Het afscheid van Louis van Gaal Pbs^NAMRO Johan Neeskens over Ajax - NEC sh0P 10% korting ajax- Gehele Adidas Ajax uit-en thuiscollectie AJAX leden AMRO A\ Quizzen met John O'Brien de BOUD'S INN Ajax Life nummer 7 30 oktober 2004 adidas Levering door heel Nederland AMSTERDAM - Louis van Gaal heeft vorige week ontslag genomen bij Ajax. Op een zeer druk bezochte persconferentie werd vorige week woensdag tekst en uitleg gegeven. Omdat, wat er op de persconferentie werd gezegd, van groot belang is voor de toekomst van Ajax heeft de redactie van Ajax Life besloten de verklaringen van de drie hoofdpersonen letterlijk weer te geven. Zo kan geen enkel misverstand bestaan over de interpretatie van het gezegde. CA NAL+ CANAL+ Louis van Gaal legt uit waarom hij zijn ontslag heeft ingediend. ARIE VAN EIJDEN „Dames en heren welkom op de persconferentie die wat ons betreft een allesbehalve vrolijk karak ter heeft. Hoe tegenstrijdig is het. Goede jaarcij fers presenteren en een zege op Maccabi Tel-Aviv. Maar dat woTdt overschaduwd door het vertrek van Louis van Gaal als TD bij Ajax. We hebben gis teravond zijn zaterdag ingediende ontslagver- zoek geaccepteerd. Het is niet de bedoeling om na een jaar samenwerken afscheid van elkaar te nemen. John Jaakke en ik hebben vorig jaar heel lange discussies gevoerd bij de sollicitatieproce dure, waarbij de organisatiestructuur en ook de functie-inhoud van TD uitvoerig zijn besproken. Dat gold als basis voor de functie, toen Leo (Been hakker, red.) hieT werkte. Daarom is het jammer dat na één jaar de wegen scheiden." JOHN JAAKKE „Zoals gezegd hebben we vorig jaar, voor de komst van Louis, uitvoerig gesproken over onder andere visies, aanpak en ambitie. Daarbij zijn ook onze wederzijdse aarzelingen aan de orde gekomen. We hebben diep met elkaar gesproken en uitein delijk Louis van Gaal gevraagd TD bij ons te wor den. Onze verwachting daarvan was dat het een langdurige samenwerking zou zijn, omdat wij naar continuïteit streven. Het is anders gelopen. In de afgelopen periode heeft een aantal gesprek ken plaatsgevonden. Na de wedstrijd tegen Bay- ern heeft een gesprek plaatsgevonden in aanwe zigheid van Ronald Koeman. Daarbij waren ook Arie van Eijden, Klaas Nuninga en ikzelf aanwe zig. Op 5 oktober is daarvan een evaluatie geweest in de boezem van de directie, Jeroen Slop, Arie van Eijden en Louis van Gaal. Op 13 oktober hebben we weer een gesprek met Louis gevoerd en op 16 oktober vond het laatste gesprek plaats, waarin Louis bekend maakte zijn ontslag te wil len indienen. Et zijn drie hoofdzaken. De eerste kwestie was het functioneren van Louis. De tweede was zijn relatie tot Ronald Koeman en de situatie rondom het eerste elftal. Derde onder werp vormde de huidige en toekomstige bevoegdheden van de TD bij Ajax. Inhoudelijk hebben we geen enkele aanmerking op het func tioneren van Louis. Wel hebben we aangegeven dat zijn wijze van managen op plaatsen binnen en buiten de club tot irritaties leidt. We hebben Louis gevraagd daarmee rekening te houden. Louis heeft gezegd zich niet in die opmerkingen te herkennen. Onze werkelijkheid strookte niet met de zijne. Wat betreft de samenwerking met Koeman leek het er inderdaad op dat de horloges waren gelijkgezet, maar dat was toch niet zo. Het laatste onderwerp, de bevoegdheden van deTD in de toekomst, betrof aan- en verkopen van spelers, de speelwijze en alles wat daarmee te maken heeft. Dat past niet in de cultuur die bij Ajax past, vonden wij. Dat alles overwegende, heeft bij Louis op zaterdagmorgen 16 oktobeT tot de conclusie geleid, dat hij op deze manier niet kan en wil functioneren als TD van Ajax. We hebben lang nagedacht over zijn overwegingen en deze aan vaard. Dat neemt niet weg dat we dat met teleur stelling doen omdat Louis het afgelopen jaar zeer veel voor Ajax heeft betekend en dat deed met de grote bekwaamheid en de gedrevenheid die wij van hem kennen. De huidige situatie is teleurstel lend, voor Ajax en voor Louis." LOUIS VAN GAAL „Voor mij is het een heel trieste dag. Ik wil bij het begin beginnen. Dat is de sollicitatieprocedure waarin mij werd verzocht met John en Arie te pra ten. Dat is zeer indringend geweest. We hebben gesproken over de structuur, ambities en visies en ook over het mediaoptreden van Louis van Gaal. We hebben naast deze aspecten van het manage ment ook gepraat over een meerjarenplanning. Met dat geloof ging ik hier aan de slag. Ik had een opdracht meegekregen en dat was