t Traditionele Ajax-excursie wordt steeds populairder bij SVA-districten 13 NOVEMBER 2004 NUMMER 8 AjAX LIFE dag gaat vec AMSTERDAM - De herfstvakantie is aan de Ajax-spelers niet onopgemerkt voorbij gegaan. Bijna 8oo fans uit de SVA-districten Noord, Zuidoost en Zuidwest gebruikten de schoolva kantie voor een onvergetelijk uitstapje naar AFC Ajax. Het gevolg: lange handtekeningenses sies, jeugdige en fanatiek meelevende supporters tijdens de training, uitgebreide fotoshoots, snel in de hand gedrukte pasfoto's van gillende tienermeisjes en zelfs opdringerige ouders, die eveneens een handtekening hopen te bemachtigen. „Gaan de kinderen hier nooit naar school of zo?", grapte Wesley Sonck niet voor niets. Door Sandet Zeldemijk Donderdagochtend, supportershome 10.15 uur. Op het stille en verlaten VIP-dek parkeren de spe lers hun sponsorauto, na een gezellig avondje teambuilding (kookcursus!). Een kleine 200 meter verder is het echter - zeker voor dit vroege tijdstip - gigantisch druk. Vijf bussen uit district Zuidoost (Brabant en Limburg) parkeren achter het sup portershome. Zodra de deuren geopend zijn, ont staat er direct een run op het toilet. In de met Ajax-leuzen bekladde ruimte zoeken de kinderen, al dan niet aan de hand van een ouder, een weg die tot lichamelijke opluchting moet leiden. De praatgrage Brabander wil bij deze nog wel iets kwijt over Louis van Gaal. „Ik vind het zielig dat hij weg moest." Daan: „Ja, maar hij dacht meteen wel even alles te gaan winnen." Terwijl iedereen rustig wacht op het inleidende praatje van de organisatie, rennen er een paar kleine mannetjes in zwartgele trainingspakken door het home. De voetballertjes van WHV Fi zijn voor het eerst in Amsterdam en dat geeft uiter aard een enorme adrenalinestoot. De iets oudere jeugd is ook wel wat nerveus, maar verschuilt zich achter een nieuw nummer van Ajax Life. Na een lange busrit snuiven de Ajax-kids het laatste voetbalnieuws op uit Ajax Life en introduceren ze meteen de eerste leestafel in het supportershome. de rondleidingen. Bij de deur van het supporters home krijgt iedereen een handtekeningenboekje. „Het is ongelooflijk", zegt Biersteker. „We hadden nog wel vier bussen kunnen vullen. Die mensen krijgen nu als eerste een plekje bij het volgende bezoek aan Ajax. leder jaar verdubbelt het aantal deelnemers. Vorig seizoen gingen we met 130 per sonen, nu zijn dat er 284." SIGAAR Aan de bar van het supportershome zit Ger Raam- akers te genieten van een dikke sigaar. De 74- jarige Beeker is vandaag met zijn kleinzoop Scot (8) naar Amsterdam gekomen. Opa Raamakers gaat geregeld naar thuiswedstrijden van Fortuna Sittard en Roda J.C., maar is verliefd op Ajax. „Mijn jongste zus is getrouwd met de schoonvader van Jan Wouters", klinkt zijn Ajax-link ietwat vaag. Men kan dus ook zeggen dat Raamakers'jongste zus de schoonmoeder van de voormalige Ajax- trainer is. „Toen Jan hier nog traineT was, gingen we vaak kijken als hij kaartjes had geregeld." Eenmaal in de ArenA wordt de kolossale groep gesplitst. Gmep 1 en 2 gaan eerst naar het Ajax Museum. Als men de trap oploopt, vallen de ogen direct op de eregalerij van Ajacieden die het tot in Oranje schopten. „Kijk, Ruud Geels. Dat was nog eens een goede kopper", zegt een vader tegen zijn zoontje. Verder hieTbij alvast het antwoord op een leuke quizvraag. 'Noem de laatste zes Ajacieden die debuteerden in het Nederlands elftal'. Het antwoord: Rafael van der Vaart - Andy van der Meyde-Wesley Sneijder-Johnnie Heitinga - Nigel de Jong en, voorlopig als laatste, Maarten Stekelenburg. Iets verder, net vooTbij de Ajax-bioscoop, staat de vitrine met alle gewonnen Europese- en mon diale bekers; het kloppend hart van het museum. Ouders fotograferen hun kind voor de prijzen- kast. De cameraflitsen weerspiegelen in de glazen vitrine. Het onweert in het museum. Achter in een hoek van Ajax' archiefhuis gebeurt ongeveer het zelfde bij het eerbetoon aan Marco van Basten. Na het museum gaat men naar de tweede ring van het immense