'Ajax is de Joodse club van Europa' Ajax Life nummer 6 9 oktober 2004 m plaats. Maccabi Tel-Aviv kwalificeerde zich dit sei zoen door HJK Helsinki en PAOK Saloniki (in de UEFA Cup later tegenstander van AZ, red.) uit te schakelen in de voorronden. De door Klinger getrainde ploeg is het 92ste team dat in de Cham pions League uitkomt. De wedstrijd tegen Bayern frauber, Eli Biton, Tamir Cohen, Moshe Mishaeloferi Yehoshua Nagar. München was de eerste Champions League-wed strijd die op Israëlische bodem werd gespeeld. Haifa werkte zijn thuisduels twee seizoenen gele den nog af in Sofia en op Cyprus. Tussen beide Wereldoorlogen in viel Israël onder Brits gezag. De Engelsen, al even voetbalverslaafd als de vorige overheersers, wilden met hun leger- kampementen tegen Israëlische ploegen spelen. De enige club die dat niveau aankon, was Maccabi Tel-Aviv. De Engelsen organiseerden uiteindelijk hun eigen competitie met legereenheden uit onder meer Jordanië en Irak. En met Maccabi. Dui zenden mensen volgden toen al de verrichtingen van de club. In 1937 waren de Engelse teams niet meer welkom in de competitie. Nadat de Tweede Wereldoorlog het aanzien van de wereld voor goed veranderde, werd in 1948 de staat Israël gesticht. Een jaar later werd Maccabi Tel-Aviv de eerste 'eigen' kampioen van het land. Er zijn veel parallellen tussen Ajax en Maccabi. Ze hebben overal supporters, de club is groot in het hele land en iedere tegenstander is erop gebrand Tamir Cohen gaat ingooien. van ze te winnen. Vandaag de dag vervult Maccabi Tel-Aviv ook een belangrijke rol in de sociale ontwikkeling van de staat Israël. Enkele malen per week trekt de selec tie het land in om zieke kinderen te bezoeken en aan de populariteit van de club te werken. Ook de Arabische gebieden worden daarbij bezocht; de periferie kan niet groot genoeg zijn. Voorzitter Elon Herzikowitz vertelt: Maccabi Tel-Aviv vormt het voetbal-hart van Israël. Het is de club met de meeste titels en de grootste achterban. Dat we nu Champions League spelen, zie ik als een bekro ning voor al het werk wat we hebben verricht." De 47-jarige preses vervult zijn functie sinds 1996. Hij is van plan zo lang als mogelijk aan te blijven, want Herzikowitz ziet in voetbal een belangrijk bindmiddel: „Op vele vlakken ligt Israël ver voor op andere landen. Wat betreft wetenschap, tech nologie, noem maar op. Op voetbalgebied zijn we echter achtergebleven. Dat is iets wat ik wil ver anderen. Voetbal is cultuur. Het maakt deel uit van ons bewustzijn. Sport vormt een goede fun dering voor een gezonde samenleving. Wij moe ten ons leven beschermen en dat levert soms pro blemen op. Sport helpt daarbij. Als wij in de Ara bische gebieden komen, staan ouders met kinde ren ons enthousiast op te wachten. Dat is mooi. Ik heb niet de illusie dat wij het begin kunnen zijn van een nieuwe wereld. Maar we willen wél laten zien hoe het zou kunnen zijn." Herzikowitz heeft een vriendelijk uiterlijk. Hij praat rustig en houdt zijn zoontje Omei stevig tegen zich aan. „Ik heb veel vrienden in Nederland en ben er vaak geweest. Ik kijk erg uit naar de ont moetingen met Ajax. De club heeft een speciale band met Joden en met Israël. Wat is er beter dan dat de wereld samenkomt via sport?" Yoram Arbell is commentator van de Israëlische TV. Volgens hem is Herzikowitz een bijzondere voorzitter: „Hij is een romanticus, dat maakt hem anders dan anderen. En hij is één van de rijkste mensen uit