!!>»!S92fe. 'Morgen kan alles anders zijn' Bogdan Lobont blijft scherp en wanhoopt niet Ajax Life nummer 5 25 september 2004 i Mm ger, maar zijn aanwezigheid is goed. Hij heeft een positieve invloed op ons." Cristian Chivu en Bogdan Lobont zijn in de periode dat ze elkaar bij Ajax tegenkwamen, hechte vrienden geworden. „Wat wil je als je bij elkaar op de kamer woTdt gezet?" lacht Lobont. Afgelopen zomer brachten ze ook hun vakantie weer met elkaar door. Dollen op het strand en genieten van het mooie weer. Chivu brak tijdens een partijtje strandvoetbal een botje in z'n voet. De oud-Ajacied maakt naar verwachting in okto ber zijn rentree op de velden. Het was een domper op een verder fijne vakantie. Slechts met een schuin oog werd er op de televisie naar EURO 2004 gekeken. Roemenië plaatste zich ternau wernood niet voor de eindronde en dat doet nog steeds pijn: „We willen naar de grote toernooien toe. Met Cristian praat ik daar veel over, maar ja, wij hebben het overal over. Wij, de spelers, moeten het uiteindelijk doen. In Roemenië is zeer teleur gesteld gereageerd, toen wij het EK misliepen. Men verwacht nu van ons dat wij het WK 2006 gaan halen en dat willen we ook dolgraag. Maar ook na deze zege op Andorra vind ik dat Neder land en Tsjechië favoriet zijn. Die twee ploegen zijn beter dan wij. We hebben nu negen punten uit drie wedstrijden; pas na de volgende serie van drie duels, tegen Tsjechië, Armenië en Nederland, weten we waar we staan." Bogdan Lobont in actie tijdens Andorra-Roemenië. ANDORRA - Het voetballeven van Bogdan Lobont staat danig op zijn kop. In Amsterdam bespeelt hij sinds twee maanden de tweede viool en bij het nationale elftal is de Roemeen zijn aanvoerdersband kwijtgeraakt. Toch maakt de 26-jarige doelman zich geen zorgen. „Ik, klagen? Waarom zou ik. Dit is de voetballerij. Daarin is alles mogelijk. Morgen kan het er weer anders uitzien." Zoals afgelopen zondag, toen hij de aan zijn knie geblesseerde Maarten Stekelenburg onder de lat verving. Door Arnout Verzijl Het is een graad of 31. Het metertje dat de voch tigheidsgraad aangeeft, komt op ongeveer 1.000 meter hoogte amper in beweging. Het is daarom aangenaam toeven in het najaarszonnetje. Bog dan Lobont zweet nauwelijks. Hij schreeuwt wat aanwijzingen over het veld al is het onduidelijk of zijn bevelen worden opgevolgd; de wedstrijd speelt zich immers ver voor hem af. Roemenië is oppermachtig in de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Andorra en komt geen moment in de pro blemen. Al na vijf minuten spelen staat het 0-2 voor de bezoekers, die van de ontmoeting een ver plicht nummer maken. Een overwinning is het enige dat telt. Het brengt de Roemenen florissant aan de leiding in de met een hoog Ajax-gehalte bedeelde WK-kwalificatiegroep 1. Ook Nederland en Tsjechië maken er deel van uit. Leven in twee werelden. De wereldreiziger Lobont is er wel aan gewend. Bij Ajax heeft hij aan het begin van het seizoen de concurrentieslag met Maarten Stekelenburg verloren. Niet dat hij het keepersvak niet goed beheerst; integendeel zelfs. Hij staat te boek als een fanatiek en zeer getalen teerd doelman, iets wat hij bij Ajax ook bewezen heeft in de 15 maanden dat hij bij het eerste onder de lat stond. Maar Lobont heeft eenvoudig de pech dat Ajax over twee uitmuntende doelman nen beschikt en er slechts eentje kan spelen. Bij het Roemeens elftal staat zijn positie vooralsnog niet ter discussie, vertelt hij na afloop van de wed strijd die zijn ploeg met 1-5 wint: „Al voor de eer ste kwalificatiewedstrijd, tegen Finland, kwam bondscoach Anghel lordanescu