'De lijntjes moeten korter' Supporters over vertrek Louis van Gaal Codemasters lanceert Ajax Club Football 2005 FANZONE AJAX Winnaars Cruijff dvd Aiax Life nummer 7 30 oktober 2004 AMSTERDAM - Het vertrek van technisch directeur Louis van Gaai kwam voor veel supporters als een verrassing. De voormalig trainer van Ajax en het Nederlands elftal zat volgens een deel van de Ajax-fans op de ver keerde stoel, nadat de club hem vorig jaar aanstelde als nieuwe 'TD'. „Hij hoort ergens op het veld te staan om daar de lakens uit te delen." Doot SandeT Zeldenrijk John Harder hoorde het nieuws the day after the night before. In tegenstelling tot medesupporter Kuit, was de gebo ren Amsterdammer niet echt verbaasd over het vertrek. „Er speelde natuurlijk al een tijdje wat. Persoonlijk dacht ik dat Van Gaal hoopte dat Koeman zou opstappen, zodat hij dan zelf trainer kon worden. Het beleid dat hij uitstip pelde, druiste in tegen de wensen van bepaalde mensen. Zijn eisen in het beleidsplan waren blijkbaar te hoog. Van Gaal is toch een mannetje dat zijn wensen precies uitgevoerd wenst te zien. Dat botste met Koeman." De Nieuw-Venneper benadrukt dat hij Van Gaal hoog heeft zitten. „Het is een tegenvaller dat hij - in mijn ogen - bij het minste geringste opstapt. Hij had hier eigenlijk boven moeten staan. Maar goed, ik weet natuurlijk niet wat zich allemaal intern afspeelde. Het belangrijkste is, dat er eindelijk eens rust in de ploeg komt. Al dat gesode mieter moet nu maar eens afgelopen zijn! De randverschijnselen voeren al te lang de boventoon." Gijs van Steen uit Noordwijk was op de hoogte van de strubbelingen, maar had niet verwacht dat deze al zo hoog waren opgelopen, dat het tot een scheiding zou leiden. „Bij zijn aanstel ling, had ik zelf wel het idee dat Van Gaal te vroeg van het trainingsveld was gestapt. Ik denk dat het een man is, die moeilijk op de achtergrond kan functioneren. Louis hoort ergens op het veld te staan om daar de lakens uit te delen." PSV-VARIANT De strandbewoner heeft zo zijn beden kingen over de invulling van het tech nisch directeurschap. „Volgens mij is dat een ietwat lege functie. Voor een trainer is het ook lastiger werken met een 'TD'. Ik weet niet of de coach genoeg tijd over heeft, maar anders zou ik hem dat werk er ook bij laten doen. Inderdaad, wat Guus Hiddink bij PSV doet. Minder, maar voldoende overleg. De lijntjes moeten korter. Nu duurt het vaak erg lang eer er iets wordt besloten." In het supportershome geeft F-sider Daan zijn visie. Hij volgt Ajax overal en is per jaar meer dan gi5.ooo kwijt aan 'zijn cluppie'. „Koeman en Van Gaal konden niet samen door een deur. Koe man bepaalt de opstelling. Dat gebeurt niet van bovenaf, maar ik kreeg juist het idee dat die poging wel werd gedaan. Als trainer past Van Gaal bij Ajax, niet in de functie die hij nu bekleedde. Wat Louis met Ajax bereikt heeft, kan niemand meer evenaren. Nu zat er een ander op de trainersstoel en dat was voor hem - waarschijnlijk - moeilijk te accepteren. Ik denk trou wens dat Koeman was vertrokken, als Louis langeT gebleven was. Van Gaal vertrekt in het belang van de club, omdat hij dit ook inzag." 'Hoe nu verder?', is de slotvraag in het supportershome. Terwijl de maandag morgenclub op de achtergrond luid ruchtig discussieert over hetzelfde onderwerp, gaat Daan verder met zijn verhaal. „We moeten niet iemand van buiten halen. De PSV-variant lijkt daar nu toch zijn vruchten af te werpen. Het is allemaal wat efficiënter. Of het pro bleem van Ajax helemaal is opgelost met het vertrek van Van Gaal? Daar heb ik een hard hoofd in. De spelers lie ten tegen Maccabi in ieder geval zien, dat ze achter de trainer staan. Die posi tieve tendens moet men nu doortrek ken!" Leo Beenhakker, Louis van Gaal en Bob Haarms vieren de 5-1 overwinning van Ajax op Roda JC op 5 mei 7997. Het is woensdag 20 oktober. Jeugdige supporters hebben de herfstvakantie benut voor een bezoekje aan de altijd interessante training van de Amster damse landskampioen. Achter drang hekken en schuilend onder grote para plu's, wachten ze met