'We werden een hecht vriendenteam' LqPeTOeaOr Bob ontmoet Klaas Nuninga IS&3 mmmmumi kiwa Momrm wnrom mymfTi BETONTECHNIEK Leverancier van Beton - en Schuimbetonvloeren Ajax Life nummer 7 30 oktober 2004 I ti s gecertificeerd Passende oplossingen tegen vocht in kruipruimtes, kwaaitaal vloeren en vloerherstel door gebruik van Schuimbeton. Dorpsstraat 111 Postbus 18 1700 AA Heerhugowaard tel 0226 - 456 047 tax 0226 - 456 049 AMSTERDAM - De transfer van Klaas Nuninga naar Ajax deed een hoop stof opwaaien in de zomer van 1964. De Amsterdammers maakten maar liefst 290.000 gulden over naar de bank rekening van CVAV. Een schande was het, maatschappelijk onverantwoord. Althans volgens de media. Maar Nuninga maakte zijn status meer dan waar. Hij speelde vijf seizoenen in Amsterdamse dienst en werkte daarin 187 wedstrijden af, waarin hij 88 maal scoorde. Om met Bob Haarms te spreken, 'geen slecht gemiddelde'. Doot Arnout Verzijl Dat was een proces waarin ik mee moest. Voetbal is een teamsport en dat vraagt van een speler dat- ie met de rest mee kan spelen, zonder dat bij z'n eigen individuele kwaliteiten verliest. Een top sporter is een solist die moet leren in een team te functioneren. Wie de drive niet beeft om de top te bereiken en door iedereen moet worden gestimu leerd, verzaakt op een gegeven moment en komt Klaas Nuninga (64) zit al zijn bele leven in de sport. Als zesjarige jongen begon bij - officieel veel te vroeg - met voetballen in clubverband. Nu, bijna zestig jaar later, is bij BestuuTslidTecbniscbe Zaken bij Ajax en Commissaris van de Ajax NV. In de tussentijd bekleedde hij zware functies in onder meer het Sectiebestuur Betaald Voetbal, bij Michelin Frankrijk en de Stichting Eurosportring. Bij EURO 2000 was Klaas Nuninga als 'centre director' verantwoordelijk voor het reilen en zei len in speelstad Amsterdam. Zonder twijfel heeft zijn loopbaan als- voetballer van alles te maken gehad met zijn succesvolle maatschappelijke car rière. Maar er was meer. Nuninga: Ik heb zes jaar in de pupillen gespeeld, tot en met mijn 12de. Ik ben in 1946 begonnen, direct na de oorlog. Ik weet nog dat we vijf keer kampioen zijn geworden en één keer tweede; na WONINGNOOD Nuninga speelde in het militair elftal samen met onder meer Piet Keizer. „Rond de wedstrijden spraken we regelmatig over Ajax. Ik heb uiteinde lijk voor de club gekozen, omdat het voor een voetballer mooi is als-ie met goed materiaal kan spelen. Dan is de voldoening groter. Ajax stond ook toen al bekend als een technische ploeg en dat paste bij mij. Jaap van Praag was net benoemd tot voorzitter en ik was zijn eerste aan koop. Met een telefoontje, vanuit zijn zaak naar de voorzitter van GVAV, weTd de transfer van 250.000 gulden geregeld. Een onderwijzer ver diende toen ruim 7.000 gulden per jaar; "Waan zin ten top" en "niet sociaal aanvaardbaar" werd er geschreven. Het record-transferbedrag werkte een tijd lang als een belasting voor me. Ik wilde het graag goed doen, maar dat lukt niet altijd direct." stoomde hij op naar het middenveld. Het publiek ging dan op de banken staan voor hem." Klaas: „De komst van Vasco paste in de planning van Michels; die wilde achterin iemand met meer waarde neerzetten. Chivu doet me heel erg den ken aan Vasovic. Als Cris iets langer bij Ajax zou zijn gebleven, was hij de moderne Vasco gewor den. Vasovic was dan wel niet onze beste speler, maar als hij doorschoof, ging de hele tribune tekeer. Er stond ook wel iemand. Die uitstraling had Chivu ook." Met Klaas Nuninga in de gelederen werd Ajax in 1966,1967 en 1968 drie maal op rij kampioen van Nederland en werd in 1967 de beker gewonnen. Nuninga maakte in de verlenging van de finale tegen NAC de winnende goal. „We hebben nog de polonaise gelopen op het Leidseplein. Na een gezellige avond in Bodega Hoopman was het naar buiten en hüp het plein op. Ik zou het de jongens van nu zo graag gunnen, als zoiets nog mogelijk zou zijn." De eerste titel werd behaald na een 0-2 zege bij FC Twente. „Het kampioenschap in Enschede was fantastisch. De wedstrijdbal heb ik over het hek aan mijn vrouw gegeven. Die nam 'm in de supporterstrein mee naar Amsterdam. Dat was een trofee hoor. Op CS aangekomen, werden we op de schouders naar buiten gedragen, 's avonds is er een groot feest gevierd in Krasna- polski. Is niet meer voor te stellen. Daarom koester ik die herinneringen. Er was geen enkele vorm van vandalisme. Ook zijn we eens gaan eten in De Doelen. Heel officieel, allemaal onze vrouwen mee en iedereen netjes aangekleed. Jaap van Praag zorgde voor de stemming. Een beetje jazz erbij, dan ging hij voor de groep