tong spreken. Wesley is iemand die altijd iets zinnigs heeft te melden. Hij heeft een goede kijk op gebeurtenissen." JUIST MOMENT „De opkomst van Sonck in België kwam op het juiste moment. De nationale ploeg kende proble men voorin. We waren op zoek naaT een oplos sing. En dat was hij. In 14 wedstrijden maakte hij 10 goals. Op het moment dat hij nodig was, stond hij er. Wesley heeft duidelijk kwaliteiten als goal- g etter." Die kwaliteiten waren de internationale scouts niet ontgaan. In de zomer van 2003 mengden onder meer Lazio Roma, Glasgow Rangers en Bay- em München zich in de strijd om de handteke ning van Sonck. Maar uiteindelijk ging Ajax er met de handtekening van de Belg vandoor. De club betaalde naar verluidt een transfersom van rond de vijf miljoen euro. Het vertrouwen in de aanvalleT, die een contract tekende voor vijfjaar, was in Amsterdam dan ook groot. In de Nederlandse media werd de transfer breed uitgemeten. Het NRC Handelsblad dook in de roots van Wesley Sonck, die geboren en getogen is in de arme industriestad Ninove."Van deze stoute stad, met zijn verleden van sociale strijd en wee moedig vertier, is Wesley Sonck een typische zoon. Met 'rooie roots'. Zijn overgrootvader droeg fier de vlag van de socialistische fanfare. Zijn grootvader en grootmoeder waren vakbondsafgevaardigden. Zijn ouders baatten gedurende jaTen een arbei derscafé uit en stemden van oudsher"op de socia listen!". Het Parool noteerde: "Wesley Sonck heeft zich in twee jaar tijd in Genk ontwikkeld van een voet baller met potentie tot een onomstreden interna tional." Genk-voorzitter Vaessen zegt in dezelfde krant: "Sonck is gedreven, ernstig en planmatig met zijn carrière bezig. Elke dag legt hij de lat voor zichzelf hoger en dat verwacht hij ook van zijn ploeggenoten. Vooral de laatste twee jaar maakt hij een geweldige ontwikkeling door. Het is zijn wens om sportief en financieel een stap vooruit te maken." „Er is door iedereen zeer positief gereageerd op de overgang van Sonck naar Ajax", herinnert Govers zich. „Hij was op dat moment de beste Belgische speler; iemand die een erg mooie transfer maakte, naar een club die in ons land zeer tot de verbeelding spreekt. De verwachtingen waren hoog gespannen. Zowel in België, als bij de speler zelf. Wesley voelde echt dat hij alles had gewonnen en meege maakt in België. Toen hij met RC Genk Champions League speelde, merkte hij pas hoe groot het verschil was tussen de landelijke en de Europese top. Hij wilde zijh kans wagen bij een club die het op dat gebied goed deed. Het was tijd voor een stapje hoger. Ajax was dat in zijn ogen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8