Israël. Herzikowitz is importeur van Sony en heeft daarnaast diverse andere bedrij ven. Hij stopt veel van zijn eigen geld in Maccabi Tel-Aviv. Het ging een tijdje heel slecht met de club. De resultaten die behaald werden, pasten niet bij de status. Toen hij aan de macht kwam, veranderde dat. Maar Herzikowitz blijft altijd uiterst bescheiden. Onder hem besteedt de club veel meer aandacht aan de eigen jeugdopleiding. Daarom loopt er nu ook zo'n jong team. Dat ver stevigt het clubgevoel, overal in het land". Waarna Arbell toevoegt: „De beste manier om de angst voor Israël te overwinnen, is het vliegtuig nemen en er naar toe gaan. Het is een compleet andere wereld dan men verwacht. Tel-Aviv is misschien wel de levendigste stad van Europa. Iedereen leeft op straat, de barretjes blijven tot 05.00 uur open en het is er gewoon gezellig. Feitelijk is Israël een mirakel. In 50 jaar is het land uit het niets en onder zeer zware omstandigheden opgebouwd." Arbell zegt wat alle andere in Turijn aan wezige Israëliërs uitstralen. Gedreven door trots is hun drang, om de wereld het echte Israël te laten zien, immens groot. KIL Delle Alpi ademt een kille sfeer uit. De entourage doet zelfs een beetje luguber aan. Er zijn nog geen 10.000 mensen afgekomen op de tweede Champions League-wedstrijd van beide ploegen. Juventus komt traag uit de startblokken en slaagt er geen moment in de trouwe aanhang te verwennen. Het duel wordt in een uiterst laag tempo gespeeld. Mac cabi Tel-Aviv denkt zelfs kans te hebben op een stuntje. Totdat rechtermidden velder Mauro Camoranesi tien minuten voor rust raak kopt uit een corner van Pavel Nedved. De Italianen doen vervol gens helemaal niets extra's. Zonder ook maar één keer in gevaar te komen, bren gen ze de zege veilig thuis. Voetballend stelt Maccabi Tel-Aviv niet veel voor. De ploeg krijgt in 90 minuten maar één echte kans. De eenzame spits Ishmael Addo mikt de bal echter naast het door Buffon verdedigde doel. „Ons niveau ligt inderdaad te laag voor de Champions League", beaamt Emile Mbamba later. De voormalige aanvaller van Vitesse verhuisde afgelopen zomer naar Maccabi Tel-Aviv. Door een verve lende ziekte was hij een maand uitge schakeld. Tegen Juventus speelt hij het laatste kwartier mee, zonder op te val len. „Israël staat niet bekend als een voetballand. Maar ieder jaar wordt het beter. Wij hebben een heel jonge ploeg, met nauwelijks oudere spelers. Het gebrek aan ervaring in een grote com petitie breekt ons op. Dat was tegen Bayern München zo. En nu opnieuw. Zij kunnen wel één keer raken. We werken wel heel hard en boeken progressie. Ik heb veel met trainer Klinger over Ajax gepraat. Ik heb bij Vitesse 'nog onder Koeman gewerkt en ik weet wat het is om tegen Ajax te spelen. Veel beweging zonder bal. Wij komen in de ArenA zeker in de problemen. Ons positiespel moet verbeterd worden. Toch hebben we kans tegen Ajax. Ook tegen Juven tus heb ik nooit het idee gehad dat we volledig kansloos waren. Als we onze kansjes weten te benutten, kunnen we in Amsterdam zeker een resultaat halen. Wij hebben beslist de mogelijk heid om derde te worden in de groep, te beginnen met een goede uitslag in Amsterdam." Mbamba bevestigt de berichten over Tel-Aviv. „Het bevalt me er echt heel goed. De mensen zijn aardig en het is een mooie stad waaT het leven zich vooral buiten afspeelt. Voordat ik er naartoe ging dacht ik bij Israël alleen maar vechten, vechten en nog eens