fototoestellen en handtekeningenboekjes op de spelers, die een avond eerder tegen Maccabi Tel-Aviv prima zaken deden in de Champions League. De 'oudere' fans bekijken de traditio nele taferelen van een afstandje. Het succes van Koeman en consorten wordt overschaduwd door het bericht dat technisch directeur Louis van Gaal de club gaat verlaten. Henk Kuit is in ieder geval verrast. „Ik kwam Van Gaal op zaterdag tegen bij de B2.Toen stond hij tien meter naast me en maakte een ontspannen indruk. Hij ging met wat mensen op de foto, dus dacht ik 'dat zit wel goed'." Dat bleek dus niet het geval. Diezelfde dag nog diende de man, die Ajax als trainer alle prijzen hielp behalen, zijn ontslag in als 'TD'. „Ik denk dat zijn trots is gekrenkt. Bovendien wilde hij zich overal mee bemoeien. Dat is zijn goed recht, maar de technische staf moet je met rust laten. Hij zal wel een goede aanbieding op zak hebben. Ik vind het niet raar dat een Technisch Directeur opstapt in plaats van de trai ner. Die worden altijd al geslacht." TOEKOMSTSCENARIO Kuit heeft een opmerkelijk toekomst scenario. „Hoe Ajax dit moet oplossen? Laten ze er maar rustig de tijd voor nemen. Ik hoorde van de oude groep supporters dat Aad de Mos een goede opvolger zou zijn. Daar had ik zelf eeT- lijk gezegd niet aan gedacht. Hij weet natuurlijk wel wat zich allemaal op de mondiale voetbalvelden afspeelt. Zelf zou ik het eerder binnen Ajax zoeken. Een type als Piet Keizer of Klaas Nuninga. Die kunnen die rol volgens mij ook wel invullen." AMSTERDAM - „Het spel is sneller en de beelden zijn scherper". Zo luidde de conclusie van Nigel de Jong en Daniel de Ridder. Beide Ajacieden waren op vrijdag 15 oktober, samen met hun ploeggenoten Wesley Sne- ijder, Tomas Galasek en Rafael van der Vaart, aanwezig bij de lancering van het computerspel Ajax Club Football 2005. Nigel de Jong en Wesley Sneijder concentreren zich tijdens de officiële lancering van Ajax Club Football 200s op hun onderlinge wedstrijdje. Ploeggenoot Daniel de Ridder pro beert het duo tevergeefs af te leiden. Een computerspel dat de clubgeschie denis verandert. Ajax Club Football 2005 biedt Ajax-fans de mogelijkheid om slechte resultaten uit het verleden weg te poetsen. Denk daarbij aan vorig seizoen: Celta de Vigo-Ajax en NAC-Ajax. Wat dat betreft kan het spel momenteel als goede afleiding dienen voor de echte veldprestaties. Sterker, jij kunt als speler zelf in Ajax spelen! De Player Focus Feature biedt je de moge lijkheid een speler te ontwerpen die sprekend op jezelf lijkt. Wat je verder nog moet weten van Ajax Club Football 2005? De selectie is zeer up-to-date, getuige de aanwezig heid van Mauro Rosales. Spelers wor den zeer herkenbaar driedimensionaal weergegeven (daar zijn volgens Code masters drie fotosessies aan voorafge gaan). Men kan aan carrièreplanning www.ajax.n doen. Verder biedt Precision Trigger je diverse detailbewegingen (zoals de mogelijkheid de bal nonchalant onder je voet door te laten gaan. Verder kun nen Ajacieden veel informatie over de club inwinnen. Met een opgebouwd kapitaal kan men filmpjes bekijken. Kortom: de editie 2005 belooft weer veel meer spektakel dan Ajax Club Football 2004. Prijs voor Playstation 2 en Xbox: 59,95. De PC-editie kost €49-95- De SVA geeft tien exemplaren van Ajax Club Football weg aan de eerste tien inzenders. Vermeld wel even of je de Xbox, PC of Playstation 2 editie wilt hebben. Reageren: Tedactie@svajax.nl 'Hoe vaak scoorde Cruijff in de wed strijd Real Madrid - FC Barce lona (1974)?' Dat wilde de redactie van je weten. Het goede antwoord was één keer. De volgende personen hebben inmid dels de dvd 'En un momento dado' ontvangen: Jan Schoonenberg (Har derwijk), Jessie Kambong (Deven ter), Jaap van der Wiel (Den Haag), Paul Lendemeijer (Brunssum), Erik Rikken (Eindhoven), Floor van Lan gen (Hillegom), Pascal Ros (Maars- sen), H. Filius (Diemen), Barrie van Gameren (Mijnsheerenland), Ewald Hessing (Houten). Niet gewonnen? Neem dan een kijkje op www.cruyff-foundation.org

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 13