het technisch beleidsplan schrijven. Ik heb daar de tijd voor genomen. Ik heb geobserveerd, geluisterd en gecommuniceerd met alle geledingen binnen de club. Uiteindelijk een ei gelegd en dat heb ik laten rondgaan. Tenslotte heb ik dat - zeer ambitieuze - beleidsplan gepresenteerd. Dat geeft een manier van denken en uitstralen. Ik vond dat Ajax een topclub is en dat vind ik nog steeds. Dat heeft niets te maken met een nederlaag of een slechte serie. Dat heeft met de club te maken en met de cultuur. En ook met de prestaties. We zijn nog steeds kampioen en we willen meer. Dat heb ik laten blijken. Dat beleidsplan is met open armen ontvangen en unaniem akkoord bevonden. Dan gaat het om de uitvoering daarvan. In de tussen tijd stuurde ik Ajax aan. Op 1 november 2003 kwam ik in dienst, in december hebben we alles verloren. Toen was ik blij dat ik nét in dienst was, anders was dat misschien toen al in mijn schoe nen geschoven. We hebben één korte termijnaan koop gedaan, Yannis Anastasiou. Dat heeft gere sulteerd in het kampioenschap. Daarna kwam een nieuw seizoen, nieuwe kansen. Ik kan me de verslagen nog voor de geest halen. Ajax zou met twee vingers in de neus kampioen worden. Alleen een rechterspits ontbrak, die hebben we natuur lijk gehaald. Aankopen doen bij Ajax is niet gemakkelijk en dat heeft te maken met de speel stijl. Dat heb ik in het beleidsplan beschreven. Overleg met de technische staf, met de jeugdop leiding en de scouting, ledereen was akkoord. Ik heb ook de doelstellingen besproken. In principe heb ik maar één doelstelling erbij genomen. Dat heeft te maken met ambitie en geloof in eigen kunnen. Ik vind dat deze club in alle geledingen ambitie moet uitstralen. Ik heb toegevoegd dat deze club één keer in de vijfjaar een halve finale van een Europees toernooi, en het liefst de Cham pions League, moet halen. Dan kwam de serie slechte resultaten. Daarvoor heb ik uitermate prettig gewerkt zowel met het segment scouting, als met de jeugdopleiding en met het segment betaald voetbal. En in principe doe ik dat nog steeds met de segmenten jeugd opleiding en scouting. Alleen er is wat ontstaan toen onze hoofdcoach riep dat deze selectie niet het vereiste niveau had. Daar verschillen wij over van mening. Dat mag ook. Alleen in mijn ogen moet je dat binnenskamers houden. Toen is het gesprek gekomen met Koeman, Jaakke, Van Eijden en Nuninga over het bijstellen van de doel stelling. Ik vond dat dat een korte termijnge- dachte is en dat we nog steeds de doelstelling moeten halen, die we met zijn allen hebben beschreven. Ik denk niet dat je zo snel een doel stelling moet bijstellen. Dat is een verschil van inzicht. De toepassing van het beleid en het ver schil van inzicht daarover hadden we al meerdere malen bij de directievergaderingen. Na die beslis sing om de doelstelling bij te stellen, knapte er wat bij mij en was mijn speelruimte als TD kleiner geworden. Dan kan ik niet functioneren zoals ik denk dat ik zou moeten. Ik moet namelijk de vin ger aan de pols kunnen houden, controleren en kijken of de rode draad nog aanwezig is. Die speel ruimte heb ik niet meer en dat gevoel gaf de door slag dat het beter was, ook in het belang van Ajax, op te stappen." (De persconferentie duurde hierna nog een half uur.) NIJMEGEN - Komende zondag neemt Ajax het in de Amsterdam ArenA op tegen NEC. Gezien de stand op de ranglijst móet Ajax van de club uit Nijmegen winnen. Maar dat zal niet een voudig worden, als het aan NEC-trainer Johan Neeskens ligt. 'De Nees'speelde van 1970 tot 7974 voor Ajax en maakt deel uit van de gouden generatie. Door Sander Berends Neeskens kan de wedstrijd tegen Ajax relativeren: „Het is niets meer dan één van onze competitie wedstrijden. Ik ben alweer zolang weg bij Ajax, terugkijken heeft geen zin." Neeskens won drie Europa Cups voor Landskam pioenen, de Wereldbeker, twee landstitels en twee KNVB-Bekers met Ajax. „Ik heb vieT jaar voor Ajax gespeeld en er mooie successen beleefd. Maar dat telt zondag niet. Ik verwacht een moeilijke wed strijd voor ons. Veel hangt af van de vorm van de dag. Maar dat het verschil in kwaliteit in het voor deel van Ajax uitslaat, is duidelijk." José Valencia speelt zondag naaT alle waarschijn lijkheid achterin bij NEC. Hij speelde vijfjaar voor Ajax en vertrok afgelopen zomer naar Nijmegen: „We moeten van onze eigen kracht uitgaan. Des ondanks wordt het heel moeilijk. Het is belangrijk Portret van Neeskens uit zijn Ajax-periode. dat we