f Hoe is het met...Richard Sneekes? r '/Moet ik gaan voorkauwen welke prijzen ik nog wil winnen Q 30 OKTOBER 2004 NUMMER 7 AjAX LIFE Het mysterie Edgar Davids NOORDWIJK AAN ZEE - Een gesprek met Edgar Davids was altijd weer een hele beproeving. Héél soms sprak de oud-Ajacied, tegenwoordig middenvelder van Internazionale, maar vaker zweeg hij tegenover journalisten. Als aanvoerder van het Nederlands elftal móet de 32-jarige routinier de pers tegenwoordig wel te woord staan. Ajax Life maakte van de gelegenheid gebruik en trok Davids in Hotel Huis ter Duin aan zijn trainingsjasje. Doot Daan Schippers Edgar Davids neemt het voortouw tegen Finland. Verslaggever, in de hotellobby: „Hallo Edgar. Ik heb vandaag een interview met je." Davids, ondertussen de verslaggever van boven tot onder opnemend: Verslaggever: „Ik ben van Ajax Life, ken je dat?" Davjds: „Nee. Je weet dat ik alleen over het Neder lands elftal wil spreken?" Het ijs is nog minstens één meter dik, wanneer Davids tijdens de persconferenties voor Macedo- nië-Nederland en Nederland-Finland plaats neemt aan het tafeltje. Dat de relatie tussen de oud-Ajacied en de pers al jarenlang een moei zame is,behoeft geen nadere toelichting. Het lijkt voor Davids wel een crime te zijn, om als aanvoer der - verplicht - de pers te woord te staan. Zoals het voor verslaggevers vaak een beproeving is hem te interviewen. Eén verkeerde vraag en Davids kijkt je woedend aan en loopt weg. Géén katje om zonder handschoenen aan te pakken dus. Een voorzichtige benadering geniet de voor keur. EdgaT, wat is eT veranderd sinds de komst van de nieuwe bondscoach? „Een nieuwe visie, nieuwe spelers, vooral veel nieuwe spelers." Waarin komt die nieuwe visie tot uiting? „Ik denk dat de bondscoach dat al zo vaak heeft herhaald: dat hij toch met buitenspelers wil spe len én op de helft van de tegenstander." In hoeverre is de nieuwe situatie voot jou anders dan voorheen? „Het systeem schept duidelijkheid, maar dat was in het verleden ook wel zo. Elke coach heeft natuurlijk zijn eigen visie en zijn eigen speel wijze." Kan jij je goed vinden in de speelwijze van Van Basten? „Ja, ik heb jarenlang bij Ajax zo gespeeld, 4-3-3. Als het mogelijk is, spelen we zo, maar anders spelen we gewoon met een ruit. Met een speler voor de verdediging. Dus eigenlijk gewoon volgens het Ajax-systeem." VeTleeT je dat nooit? „Nee, op het Ajax-systeem woTdt van jongs af aan gehamerd en dat wordt bij je ingeprent." Dus is het erg prettig om te werken met iemand met zo'n Ajax-verleden? „Jawel, het is prettig als je eenzelfde visie hebt als een trainer. Ik vind dat Oranje aanvallend moet spelen op de helft van de tegenstander. Dat moet het uitgangspunt zijn." Een verslaggever van Voetbal International schuift aan. Davids zegt dat hij hem zich nog wel herinnert. „Ik vergeet niet snel." Na afloop zal de verslaggever van VI zeggen dat hij tien jaar geleden iets heeft geschreven dat de voetballer niet zinde. Edgar Davids, hij blijft een mysterie. Wat was de belangrijkste Teden voor jou om na het EK in Portugal dooT te gaan? „Ik ben nog fit en toen ik de wedstrijdbeelden van het afgelopen WK weer terug zag, begon het toch te kriebelen. Het is mooi om van het Nederlands elftal deel uit te blijven maken. En ik heb toch een goed gevoel overgehouden aan het WK '98." Het heeft dus wel degelijk gespeeld dat je van plan was om na EURO 2004 te stoppen? „Ja, ik was natuurlijk teleurgesteld. Ik vroeg me af of dit het maximale was dat we konden halen met die groep. Als ik had gedacht dat het 'klaar' was met de spelersgroep, dan houdt het voor mij op." Spelvreugde heeft je doen besluiten door te gaan? „Ja, dat is altijd de basis voor