Aiax Life nummer 7 BO oktober 2004 en van Wesley Sneijder tijdens Ajax-SC Heerenveen. blijkt, dat ik in mijn column gelijk had." „Hieruit MAANDAG 18 OKTOBER: De landelijke en regionale media spreken schande van het gedrag van Sneijder en het optreden van Ajax in het algemeen in de thuis wedstrijd tegen SC Heerenveen. 's Avonds bij het RTL5 voetbalpraatprogramma Voetbal Insite komt Wesley Sneijder er helemaal bekaaid van af. Hij krijgt niet alleen een veeg uit de pan van de hoofdredacteur van Voetbal International Johan Derksen ("Sneijder is een verwende blaag, die z'n plaats niet kent"), maar in het publiek zit zelfs een oud-leraar van Sneijder. Deze man kijkt naar eigen zeggen niet op van het gedrag van de Aja- cied. „Zo is Wesley. En ik kan u zelfs vertellen, dat heb ik van z'n broertje, dat Sneijder gezegd heeft, dat de selectie geen vertrouwen meer in Koeman heeft." DINSDAG 19 OKTOBER: Wesley Sneijder en naamgenoot Sonck brengen aan de vooravond van het treffen met Maccabi Tel-Avivin de Champions League naar buiten, dat er tussen hen geen problemen (meer) zijn. Ook reageert de kleine middenvelder op een gerucht rondom het kringgesprek van zondagmorgen. Volgens vele media zou daarin vooral een tegen stelling tussen de Amsterdamse Ajacieden en de buitenlanders aan het licht zijn gekomen, „leder een weet toch dat Ajax Van der Vaart en Sneijder is?", zegt Sneijder cynisch. Voor het eerst spreekt Sneijder zich uit over het grote verschil waarmee de buitenwacht zijn spel voor Oranje en Ajax waardeert, „ledereen heeft maar een mening over mij, maar wat moet ik daarmee? Bij het Nederlands elftal ben ik de kleine grote man na die zege op Finland en bij Ajax loop ik de vedette uit te hangen. Ik weet het ook niet meer." 's Avonds wint Ajax overtuigend met 3-0 van Mac cabi Tel-Aviv. Helaas voor Sneijder mist hij de kans op 4-0 door een penalty keihard op de lat te schie ten. WOENSDAG 20 OKTOBER: De media zijn gematigd positief over de overwin ning op Maccabi Tel-Aviv. Het Algemeen Dagblad wijst naar Sneijder en Van der Vaart. Volgens de krant moeten de twee internationals de zege als een persoonlijke triomf hebben gevoeld: „Spelver deler Sneijder en spits Van der Vaart, beiden opge steld in de as van het elftal, namen hun verant woordelijkheid op een moment dat een aantal ploeggenoten het duo al heeft uitgekotst." Een groepsgesprek heeft volgens het AD de ergste kou uit de lucht weggenomen over de voorkeursposi tie van de twee jongens uit de eigen kweek: „Maar voor hoe lang? Eén zege tegen Maccabi verandert het gevoel van onbehagen niet. Sneijder en Van der Vaart zullen over een langeTe periode het ver trouwen van hun ploeggenoten moeten winnen." Ook de nieuwe uitgave van Voetbal International pakt uit over Wesley Sneijder. VI's huisjournalist bij Ajax, Thijs Siegers, heeft via een lek vernomen, dat vooral Sneijder in het groepsgesprek na Ajax-SC Heerenveen werd berispt. „Een flink gedeelte van de selectie eist dat een spelbepa- lende speler zoals Sneijder stopt met het uiten van zijn ongenoegen in het veld. Zijn collega's vin den, dat het niet past als hij zijn medespelers openlijk kleineert." VRIJDAG 22 OKTOBER: Wesley, ben je door de gebeurtenissen van de afgelopen weken veranderd? „Ja, in positieve zin welteverstaan. Ik heb de laat ste 14 dagen flink wat over me heen gekregen; er is veel kritiek geweest. Daar heb ik lang over nage dacht. Ik vraag me nog steeds af of al het com mentaar terecht .is. Ik vind het eerlijk gezegd nogal overdreven allemaal, maar ik ben wel gaan beseffen, dat Ajax meer als een team naar buiten moet treden en als team moet gaan knokken voor de punten. En we moeten vakér dingen van elkaar accepteren. Tegen Maccabi zijn we daarmee begonnen." Heeft alle kritiek je verbaasd? „Ik had echt niet verwacht dat mijn acties zo uit gebreid in de media belicht zouden worden. Het heeft ook een positieve kant, want blijkbaar vindt de pers mij belangrijk genoeg om me zo intensief te volgen. Maar ik denk ook, dat bepaalde mensen te veel van mij verwachten. Bij Oranje woTd ik heel belangrijk gemaakt en als het vervolgens bij Ajax niet draait, word ik als medeschuldige aangewe zen voor de