'Nu daar winnen en wie weet Ajax veel te sterk voor Maccabi Tel-Aviv Aiax Life nummer 7 30 oktober 2004 I AMSTERDAM - Ajax en Maccabi Tel-Aviv duelleren nog steeds om de derde plaats in poule C van de Champions League. Maar na de overtuigende 3-0 zege in de Amsterdam ArenA, twijfelt bijna niemand er meer aan, dat Ajax die positie uiteindelijk voor zich zal opeisen. In dat geval speelt Ajax na de winterstop in het UEFA Cup-toernooi. Indien Ajax volgende week in Tel Aviv opnieuw wint van de Israëliërs, is zelfs de tweede plek in de poule nog haalbaar. Maar dan moet wel alles meezitten. Door de redactie meer mogelijkheden." Sonck: „We startten heel fanatiek en toen dat doelpunt vroeg viel, was dat voor iedereen een enorme bevrijding. Ook voor mij. Toen ik de opstelling zag, dacht ik even terug aan de periode van vorig jaar, toen we thuis van Club Brugge wonnen. Destijds scoorde ik ook zo snel. Ik sta meestal op de juiste plek en voel - als ik van rechts kom - het juiste moment beter aan, in vergelijking met de wedstrijden waarin ik op nummer 9 (centrale spits, red) sta. ledereen hier weet dat ik geen rechtsbuiten ben. En ook niet de meest verfijnde voetballer van allemaal. Maar niemand kan ontkennen, dat ik de kwaliteit heb om op het juiste moment in 'de zestien'te komen. Vandaag kwam ik ook vijf keer tot een schietpo- ging, iets waar ik in de competitie - op '9' - bijna nooit aan toekom." Na de openingstreffer verzaakte Ajax niet en bleef onverminderd pressie spelen. Maccabi kwam er totaal niet aan te pas. Nadat Wesley Sne- ijder een lobje net over zag gaan, besliste Nigel de Jong het duel in de 21ste minuut. De bal bleef, na een corner van Sneijder, als het ware even in de lucht zweven, waarna De Jong raak kopte. Op advies van zijn assistent Alonso, kende de Spaanse scheidsrechter Iturralde Gonzalez de treffer toe. Terecht, zo bleek uit de TV-herhaling, want de bal was duidelijk de lijn gepasseerd. De Jong: „Het was een lekkere goal. Mijn tweede alweer in de Champions League. Ik denk dat ik er meer in de Champions League maak, dan in de competitie." De Jong vierde zijn treffer met een lange sprint richting reservebank: „Ze haalden me geloof ik bij de middenlijn pas weer in. Bij die rush kwam alles, wat er de laatste dagen gebeurd is, bij mij naar buiten. Ik heb niet het idee dat Ajax unfair behandeld is door de pers. Bij bepaalde zone straalde hij nog altijd, toen een Israëlische verslaggever hem om één compliment voor Mac cabi Tel-Aviv vroeg. Lachend: „Bedankt voor de drie punten!" En zoekend naar een pluspunt van de Israëliërs: „De supporters waren erg fanatiek, maar het team was niet zo goed. Ik hoop dat we in Israël ook winnen." Van der Vaart had vooraf gemerkt dat er sprake was van extra spanning. „Bij mijzelfwas het ook anders. Als we hier hadden verloren, hadden we onszelf nog dieper in de problemen gewerkt. Gelukkig is dat niet gebeurd. Als een club als Ajax één keer verliest, is het wachten op kritiek. Ik vond het allemaal wat overdreven. Het is knap dat we het, na een paar moeilijke dagen, op déze manier hebben opgelost. Ik ben er stil van. We weten dat we de kwaliteiten bezitten. De ene keer komt het eruit, maar de andere keer niet. Alle ogen waren vanavond op ons gericht; iedereen zat er op te wachten dat we zouden verliezen. Dan zou onze kop eraf gaan. Dat het dan zo anders verloopt, is fantastisch. Van dit resultaat heb ik vanmiddag nog gedroomd." ZWAKTE Typisch Nederlands, vond de aanvoerder, dat meteen de zwakte van Maccabi Tel-Aviv werd aan gestipt. „Als we vanavond op dezelfde manier hadden gespeeld als we tegen Heerenveen had den gedaan, zouden we ook niet hebben gewon nen. Vergis je niet, Maccabi heeft slechts met 1-0 van zowel Bayern München als Juventus verloren. Niemand wint zomaar van ze." De extreme vreugde-uitbarstingen