Wat kan Ajax van Maccabi Tel-Aviv verwachten? 'We willen laten Ajax en Amsterdam walhalla voor Israëlische voetbalpioniers zien, hoe het zou kunnen zijn' 1 raar Éet 9 OKTOBER 2004 NUMMER 6 AjAX LIFE TURIJN - Ajax neemt het in de volgende wedstrijd van de Champions League op tegen Maccabi Tel-Aviv. Beide clubs ontmoeten elkaar tweemaal achter elkaar. Ajax kan via de Israëliërs in ieder geval deelname aan de UEFA Cup veiligstellen, door de derde plek in de groep te bemachtigen. Ajax Life reisde vorige week naar Turijn, waar Maccabi met 1-0 verloor van Juventus. Een opmerkelijke reportage over de voortdurende strijd van niet zomaar een voetbalploeg. Doot Amout VeTzijl Waar te beginnen met een verbaal over Maccabi Tel-Aviv? De website van de club biedt nauwelijks uitkomst. Deze is voor 95% geschreven in bet Hebreeuws. Een bezoek aan de hoofdstad van Israël zelf is evenmin een optie. Wie staat er nou te springen om vrijwillig in een EL AL toestel te stappen en naar het beloofde land te reizen? Tele visiebeelden van brandende autobussen, massale begrafenissen en gevechten tussen stenengooi ende Palestijnen en Israëlische tanks, moedigen een bezoek niet aan. Een gesprek met Asher Goldberg biedt uitkomst. De chef-voetbal van de Israëlische krant Haarez ('ons land') toont zich een uitmuntend historicus. Terwijl Juventus een dag voor de wedstrijd een besloten training afweTkt, verhaalt de 57-jarige journalist over de geschiedenis van de populair ste club van Israël. En er valt nogal wat te vertel len. Hoe kan het bijvoorbeeld dat Maccabi Tel-Avi- val in igo&is opgericht, terwijl de onafhankelijke staat Israël pas sinds 1948 bestaat? Gedurende Goldbergs anderhalf uur durende historische les, wordt al snel duidelijk dat voetbal en politiek in de Bijbelse landen onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Goldberg: „Vanaf 1600 maakte het land, dat nu Israël heet, deel uit van het Ottomaanse rijk. De Franse Jood, helpt Frankrijk en Engeland finan cieel met de aanleg van het Suez Kanaal; in ruil voor zijn steun mogen er nog meer Joden emigre ren. Om hen te kunnen onderbrengen, laat Roth schild zes nieuwe nederzettingen bouwen, waar onder Petach Tikva. De jonge Europese immigran ten introduceren in het begin van de twintigste eeuw de voetbalsport. In Jaffa wordt de eerste universiteit van het land gebouwd en in 1906 roept de latere eerste burgemeester van Tel Aviv, Meier Dizengoff, een groep jongeren bij zich. Hij geeft ze een bal - gekregen van een uit Hongarije gevluchte Jood - en gezamenlijk richten ze een voetbalclub op: Harison Lezion ('eerste naar Zion'). Vanwege de voortdurende conflicten met de Ara bische bewoners in Jaffa, besluit een vooraan staande groep Joden tot het bouwen van een nieuwe nederzetting. Onder leiding van Dizeng off stampt een groep van 25 families Neve Sjalom ('ons huis') uit de grond. De percelen worden ver deeld door middel van een loterij. De loten zijn steentjes uit de zee. In 1912 doopt men de - dan al gigantisch gegroeide -nederzetting om in Tel Aviv. De keuze voor die naam is historisch verklaard. Volgens de Bijbel woonden de Joden 3000 jaar geleden in Babylonië (het huidige Irak) in een plaats met dezelfde naam. In hetzelfde jaar, trok de nieuwe heerser van Turkije, Mustafa Kemal ofwel Atatürk, het gebied Israël binnen om het Turks gezag te onderstrepen. Atatürk was waar schijnlijk de eerste wereldleider die een grote voorliefde voor de voetbalsport had. De stichter van het moderne Turkije, waarvan gezegd wordt dat hij zowel fan van Fenerbahce als van Besiktas was, laat overal waar hij met zijn legers komt, voetballen. In 1912 is het dan ook Atatürk die - per decreet vanuit Istanbul - toestemming geeft om de naam van Harison Lezion te veranderen in Maccabi Tel-Aviv. Ooit gedacht dat Atatürk de naamgever was van Maccabi Tel-Aviv?" Asher Goldberg vertelt uitgebreid over de geschiedenis van Macabi Tel-Aviv. Sultan van Turkije veroverde Egypte en de landen eromheen. Als rond 1880 in Rusland de vreselijke Pogroms (het vernietigen van al het Joods bezit en het verdrijven van de Joden, red.) aanhouden, emigreren 5.000 Russische Joden naar het gebied Israël. Op dat moment wonen daar al zo'n 20.000, voornamelijk oude, Joden. Zij wonen in histori sche plaatsen