voetbal, denk ik." Hoe moeilijk is het om die hongeT naaT successen te blijven houden? „Dat is vrij makkelijk. Er zijn toch prijzen die ik nog steeds niet gewonnen heb." Welke dan? „Dat is toch makkelijk, moet ik dat nog gaan voor kauwen? Een WK een EK." Is dat haalbaaT met deze gmep? „Anders was ik niet aan dit avontuur begonnen. Als ik naar deze jonge spelersgroep kijk, denk ik toch dat ik de goede beslissing heb genomen. Ik voel me fit, speel nog bij een topclub, mis nog een paar prijzen en denk dat er nog nieuwe mogelijk heden zijn. Als ik naar het team kijk, dan denk ik 'oké'. Als ik had gezien dat verdere successen niet haalbaar zouden zijn, was ik niet voor de kat z'n viool doorgegaan." Is er veel veranderd door de komst van al die jonge spelers? „Van tevoren wist ik dat natuurlijk niet. Ik was niet op de hoogte wie - en hoeveel - nieuwe jon gens er geselecteerd zouden worden." Zijn die jonge jongens ook stimulerend voor jou? „Absoluut. Ze weten dat ze zich moeten bewijzen, het jeugdige elan straalt ervan af." Heb je het gevoel dat jij die jonge jongens kan sturen? „Ja, ik kan ze dingen leren, maar zij kunnen mij net zo goed ook weer dingen leren. Het is een wis selwerking. Maar het is niet zo dat zij bij Chanje komen en ik ze dan nog dingen zou moeten ga leren. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Ze zitten al bij het Nederlands elftal, dus ze hebben kwali teiten. Daarop worden ze geselecteerd en dan moet het hier tot uiting komen." Wat is dan wel jouw bijdrage? „Nou, er zijn bepaalde situaties die zich voordoen waarin ik natuurlijk wel de routine en het over zicht heb om die op te lossen." Zie je dingen van jezelf in die jeugdige spelers terug? „Jawel. Net als ik was en bén, is iedereen gretig. En dat leidt soms tot conflicten. Kijk maar naar Wes ley Sneijder; die is heel gTetig en wil heel graag. Dan komt-ie - mede daardoor - af en toe in con flict met een trainer." Volg je ook wat er met die jongens bij Ajax gebeurt? „Ja, ja. Dat is af en toe niet te missen. Ik lees bijna niets, maar af en toe vang ik wel eens iets op." Hoe moeten die jongens daar uit komen? „Ik denk dat ze zelf hun eigen weg moeten zoe ken, dat is het belangrijkste. Maar ik denk dat het toch beter zou zijn, als er iemand is die - op het moment dat ze hulp nodig hebben - hen de hel pende hand toe zou reiken." Dus als ze naar je toe komen, help je ze. Maar je stapt niet op ze af? „Nee, af en toe zeg ik wat en dan help ik iemand. Maar meestal moeten ze zichzelf staande weten te houden. Het is hier geen liefdadigheidsinstel ling. Je komt bij het Nederlands elftal met een doel." Heeft het aanvoerderschap jou veranderd? „In principe verandert er niet veel, maar toch wel iets. Het betekent vooral dat ik een leidinggevend figuur ben geworden." Is dat iets dat je leuk vindt? „Nee, maar het is een rol waarin ik ben gegroeid. Ik denk dat ik daar op een gegeven moment wel klaar voor was." Heb je erover getwijfeld, toen je werd gevraagd of je aanvoeTdeT wilde woTden? „Natuurlijk moest ik er goed over nadepken, want het is wel een heel grote verantwoordelijkheid. Het heeft natuurlijk pluspunten, maar ook heel veel minpunten. Alles heeft positieve en nega tieve kanten. Die moest ik in overweging nemen bij het opmaken van de balans." Maakt 'die band' nog wat uit voor een speler met al jouw ervaring? „Soms wel, soms niet. Soms weet een groep direct wie de aanvoerder is en wie in bepaalde situaties het voortouw neemt. Dan maakt een aanvoer dersband niet veel uit." Word je tegenwoordig andeTS benaderd? „Ik denk dat ze m'n karakter wel kennen en dat ze weten wat ik kan brengen. Daarom achten ze me geschikt voor die rol. Je bent zo'n