'Ajax Feyenoord is altijd beladen' Ruud Krol over de impact van de enige echte klassieker tijd was er iang niet zoveel televisieaandacht voor het voetbal als tegenwoordig. Maar als Ajax-Feye- noord op het programma stond, kwamen de Ajax - FeyenooTd vorig seizoen Zondag 30 november 2003, Amsterdam ArenA Ajax - FeyenooTd 2-0 (2-0) 4. Van der Vaart i-o,ii.Van der Vaart 2-0 Scheidsrechter: Bossen Ceel: Swerts, Schreuder (Feyenoord) Ajax: Lobont, Grygera, FHeitinga, Escudé, Maxwell, De Jong, Galasek, Sneijder, Sonck (62. lbrahimovic),Van der Vaart (83.Yakubu),Mitea (69. Soetaers) Feyenoord: Lodewijks, Swerts, Van Wonderen, Paauwe, Snoijl, Ono (39. Song), Schreuder, Van Persie (75. Smolarek), Lurling (68. Kalou), Kuijt, Buffel houden. Feyenoord liep uit naar een 1-3 voor sprong. In de tweede helft gingen we 'fanatieker' van start. Zij moesten niet veel later tegen Celtic in de finale van de Europa Cup voor Landskam pioenen. Daar wilden we van profiteren en dat lukte. We kwamen terug tot 3-3. Ik herinner me nog een duelletje tussen Piet Keizer en Feye- noord-doelman Eddy Treytel. Een heel gekke goal. Na een hoge bal volgde een scrimmage, waarna de bal heel langzaam over de lijn hobbelde." Met de puntendeling kreeg Ajax wat het voor ogen had: „We mochten niet verliezen en behielden dankzij dit resultaat onze voorsprong. De spor tieve rivaliteit was hevig. Feyenoord zou dat jaar de Europa Cup winnen en wij wilden laten zien dat we beter waren." Omdat Treytel in deze wed strijd twee keer blunderde, passeerde Feyenoord- trainer FHappel de keeper voor de finale van de Europa Cup. TRADITIE Voetbal wordt gezien als een representatieve afspiegeling van de maatschappij en is dus aan verandering onderhevig. Maar Ajax-Feyenoord zal altijd het beladen affiche van weleer blijven. Ook al ziet de samenleving er tegenwoordig totaal anders uit dan 30 jaar geleden. De selectie van Ajax herbergt nauwelijks meer echte Amster dammers en beide elftallen spelen met veel bui tenlanders. Kennen die de antecedenten van De Klassieker nog wel? Krol: „Ja, de spelers beseffen waar het om gaat. Dit is nog steeds dé wedstrijd in Nederland. De nieuwelingen praten we wel even bij, maar de meeste spelers zitten hier alweer een tijd. Die weten uit ervaring waar het om gaat. Ajax-Feyenoord is een duel op zich. De spanning wordt opgevoerd, naarmate de aftrap nadert. Deze 'wedstrijd geeft een extra dimensie, bij zowel spelers als publiek", aldus Ruud KtoI. De Amsterdamse Klassiekers van Ruud Krol Ajax-Feyenoord 3-3 26 april 1970 Ajax-Feyenoord 1-3 27 mei 1971 (Krol geblesseerd) Ajax-Feyenoord 2-1 7 november 1971 Ajax-Feyenoord 2-1 3 maart 1973 Ajax-Feyenoord 2-1 23 september 1973 Ajax-Feyenoord 0-1 9 maart 1975 Ajax-Feyenoord 6-0 1 november 1975 Ajax-Feyenoord 2-1 24 april 1977 Ajax-Feyenoord 2-2 4 september 1977 Ajax-Feyenoord 0-0 28 oktober 1978 Ajax-Feyenoord 1-1 9 maart 1980 (Krol geschorst) 13 NOVEMBER 2004 NUMMER 8 AjAX LIFE AMSTERDAM - Ruud Krol speelde met Ajax negen maal in Amsterdam tegen Feyenoord. Twee keer mistte de huidige assistent-trai ner De Klassieker. Eenmaal wegens een schorsing en één keer wegens een blessure. Volgens Krol, die tussen 1968 en 1980 457 wedstrijden voor Ajax speelde, is Ajax-Feye noord altijd een wedstrijd op zich: „Het is dé wedstrijd van Nederland." Door Amout Verzijl FHet elftal van Ajax bestond zo'n 30 jaar geleden voor het merendeel uit echte Amsterdammers. Dat voorzag Ajax-Feyenoord, in die tijd ook al een beladen topper, van een extra lepeltje jus. „Voor de spelers was het destijds extra bijzonder omdat we door onze omgeving werden beïnvloed. De mensen in de stad bijvoorbeeld. Daar leefde de wedstrijd enorm. "FTé Ruudje, zondag moet het gebeuren hè?". Dat bracht extra spanning met zich mee. Kijk, als we tegen FC Volendam moes ten, riepen de mensen niets naar me." Ook voor de media was het iedere keer weer de wedstrijd van het jaar: „ledereen praatte en schreef erover. In die Ruud Krol geeft een wissel door aan de vierde official. Op de achtergrond denkt Ronald