als Jeruzalem, Hebron en Jaffa en resideren onder Turks gezag. De verplaatsing van mensen houdt aan. Rothschild, een zeer rijke CHAMPIONS LEAGUE Nir Klinger leeft in de realiteit van de dag. Het is avond in Turijn en de oefenmeester van Mac- 1 cabi Tel-Aviv belegt een jl persconferentie, vlak |l voordat hij met zijn I manschappen gaat trai nen in het stadion van Juventus. Klinger is oud- speler van de club en was aanvoerder van het legendarische Israëlische elftal, dat in 1993 met 2-3 won in en tegen Frankrijk. Met 82 interlands was hij lange tijd recordinternational. De Maccabi-trainer maakt een rustige, welover wogen indruk. In zijn voorbeschouwing op de wedstrijd legt hij de favorietenrol logischerwijs bij de tegenstander: „Juventus heeft veel meer ervaring dan wij. Dit jaar is onze eerste kennis making met de Champions League. Het zal heel - jlfcf zwaar worden, maar Israëliërs zijn gewend om te vechten en dat zullen we morgen zeker doen. Wat we geleerd hebben van de 0-1 nederlaag tegen Bayern München? Dat we teveel respect voor Bay- ern aan de dag hebben gelegd. De opwinding rondom de wedstrijd verstoorde onze concentra tie. We weten nu dat discipline rondom duels in de Champions League essentieel is." Vijftien jaar geleden ging Klinger bij Maccabi Tel- Aviv spelen. Hij werd meteen aanvoerder en al in zijn tweede jaar werd Maccabi kampioen van Israël. Een glorieus moment, want in de 13 jaren ervoor had de club geen enkele prijs gepakt. Vijf jaar geleden moest Klinger met voetballen stop- tegen Juventus te spelen. Strooi, met stralende ogen en schuchter vanwege de massale media- aandacht: „Het is als een droom die uitkomt. Ik ben ontzettend blij dat ik hier mag zijn. Hopelijk spelen we zó goed, dat heel Europa ons na deze wedstrijd kent." Als laatste wil een Italiaanse journalist weten, wat eigenlijk iederéén zich afvraagt. Is het wel veilig om straks in Tel-Aviv te voetballen? Klinger antwoordt rustig. „Vraag maaT aan Bayern Mün chen hoe zij het gehad hebben in Tel-Aviv. Er is daar niets aan de hand." Goldberg voegt later toe: „Ik begrijp dat jullie angstig zijn, als jullie het nieuws via de kranten en de televisie volgen, ledereen denkt dat er Trainer Nir Klinger schreeuwt zijn manschappen naar voren. De selectie van de Israëliërs tijdens de afsluitende training in stadion Delle Alpi. pen, omdat hij te veel last had van een chronische blessure. Daarna is hij een jaar assistent-bonds- coach geweest en werkte hij twee seizoenen bij een club in de Tweede Klasse. Twee jaar geleden keerde hij terug bij Maccabi Tel-Aviv en zette - onder het motto "ik heb ze niet nodig" - direct twee gezichtsbepalende spelers uit het team. De maatregel sorteerde het gewenste shockeffect en Maccabi werd - voor het kwalitatief veel betere Maccabi Haifa - kampioen van Israel. Vorig jaar eindigde Maccabi Tel-Aviv op de tweede plaats met een nieuw en zeer jong elftal. Klinger: „Deelname aan de Champions League levert een enorme impuls op voor het groeiproces van de jonge spelers in de selectie." Eén van hen is Avi Strooi. Hij zit naast Klinger achter de tafel bij de persconferentie. Bijna voor spek-en-bonen, want de 24-jarige verdediger krijgt welgeteld één vraag te beantwoorden. En wel hoe het is om overal gevochten wordt. Maar zo is het niet. Natuurlijk wordt er wel eens gevochten, maar dat gebeurt ook in Moskou, Madrid, overal ter wereld. Waar ben je tegenwoordig nog veilig? In Israël is het echt heel rustig, alleen aan de grenzen is het rumoerig. Natuurlijk weet iedereen dat er altijd wat kan gebeuren. Maar geloof me, wie naar Tel- Aviv reist, weet niet wat hem overkomt. Vanaf de landing, zul je de televisiebeelden niet meer gelo ven." Het wordt duidelijk dat de missie van Maccabi Tel- Aviv veel meer is, dan alleen een sportieve. ONTWIKKELING Twee jaar geleden was Maccabi Haifa de eerste club uit Israël die zich plaatste voor de Champions League. In hun groep, die verder bestond uit Bayer Leverkusen, Manchester United en Olympiakos Pireaus, eindigde de ploeg op een knappe derde CMAC»C>«A OIA«-K3**A oiAonwA Maccabi Tel-Aviv: John Pantsil, Erez Mesika, Avi Strooi, Bruno Reis, Marcio Giovanini en IshmaelAddo. Zittend: Liran Strauber, Eli Bitc

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 8