Jong Ajax koploper Hoe is het met...Günther de Haan? Grote veranderingen Mijlpaal Van der Vaart sh0P 10% korting de BOUD'S INN ajax- Gehele Adidas Ajax uit-en thuiscollectie I.-M AJAX leden Ajax Life nummer 8 13 november 2004 T 1 Levering door heel Nederland nterp°h- Julien Escudé stond eindelijk weer eens aan de aftrap. Dat was lang geleden, veel te lang volgens de Fransman zelf: „Ik hoop dat hiermee een einde is gekomen aan een moeilijke periode. Voor het eeTSt in mijn loopbaan ben ik op de bank gezet; dat was me nog nooit oveTko- men. Ik heb veel steun van vrienden en familie gehad. Maar ja, het hoort erbij, ook al begreep ik het niet. Koe man heeft me nooit uitgelegd waarom. Hij zei alleen dat ik vertrouwen moest houden en hard moest blijven trainen en dat heb ik gedaan. Het is ook moeilijk voor een trainer om uit te leggen aan een speler, waarom die er niet in staat. Vandaag heb ik gedaan wat ik moest doen. We hebben gewonnen en daaT gaat het om. Het belang van Ajax gaat boven alles, maar ik ben blij dat ik weer speel. Ik heb veel geleerd van de afgelopen twee maanden." Heel belangrijk voot Ajax is ook de terugkeer van Tomas Galasek. De Tsjech vierde 20 minuten voortijd zijn rentree in de hoofdmacht. Met het oog op de Klassieker tegen Feyenoord, moest hij zoveel mogelijk speelminuten maken. Koeman: „Tomas hebben we heel erg gemist en ik ben dan ook blij dat hij eT weer bij is. We hebben geen risico genomen met hem. Hij moest eerst helemaal her steld zijn. Een hele wedstrijd spelen kon hij nog niet aan." Doelman Hans Vonk speelde zijn tweede officiële duel in de hoofdmacht. Tegen PSV verving hij de geblesseerd uitgevallen Lobont.Tegen Willem II startte hij zelfs in de basis, ten faveure van de gepasseerde Stekelenburg: „Ik hoorde op zaterdag dat ik zou starten. Dat kwam als een grote verrassing, want laten we eerlijk zijn. Als het goed zou gaan met Ajax, was dit nóóit gebeurd. Mijn taak was om rust uit te stralen en leiding te geven aan de achterhoede. Dat is tegen Willem II goed gegaan. Ik heb natuurlijk Tedelijk wat meegemaakt gedurende mijn loopbaan: 14 jaaT Eredivisie en - als international van Zuid-Afrika - twee WK's. De dmk bij Ajax ligt hoog, vooral van buitenaf. Maar daar kan ik wel mee omgaan." Vonk keepte inderdaad nagenoeg foutloos tegen Willem II. Trainer Ronald Koeman toont zich de laatste dagen een geteTgd man: „Voetbal is het enige dat voor ze moet tel len. De spelers moeten zich ondergeschikt maken aan het elftal en alleen aan voetbal denken. Er zijn nu veel teleurgestelde spelers, die vandaag niet in actie komen. Daar heb ik begrip voor. Maar met hun wijze van accep tatie, heb ik wel eens moeite. Ik ben van een andeTe tijd. Ik ben opgegroeid in een situatie waarin een speleT alles moet ondergaan en een ploeg het met z'n allen moet doen. Een speler loopt nu eenmaal klappen op in zijn loopbaan, daaT moet hij mee om kunnen gaan. Ik werk op een bepaalde manier. Soms geef ik uitleg bij keuzes, maar soms ook niet. Wat ik nu ga doen, is het elftal 'gewoon'neerzetten. Er is voldoende gesproken, ik heb van alles geprobeerd. De oplossing ligt op het veld. Johan Cmijff heeft mij ook wel eens op de bank gezet. Anderhalf uur voor de wedstrijd zag ik op het boTd het magneetje met nummer 4 rochtshalf staan. Ik dacht bij mezelf "dat zal ik wel niet zijn". Hij deed het gewoon, zonder uitleg te geven. Terwijl we in Barcelona naast elkaar woonden." Van der Vaart maakt zijn 50ste treffer in de Eredivisie. AMSTERDAM - Rafael van der Vaart maakte tegen NEC (met rechts!) zijn vijftigste goal in de Eredivisie. De Ajacied is daarmee de op vier na jongste speler die dat aantal heeft bereikt. De top vijf van deze ranglijst bestaat uit louter Ajacieden. Van der Vaart was 21 jaar, acht maanden en twintig dagen oud toen hij tegen NEC voor de 50ste maal scoorde. jongste spelers die vijftig goals maakten in 1 de laatste 25 jaar J M D Speler Datum WedstTijd Uitslag 19 9 16 Wim Kieft 28 Aug 1982 Haarlem-Ajax 0-2 20 4 3 Marco van Basten 03 Maaig85 Excelsior-Ajax 0-1 20 10 29 Gerald Vanenburg 03 Feb 1985 MVV-Ajax 1-3 21 8 20 Rafael van der Vaart 31 Okt 2004 Ajax-NEC 1-0 21 11 21 Dennis Bergkamp 01 Mei 1991 Ajax-Eortuna Sittard 2-0 22 0 5 Jan Vennegoor of Hesselink 12 Nov 2000 FC Twente-NAC 4-0 22 0 29 Arnold Bruggink 22 Aug 1999 Vitesse-PSV 1-6 22 3 23 John Bosman 24 Mei 1987 FC Den Bosch-Ajax 1-4 22 6 1 Ronald Koeman 22 Sep 1985 Ajax-Roda JC 6-0 22 8 24 Jon Dahl Tomasson 23 Mei 1999 Feyenoord-Vitesse 12-1 AMSTERDAM - Jong Ajax is het nieuwe seizoen goed begonnen. Hoewel de ploeg van John van den Brom en Fred Crim de eerste drie thuisduels achter gesloten deuren