persoon of je bent het niet." De spelvreugde die je uitstraalt, heb je die over vijf jaaT nog steeds? „Ik hoop het wel." Je ziet voetbal nog altijd niet als werk? „Nee, maar het is toch fantastisch dat ik echt ple zier in m'n werk heb? Hoeveel mensen gaan met plezier naar hun werk, waar ze ook hun ambities in kunnen stoppen? Dan ben ik toch best wel bevoorrecht." Davids:„Was dit het?" Verslaggever: „Ehhh, nou..." En weg is Davids, terwijl het ijs nog geen millime ter is geslonken. De nieuwe aanvoerder van Chanje heeft gesproken. Inmiddels kwam hij ook alweer in de publiciteit doordat hij in Italië bij het verlaten van een warenhuis een paparazzifoto- graaf het ziekenhuis in geslagen zou hebben. De fotograaf heeft een aanklacht tegen hem inge diend. Edgar Davids, hij blijft een mysterie. AMSTERDAM - Richard Sneekes (35) speelde in Ajax 82 samen met voorstopper Dennis Bergkamp. De geboren Amsterdammer maakte zijn debuut onder Johan Cruijff en verving in ig8s als jongste debutant ooit (16 jaar en 362 dagen) Rob de Wit. Achteraf stond zijn 'grote bek' een mooie toekomst in de weg. Nu, na negen Engelse voetbaljaren, is het mooi geweest. Sneekes woont en werkt nog in Engeland en is zo 'verengelst' dat een terugkeer naar Nederland niet meer waarschijnlijk is. Door Sander Zeldenrijk „Ik debuteerde op m'n zestiende. Dan is het dui delijk dat men mij niet als één van de velen uit de opleiding zag. Na dat debuut tegen Haariem (een 5-1 zege zonder doelpunt van de debutant, red.) zat ik 's avonds meteen in een sportpro gramma. Een dag later moest ik op school een proefwerk maken, maar dat werd geen succes. Ik had overigens geen supersterstatus, zoals je dat nu bij die jonge gasten ziet." Sneekes speelde in drie jaar slechts drie duels. „Te weinig", erkent hij zelf. „Ik ben niet op mijn mondje gevallen en kwam daardoor altijd in conflicten terecht. Die stonden mijn doorstro ming in de weg. Als ik weer iets zei, dan zag ik Cruijff al vanuit mijn ooghoeken. Was ik weer een wedstrijd geschorst. In het veld kwam ik altijd voor de anderen op, als die verrot werden gescholden." De blonde centrale middenvelder wilde voetbal len en toen dat niet bij Ajax kon, begon hij aan zijn grote voetbalavontuur. Via een verhuurpe- riode aan FC Volendam ("ik werd geruild tegen Wim Jonk"), Fortuna Sittard ("het eerste jaar was moeilijk. Pizza, chinees, patat, het kwam allemaal twee keer per week voorbij"), FC Locarno ("Ik kon er goed verdienen, maar slechts 40 procent van mijn salaris werd uitbetaald"), Bolton Wanderers ("een echte familieclub"), West Bromwich Albion ("de manager daar was gek, net Saddam Hoes sein"), Stockport County ("veel potentie maar wel iedere dag twee uur file rijden"), Huil City ("de trainer werd ontslagen en ik wilde niet verhuizen naar Huil") en het Deense Herijalge BK ("ik zou drie keer per week worden ingevlogen, maar in mijn hart was ik al gestopt met voetballen"). Sneekes is inmiddels 'verengelst'. Zijn zoontje keek tijdens EURO 2004 naar Beckham en consor ten en ging in zijn kamer computeren toen Oranje moest spelen. Tegenwoordig bezit de Hol- ■<.w Richard Sneekes in duel met Feyenoorder Simon Tahamata. lander onroerend goed in Manchester, Birming ham en Spanje. „Ik wil wel terug, maar de kinde ren zijn opgegroeid in Engeland. Ik ben vervreemd van Nederland. Soms kan ik me niet eens voor stellen dat ik voor Ajax heb gespeeld. Dat komt pas weer als ik door mijn shirts rommel. Mijn vrouw vraagt me vaak wat er met me zou zijn gebeurd, als ik bij Ajax niet zo'n grote bek had gehad. Misschien ben ik inderdaad veel misgelo pen, maar daaT heb ik geen wroeging over."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2