Koeman alvast na over de gevolgen van zijn ingreep. camera's overal vandaan. Het was hét duel tussen Amsterdam en Rotterdam." De eerste maal dat Krol het voor eigen publiek tegen Feyenoord opnam, was op 26 april 1970. Dat duel vond voor het eerst sinds vieT jaar weer eens plaats in De Meer, volgens Krol waarschijnlijk op verzoek van de spelersgroep. Zeven speeldagen voor het einde van de competitie waren beide rivalen in een hevige titelstrijd verwikkeld. „We kwamen met 1-0 voot, maar konden dat niet vast- Krol maakte nog een bijzondere editie van De Klassieker mee. Dat was op 1 november 1975 toen Ajax de rivaal uit Rotterdam met liefst 6-0 klop gaf. Ruud Geels maakte vijf treffers en werd de held van de avond: „Met deze wedstrijd sloten we een roerige periode af. Rinus Michels was terug gekeerd als trainer, nadat Hans Kraay Sr. ontslag had genomen. Het liep als een tierelier die avond. Alles lukte. Alle gebeurtenissen van de laatste maanden, speelden we in dat duel van ons af. Uit gerekend tegen Feyenoord." Krol kan in zijn eerste Amsterdamse Klassieker niet verhinderen dat Hasil scoort voor Feyenoord. Uiteindelijk zou Ajax een zwaarbevochten 3-3 uit het vuur slepen. Vorig jaar besliste Ajax het duel met Feyenoord heel vroeg in de wedstrijd. Op de 13de speeldag leidde de ploeg van Ronald Koeman al na 11 minu ten spelen met 2-0 door twee treffers van Rafael van der Vaart. Vooral zijn eerste zal niemand ooit nog veTgeten. Hij nam een halve voorzet van Nico- lae Mitea ineens op zijn hak, waarna de bal bij de tweede paal tegen de touwen sloeg. Het 'Doel punt van het jaar' was geboren. Na die ontmoe ting stond Ajax liefst 10 punten voor op de con current uit Rotterdam en was het gat op weg naar de 29ste landstitel geslagen. Dit jaar zijn de kan sen gekeerd. Feyenoord heeft de betere papieren, terwijl ook PSV voor ligt op Ajax. Krol: „Natuurlijk telt de stand op de ranglijst, maar dat is tijdens Ajax-Feyenoord geen door slaggevende factor. Het kan alle kanten op gaan. Ongeacht de stand op de ranglijst, kunnen beide partijen altijd van elkaar winnen. Ajax-FeyenooTd is en blijft een duel op zich. Heel leuk, maar soms ook heel vreemd. Het kan zomaar gebeuren dat Ajax een helft domineert en Feyenoord de andere helft. Dat hoeft niet gepaard te gaan met altijd goed voetbal, maar er gebeurt altijd wel wat." Krol heeft de verrichtingen van de rivaal dit seizoen goed gevolgd: „Feyenoord heeft een goed elftal. Een degelijke ploeg die achterin weinig weggeeft en voorin makkelijk scoort. Hun aanval is het gevaarlijkste wapen van dit team, dankzij hun snelle mensen voorin. Er zit veel scorend vermo gen in de ploeg met Kalou en Kuijt, terwijl Buffel dan nog op de bank zit. Met Ono en Goor beschikt Feyenoord oveT nog meer mensen die een goaltje kunnen meepikken. Maar we gaan nooit uit van verlies. Ajax-Feyenoord willen Ajacieden altijd winnen. In dit soort duels kunnen we een men tale tik uitdelen. Verlies kan lang nadreunen bij de andere partij." Achteloos schoot Ruud Krol de bal tegen de recla meborden van het oude Galgenwaard Stadion. Het was 2 maart 1980 en Ajax stond met 1-2 voor bij FC Utrecht. De 30-jarige verdediger ging er vanuit dat de bal terug zou kaatsen en wilde hem daarna aan een tegenstander overhandigen. Maar hij vergiste zich en de bal bleef in een geul tje liggen.'Spelbederf', oordeelde arbiter Weering die Krol prompt een gele kaart voorhield. Het was z'n derde van het seizoen en dat betekende auto matisch een schorsing voor de volgende wed strijd. „Ik besefte meteen dat ik daardoor Ajax-Feyenoord zou missen. Ik baalde daar vrese lijk van, want dat was helemaal niet de bedoeling van mijn actie. Ik deed het niet om tijd te rekken. Erachteraan rennen had geen zin meer, daarvoor was het al te laat." Een week later keek Krol vanaf de tribune toe, hoe de Ajax-Feyenoord van dat seizoen in 1-1 ein digde. Het was de eerste en laatste maal in zijn loopbaan dat hij een wedstrijd wegens een schor sing moest missen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2