speelde vanwege de wanordelijkheden op De Toekomst tegen Jong Feyenoord, staan de Amsterdammers op de eerste plaats met twee punten voorsprong op titelconcurrent Feyenoord. John O'Brien werkte een verdienstelijke rentree af, tot hij in de slotfase opnieuw geblesseerd moest uitvallen. Na de laatste uitwedstrijd in de Hofstad (1-2 winst op ADO) was Van den Brom zeer tevreden over het vertoonde spel. De Argentijnse aanvaller Gaston Sangoy nam beide treffers voor zijn rekening in een wedstrijd, waarin de Amsterdammers een AMSTERDAM - Cünther de Haan (59) zag Johan Cruijff van zeer nabij groot worden bij Ajax. Tegenwoordig is hij nog vaak op het jeugdcomplex De Toekomst te vinden, omdat zijn zoon Dennis daar de Fi traint. Zelf kwam hij als middenvelder tussen 1964 en 1967 niet verder dan vijf officiële duels. „Staat dat in de boeken? Het zijn er absoluut meer!" Door SandeT Zeldenrijk Johan Cruijff debuteerde op 15 november 1964 in de uitwedstrijd tegen GVAV. Een week later trad GüntheT de Haan (van 21 december 1944) toe tot het eregilde van spelers die hun opwach ting maakten in het eerste elftal. De rechtshalf begon in de basis tegen PSV. „Een beladen wed strijd, want Ajax had de punten dat seizoen hard nodig. We streden tegen degradatie en wonnen in De Meer met 5-0." Ajax eindigde dat seizoen op een 13de positie. De Haan kwam niet verder dan twee officiële duels. „Ik was altijd de 12de, 13de man en had jongens als Keizer, Swart, Suurbier en Muller voor me. Bovendien brak Johan dat jaar door. We hadden samen de hele jeugdopleiding doorlopen. Hij was echt een onderdeurtje, maar kon tegelijker tijd zóveel met een bal. Het verhaal gaat dat hij zelfs een biljarter stond uit te leggen hoe hij een bal moest raken. Echt een geweldenaar." In totaal speelde de middenvelder - volgens de cijfers uit het Ajax-jaartioek - vier competitiedu els en één bekerwedstrijd in Ajax 1. In het seizoen 1967/1968 mocht hij als invaller mee naar Madrid. „Het absolute hoogtepunt van mijn loopbaan", aldus De Haan. Een week na mijn debuut speelde ik mee in de legendarische uitwedstrijd tegen Feyenoord (9-4 verlies, red.). Maar dat zie ik eerder als een dieptepunt. Net zoals het feit dat ik op een gegeven moment weg moest." De Haan vertrok naar HFC Haarlem waar hij acht seizoenen zou spelen. Daarna voetbalde hij nog twee jaar bij het Amsterdamse OSV, alvorens hij het trainersvak instapte. Hij stond voor de groep bij Fortius, Amstelland, Ajax en traint nu de B- selectie van Fortuna/ Wormerveer. „Bij Ajax heb ik Clarence Seedorf en Patrick Kluivert nog getraind. De band met Ajax is er nog steeds. Mijn zoon Dennis traint de Fi en ik ga iedeT weekend kijken. Verder werk ik tegenwoordig op de beurs; in de verzekeringen." gretige indruk maakten. Dat was een week eerder tegen de reserves van FC Volendam wel anders. Ajax speelde mat en had grote moeite om door het defensieve countersysteem van de wijdbroe- ken te komen. De degradatiekandidaat hield uit eindelijk een punt over aan het laatste duel in een lege ArenA en Jong Ajax had daarover niets te kla gen, want de gasten misten vlak voor tijd nog een strafschop. Van den Brom: „Die wedstrijd was een lesje voor ons. Als we niet scherp zijn, win je ook niet. Zelfs van ploegen die laaggeklasseerd staan. De wed strijd tegen FC Volendam was de slechtste van dit seizoen. We speelden slap en ongeconcentreerd, ledereen was met zichzelf aan het vechten. Uit tegen ADO Den Haag speelden de jongens met veel beleving. De 2-1 uitslag doet vermoeden dat het moeizaam was, maar dat was het beslist niet. We hadden vaker moeten scoren. ADO had niets in te brengen." (bij het ter perse gaan van deze Ajax Life was de uitslag van het duel tegen Jong Heerenveen nog onbekend, red.) Programma Jong Ajax 22-11-2004 Jong RKC (uit) 29-11-2004 Jong NAC (thuis) 06-12-2004 Jong FC Utrecht (uit) 13-12-2004 Jong F'noord (thuis) Trots poseren de talenten van Ajax Ai in 1963 voorafgaand aan een wedstrijd op het jeugdtoernooi van Feyenoord. Cünther de Haan staat vierde van links, naast Barry Hulshoff. Uiterst rechts staat Ajax'huidig algemeen directeur Arie van Eijden. Gehurkt herkennen we Wim Suurbier (uiterst links) en een piepjonge Johan Cruijff (derde van rechts). Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl TILBURG - Het elftal waarmee Ajax Willem II versloeg, verschilde op maar liefst zes posities van het team dat in Tel Aviv aan de schandpaal werd genageld. De drastische maatregelen van Ronald Koe man betekenden gezichtsverlies voor de één (Sneijder, De Jong), maar ook opluchting voor een ander. Doot Arnout VeTzijl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 3