'Derde plek heeft nu prioriteit' Ajax haakt af in CL ZELFVERTROUWEN FRUSTRATIE J 9 OKTOBER 2004 NUMMER 6 AjAX LiFE MÜNCHEN - Na twee ronden staat Ajax, zonder (doel)punten, troosteloos onderaan in Groep C van het Kampioenenbal. Na de 4-0 nederlaag tegen het Bayern München van Roy Makaay, spelen de Amsterdammers deze maand twee 'finales' tegen Maccabi Tel-Aviv. Inzet: Europees overwinteren. In de Beierse hoofdstad werd namelijk duidelijk, dat Ajax buiten de landsgrens voorlopig nog flink tekortschiet. „Dit team heeft niets in de Champions League te zoeken. Een pijnlijke constatering", aldus Nigel de Jong. Door Daan Schippers en Sander Zeldenrijk Rafael van der Vaart en Wesley Sonck voelen zich machteloos. Ronald Koeman en Ruud Krol worden niet vrolijk van de wedstrijd. speeld in de Champions League en moeten we nog vol aan de bak voor de UEFA Cup. Het is niet anders. Vooraf hadden we in de kleedkamer nog een goed gevoel. Als dat er dan op het veld niet uitkomt, weten we precies waar we staan. We hebben voorlopig nog niks te zoeken in Europa." De Mokumer beseft dat dit een harde constate ring is. „Dat klopt, maar ik ben daar gewoon eer lijk in. Wij zijn te onervaren op internationaal vlak en dat heeft Bayern bewezen. Twee jaar geleden haalden we de kwartfinale. Nu verwacht men dus veel van ons. Ook al zijn we Ajax, we hebben in de afgelopen jaren veel kwaliteit moeten inleveren. Internationaal zijn we blijkbaar niet goed op elkaar ingespeeld. Dat is zuur." De frustratie van ploeggenoot Wesley Sneijder vertaalde zich al tijdens de wedstrijd in een gele kaart; het gevolg van een forse overtreding op Michael Ballack. „Misschien moeten we met z'n allen beseffen, dat we niet zo ervaren zijn als die jongens van Bayern", zei de middenvelder, die vooral vóór rust veelvuldig in balbezit kwam. „Zo'n nederlaag heb ik nog nooit meegemaakt. We wilden voetballen, ik was steeds de vrije man en werd vaak gezocht. Als Rafael die bal in de beginfase erin had geschoten, was de wedstrijd misschien wel heel anders gelopen." Maar Van der Vaart struikelde over de voorzet van gebeuren bij Ajax. „Zoals het vandaag ging, heb ben we niets te zoeken in de Champions League. Tegen Juventus ging het nog wel aardig, maar tegen Bayern werden onze tekortkomingen dui delijk." Ook Sneijder gaf aan dat misschien geconclu deerd moet worden dat het elftal, door het kwijt raken van Cristian Chivu, Andy van der Meyde en Zlatan Ibrahimovic, slechter is geworden sinds de Europese triomftocht van twee jaar geleden. „Dat is geen schande, maar het is een feit dat er een hoop verschil in ervaring is tussen ons en een ploeg als Bayern." Toch is Sneijder niet bang dat de ruime nederlaag tegen Bayern zal doordreunen in de competitie. „Wedstrijden in de Champions League en in de Nederlandse competitie zijn totaal anders. Wat betreft Europa zullen we ons moeten richten op de twee wedstrijden tegen Maccabi Tel-Aviv. Daarin kunnen we het zelfvertrouwen opkrikken. Maar ik denk dat doorgaan in de UEFA Cup het maximaal haalbare is." Galasek ziet het nog niet zo somber in. „Vorig jaar behaalden we in de eerste wedstrijden snel veel punten, nu moet dat andersom gebeuren. We krijgen Bayern nog thuis en moeten naar Juven- Aanvoerder Rafael van der Vaart was de eerste die gedesillusioneerd uit de kleedkamer van het Münchense Olympiastadion slenterde. „Wat ging er vanavond niet fout", mompelde de terneerge slagen aanvoerder. „Het was een drama. We begonnen nog wel aardig en hadden de kans er één te maken. Maar het geloof was verdwenen, nadat Bayern op 2-0 kwam. In de rust hadden we het er nog over, dat we moesten proberen de ach terstand goed te maken. Maar toen we na een paar minuten een penalty tegen kregen, ging het opeens heel snel. Het liefst was ik van het veld gestapt. Wat moet ik verder? Ik hoop dat dit een incident was." Voorafgaand aan het tweede groepsduel, werd de ontmoeting tussen Ajax en Bayern München al bestempeld als het duel tussen Ervaring (Bayern) en