Liever assists dan doelpunten Mauro Damian Rosales: Ajax Life nummer 6 9 oktober 2004 I AMSTERDAM - Het jaar 2004 zal met hoofdletters worden bijgeschreven in de annalen van het leven van Mauro Damian Rosales. De 23-jarige rechtsbuiten debuteerde dit jaar in het Argentijnse nationale elftal, won de gouden medaille op de Olympische Spelen en tekende een vierjarig contract bij Ajax. Genoeg reden voor Ajax Life om eens uitvoerig met hem te spreken. Door Daan Schippers Mauro Rosales zit in de tang bij Salihamidzic en Ze Roberto van Bayern München. Het is een bijzonder jaaT voor je geweest. Je won met Argentinië goud op de Olympische Spelen, debuteerde in het nationale elftal en weTd naar Ajax getransfereerd. „Ik ben erg gelukkig met wat me in 2004 allemaal is overkomen. Het is een droom die uitkomt. Mijn debuut voor het Argentijnse nationale team, de tweede plaats in de Copa America - hoewel we in de finale beter speelden dan Brazilië en alleen na strafschoppen verloren -, het goud op de Olympi sche Spelen en mijn transfer naar Ajax zijn belangrijke dingen. Ik dank God daarvoor en ik geniet ervan. Ik hoop hier in Amsterdam dezelfde resultaten te behalen als in Argentinië. Ik wil me nog flink verbeteren en wil een belangrijke speler voor Ajax worden." Wat was het allermooiste dit jaar? „Alles was natuurlijk speciaal, maar ik denk dat de transfer naar Ajax het belangrijkste voor me is geweest. Iedere speler in Argentinië, die iets wil bereiken in het voetbal, droomt van een overgang naar een Europese club. Daar zijn de belangrijkste competities van de wereld. En dat ik daardoor ook meteen in de Champions League terecht ben gekomen, is natuurlijk extra mooi." Je hebt naam gemaakt op de Olympische Spelen waar je een belangrijke pion was voot Argentinië en uiteindelijk zelfs de gouden medaille behaalde. „Het was een titel die Argentinië nog nooit had gewonnen en die we héél graag wilden hebben. In 1996 verloren we de finale in Atlanta van Nigeria en. dat heeft een bittere smaak achtergelaten. Deze finale, tegen Paraguay, móest daarom gewonnen worden. We hebben ons erg goed op het toernooi voorbereid en we kunnen niets anders doen dan tevreden zijn. Door die medaille maak ook ik nu deel uit van de geschiedenis van het Argentijnse voetbal." Met jouw assists heb je een groot aandeel gehad in het behalen van die Olympische titel. „Alle spelers waren belangrijk, maar ik heb inderdaad veel assists gegeven. Ik had het geluk dat de trainer vertrouwen in me had en ik een goed toernooi kon spelen. Alle wedstrijden stond ik in de basis en in de finale gaf ik de assist op 'Car- lito' Tevez, die de winnende goal maakte. Dat is natuurlijk erg mooi, maar we hebben gewonnen omdat we allemaal keihard gewerkt hebben." Wat doe je liever: scoTen of assists geven? „Ik geef liever assists. Mijn sterke punten liggen in de aanval, het veld breed houden en anderen bedienen. Ik ben niet zo'n goaltjes- dief. Ik probeer zoveel mogelijk rendement te halen uit m'n acties op de vleugel, want daar voel ik me het lekkerst. Ik heb mijn beste voetbal nog niet laten zien. Ik moet balvaster worden en heb inmiddels gemerkt dat ik in Europa veel minder tijd krijg om de bal aan te nemen. Daar moet ik aan wennen." Wist je dat Ajax je in de gaten hield tijdens de Olympische Spelen? „Tijdens de Copa America heeft de club contact opgenomen en hebben ze kenbaar gemaakt, dat ze interesse in me hadden. Er waren meer clubs die belangstelling hadden - waaronder Palermo uit Italië - maar Ajax was de enige waarvan ik wist dat de belangstelling concreet was. Ik heb gepro beerd om dat niet van invloed te laten zijn op mijn prestaties in de Copa America en de Olympi sche Spelen." Vertel eens wat over je eerste weken in Amster dam? „Ik geniet ervan om hier te zijn. Ik heb het geluk dat deze spelersgroep me goed heeft opgevan gen. Op de trainingen en in de wedstrijden heb ik nog niet optimaal gepresteerd, omdat ik alles en iedereen nog moet leren kennen. Sinds een paar dagen heb ik een huis en als ik terugkom