na de doel punten, gaf volgens Van der Vaart de saamhorig heid in het team aan. „Sonckie scoort meteen en die feestvreugde, met z'n allen, maakte extra In de zo goed als uitverkochte Amsterdam ArenA maakte Ajax snel duidelijk welke ploeg de sterk ste was. De ploeg van Ronald Koeman begon fana tiek en dwong de Israëliërs met een hoge balcir culatie ver achteruit. Dat resulteerde al na vier minuten spelen in de 1-0 voorsprong. Een vloei ende aanval over links eindigde in een stuiter schot van Wesley Sneijder. Doelman Strauber kon niet anders dan de bal voor de voeten van Wesley Sonck tikken; de Belg reageerde attent en scoorde. Rafael van der Vaart bezette de spitspositie en Sonck speelde tegen Maccabi Tel-Aviv rechtsbui ten, een positie waar hij eigenlijk niet meeT wilde voetballen. Koeman: „De terugkeer van Hatem Trabelsi maakt het mogelijk dat Sonck vanaf rechts naar binnen kan trekken. We hebben nu dingen heb ik mijn bedenkingen, maar ik begrijp het werk van de media wel. Wij moeten het rustig houden en 'jullie' willen het onderste uit de kan. De relatie tussen Ajax en de pers is altijd goed geweest en dat moeten we zo houden. De saam horigheid in het veld was tegen Maccabi goed te zien. We gingen voor elkaar door het vuur en heb ben de critici voorlopig de mond gesnoerd." Koeman was vooraf tegen zijn spelers duidelijk geweest: „Wat er ook gezegd en geschreven wordt, er is maar één plek waar je kan laten zien wie er gelijk heeft. En dat is op het veld." De woor den van de oefenmeester waren duidelijk aange komen, want Ajax streed als collectief en boekte als team een geweldige 3-0 overwinning op Mac cabi Tel-Aviv. De derde treffer kwam op naam van Rafael van der Vaart. Er was ruim een half uur gespeeld, toen Maxwell een'messcherpe voorzet vanaf links ver zond. Wesley Sonck vuurde een vlammende kop bal af, die door doelman Strauber prachtig werd gekeerd. Van der Vaart stond vervolgens echter op de goede plek om de bal met zijn hoofd alsnog tegen de touwen te slaan, 3-0. Het was lang gele den dat Rafael van der Vaart - en de rest van het elftal - een doelpunt zo uitbundig vierde. Een lach sierde zowaar het gezicht van de geplaagde aan voerder. „Ik heb plezier in het spelletje, dus waarom zou ik dan niet lachen?" Ook in de mixed krachten in ons los. Het voelde in ieder geval erg goed. De neuzen stonden vandaag allemaal dezelfde kant op. Deze overwinning is een opste ker. Waarom we na het doelpunt van Sonck alle maal om de nek van Ricardo De Sanders (fysiothe rapeut, red.) sprongen? Geen idee, misschien omdat hij de lelijkste is, hahaha." Daniel de Ridder mocht het laatste kwartier opdraven: „Ik denk dat we een goede wedstrijd hebben gespeeld. Dat hadden we ook wel even nodig. In deze situatie is het voor Ajax belangrijk, ons eigen spel te spelen en onze vorm terug te vinden. En ook nog eens te winnen. Dat we scherp begonnen, had te maken met vertrouwen. Dat gevoel hebben we de afgelopen dagen gecreëerd. We hebben een gesprek gehad, waarin we elkaar toezegden, dat we er keihard voor zouden gaan werken." Volgende week kan Ajax de derde plek definitief veilig stellen, door te winnen in Tel Aviv. Omdat het onderling resultaat boven doelsaldo staat, volstaat een zege. Sonck: „We moeten nu drie punten halen in Tel Aviv en ons dan focussen op Bayern thuis. Het moet wel heel gek lopen, willen we nu geen UEFA Cup-voetbal spelen. Maar stel je nou eens voor dat Maccabi tegen de andere ploe gen nog punten gaat halen. Je weet het nooit. Zolang we daar maar winnen. Daar gaat het om. Nigel de Jong brengt Ajax koppend op 2-0. De bal passeert de doellijn. Deze jonge fan schreeuwt Ajax - met succes- naar voren. Rafael van der Vaart gaat compleet uit zijn dak na zijn eerste en Ajax'derde treffer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7