Talent (Ajax). Ter illustratie: de elf basisspelers van de Duitsers speelden gezamenlijk 599 Euro- Ook invaller Daniel de Ridder kon het tij niet keren. pese duels. De jonge onervaren Ajacieden reikten niet verder dan 192 internationale wedstrijden. Doelman Oliver Kahn speelde er in z'n eentje al 106. „Die cijfers zeggen genoeg", aldus Wesley Sonck. „Bayern was niet alleen veel beter qua ervaring, maar ook sluwer en fysiek sterker. In alle opzichten. Daarom werd het ook 4-0." De Belg erkent dat het Champions League-avon tuur zo goed als over is. „Er moeten wel hele rare dingen gebeuren, willen we ons kwalificeren. De derde plek heeft nu prioriteit. In deze situatie moeten we niet teveel illusies hebben. Als ik zie hoe Bayern tegen ons speelde, lekker 4-4-2, veel vrijheid en beweging, opkomen vanaf de flanken, lopende mensen. Dat is toch mooi? Ook wij pro beren het voetballend op te lossen en daar heb ben we in de Nederlandse competitie ook de kwa liteit voor. Maar ik denk dat zij Europees verder zijn dan wij. In dit soort wedstrijden kan een ploeg het niet alleen maar Voetballend' oplossen. Een team dient ook fysieke kracht te hebben. Of dat met aan koopbeleid te maken heeft? Daar bemoei ik me niet mee. Ik zag alleen dat we op alle fronten werden overlopen. We hebben potentieel - nie mand kan dat ontkennen - maar we zijn nog te jong en doen soms domme dingen." Sonck sprak met Ajax Life ook over zijn laatste reeks wed strijden en de kritiek op zijn spel. „Natuurlijk vreet dat aan me. Ik wil het meeste niet lezen, maar hoor wel eens wat van anderen. Ik heb de pech dat ik Nederlands ver sta. Tegen Bayern kreeg ik opnieuw weinig ballen. Dat is frustrerend. Ik vond niet dat ik vanavond slecht bezig was, maar wat heeft me dat gebracht? Niets toch? Makaay zie ik 30 minuten niet, maar hij krijgt twee goede ballen en schiet - en kopt - ze binnen. Als ik aan speelbaar ben, word ik vaak overgeslagen door ploegge noten. Dat maakt het frustre rend en moeilijker om goed in de wedstrijd te komen." Ook Nigel de Jong wond er na afloop geen doekjes om. „We kregen hier gewoon een ver schrikkelijk pak slaag. Als ik realistisch ben, zijn we uitge- Zdenek Grygera wint in de lucht van Claudio Pizarro. Sonck en verprutste zo Ajax' enige kans van de wedstrijd. Ook Tomas Galasek erkende het belang van die misser. „Na de eerste twee goals van Makaay was de wedstrijd gespeeld. Het hele team was aangeslagen door die treffers. Daarvoor speelden we best goed, hoewel ik vond dat we veel buitenspel stonden." Over Galasek was voor de wedstrijd al genoeg gesproken. Na een knieblessure keerde de mid denvelder - de oudste en meest ervaren man in het Ajax-elftal - tegen Bayern München voor het eerst terug in de basis. Misschien wel te vroeg voor een dergelijke beladen wedstrijd in de Champions League. „Ik was fit genoeg om te spe len. Natuurlijk had ik me mijn rentree wel anders voorgesteld, maar vanavond konden we Bayern niet stoppen." Volgens aanvoerder Van der Vaart maakte de wedstrijd tegen Bayern duidelijk dat er iets moet tus. Dat worden geen gemakkelijke wedstrijden, maar we zullen ervoor gaan." Anthony Obodai kreeg van de Duitse boulevard krant Bild een dag na de wedstrijd nog het hoog ste rapportcijfer aan Ajax' zijde. Een '3', wat staat voor 'gemiddeld'. De Ghanees was, net als ploeg genoot Galasek, na afloop één van de meest 'posi tieve' spelers. „Niemand verwachtte een 4-0 nederlaag. Sterker, ons zelfvertrouwen was erg groot. Na het eerste doelpunt wisten we niet meer wat we moesten doen en verdween de teamspirit. Daarmee gaven we Bayern de kans om uit te blinken. We moeten nu sterk blijven en ons hoofd niet laten hangen. Nee, dat is niet moeilijk! Als we ons goed concentreren, zijn we ook sterk in ons hoofd. We moeten hopen op een wonder." Van der Vaart was - net als Sneijder - duidelijker in zijn standpunt: „We staan zes punten achter op Bayern en Juventus. Dat zegt alles."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 2