vechten. Maar nu ik er eenmaal ben, blijkt dat totaal niet het geval te zijn. Ik dacht aan een oorlogsgebied, maar daar heb ik niks van gemerkt. De mensen leiden een normaal leven, net als in Nederland. De problemen zijn bij de grens. Ik heb zelf nog niets meegemaakt." COHEN De sterkste linie van Maccabi Tel-Aviv is het mid denveld. Bruno Reis (nummer 7) en Erez Mesika (11) zijn indrukwekkende mannetjesputters. Maar de beste voetballer is ongetwijfeld Tamir Cohen. Hij speelt met rugnummer 19 en de algemene verwachting is, dat hij volgend seizoen niet meer in Israël speelt. Cohen speelt verdedigend links op het middenveld en verstaat het vak van kort pas sen, vrijlopen en op het juiste moment diepte kie zen: „We hebben het prima gedaan tegen Juven tus. Het was een goede wedstrijd. Het enige ver schil is dat zij gescoord hebben en wij niet. Dat is precies ons probleem: onervarenheid. Gedurende de wedstrijd dachten we dat er iets mogelijk was hier, want we voelden ons lange tijd minstens gelijkwaardig aan de tegenstander. Ik ben blij dat we goed gespeeld hebben, maar toch een beetje teleurgesteld over de nederlaag." Cohen is net 20 jaar en zoon van de in Israël legendarische Avi Cohen, die van 1979 tot 1981 furore maakte als libero van Liverpool. Tamir: „Met mijn vader praat ik veel over voetbal, maar wat we bespreken, houd ik voor me. Ooit hoop ik te bereiken wat hij allemaal gedaan heeft. Ik heb hem nooit zien spelen, want ik was drie jaar oud toen hij stopte met voet ballen. Ooit hoop ik - net als hij - in Europa te spelen. De Champions League is een belangrijk podium voor ons. Ik ben er heel trots op dat wij op dit niveau uitkomen. Het duel met Ajax is voor beide teams cruciaal. Er hangt veel van af. Verlies is drama tisch voor beide kampen. Ik vind Ajax een goede tegenstander, maar er valt iets te halen in 5 Amsterdam. Mis- i schien een puntje, i wellicht zelfs drie. 1 Waarom niet?" Maccabi-voorzitter Herzikowitz en zijn zoontje Omei. Veel zal daarbij afhangen van de doelman van Maccabi Tel-Aviv, Liran Strauber. Hij is 30 jaar en daarmee verreweg de oudste speler in de selectie. De aanvoerder is een bekendheid in zijn land en dat komt mede doordat zijn vrouw lid is van het Israëlisch parlement. Tegen Juventus maakt Strauber een betrouwbare indruk. Alleen ziet hij er bij de treffer van Camoranesi niet goed uit: „Net als tegen Bayern München heb ik lang het gevoel gehad dat er hier iets te halen viel. Tegen de Duitsers konden we het een uur volhouden, tegen Juventus zat er de gehele wedstrijd een surprise in. Nu spelen we tegen Ajax. Ik weet veel van de club en van Amsterdam. Ajax is de Joodse club van Europa. Ik ga er regelmatig op vakantie, rond Kerst en jullie jaarwisseling. Dan ziet de stad er schitterend versierd uit. Ik ga graag koffie drin ken op de Dam en wandelen langs de grachten. Toen we afgelopen zomer op trainingskamp in Arnhem waren, heb ik de selectie nog een avondje meegenomen naar Amsterdam. Het is een mooie stad met een prettige sfeer. Dat we tegen Ajax spelen, zie ik als een extra bonus. De Champions League is groots. Tegen Juventus hoopte ik de 'o' te houden. Nu moet dat dan maar in Amsterdam gebeuren. Het zal heel zwaar worden, maar met zijn allen moet het kunnen." Maccabi Tel-Aviv verloor het gevecht in Turijn. Maar de strijd gaat onverminderd voort. Doelman Liran Strauber wil tegen Ajax de 'nul'houden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 9