staan. Schitte rend. En natuurlijk Michels. Met zijn fameuze ver tolking van 'droomland'. Prachtig. We bleven heel veel jaren samen en werden een hecht vrienden team." Delflandplein 14,1062 HR Amsterdam, Tel: 020 - 615 46 29 Ma. t/m vt. 12.00 tot 22.00 uur 1 er niet. Johan Cruijff bezat altijd de drive om de beste te zijn en dat werd hij ook." Nuninga was erbij toen Cruijff debuteerde. Op 11 november 1964, uit tegen GVAV, z'n ex-club. „Mijn eerste jaar was een slecht seizoen. Dus kreeg ik - als dure aankoop - de Zwarte Piet toegespeeld. Maar ons elftal was destijds gewoon niet goed genoeg. Het seizoen erop, met inmiddels Michels als trainer, ging Cruijff zich ontplooien. Verder kwam Piet Keizer terug van een hoofdblessure, werd Henk Groot gehaald van Feyenoord en kwam Co Prins er ook nog eens bij. Met die jon gens stond er ineens een heel ander team dat in staat was om heel goed te worden. Voor zijn debuut kende ik Cruijff al uit de A-jeugd, waar we met de selectie regelmatig naar gingen kijken. In zijn debuutwedstrijd in Groningen wilde hij van 30 meter op doel schieten, maar bezat de kracht nog niet om écht uit te halen. Hij was nog té jong en flinterdun. Hij had als voetballer alles wat een topper móest hebben; alleen de kracht ontbrak." Andre Hazes- Zij gelooft in mij K-Liber - Viben Ajax Clublied Ajax Nelly Fortado- Explode Andre Hazes- De vlieger 86671716 10012029 38169229 Andre Hazes-Zij gelooft In mij 307062 K-Liber - Viben 311100 Tenor Squat ft. Fat joe -Lean back 308214 Ajax- Hava naguila 301002 Andre Hazes- Kleine jongen 307064 één verloren beslissingswedstrijd. Huilen natuur lijk. Maar ja, als kleine jongen moest ik veel leren. Ik speelde bij WW Winschoten, de club van Jan Mulder, Arie Haan en nog veel meer spelers die het Betaald Voetbal hebben gehaald. Via Be Ouick Groningen, waar Arie de Vroedt als traineT zat en waar ik topscorer werd in de Tweede Divisie, ben ik bij GVAV terechtgekomen. Ik combineerde alles met mijn studie. Ik kom oorspronkelijk uit het onderwijs. Daarin heb ik mijn Hoofd Akte gehaald. Ik ging naar school, studeren, de trein in, weer studeren, Otto Roffel kwam me vervolgens van het station afhalen en bracht me naar de trai ning en daarna weer naar de trein. Kon ik weer verder leren. Zo ging het drie maal per week en óók in het weekeinde. De school gunde mij alles, zolang ik m'n huiswerk maar deed en mijn exa mens haalde. Dat was zelfs nog zó, toen ik al in het Nederlands elftal speelde. Mijn ouders hebben mij gelukkig altijd gestimuleerd om mijn oplei ding af te ronden. Een speler kan nóg zoveel tech nische kwaliteiten hebben, maar in diens 'boven kamer' wordt beslist of hij die kwaliteiten goed ontwikkelt." „Toen ik naar Amsterdam kwam, ging ik meteen trouwen. Samenwonen? Dat kon in die tijd niet hoor. Maar er heerste hevige woningnood in de jaren zestig in Amsterdam. In ons eerste jaar moesten we vier keer verhuizen. Niet echt profes sioneel natuurlijk. Pas in mei 1964, na bijna een jaar dus, kregen we een woning aangeboden, in de torenflat op de Maassluisstraat. Dat is hier bij jou om de hoek, Bob. Dat was ongelooflijk, op negen hoog een vierkamerflat.... Dat mocht des tijds eigenlijk niet eens; het was een te grote woning voor twee personen. Zó hoog was de nood. We hebben daarvoor zelfs in een pension gezeten, boven een winkel. Mijn vrouw was toen pas 20 jaar; voor haar was dat niet eenvoudig. Gelukkig vormde Ajax een hecht team. Sjaak Swart, Bennie Muller en hun vrouwen zorgden altijd voor opvang. We waren heel 'close' met elkaar. Niet te vergelijken met nu. Ze noemden mij destijds "Die buitenlander, een Groninger uit de klei"." SCOREN „Voetbal is een collectieve sport. Ik leerde me aan passen en ondergeschikt maken aan het systeem. Klaas Nuninga werd gehaald voor de spitsposi- tie. Maar in die periode veranderde Ajax net van systeem. Van 4-2-4 naar 4- 3-3. „Ik ging door de komst van Johan Cruijff op het middenveld spelen, heel dicht tegen de vleugels aan. Net als Henk Groot was ik een veel scorende speler. Voor ons stonden dan nog eens Keizer, Cruijff en Swart. Kun je je voorstellen hóe geweldig dat was? We speelden met vijf scorende spelers in één voorhoede. In het sei zoen ig66/'67 maakten we 122 doelpunten. Een absoluut record." De komst van Velibor Vasovic, in december 1966, was heel belangrijk voor de verdere ontwikke ling van Ajax. Bob Haarms kan zich de komst van de Joegoslaaf naar Ajax nog goed voor de geest halen. Bob: „Met die typische houding van hem, kop tussen z'n schouders en grimas op het gelaat, MEGA KWALITEITSMANAGEMENT

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 5