weten te voorkomen dat Ajax in de beginfase scoort. Gebeurt dat, lopen we de hele wedstrijd achter de feiten aan. Dat willen we niet. Ik ga deze wedstrijd in met de instelling, die ik elke week heb.Tegen wie we spelen, maakt me niet uit. Ik ga er altijd honderd procent voor." Valencia speelde nooit een officiële wedstrijd in Ajax 1 en is teleurgesteld dat hij nooit een kans heeft gekregen in het eerste. In Nijmegen heeft hij het inmiddels goed naar zijn zin. Voldoende om op een gelijkspel te gokken: „Voor een punt zou ik diTect tekenen." Neeskens laat zich niet van de wijs brengen door de onderlinge balans, die aangeeft dat NEC in competitieverband nog nooit won in Amster dam. „Wij moeten een topdag hebben en Ajax een iets mindere. Dan maken we kans. Het is zaak Ajax zo min mogelijk ruimte te geven en extTa scherp te beginnen. De ploeg hanteert een hoge balcirculatie en veel acties gebeuren op basis van techniek. Daar moeten wij op inspe len. Ik vond het zelf altijd fijn om tegen een top club te spelen. Als speler trok ik me daar aan op." Neeskens verlaat NEC aan het einde van dit sei zoen en is nog op zoek naar een nieuwe club. AMSTERDAM - John O'Brien is bijna her steld van zijn hamstringblessure. Sinds februari speelde hij geen wedstrijd meer voor Ajax. Daarvoor was hij lang uitge schakeld vanwege een onwillige achilles pees. Onlangs maakte hij zijn rentree voor Jong Ajax. Hij staat te popelen om weer aan het echte werk te beginnen. Ajax Life legde de Amerikaan, die dit sei zoen een prestatiecontract bezit, enkele stellingen voor. Amerikaanse Nederlander of Nederlandse Amerikaan? „Wat is meer Amerikaans? Nederlandse Ame rikaan. Dat ben ik. Ik heb er tot mijn 16de gewoond, zes jaar langer dan ik hier woon; ik ben nu 27. Mijn 'roots' liggen in Amerika en iedere vakantie keeT ik eT terug." Hamburger of bToodje kroket? „Hamburger. Dat vind ik lekkerder. De hambur gers in Amerika zijn anders dan hier, zeker in de snackbar. Zo'n FEBO-burger is best lekker, maaT is slechts een dun schijfje vlees. Nee, da's niet bepaald smullen. In Amerika is een goed gemaakte hamburger een complete maaltijd. Een broodje kroket eet ik nóóit uit mezelf, alleen als het er is." Ray Charles of AndTé Hazes? „Met beiden heb ik niet zo heel veel. Charles is vooT mijn gevoel meer een legende. Maar als ik dan zie wat de dood van Hazes heeft losge maakt irr Nederland, is hij toch ook een hele grote. Zelf houd ik meer van 'alternative' en rock. Akoestisch geniet mijn voorkeur. En lek kere jams, soul." George W. Bush of John Ken-y? „Kerry. Honderd procent. Veel mensen die bui ten Amerika wonen, vinden dat Bush ervoor gezorgd heeft dat veel delen van de wereld niet meer aan onze kant staan. Een nieuw gezicht kan er wellicht voor zorgen dat de wereld weer meer bij elkaar komt. Mijn vader is Republikein, mijn moeder Democraat. Ik zou al een tijd geleden stemmen, maar mijn prin ter is kapot en ik moet het stembiljet via inter net uitprinten. Hopelijk ben ik nog op tijd." San FTancisco of Los Angeles? „Los Angeles kent meer mogelijkheden. Zoals een uitgebreid strandleven. Je moet er de weg kennen, dan is het daar echt heel leuk. In het noordelijker gelegen San Francisco is het kli maat minder aangenaam." Afgeschreven of glanscarrièTe? „Dan kies ik uiteraard voor een glanscarrière. Het komt allemaal goed, daar ben ik van over tuigd. Ik probeer mijn blessures te beperken. Een speler kan wel eens een spierblessure heb ben van een paar weken, maar van die lange blessures zoals ik had... Nee, dat nooit meer. Het heeft zeker met mijn lichaam te maken, de blessures zijn uit zichzelf ontstaan. Niet door eén schop of zo. Ik heb een contract voor één jaar, dat bestaat uit een basissalaris. Als ik bij de groep zit, deel ik mee in de teampremies en als ik een aantal wedstrijden speel, wordt mijn basissalaris verhoogd. Het wordt steeds hoger, maar pas als ik 20 wedstrijden speel, is het goed. Dan verdien ik ook meer dan vorig jaar, toen ik bij ieder duel meedeelde in de premies. Nu niet." Champions League of UEFA Cup? „Champions League, maar dat is niet te ver wachten. We spelen nog drie mooie wedstrij den en we gaan in ieder geval alles proberen. Het wordt heel moeilijk de volgende ronde te halen. Het zal wel UEFA Cup worden en daar hoop ik dan veel van mee te pikken. Europese wedstrijden zijn altijd mooi." Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 httpwww.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 3