naar me toe. Hij zei me dat de situatie bij Ajax niet van invloed was op mijn plek bij het Roemeens elftal. "Wees jezelf en doe de dingen die je normaal ook doet. Dan hoefje je geen zorgen te maken" En dat doe Tot z'n grote ergernis werd Lobont in Andorra één keer gepasseerd: dat het uit een strafschop was, maakt voor de Roemeense keeper weinig verschil. Meestal is dat alleen Tegen FC Den Bosch moch voorbehouden aan spelers die in buitenlandse competities hun brood verdienen. Dat maakte het extra mooi." Marian Lacatus is onlangs toegevoegd aan de technische staf van het Roemeens elftal. De spe lers hebben veel respect voor de gewezen rechts buiten. Na afloop van het duel in Andorra leunt Lacatus achteloos tegen een muurtje, trekkend aan een sigaret. Hij poseert voor foto's en zet een krabbel bij een jong handtekeningenjagertje. De sigaret is een privilege dat alleen voor hem bestemd is. Lobont: „Lacatus was een groot voet baller. Ik heb twee jaar geleden nog tegen hem gespeeld. Ik was toen verhuurd aan Dinamo Boe karest. Hij is een echte vechter. We noemden hem 'het beest'. In zijn nieuwe rol is hij een stuk rusti- iont weer eens opdraven in Ajax 1. toen Lobont nog de onbetwiste nummer één was. Zelfs toen hij terugkeerde na een blessure - en Stekelenburg hem prima had vervangen - mocht Lobont zijn vertrouwde plek onder de lat inne men. Dit seizoen is echter alles anders. Hij kan amper geloven dat een goede doelman als hij op de bank moet zitten. Toch is het zo. „Weet je, ik maak me er niet druk om. Het is zoals het is. Maar ten is een goede doelman. Ik help hem voor zover ik kan en ik gebruik de trainingen om de trainer te overtuigen. Lukt me dat niet, kan ik er ook niets meer aan doen. Ik laat met niet uit over hoe lang ik het volhoud op de bank. In de voetballerij is niets zeker. Morgen kan alles anders zijn. Dus kijk ik niet te ver vooruit." ik dan ook niet." Lobont kijkt opgewekt en praat ongedwongen in de catacomben van het minista- dion in Andorra. Enkele dagen eerder is hem zijn aanvoerdersband ontnomen nadat hij met wat ploeggenoten - later dan afgesproken - terug keerde bij de selectie. „lordanescu is een man die groot aanzien geniet in Roemenië. Hij was tussen 1993 en 1998 bondscoach van het beste Roemeense elftal dat we ooit heb ben gehad. Met spelers als Ceorghe Hagi, Marian Lacatus en Gheorge Popescu; alle maal grootheden in ons land. Het feit dat hij me vertrouwen geeft, betekent veel voor me. Ik ben al een aantal jaar vaste keeper van mijn land en daar ben ik trots op. leder klein jongetje droomt er bij ons over om voor Roemenië uit te komen. Samen met Cristian Chivu praat ik daar nog wel eens over. sNu zijn WIJ de jongens lover wie gepraat en Igedroomd wordt. Da's Êbest gek. Ik speelde nog in Boekarest toen ik, in 1998, mijn debuut voor Roemenië maakte. Het gebeurt niet vaak dat spelers uit de eigen competitie het natio nale elftal halen. I Lobont reageert ontwijkend op vTagen over de situatie bij Ajax. Natuurlijk is hij er niet blij mee. De glimlach die hij tevoorschijn tovert, is er eentje van een boer met kiespijn. Eigenlijk kan hij het nog steeds niet geloven. Altijd ging het hem voor de wind. Nauwelijks kende hij tegenslag in zijn loopbaan, op een paar vervelende blessures na. Maar steevast keerde hij terug in de selectie en altijd weer werd hij eerste doelman. Totdat die dekselse Maarten Stekelenburg z'n pad kruiste. Ronald Koeman gaf beide keepers tijdens de voor bereiding een eerlijke kans om eerste keeper te woTden. Dit in tegenstelling tot vorig seizoen,

Ajax Life (vanaf 1994) | 2004 | | pagina 7