slechte resultaten. Ik snap heus wel dat Rafael en ik min of meer het gezicht van Ajax zijn geworden. Dat had ik drie jaar geleden niet durven denken en het zorgt best wel voor veel druk. Maar ik vind het te ver gaan dat een team prestatie - zowel in goede als in slechte tijden - woTdt toegeschreven aan slechts twee personen. Het lijkt erop dat, sinds er minder oudere spelers bij Ajax rondlopen, men vindt dat de jonkies aan gepakt moeten worden." Je neemt de pers dus veel kwalijk? „Ik vind dat er een verkeerd beeld van mij geschetst wordt. Ik ben bij Oranje en Ajax precies dezelfde persoon. Ik weet wat de bondscoach en Koeman van mij verwachten en ik probeer voor beiden de rollen zo goed mogelijk in te vullen. Mensen binnen de club vinden dat ik niet veran derd ben en ook volgens mij ben ik nog steeds dezelfde Wesley als voorheen. Gelukkig is mijn band met de supporters van Ajax zeer goed. Zij hebben me nooit laten vallen en daar ben ik ze heel dankbaar voor." Je bent dooT veel mensen, zelfs bekenden, hard aangepakt. „Ik heb de column van Hugo Borst niet gelezen, maar ik heb wel gehoord wat er in stond, ledereen mag zijn mening geven, maar ik luister toch niet naar hen. Programma's als Voetbal Insite en Stu dio Voetbal zijn achterbaks. Ik ben daar ooit wel eens te gast geweest, maar dat doe ik nóóit meer. Als ik er zélf ben, zijn ze alleen maar positief over me. Maar de week daarop kunnen ze mij - in mijn afwezigheid - zomaar afgaan kraken." Dus Borst had geen gelijk over het 'vingertje'? „Dat gebaar was helemaal niet naar het Oranje- publiek bedoeld! Ik vierde die treffer zo, omdat ik enoTm opgelucht was. Ik kan me herinneren dat Nigel de Jong hetzelfde gebaar maakte, toen hij twee jaar geleden op Highbury tegen Arsenal de gelijkmaker voor Ajax maakte. (Champions League-duel, uitslag 1-1, red.). Maar daar heeft nie mand het meer over." In Voetbal Insite kwam een oud-leraar van je aan het wooTd, die ook het nodige te vertellen had. „Zijn uitspraken zijn absoluut niet waar Natuur lijk ben ik op de middelbare school geen lieverdje geweest, maar ik heb nooit gezegd, dat de selectie op Koeman uitgekeken is. Ik snap niet waarom die man liegt. Mij is wel ten oren gekomen, dat de leraar enorm geschrokken is van zijn eigen woor den en dat hij zelf ook niet begrijpt, waarom hij die dingen gezegd heeft. De kracht van de camera misschien? Hij wordt in ieder geval door de schooldirectie op het matje geroepen, omdat nu mijn broertje bij hem op school zit. Die jongen heeft de laatste tijd al genoeg te verduren gehad, omdat hij familie van me is." In de VI is te lezen, dat vooral jij in het groeps gesprek werd aangepakt, omdat je ploeggenoten je gedrag beu zouden zijn. „Ook dat verhaal klopt helemaal niet! Rafael, ik en een aantal anderen hebben tijdens dat gesprek ons zegje gedaan, maar alleen in zeer positieve zin. Er is geen onvertogen woord gevallen, we heb ben juist naar oplossingen gezocht. Ik vind het jammer, dat zo'n publicatie er nog eens overheen komt. Daardoor gaan de mensen denken: "Zie je wel, er is toch iets aan de hand". Maar ik kan ze verzekeren, dat er echt geen sprake is van een tweestrijd tussen de eigen kweek en de buiten landers." Wat verwijt je jezelf? „Ik heb spijt van mijn actie richting Koeman, waar overigens géén middelvinger bij zat, en van mijn reactie op Sonck. Ik wilde Wesley absoluut niet pijn doen; zó was het niet bedoeld. Sonck en ik kunnen het juist heel goed met elkaar vinden, al zal vast niemand dat nu geloven. Maar ik wil het hier echt niet meer over hebben. Vanaf nu wil ik via goed spel de media reden geven, positief over mij en Ajax te gaan berichten." Je zult de afgelopen twee weken veel wijzeT geworden zijn. „Dat kun je wel zeggen. Ik leer iedere dag, dat hoort bij de voetballerij. MaaT niemand hoeft medelijden met me te hebben, hoor. Als profvoet baller heb ik niets te klagen. Ik kies voor dit leven en daar horen ook de slechte tijden bij. Ik weet inmiddels, dat een volgende goede wedstrijd de stemming weer kan doen omslaan en de kritiek laten verstommen. Deze periode zal ongetwijfeld goed zijn voor mijn profcarrière."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9