stadion. „Bereid je maar voor op een fikse wandeling, zegt de rondleidster tegen de kinderen. Terwijl de supporters een kleine tien minuten later plaatsnemen op de tribune, krijgen ze enkele leuke wetenswaardigheden te horen over het stadion. Zo zijn er per jaar 70 evenemen ten in de multifunctionele voetbaltempel.Ter ver gelijking: PSV heeft er maar 30. Of deze: momen teel wordt het veld bedekt door de 40ste grasmat sinds men in de ArenA begon met voetballen (1996, red.). Verder heeft de ArenA een grotere capaciteit dan De Kuip. „Niet zo heel veel, maar het gaat om het principe", aldus de rondleidster. Als de groep zich via de perskamer naar het trai ningsveld begeeft, zegt de ene vader tegen de andere: „Ik hoop dat de spelers de tijd nemen voor het uitdelen van handtekeningen. Het is zo druk." Niet veel later loopt de groep Maxwell tegen het Vlakbij de toiletten staan twee race-automaten. Daan Bontjer (11) en Stijn van Zuilichem (11) uit Bladel kijken hun ogen uit in het met Ajax-spul- len versierde supportershome. Beide 'heren' zijn echteT niet voot het eerst in Amsterdam. Zo bekeek Daan enkele seizoenen geleden de wed- Marjan Gijsbers is de leidster van WHV F1, de meest energieke groep van vandaag. Wat wil je, de afkorting staat immers voor 'Wij Houden Vol'. De 38-jarige Loosbroekse verwacht veel van de dag. „Ik zag de oproep op de site van de SVA en het leek me leuk voor ons team. Het is nu al heel gezellig en ik De trotse Ajacieden Daan Bontjer en Stijn van Zuilichem tonen hun Ajax-tenue in het supportershome. strijd Ajax-Manchester United tijdens het Tourna ment en zag Stijn zijn favoriete speler Johnny Hei tinga van nabij terugkeren in de basis tijdens Ajax-FC Volendam. „Mijn vader heeft dit gere geld. Ik had een advertentie gelezen en belde Daan; die wilde ook mee. Ik verheug me het meest op de training en op de rondleiding", aldus Stijn. denk dat de kinderen het groots zullen vinden. Het stadion kennen ze alleen maar van de televisie. Net zoals de spelers. Ze kunnen het nu met eigen ogen bekijken. Dit gaat veel indruk maken." Nadat organisator Gerrit Biersteker in zijn toe spraakje de dagindeling heeft uitgelegd, maakt iedereen zich op om naaT de ArenA te gaan voor lijf en keeperstrainer Wil Coort. De eerste handte keningen van deze dag worden zo toch maar mooi gescoord. ERECIRKEL Nadat de spelers zich het zweet uit het lijf hebben getraind, gaan de jeugdige fans op een strate gisch plekje staan om handtekeningen te bemachtigen. Dat die positie voor iedereen anders is, maakt natuurlijk niet uit. De één dn'ngt zich naar voren om de spelers meteen een schrift onder de neus te wrijven, de ander neemt wat meer risico en wacht de spelers op het laatste moment op bij de deur van de ArenA. Het meren deel van de groep voTmt echter een erecirkel in het middenstuk. Sommige jongentjes hebben nog een ander tTucje. Ze staan op de reling bij de gracht rondom het trainingsveld en schreeuwen naar vriendjes de namen van de spelers, die van Een gebruikelijk tafereel in de schoolvakanties. De mannen uit het gezin bezoeken de Ajax-training. Aangezien het uitzicht door de hekken enigszins beperkt wordt, gaan de kleine Godenzonen op de schouders van papa. de loopbrug aflopen. Zo probeert iedereen zijn of haaT handtekeningenboekje vol te krijgen. Hoe wel de spelers veel tijd maken voor een krabbeltje, slagen daar maar weinig supportertjes in om ze ook allemaal te bemachtigen." Aan het eind van de dag - de bussen rijden om half vijf weer richting het zuiden des lands - is de organisatie erg tevreden over het vierde bezoek aan Amsterdam. „We hebben weinig klachten gekregen. We moesten even wat schuiven met de rondleiding en het eten in het supportershome omdat de Ajax-selectie later trainde dan ver wacht, maar we zijn zeer tevreden. Het gaat op In het Ajax-museum dromen de kleine Ajacieden weg bij de schitterende Europa Cup-bokalen. Hun eigen gezicht weerspiegelt in de zilveren 'Cup met de Grote Oren'.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8