Veertien bewogen dagen in het leven van Ajax'jonge middenvelder 30 OKTOBER 2004 NUMMER 7 AjAX Life Wilde Weke NOORDWIJK AMSTERDAM - Zelfbewuste prof of arrogante, verwende blaag? Redder van Oranje of Ajacied met vedetteneigingen? Is hij onmisbaar voor bondscoach Marco van Basten of verdient de pas 20-jarige middenvelder een lesje in nederigheid? Wesley Sneijder werd de afgelopen veertien dagen tussen de rol van held en paria geslingerd en kreeg zowel lof als hoon over zich heen. Ajax Life zette de gebeurtenissen rondom de international van de laat ste twee weken op een rijtje en liet de kleine, grote man ook zelf aan het woord, „ledereen heeft een mening over mij, maar wat moet ik daarmee?" Doot Patrick Leemans DINSDAG 12 OKTOBER: De Oranje-internationals likken de wonden na de slechte wedstrijd tegen Macedonië (2-2). Bij de persconferentie vóór Nederland-Finland wordt aan bondscoach Marco van Basten gevraagd, waarom hij tegen Macedonië de slecht spelende Wesley Sneijder niet heeft vervangen. En of hij het overweegt Sneijder niet op te stellen tegen de Finnen. De trainer schraapt de keel: „Ik zal Sneijder niet zomaar wisselen of passeren, omdat hij speciale kwaliteiten heeft, die voor het sys teem dat wij hanteren heel belangrijk zijn. Wesley is bijna onmisbaar voor dit Oranje." WOENSDAG 13 OKTOBER: Na een slechte start tegen Finland knalt Wesley Sneijder in de 39ste minuut de gelijkmaker voor Nederland binnen. Met een vinger aan de lippen viert hij zijn vierde goal voor Oranje. Sneijder speelt - na een aarzelend begin - een prima inter land. VRIJDAG 15 OKTOBER: De kritiek op het Nederlands elftal was na Macedonië-uit niet mals. Ook jij kreeg de wind van voren. „Tegen Macedonië speelde Oranje met mij in de punt naar achteren en aan die positie moest ik duidelijk wennen. Bovendien komen op die plek mijn kwaliteiten niet goed uit de verf. Ik denk dat mijn kracht in het verdelen van het spel ligt en dat ik zo dicht mogelijk bij de spits moet komen. Tegen Finland speelde ik op nummer tien en voet balde Oranje met de punt naar voren en dat ging me een stuk beter af. Ik hoefde niet vaak mee terug te verdedigen, want dat is niet één van m'n sterkste punten. Ik heb nu een stuk of acht keer op doel kunnen schieten en dat is wel een kwaliteit van mij. Ik denk dat de rol van aanvallende mid denvelder de ideale positie voor mij is." Dus Ajax heeft eT weer een nummer tien bij? „Bij Ajax zou ik die plaats inderdaad kunnen bekleden. Ik wil mezelf voor trainer Ronald Koe man heel graag op die positie bewijzen. Ik voel me het lekkerste, als ik mezelf in de linie tussen mid denveld en aanval kan bewegen, zodat ik vaak uit de tweede lijn kan schieten." Dat deed je tegen Finland inderdaad vaak. Maar de gelijkmaker in de 39ste minuut schoot je van heel dichtbij binnen. ZATERDAG 16 OKTOBER: Columnist Hugo Borst haalt in het Algemeen Dagblad hard uit naar Wesley Sneijder. De TV- commentator (en Sparta-fan) windt zich op over. het vingertje tijdens Nederland-Finland. „We weten wat dat betekent. "En nu even koppen dicht allemaal. Gezien wie er gelijk heeft? Ik, Wes ley Sneijder!" Het publiek (ze hadden het lef te fluiten) en de media (ze hebben geen goed woord over voor zijn prestaties bij Ajax en Oranje) kre gen de vinger. De vinger ja! Een wijsvingertje aan de lippen is nog erger dan de middelvinger, die hij begin dit seizoen opstak naar Ronald Koeman. Een middelvinger is primaire emotie, een wijsvin ger naaT de mond getuigt van een diep gewor telde arrogantie. Wesley Sneijder denkt dat hij Zinedine Zidane is en zo komt het dus nooit goed met hem. Meneertje Sneijder verdient drin gend een lesje in nederigheid." Tot overmaat van ramp speelt Ajax 's avonds een dramatische tweede helft tegen SC Heerenveen, waardoor met 1-3 wordt verloren. Ook Sneijder eist een negatieve hoofdrol op door niet goed te spelen en medespeler Wesley Sonck - verbaal - aan te vallen. In miljoenen huishoudens is te zien, hoe de kleine Sneijder, met woord en gebaar, de Belg op z'n plaats wijst. ZONDAG 17 OKTOBER: Zowel Canal als NOS Studio Voetbal behandelt de zaak-Wesley Sneijder. Oud-bondscoach Willem van Hanegem zet zijn vraagtekens bij het gedrag van Sneijder. Van Hanegem: „Ik snap niet dat hij op die leeftijd dit soort dingen doet. Sneijder moet niet zo demonstratief richting Sonck reage ren. Het zou goed zijn als iemand hem terecht zou wijzen." Borst geniet opzichtig van het gedrag van Wesley Sneijder is geschrokken van alle kritiek op hem. „Ik trapte die bal zo hard als ik kon. Er zat, dankzij de kritiek die na Macedonië-Nederland over mij heen was gekomen, een hoop frustratie in dat schot. Vanaf het moment dat ik het leer raakte, wist ik dat het een goal zou zijn. Ik zat lekker in de wedstrijd en had daardoor veel zelfvertrouwen." Je speelde tegen Macedonië niet goed, maar kreeg toch weeT een kans tegen Finland. Bonds coach Marco van Basten heeft blijkbaaT erg veel vertrouwen in je. „Dat klopt. Na het optreden tegen Macedonië zei de bondscoach tegen mij, dat hij mij niet zomaar zou wisselen of passeren. Omdat ik specifieke kwaliteiten heb, die onmisbaar zijn in het speel systeem van Oranje. In het 4-3-3 van het Neder lands elftal is een nummer tien nodig; iemand die het spel snel kan verplaatsen en met vlugge pas ses de vleugels of de spits kan bereiken. En ook nog eens iemand die vaak in het vijandelijke zes tienmeter-gebied naast onze centrale aanvaller opduikt. Ik ben blijkbaar heel belangrijk voor Van Basten, maar het gaat me te ver om te zeggen dat ik onmisbaar ben. Het vertrouwen dat ik van de bondscoach krijg, wil ik desalniettemin heel graag terugbetalen." Je bent pas 20 jaar, maar je hebt nu al een belang rijke positie in OTanje en bij Ajax. Heb je wel kun nen genieten van je jeugdige onbevangenheid? „Die was ik op mijn zevende jaar, toen ik voor het eerst bij Ajax tekende, al kwijt. Vanaf dat moment weet ik hoe het is om dingen te móeten laten. Ik zie ook wel eens beelden van bijvoorbeeld gehan dicapte kinderen. Daardoor weet ik dat ik een bevoorrecht mens ben en dat ik nooit mag klagen. Er zijn nog altijd meer jongetjes die willen zijn zoals ik, dan andersom."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8