uit Argentinië, komen mijn ouders en mijn vriendin mee. Zij blijven de eerste maanden in Nederland en gaan dan weer terug. Ik wil me zo snel moge lijk helemaal thuis voelen, zodat ik op het veld kan laten zien wat ik waard ben." Je debuut als basisspeler - tegen Bayem Mün chen - veTliep dramatisch. Wat ging eT mis? „We speelden geen goede wedstrijd en waren niet in staat om te reageren op hun goals. We wil den aanvallen, maar konden niets uitrichten. Uiteraard willen we zo snel mogelijk revanche nemen en dat kan alleen door de volgende Cham pions League-wedstrijden te winnen." Was het moeilijk om je oude club Newell's Old Boys achteT je te laten? „Ik heb daar van m'n 14de tot m'n 23ste gespeeld en bewaar mooie herinneringen aan die periode. Zij hebben me de kans gegeven om in de Primera Division (de Argentijnse Eredivisie, red.) te spelen, waardoor ik voor vertegenwoordigende elftallen ben gekozen en uiteindelijk zelfs in het nationale elftal. Ik ben de club zeer dankbaar, ook omdat ze me de kans hebben gegeven om hogerop te gaan. En doordat ze mij verkochten, heeft Newell's Old Boys inmiddels Ariel Ortega (deze week meteen de maker van de enige goal bij de 1-0 zege op Estudiantes, red.) kunnen aantrekken. Ik ben erg blij dat ze een speler van dat kaliber hebben kun nen terughalen." Wat voot club is Newell's Old Boys eigenlijk? „Het is één van de twee clubs uit de stad Rosario; Central is de andere. Batistuta en Balbo komen er vandaan en Maradona beeft er gespeeld, evenals Sensini en Pochettino. Ook spelers uit bet huidige nationale elftal komen er vandaan, zoals Walter Samuel, die nu bij Real Madrid speelt. De kenmer ken van de club zijn te vergelijken met die van Ajax, namelijk de manier van spelen en de goede jeugdopleiding." Je hebt een lang seizoen achteT de mg en móet nu in één keeT door. Ben je niet toe aan een beetje TUSt? „Ja, dat zou fijn zijn. Maar ik heb de kans gekregen om naar Ajax te gaan en moet nu presteren. Sinds enkele dagen heb ik een beetje last van ver moeide benen en dat komt inderdaad omdat ik na de Olympische Spelen meteen door ben gegaan. Maar de mogelijkheid om uit te rusten, krijg ik écht nog wel." Oud-Ajacied Tim de Cler trekt de doorgebroken Rosales naar de grond tijdens AZ - Ajax. Wat wist je van Ajax voot je tTansfeT? „Het is een grote club, die belangrijke spelers heeft voortgebracht. Ik wist dat ze vorig seizoen kampioen zijn geworden. Van dit elftal kende ik Van der Vaart, Heitinga en De Jong omdat die bij het nationale elftal zitten. Ik herinner me de gebroeders De Boer en verder alles wat ik in Argentinië op televisie heb gezien." Was je verder bekend met het Nederlandse voet bal? „Ja, ik kende de spelers van de belangrijkste clubs. PSV, Feyenoord, AZ en Roda, die ik nog tegen Ajax heb zien spelen. Het is een belangrijke competitie met goede spelers. Niet zo goed als de Engelse, Ita liaanse of Spaanse competitie misschien, maar goed genoeg om me verder te ontwikkelen. En dat is het belangrijkste voor mij." Je hebt voor vieT jaaT getekend. Is dat niet lang in het hedendaagse voetbal? „Nee, dat is beter voor me. Dan heb ik voldoende tijd om me aan te passen en om te laten zien of ik het niveau van Ajax wel aankan." Ondanks de gemeende smeekbede krijgt de Argentijn geen strafschop van scheidsrechter Van Huiten. Naam: Mauro Damian Rosales Geboortedatum: 24 februari 1981 Geboorteplaats: Villa Maria (Argentinië) Lengte: i meter 73 Gewicht: 70 kilogram Positie: rechtsbuiten Rugnummer: 7 Debuut Newell's Old Boys: 31 oktober 1999 (uit tegen River Plate, 2-0 verlies) Aantal wedstrijden Newell's: 112 (30 doelpun ten) Debuut Ajax: 12 september 2004 (uit tegen ADO Den Haag, 3-3) Aantal wedstrijden Ajax: 4 Contract tot: 2008 Debuut nationale elftal Argentinië: 2 juni 2004 (uit tegen Brazilië, 3-1 verlies) Aantal interlands: 10 (1 doelpunt) Bijzonderheden: won in 2001 het WK onder 20 in Argentinië en pakte in 2004 met datzelfde land goud op de Olympische Spelen in Athene.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7